Page 3 of 36 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 752

Thread: POLO

  1. #43
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Diferenta dintre Steaua si a doua clasata spune totul (cred ca vreo 20 de puncte). Intr-adevar s-a stiut cine va fi campioana inca de pe la jumatatea campionatului. Superioritatea neta a Stelei a fost evidenta pe tot parcursul competitiei, chiar daca s-a mai si impiedicat pe fondul relaxarii premature a echipei. Nu pot sa nu remarc arbitrajele extrem de ostile de care a avut parte Steaua, in doua meciuri fiind invinsa la limita numai din cauza arbitrajului. Stim foarte bine, cei care avem legatura cu fenomenul poloistic, cine conduce federatia si ce simpatii are aceasta persoana. Despre contracandidatele Stelei, Crisul Oradea a facut o figura frumoasa, Rapid si Dinamo (pana mai ieri echipe "infratite" - prietenii stiu de ce - ) au inceput sa-si scoata ochii, ceea ce ma bucura nespus. Rapid a obtinut performante atata timp cat a avut Gherman bani si a cumparat cei mai buni jucatori din tara (echipa de mercenari) care nu poate avea viitor. Dinamo, cred ca va fi al 4-lea an cand va termina pe locul 4. Adica ultimul loc, ca celelalte echipe nu prea conteaza.Si asta spune multe. In rest, toti cei care iubim acest sport, trebuie sa speram ca se va mai construi macar 1 bazin nou, pentru ca ce s-a intamplat anul acesta cu Floreasca este o RUSINE NATIONALA. Suntem penibili sa asteptam performante internationale cand nu s-a investiti un leu in infrastructura minima necesara performantei. Alo FEDERATIA? Ce paziti? Care va este obiectul de activitate? In ritmul asta adio polo pe apa in Romania!
    La final imi permit sa-l citez pe "zob79" :
    "Va astept saptamina asta, de vineri pina duminica, la meciurile ultimului turneu final al campionatului(Bazinul Floreasca) pentru a ne sarbatori campionii!" FORZA STEAUA!

  2. #44
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    Nu conteaza cu cine simpatizezi Radule!Important este ca ti place sportul asta.In week-endul asta se termina campionatul si ai ocazia sa vezi ce i mai buni poloisti la bazinul Floreasca.Sincer sa fiu:as fi sperat sa se joace la Dinamo.Floreasca este in starea in care este si nu cred ca face nimanui placere sa intre in el.Nu cred ca se mai poate face ceva cu bazinul asta,oricat s ar renova.Trebuie construite altele si Floreasca dinamitat.O sa mai dureze pana atunci.

  3. #45
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by polopeapa
    Nu conteaza cu cine simpatizezi Radule!Important este ca ti place sportul asta.In week-endul asta se termina campionatul si ai ocazia sa vezi ce i mai buni poloisti la bazinul Floreasca.Sincer sa fiu:as fi sperat sa se joace la Dinamo.Floreasca este in starea in care este si nu cred ca face nimanui placere sa intre in el.Nu cred ca se mai poate face ceva cu bazinul asta,oricat s ar renova.Trebuie construite altele si Floreasca dinamitat.O sa mai dureze pana atunci.
    Ai dreptate ref la Dinamo. Desi Dinamo este deschis nu se poate juca ultimul turneu acolo din cauza ca echipele ar fi avut nevoie de o perioada de acomodare cu jocul "la descoperit". Cred ca si tu ai jucat polo si sti ca nu poti intra sa joci direct de la Floreasca in Dinamo. Ar fi fost necesar min o saptamana de acomodare. Ref la starea bazinului Floreasca ai perfecta dreptate. Poate n-ar trebui dinamitat, asa cum zici, dar cu siguranta ar trebui bagati bani seriosi pentru renovare. Aici nu ma refer doar la o vopsire superficiala (tribunele) si o tabela noua de scor. La Floreasca trebuie complet inlocuit sistemul de filtrare (totusi suntem in 2006 si ei au filtru ala antic cu nisip) si modul in care se trateaza apa (ei folosesc in continuare hipoclorit care arde tot, inclusiv oamenii ). Dar, vorba ta, "o sa mai dureze pana atunci".
    Ma bucur ca ne strangem cativa ca sa mai impartasim opinii despre acest sport minunat, dar total nepromovat - vina apartine federatiei care nu face ABSOLUT NIMIC in aceasta privinta. Incepuse bine cu transmisiile in direct pe TV SPORT dar totul s-a dus de rapa din cauza lipsei bazinului in Bucuresti.
    Va salut pe toti si astept sa ne vedem la Floreasca pentru ultima etapa, nu conteaza cu cine simpatizam!

  4. #46
    Banned
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    757
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by radu_ultras
    Rapid a obtinut performante atata timp cat a avut Gherman bani si a cumparat cei mai buni jucatori din tara (echipa de mercenari) care nu poate avea viitor.
    Ce stii, mai are Gherman bani? Eu il tot vad fluturindu-se pe la meciuri, sta chiar pe banca uneori, dar echipa e de toata jena, iar atunci cind se vor retrage expiratii Ceobanu, Cojocariu si Orasteanu nu stiu pe cine o sa mai bage in bazin, daca vor continua tot in ritmul asta.

  5. #47
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    Floreasca este o intoarcere in timp.Pentru cei care au80 de ani este ceva normal,pentru persoanele care au vazut bazine construite in ultimii15 ani este un muzeu.Daca faci un calcul:filtre,instalatie de incalzire,dusuri,vestiare,instalatii sanitare,tot ceea ce se strica frecvent si trebuie reparat,Floreasca este ca un Golf1.Altii au deja Golf4 si5 iar noi ne deplasam cu primul.Greu...Nu merita sa mai fie cheltuiti bani aiurea pe ceva care este putrezit.Solutii pentru alte bazine?Gasirea solutiilor apartine persoanelor care sunt in functiile de unde se poate face ceva.Noi ne putem da doar cu parerea.Intrebarea mea este:te simti in siguranta in bazinul Floreasca?Nu ti este frica in momentul in care privesti tavanul ca o sa cada?Nu ti este teama pt copiii care merg acolo ca o sa ia tot felul de boli?Pe cand intr o capitala cu3 milioane de oameni cateva bazine normale?

  6. #48
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Va salut pe toti.
    Inainte de toate vreau sa va informnez ca acum doua zile a plecat dintre noi si astazi la pranz a fost inmormantat Grig Voinescu, nascut in 1977, component al CSS1 Bucuresti cu care a cucerit 3 titluri de campion la juniori, component al loturilor nationale de juniori generatia 1977, si fost jucator al echipei Sportul Studentesc pana la incheierea carierei poloistice. A fost inmormantat astazi cu onoruri militare, fiind membru al Brigazii Antiteroriste a SRI, cauza mortii fiind un accident suferit in timpul serviciului. Dumnezeu sa-l odihneasca.

    Acum pentru "zob79": Gherman nu prea mai are bani, in nici un caz banii pa care-i avea inainte fiindca firma unde el era director - INTRAROM - nu prea sta pe roze. Asa cum stiti Gherman este fiul lui Ovidiu Gherman, ala din PSD care acum e ambasador in Franta. Deci cam toata afacerea cu Intrarom avea si o conotatie politica cu stranse legaturi cu fosta putere. Pentru Sile Ceobanu eu am un mare respect, un baiat cu mult bun simt si foarte foarte muncitor. Despre restul, pe care ii cunosc de asemenea foarte bine, ma abtin. Cel putin Edi Orasteanu, care toata viata lui a jucat la Steaua si de unde a mancat o paine buna ani buni, este penibil cand se da rapidist si isi scuipa si jigneste trecutul. Uita cand ii facea in toate felurile pe dinamovisti si rapidisti atunci cand juca pentru Steaua. Despre viitorul rapidului nu ma pot pronunta pentru simplul fapt ca nu ma intereseaza. Cu Eduard Rusu antrenor "viitorul suna groaznic"
    Pentru "polopeapa": ai in totalitate dreptate, parca mi-ai citit gandurile. Normal ca nu ma simt in siguranta intr-o sala care arata la fel de cel putin 20 de ani. Pare un focar de infectie. Eu am piscina acasa si ma pricep cat de cat la treaba asta cu filtrele. Pai sistemul meu de filtrare e de zeci de ori mai bun si mai performant decat ce au ei la Floreasca, si la mine in piscina nu intra sute de oameni ca acolo. Chiar am vorbit cu directorul unei firme care se ocupa cu amenajari si intretineri de piscine si i-am propus sa mearga la Floreasca sa discute cu dna. Radu. Din pacate, chiar daca dna. Radu ar vrea nu are nici un fel de forta financiara. Federatia ar trebui sa gaseasca solutii.
    In conditiile pe care le are polo-ul in Bucuresti si in tara, in general, este intr-adevar miraculos ce performanta a obtinut echipa noastra de seniori. Bravo baieti si bravo Vlad Hagiu (despre care stiu ca are o viata grea cu federatia dominata de dinozauri).
    Pe curand.

  7. #49
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Programul ultimului turneu din Superliga pe http://www.topsport.ro/Web/News.php?NewsID=7951

  8. #50
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1

    Polo la TV Sport

    Salutare,

    Vesti bune de la TV Sport. Se transmit in direct meciurile de la ultimul turneu al Campionatului National de seniori, vineri si duminica. Iata programul:

    Vineri, 12 Mai
    16:00 Polo, Finala Campionatului National: Dinamo – Steaua (IN DIRECT)
    17:15 Polo Finala Campionatului National: Rapid vs CSM Oradea (IN DIRECT)

    Duminica 14 Mai
    09:30 Polo - Finala Campionatului National: Dinamo vs Rapid (IN DIRECT)
    11:00 Polo Finala Campionatului National: Steaua vs CSM Oradea (IN DIRECT)

    Clasamentul inainte de acest turneu se prezinta asa:

    1. Steaua - 60 puncte
    2. CSM Or. - 42 puncte
    3. Dinamo - 38 puncte
    4. Rapid - 38 puncte

    Indiferent de rezultate, Steaua este din nou campioana , Crisul Oradea in proportie de 90% locul 2, batalia cea mare se da intre Dinamo si Rapid pentru evitarea ultimului loc.

  9. #51
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    In urma primelor doua meciuri(victorii ale Stelei cu Dinamo si CSMOradea cu Rapid) se stiu ocupantele primelor 2 locuri:Steaua si CSMOradea.Daca pt Steaua este ceva normal pt CSMOradea este ceva deosebit(cred ca n ultimele6 editii au terminat pe locul3).Ramane lupta pt locul3 intre Dinamo si Rapid,care este deschisa oricarui deznodamant.

  10. #52
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    Poate cei care au urmarit meciul la televizor si au posibilitatea sa intervina si au dat seama ca s a jucat intr un bazin care cere inlocuitori.Concret:construiti alte bazine pt cel mai bine clasat sport masculin de echipa din Romania.Dupa locul6 la CM de anul trecut multe persoane s au pozat cu acest sport dar s au limitat la atat.Altii au spus ca l au practicat,altii ca l indragesc dar totul a ramas la stadiul verbal.Daca nu construiti bazine pt polo faceti-o macar pt sanatatea copiilor vostri,care n au unde sa inoate.

  11. #53
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    S a incheiat campionatul national,duminica la pranz.Clasament final:Steaua,CSMOradea,Rapid,Dinamo,Astra Arad,CSMCluj,Sportul Studentesc.Singura enigma a fost cine va fi pe locul3.Pana la urma,invingand pe Dinamo cu 6-5 Rapid a ocupat pozitia a 3-a.Urmeaza competitiile internationale cu loturile de seniori si juniori.In mod inedit Romania organizeaza,in aceasta vara,campionatul european pentru juniori la Oradea.

  12. #54
    Banned
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    757
    Reputatie
    0
    În cel de al patrulea turneu final, desfăsurat în Capitală, s-au înregistrat următoarele rezultate:
    Steaua Stirom – Dinamo 13-7 (3-1, 3-2, 5-1, 2-3)
    CSM Oradea – Rapid 9-6 (3-1, 3-0, 1-3, 2-2)
    Steaua Stirom – Rapid 9-6 (2-2, 2-1, 2-1, 3-2)
    CSM Oradea – Dinamo 11-8 (3-2, 1-1, 5-2, 2-3)
    Rapid – Dinamo 6-5 (1-2, 3-2, 1-0. 1-1)
    Steaua Stirom – CSM Oradea 12-8 (2-0, 3-2, 6-3, 1-3)

    Clasament final:
    1. Steaua 36 32 2 2 451-196 66p
    2. CSM Oradea 36 21 4 11 383-252 46p
    3. Rapid 36 18 4 14 380-273 40p
    4. Dinamo 36 19 0 17 378-270 38p

    Componentii echipei campioane, Steaua:

    Nenciu Bertini, Drăgusin Mihai, Samuilă Mircea, Matei Bogdan, Musat Florin, Serbănescu Cornel, Deacu George, Matei Alexandru, Cristescu Răzvan, Amarie Flavius, Georgescu George, Tuinea Marius, Ghiban Alexandru.

    Campioni am fost, campioni vom fi pina vom muri!

  13. #55
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by polopeapa
    S a incheiat campionatul national,duminica la pranz.Clasament final:Steaua,CSMOradea,Rapid,Dinamo,Astra Arad,CSMCluj,Sportul Studentesc.Singura enigma a fost cine va fi pe locul3.Pana la urma,invingand pe Dinamo cu 6-5 Rapid a ocupat pozitia a 3-a.Urmeaza competitiile internationale cu loturile de seniori si juniori.In mod inedit Romania organizeaza,in aceasta vara,campionatul european pentru juniori la Oradea.
    Salut,

    Ai dreptate in tot ce scri. Personal am tinut neaparat ca echipa din Oradea sa iasa pe 2, inaintea lui Rapid si Dinamo. Este de admirat performanta acestor baieti (multi mi-au fost colegi pe la loturile nationale) care nu traiesc numai din polo. Adica au un serviciu si incearca sa se tina si de antrenamente. Organizarea Campionatului European de juniori la Oradea, este o confirmare a eforturilor facute de autoritatile locale care au construit un bazin olimpic complet nou. Bravo lor! Bucurestiul, s-a auzit?
    Ref la clasamentul final Steaua a reconfirmat valoarea aratata pe tot parcursul competitiei si a castigat la pas toate meciurile, Crisul a dovedit ca e mai buna decat Rapid si Dinamo (in ciuda arbitrajelor potrivnice de la acest turneu), Rapid inca se chinuie, jucatorii batrani ducand greul in continuare. Ref la echipa Dinamo, eu ca fost jucator si cunoscator al fenomenului, am ramas marcat de jocul sub orice critica prestat de aceasta echipa. Nici o idee tactica, nici o logica de abordare a meciurilor, greseli individuale care le intalnim la Juniori 3, ce sa mai discutam. Nu se poate asa ceva la nivelul asta, este rusinos. Daca ieseau pe locul 2, insemna ca acest sport este, nu la pamant, ci direct sub pamant.
    CAMPIONI AM FOST/ CAMPIONI VOM FI/ PANA VOM MURI/ STEAUA BUCURESTI!

  14. #56
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    Campionat terminat,care sunt parerile despre aceasta editie?Ce sanse au echipele romanesti in cupele europene tinand cont de faptul ca Steaua(care a luat titlul de campioana cu un avans enorm) n a putut trece in toamna trecuta de turul preliminar(infrangeri cu echipe din Ungaria,Serbia,Turcia si Polonia).Celelalte echipe nu s au inscris in editia trecuta,din simplul motiv ca nu au nivelul necesar acestui nivel.Exista oare sperante in a face ceva pe plan international cu un campionat de 7 echipe unde nimeni nu promoveaza,nimeni nu retrogradeaza?Care este oare adevaratul nivel al campionatului intern?Raspunsul vine mereu din confruntarile cu alte tari.Au plecat asa multi poloisti in ultima vreme sa joace in alte campionate?Mai mult de10-12 poloisti cu o valoare corespunzatoare sportului de performanta nu evolueaza peste hotare.Concluzii?Sunt putini practicanti in Romania,ai acestui sport.N au cum sa fie prea multi cand se joaca polo in4 orase:Bucuresti,Oradea,Arad,Cluj.Se schimba ceva in viitor sau continua panta descandenta?

  15. #57
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    Scuze,panta descendenta.

  16. #58
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by polopeapa
    Campionat terminat,care sunt parerile despre aceasta editie?Ce sanse au echipele romanesti in cupele europene tinand cont de faptul ca Steaua(care a luat titlul de campioana cu un avans enorm) n a putut trece in toamna trecuta de turul preliminar(infrangeri cu echipe din Ungaria,Serbia,Turcia si Polonia).Celelalte echipe nu s au inscris in editia trecuta,din simplul motiv ca nu au nivelul necesar acestui nivel.Exista oare sperante in a face ceva pe plan international cu un campionat de 7 echipe unde nimeni nu promoveaza,nimeni nu retrogradeaza?Care este oare adevaratul nivel al campionatului intern?Raspunsul vine mereu din confruntarile cu alte tari.Au plecat asa multi poloisti in ultima vreme sa joace in alte campionate?Mai mult de10-12 poloisti cu o valoare corespunzatoare sportului de performanta nu evolueaza peste hotare.Concluzii?Sunt putini practicanti in Romania,ai acestui sport.N au cum sa fie prea multi cand se joaca polo in4 orase:Bucuresti,Oradea,Arad,Cluj.Se schimba ceva in viitor sau continua panta descandenta?
    Te salut "polopeapa",
    Vreau sa remarc observatiile foarte pertinente pe care le faci de cate ori scri. Se vede treaba ca esti in tema cu ce se intampla cu sportul asta la noi in tara. S-ar putea chiar sa ne cunoastem.
    Vreau sa-ti spun ca ce s-a intamplat toamna trecuta cu Steaua in turul preliminar nu prea are de-a face cu valoarea echipei. S-a intamplat altceva despre care, din pacate, nu pot scrie. Anul asta sunt semne, si mai ales vointa, ca Steaua sa aiba un parcurs mai bun decat anul trecut. Acum ramane de vazut in ce competitie se va inscrie. Data fiind valoarea poloului la noi in tara, eu as vrea sa participe in Cupa LEN, unde poate obtine rezultate mai bune. Totusi, sa ne vedem lungul nasului, nu ne putem bate de la egal la egal cu campioana Italiei, Greciei, Rusiei s.a.m.d, cand baza de pregatire si conditiile materiale sunt cele care sunt in Bucuresti. Celelalte echipe nu s-au inscris anul trecut mai ales din lipsa banilor (informatie sigura).
    Ai perfecta dreptate sa spui ca sportul asta nu poate sa mearga in sus, din moment ce sunt doar 4 echipe care conteaza (restul 3 sunt de umplutura), ce sa mai vorbim de retrogradare. Interesul scazut pentru acest sport, care in alte tari se bucura de multa po****ritate, se datoreaza lipsei de promovare a acestei discipline. De acest lucru este responsabila exclusiv Federatia al carei scop, printre multe altele, este si acesta de a promova in primul rand prin SCOLI GENERALE acest sport. Din pacate cu oamenii care conduc aceasta federatie acest lucru este total imposibil. LIPSA DE INTERES . Dupa cum cred ca sti, bazine de polo exista in multe orase si sunt folosite ori exclusiv pentru inot ori doar ca stranduri. Ar trebui ca Federatia sa incurajeze tinerii antrenori (care sunt destul de multi) sa se duca in aceste orase, eventual sa se stabileasca acolo cu sprijinul Federatiei (casa, salariu corespunzator etc) si sa inceapa o treaba acolo. Ma rog, visez si eu....
    Ref la intrearea ta "incotro polo-ul roamanesc?" raspund ca daca nu se schimba nimic in cativa ani acest sport NU VA MAI EXISTA in Romania. Si crede-ma stiu ce vorbesc.

  17. #59
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1

    Polo pe internet

    Pentru fanii acestui sport:sunt putine siteuri romanesti care vorbesc despre polo. frpolo.ro de exemplu,nu a fost actualizat din 1.01.2005,adica de cam multa vreme.Este chiar atat de greu sa scri niste rezultate,componenta echipelor,antrenorii,arbitrii care fac cinste poloului romanesc?Sau ne este rusine cu locul6 la CM seniori si locul7 la CE juniori de anul trecut?Poate ca ne am saturat sa privim pe siteuri straine,am vrea sa stim si ce i la noi!Cei de afara se ocupa in primul rand de ce i al lor,noi ne interesam despre ce i al altora.

  18. #60
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1
    Scuze,data este 1.06.2005,tot aia i.

  19. #61
    senior
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    166
    Reputatie
    1

    Tineret

    De ce nu mai avem jucatori?Iata o intrebare buna!Printre cauze se afla si antrenorii pe mana carora ajung copiii care vin la bazin.Sunt persoanele potrivite la locul potrivit?Oare cati corespund cerintelor actuale internationale?Nu vreau sa intru in alte detalii care ar putea aduce o imagine negativa(legate de tinuta si comportamentul acestora).Pe mana cator antrenori ti ai lasa copilul,daca ai notiuni de sport(cat de cat),educatie si pedagogie?

  20. #62
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    e o intrebare foarte buna. oare de ce?
    poate pentru k in Romania nu li se ofera conditiile necesare, avand in vedere k in bucuresti exista doar un bazin inchis, poate pentru k nu sunt multumiti de salariile oferite. Poate din cauza asta?
    nu poate ci SIGUR.

  21. #63
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    cine poate sa ma informeze in legatura cu cupa romtelecom de anul acesta. Se mai tine? k anul am avut parte de niste jocuri destul de interesante, iar retragerea jucatorului si actualului antrenor de la rapid, Ionut Angelescu, a costat rapidul o pierdere destul de importanta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •