Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 27 of 27

Thread: Handbal : Europa...fara Noi

  1. #22
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Europameister!!!

  2. #23
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    GoPens, iti multumesc pentru frumosul gest ! FAIR PLAY total !
    Ai vazut meciul la TV si, totusi, m-ai lasat pe mine sa "afisez" rezultatul final !

    GERMANIA e CAMPIOANA EUROPEANA !

    Invingind cu 30-25 (16-10) SLOVENIA, GERMANIA devine pentru prima data campiona europeana !
    Pina acum SUEDIA a cistigat 4 editii iar RUSIA pe a 5-a !

    Voi reveni cu amanunte si, probabil, voi explica unora ce am vrut sa spun atunci cind m-am referit la "X NU ESTE ECHIPA " !

    Un sincer BRAVO publicului si poporului slvac ! EXTRAORDINARA DARUIREA SI ORGANIZAREA ACESTORA !

    BRAVO SLOVENIA !

    P.S. TAre as fi curios sa aflu daca TV a prezentat ceva din C.E .
    Cum vrei sa stirnesti dorinta si apetitul tineretului cind acestia nu pot afla, nu pot vedea, frumusetea acestui sport !
    O noua dovada ca ziarele sportive din RO sint ...in MOCIRLA !

  3. #24
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru informatii, Ricky! Pe la noi nu prea s-a auzit mare lucru despre aceste campionate.

  4. #25
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Da, MIHAELA !
    Si-atunci sa ne miram ca tinerii nu mai fac DECIT fotbal !?

  5. #26
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Cindva, dindu-mi parerea despre CHELSEA am spus ca NU ESTE (inca!) O ECHIPA !
    Am fost bine scuturat de confratii mei !
    Poate, cine a vazut C.E. de handbal va intelege ce am vrut sa spun !
    N-am vrut sa jignesc sustinatorii echipei CHELSEA !

    Actualul C.E. de handbal a fost cistigat de ECHIPA GERMANIEI !
    Nu de STEPHAN, nu de ZERBE ci de ECHIPA !
    Dupa accidentarea conducatorului de joc MARKUS BAUER, toti apropiatii handbalului german au spus : "de-acum ORICE e posibil !"
    Adica...au lasat loc pentru un eventual esec !

    Inainte de inceperea campionatului toti cei raspunzatori de handbalul nemtesc au aparut la rampa si au spus : "mergem sa cistigam !"
    De obicei foarte rezervati in declaratii, nemtii au pus pe tapet DE CE se duc in SLOVENIA !

    Cum am spus, dupa accidentarea lui BAUER, echipa si-a strins rindurile si, in chiar meciul urmator, noul conducator de joc, STEPHAN, a facut un meci senzational !
    STEPHAN (8 goluri), KEHRMANN Florian (7), HENS Pascal (5) au fost principalii realizatori ai echipei !
    In aparare, ECHIPA a pus in fata slovenilor un adevarat zid !

    A urmat semifinala cu DANEMARCA. ECHIPA era terminata fizic !
    Dar, asupra danezilor atirna ca...plumbul intrebarea : A FI SAU...A NU FI la OLIMPIA-ATENA !
    Atunci cind pareau ca vor invinge tenacitatea unei aparari obosite si disperate, danezii faceau greseli copilaresti .
    Nu-i mai putin adevarat ca si cei doi portari nemti s-au prezentat la...SUPER CLASA !
    Portarul danez, HVIDT Kasper, ales probabil cel mai bun al turneului, nu s-a asteptat ca "bombele" sa vina din partea unora care, cu o zi -doua inainte n-au jucat sau...au jucat slab !
    IMMEL, care nu mai jucase pina atunci, in doar 15 min. cit a fost in teren a marcat 7 goluri !
    ZERBE (35 ani-2.11m) si-a adus si el aportul cu 6 marcate !
    HENS, STEPHAN au fost de nerecunoscut !
    STEPHAN (1 din 6) avea sa marcheze ultimul gol, cu 9 sec inainte de final !
    Atit ! Atit ? Nu ajunge ? :p

    A venit finala !
    Un public extraordinar isi impingea echipa spre victorie ! Macar asta si-au dorit !
    GERMANIA a condus chiar si cu 7 goluri dar, iar si iar, slovenii se apropiau amenintator !
    Portarii germani se schimbau dupa ce dicutau intre ei ! Nici un pic de egoism !
    E usor de ghicit care au fost cei trei care au marcat cele mai multe goluri pentru GERMANIA : KEHRMANN (9), STEPHAN (8), HENS (6) !
    Adica trioul care, cu o zi inainte, in semifinala cu DANEMARCA, au marcat IMPREUNA...2 goluri !

    Sa tragem linie si sa adunam...
    - Dupa parerea mea, C.E. este mult mai puternic decit intrecerea OLIMPICA sau MONDIALA !
    - Echipele au fost de valori apropiate. Exceptie facind poate PORTUGALIA si ELVETIA .
    - In 11 zile, finalistele au fost obligate sa joace de 8 ori !
    Datorita sistemului, practic, fiecare meci este hotaritor !
    - A contat mult BANCA ! Cine a avut rezerve bune a ajuns...departe !
    - Cu exceptia brigazii portugheze, arbitri s-au achitat bine de sarcini !
    .....
    SLOVENIA...Dupa obtinerea "independentei" (1991), a repurtat cea mai mare victorie din scurta ei istorie : calificarea in finala !

    E destul de regretabila pozitia ziarelor sportive din RO, a TV, care au...evitat sa aduca stiri de la o competitie fara participare romaneasca !
    Sintem INCA detinatorii (impreuna cu SUEDIA) a celor mai multe titluri de CAMPIONI MONDIALI !
    Dar, dupa cum se desfasoara "faptele", tare imi este teama ca nu vom iesi curind din umbra marilor valori...

    Si, de data aceasta...NU NOROIUL sau ARBITRI SINT DE VINA !
    Sau...poate...?!

  6. #27
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Si...inca ceva ! :p

    Pentru locurile 7/8
    SUEDIA - SERBIA & M. 35 - 34 ( 16 - 17 )

    Pentru locurile 5/6
    RUSIA - FRANTA _____28 - 26 ( 14 - 11 )

    Pentru locurile 3/4
    DANEMARCA - CROATIA 31 - 27 ( 15 - 14 )

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •