Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 169 to 180 of 180

Thread: Biatlon

  1. #169
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce credeti ca se va intampla in urmatorii ani in biatlon, cand usor-usor marile glorii de azi se vor retrage? Vom asista la o intrecere intre niste no-name-uri, sau va mai aparea un Ole, Poiree, Neuner, Wilhelm s.a.
    Oricum biatlonul a fost subrezit prin pierderea lui Poiree si Uschi Disl si a altor mari nume, dar, cand vor disparea toti care concureaza in acest moment, cu cine vom ramane?

  2. #170
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Nu vad un asemenea pericol, talentele apar mereu , mai ales in tari ca Norvegia, Germania sau Rusia.
    Ai amintit de Uschi Disl, intradevar o mare biatlonista. Dar daca ma gandesc la Magdalena Neuner, de pilda, cred ca viitorul este asigurat !

  3. #171
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Ce credeti ca se va intampla in urmatorii ani in biatlon, cand usor-usor marile glorii de azi se vor retrage? Vom asista la o intrecere intre niste no-name-uri, sau va mai aparea un Ole, Poiree, Neuner, Wilhelm s.a.
    Oricum biatlonul a fost subrezit prin pierderea lui Poiree si Uschi Disl si a altor mari nume, dar, cand vor disparea toti care concureaza in acest moment, cu cine vom ramane?
    Ce intelegi tu prin no-name-uri?
    Sportivi de mare valoare vor aparea mereu, poate nu va mai aparea un fenomen gen Bjoerndalen, dar sportivi de valoarea celorlati (Poairee, Wilhelm, Disl etc.) vor aparea intotdeauna.
    Oricum din cele 5 exemple pe care le-ai dat 3 vor mai concura cativa ani. Neuner probabil un deceniu.

  4. #172
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ce intelegi tu prin no-name-uri?Sportivi de mare valoare vor aparea mereu, poate nu va mai aparea un fenomen gen Bjoerndalen, dar sportivi de valoarea celorlati (Poairee, Wilhelm, Disl etc.) vor aparea intotdeauna.
    Oricum din cele 5 exemple pe care le-ai dat 3 vor mai concura cativa ani. Neuner probabil un deceniu.
    Pai uita-te de exemplu la francezi, in afara de Defrasne si inca unul, restul ce-au facut azi si cine a mai auzit de ei? Pe unde se afla in clasament? Fiecare tara va avea doar un sportiv de valoare iar restul vor fi de mana a doua, de "umplutura" sa zic asa, o sa concureze doar sa nu zica lumea ca nu exista, dar atat. Mereu se vor clasa printre ultimii.
    Vom avea un fel de "cei mai buni dintre cei slabi" , intelegi ce vreau sa zic, un fel de Varis care concureaza impotriva altora mai slabe ca ea si va castiga doar pentru ca are mai multa experienta ca ele, si n-are alti adversari mai puternici, dar asta nu inseamna automat ca e buna.

  5. #173
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @ Ducus: sincer sa fiu nu prea realizez care este problema. Daca maine apare un talent, Ionescu, Popescu sau Georgescu va fi un non-name ? Ne-am obinsuit cu anumite nume, le vom uita sau in orice caz nu le vom mai avea in fata ochilor si alte nume se vor impune. Cum e viata, este si in sport !

  6. #174
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    @ Ducus: sincer sa fiu nu prea realizez care este problema. Daca maine apare un talent, Ionescu, Popescu sau Georgescu va fi un non-name ? Ne-am obinsuit cu anumite nume, le vom uita sau in orice caz nu le vom mai avea in fata ochilor si alte nume se vor impune. Cum e viata, este si in sport !
    Pai tocmai asta e problema, DACA va mai aparea, ceea ce eu nu cred, de asta si spuneam. Daca nu va mai aparea nici un talent, s-ar putea sa asistam la o competitie neatractiva, in care normal ca cineva va fi pe primul loc, dar asta nu-l face automat si valoros sau sa merite acel loc. El pur si simplu va ajunge acolo prin noroc, fiindca nu are pe altcineva mai bun la care sa se raporteze.
    Uite, ca exemplu sa ma fac inteles: sa zicem liga a IV-a de la noi din fotbal, e o liga in care toate echipele sunt slabe si vai de mama lor, dar totusi cineva trebuie sa iasa pe primul loc fiindca asa e normal. Dar aia numai competitie nu e, din echipe de care nu a mai auzit nimeni. Asata cred ca se va intampla si in biatlon peste cel mult 10 ani.
    Deocamdata sa ne bucuram de spectacolul sporturilor de iarna cu putinele nume mari care au mai ramas in competitie.

  7. #175
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Pai tocmai asta e problema, DACA va mai aparea, ceea ce eu nu cred, de asta si spuneam. Daca nu va mai aparea nici un talent, s-ar putea sa asistam la o competitie neatractiva, in care normal ca cineva va fi pe primul loc, dar asta nu-l face automat si valoros sau sa merite acel loc. El pur si simplu va ajunge acolo prin noroc, fiindca nu are pe altcineva mai bun la care sa se raporteze.
    Uite, ca exemplu sa ma fac inteles: sa zicem liga a IV-a de la noi din fotbal, e o liga in care toate echipele sunt slabe si vai de mama lor, dar totusi cineva trebuie sa iasa pe primul loc fiindca asa e normal. Dar aia numai competitie nu e, din echipe de care nu a mai auzit nimeni. Asata cred ca se va intampla si in biatlon peste cel mult 10 ani.
    Deocamdata sa ne bucuram de spectacolul sporturilor de iarna cu putinele nume mari care au mai ramas in competitie.
    Dar ce intelegi tu printr-un talent, fiindca in opinia mea sunt zeci de talente chiar acum in Cupa Mondiala. Sigur OEB e un super talent, dar vrei sa spui ca Yaroshenko, Wolf, Sleptsova, Berger nu sunt talente?

    Talente vor fi cu zecile an de an

  8. #176
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Dar ce intelegi tu printr-un talent, fiindca in opinia mea sunt zeci de talente chiar acum in Cupa Mondiala. Sigur OEB e un super talent, dar vrei sa spui ca Yaroshenko, Wolf, Sleptsova, Berger nu sunt talente?Talente vor fi cu zecile an de an
    Nu! N-am spus asta, ci ma refeream la altceva, dar vad ca trebuie sa va explic de 10 ori: DUPA ce astia enumerati de tine se vor retrage, cu cine vom ramane? Cu Saito, Porret, Langer etc etc. Nu-i asa ca numele astea nu spun nimic, nu s-au remarcat cu nimic? Eu despre asta vorbesc! Vor ramane doar ei, se vor duela intre ei, niste anonimi de care n-a auzit nimeni pana acum, si nici nu va auzi fiindca nu se vor remarca cu nimic in continuare! Poate cu putin noroc vor mai aparea de la rusi si nemti cate un junior si atat! Si intre cine se va da lupta? Intre 2 oameni care-i vor lasa pe ceilalti cu mult in spate in clasament, fiindca sunt prea slabi. O sa avem numai de-alde sarbi si englezi, care vor iesi mereu ultimii in orice proba vor participa. Si atunci, unde va mai fi spectacolul, sa vezi doar un sportiv mare ca n-are cu cine sa se lupte la titlu? Intelegeti ce vreau sa spun...monotonie.Eu nu spun ca sigur asa va fi, dar mi se pare firesc sa ne gandim si la viitor, la ce sa ne asteptam.
    Uitati-va ca declinul de care vorbesc a inceput inca de pe acum la unele probe, cum ar fi stafeta...altadata participau mereu cate 22-23 de echipe, iar acum doar 10...parca nici nu-ti mai vine sa te mai uiti la doar 10 sportivi, nu? Competitia nu mai are acelasi farmec ca pe vremuri

  9. #177
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Nu! N-am spus asta, ci ma refeream la altceva, dar vad ca trebuie sa va explic de 10 ori: DUPA ce astia enumerati de tine se vor retrage, cu cine vom ramane? Cu Saito, Porret, Langer etc etc. Nu-i asa ca numele astea nu spun nimic, nu s-au remarcat cu nimic? Eu despre asta vorbesc! Vor ramane doar ei, se vor duela intre ei, niste anonimi de care n-a auzit nimeni pana acum, si nici nu va auzi fiindca nu se vor remarca cu nimic in continuare! Poate cu putin noroc vor mai aparea de la rusi si nemti cate un junior si atat! Si intre cine se va da lupta? Intre 2 oameni care-i vor lasa pe ceilalti cu mult in spate in clasament, fiindca sunt prea slabi. O sa avem numai de-alde sarbi si englezi, care vor iesi mereu ultimii in orice proba vor participa. Si atunci, unde va mai fi spectacolul, sa vezi doar un sportiv mare ca n-are cu cine sa se lupte la titlu? Intelegeti ce vreau sa spun...monotonie.Eu nu spun ca sigur asa va fi, dar mi se pare firesc sa ne gandim si la viitor, la ce sa ne asteptam.
    Uitati-va ca declinul de care vorbesc a inceput inca de pe acum la unele probe, cum ar fi stafeta...altadata participau mereu cate 22-23 de echipe, iar acum doar 10...parca nici nu-ti mai vine sa te mai uiti la doar 10 sportivi, nu? Competitia nu mai are acelasi farmec ca pe vremuri
    Pai Yaroshenko, Berger, Sleptsova etc se vor retrage peste 10 ani. Care egrija ta? Acum 2 ani stiai cine este Sleptsova? In astia 10 ani or sa apara multi biatlonisti care o sa-i invinga pe cei care-i consideri tu acum mari talente.
    Dintre numele mari pana in 2010 nu se va mai retrage nimeni. Si sa stii ca nici dupa 2010 nu se vor retrage multi fiindca deja in biatlon s-a facut un schimb de generatii. Multi din cei ce au performante acum vor ramane pana la JO din 2014, multi au acum sub 30 de ani, iar in biatlon se face performanta pana spre 35 de ani

  10. #178
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @ Ducus: te asigur ca cel putin in Germania problema nu se pune.La centrele de biatlon cum sunt Ruhpolding sau Oberhof exista organizata o piramida atat de viabila ca talentele apar ca pe banda rulanta. Copii de 10 ani incep cu biatlonul, iar la 14-15 ani sunt deja concurenti activi in categoria lor de varsta. Macar de ar fi atat de buna organizarea si perspectiva si la alte sporturi cum este la biatlon...

    PS: am uitat sa spun ca aceste centre sunt puternic sprijinite de Bundeswehr (armata) baza materiala si financiara fiind asigurata in conditii excelente.
    Este exact ceea ce as dori si in Romania, ca pe vremea cand biatlonul se numea inca...patrula militara. CSA Brasov, Campulung, dar si CCA si Dinamo avea puternice echipe de biatlon care la vremea respectiva dominau in Balcani si nu numai acolo..

  11. #179
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://www.romanialibera.ro/a115013/...ritatilor.html

    La noi Mapn-ul si ANS-ul mai mult pun bete in roate

  12. #180
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Schimbare de lider in Cupa Mondiala la femei:

    1. Wilhelm GER 349
    2.Glagow GER 342
    3.Bailly FRA 334
    4.Neuner GER 313
    5.Henkel GER 310

    La barbati o usoara ...indesire a clasamentului:

    1. Bjoerndalen NOR 425
    2. Iaroscenko RUS 367
    3.Ciudov RUS 275
    4. Greis GER 254
    5. Svendsen NOR 243

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •