Results 1 to 5 of 5

Thread: Echipa Nationala

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    galati
    Posts
    28
    Reputatie
    1

    Echipa Nationala

    Imi pare foarte rau ca unii jucatori care au fost pe la nationala si care erau cotati ca mari sperante pentru fotbalul romanesc au disparut din prim plan din diferite motive si ca exemple gasim o sumedenie:
    -Marius Niculaie care de vreo cativa ani numai accidentat este,a disparut jucatorul care era spaima apararilor adverse si caruia i s-a facut si o manea de catre Adrian Copilul Minune.
    -Ionut Lutu a umblat pe la diverse echipe peste tot a zis ca va rupe pamantul dar s-a ales praful,el tot cu lautarii...
    -Catalin Munteanu super jucator se spunea ca este mai bun decat Mutu dar nu se mai aude nimic.
    -Lucian Marinescu, "n-a dansat decat o vara", l-a lansat Lucescu Mircea,a ajuns la nationala, a jucat la Campionatul Mondial din 1998, a plecat afara si s-a stins
    -Gabi Popescu mare speranta,super jucator dar a ajuns in Asia,nu se mai aude nimic
    -Sabin Ilie, la fel ca si Lutu din pacate,a jucat un campionat, a iesit golgeter si a disparut
    -Laurentiu Rosu alt super jucator de banda stanga care a disparut din peisaj.
    -Laurentiu Reghecampf a venit la un meci a comis-o si a disparut,pe cand era la Targoviste si apoi la Steaua eracotat drept urmasul lui Dan Petrescu pe partea dreapta...
    -Lucian Sanmartean,a plecat in Grecia si atat a disparut.
    Si mai sunt si altii si in anii 90 avem doua exemple mari:Florin Raducioiu Si Ilie Dumitrescu care au jucat foarte bine in tara si apoi la CM1994 si apoi incet,incet au disparut.
    Pacat.
    Ideal pentru echipa nationala ar fi nu schimbarea antrenorului (desi si aceasta poate ar fi o solutie),cred eu ci sa avem o baza mare de selectie pe toate posturile,sa avem 40-50 de jucatori care sa fie in forma si sa se bata pentru nationala,asa cum avea Brazilia In anii 90 cand putea trimite lejer trei echipe competitive la un turneu final,si atunci antrenorul sa fie in dificultate doar cand face lotul.Cred ca asa nu ne-ar sta nimeni in cale,dar la noi cum apare cate o speranta patronii de club le dau voie sa plece foarte tineri in strainatate si nici macar nu obtin un pret bun asa cum se obtine in strainatate pe un tanar jucator.Cred ca jucatorii ar trebui sa stea in tara sa se faca performanta pana la varsta de 23-24 ani cand ar fi "copti" sa plece afara,dar desigur sa primeasca si salarii bune in tara si s-ar face performanta si la nivelul echipelor de club.

  2. #2
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    in principiu au disparut pe mina lor. foarte putini fotbalisti romani au facut cu adevarat cariera in vest. pe linga ritmul mult mia intens fata de ce se joaca pe aici, a vontat si lipsa lor de ambitie.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  3. #3
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Au plecat prea cruzi majoritatea .
    Reghekampf - era slab .
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  4. #4
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    MARIUS, l-ai vazut pe REGHE jucind in toamna trecuta ?

    Cred ca antrenorul n-a avut tiimp (si poate, nici nu s-a...sinchisit !) sa scoata maximum din REGHE !
    Unui jucator trebuie sa lasi timp de acomodare !
    Sper sa nu fiu contrazis de cineva ca altfel...MUTU ! :p

  5. #5
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Raduia chiar daca le-ar da salarii mari tot la fel joaca
    anti Dinamo, anti oier

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •