Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 48

Thread: Ex- FC UTA

  1. #22
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Manta s-a interesat de Chisbora

    Petrus Manta este total iesit din circuitul fotbalistic. Fotbalistul bucurestean si-a încheiat, odată cu ultima etapă de campionat, contractul cu FC UTA, astfel că se poate transfera la orice grupare. Contactat telefonic, acesta a rămas surprins că-l mai caută cineva din Arad. „Am crezut că nu mă mai sună nimeni din Arad”, au fost primele cuvintele ale celui care făcea cuplu de atac, în Divizia A, cu Jeremy Njock. În prezent, Manta nu se gândeste decât la sănătatea sa, spunând că mai este mult timp până va reveni pe gazon. „Urmez un tratament foarte scump. Din decembrie, de când am luat ultimii bani de la UTA, am cheltuit peste 1000 de dolari cu doctorii si urmează si altii, deoarece tratamentul nu este încheiat. Peste două luni trebuie să-mi fac alte analize, pentru a se vedea rezultatul tratamentului”, a afirmat Petrus. Acesta a întrebat dacă Călin Chisbora se mai află la club si dacă fotbalistii si-au mai încasat din bani. Observatorul de Arad

  2. #23
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Panin si Drida au trecut la Romvest

    Quote Originally Posted by Observatorul Aradean
    UTA i-a pierdut deja pe Cristian Panin si Adrian Drida. Cei doi fotbalisti, exclusi din lot la mijlocul returului de Ilie Stan, au revenit clubului privat Romvest Arad. Călin Chisbora a fost de acord să cedeze contractele lui Panin si Drida, deoarece UTA nu s-a achitat de datoriile pe care le-a avut fată de Romvest. “Nu am reusit să plătesc transferurile celor doi si mi se pare de bun simt să-i dăm înapoi la Romvest. Oricum, Lupas a fost un domn, pentru că n-a făcut presiuni“, a declarat Chisbora. Panin si Drida au sanse mari să evolueze în sezonul viitor la Jiul Petrosani, alături de Ciprian Luca si Ovidiu Panaitescu.
    Jiul, Olimpia si Gaz Metan se pare ca vor fi cele mai puternice echipe din B3, din sezonul viitor. Alaturi de UTA sper

  3. #24
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Ionut Popa: “Voi avea o altă echipă”

    Quote Originally Posted by Observatorul Aradean
    Jiul Petrosani tinteste în acest sezon promovarea în Divizia A. Patronul Alin Simota nu vrea să mai riste nimic si se gândeste să investească o sumă consistentă în transferuri. „Vrem să avem un lot puternic, iar în orice moment rezervele să-i poată înlocui pe titulari”, spune Ionut Popa, antrenorul principal al minerilor. Astfel, ieri, Popa a fost prezent în Valea Jiului, unde a purtat discutii cu o parte din fotbalistii pe care-i doreste la echipă. „Cei patru arădeni sunt ca si făcuti”, a declarat tehnicianul, referindu-se la Răzvan Fritea, Ciprian Luca, Panaitescu si Drida. Pe lângă acestia, conducerea Jiului se află în tratative avansate cu Vali Miculescu, Victoras Iacob, Ianu si golgeterul seriei B1, Borza.
    Fritea, Luca, Panaitescu, Drida, Miculescu, Ianu... oare la ce echipa au mai evoluat? la noi. Inafara de Miculescu, toti au facut parte din lotul de Div. A. Iar Miculescu din lotul care a promovat in A...

  4. #25
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    Chiar e pacat ca jucatorii astia nu mai sunt la UTA.
    S-ar putea ca Jiul sa schimbe seria si sa evolueze in B2 sezonul viitor.Asa ca poate scapam de o echipa buna.

  5. #26
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post UTA trebuie să-l plătească pe Borugă

    Quote Originally Posted by Observatorul Aradean
    FC UTA trebuie să comunice, până la sfârsitul săptămânii, Comisiei Tehnice a Federatiei Române Fotbal data la care va onora contractul fostului antrenor al echipei, Gigi Borugă. Pentru că n-a mai fost plătit din vara anului trecut, când a încasat 5000 de euro la semnarea contractului, Borugă a depus un memoriu, prin care îsi solicita banii. „Am spus că lucrez gratis la UTA, pentru că si asa nu luam bani. Contract aveam, pentru că altfel n-as fi putut să stau pe bancă. Nu le ceream banii dacă ne-am fi despărtit pe cale amiabilă. Însă m-au dat afară miseleste, pentru a-i face loc unuia pe care l-a impus acel Locic, care apoi a tras o teapă de toată frumusetea clubului UTA. Dacă mi-ar fi spus frumos că e cazul să plec, că au adus alt antrenor, că nu mai corespund, întelegeam. Ei mi-au aruncat o hârtie în care scrie că sunt demis pentru rezultate necorespunzătoare. Ce rezultate? Poate că n-am corespuns că am lăsat echipa pe locul întâi”, a declarat Gigi Borugă. El mai are de încasat, conform contractului, 5000 de euro, bani pe care UTA trebuie să-i plătească. În prima fază, Comisia Tehnică a recomandat grupări textiliste să ajungă la un acord cu Borugă, iar dacă acest lucru nu se va întâmpla, textilistii vor fi obligati să se achite de drepturi. „Mi-a dat Gherghel o hârtie, în care scrie că voi fi plătit într-o lună”, a mai spus Borugă.
    Daca l-au dat afara...acuma trebuie sa-l plateasca.
    Last edited by Ra_7000xp; 24th June 2004 at 09:33.

  6. #27
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Chisbora, Chisbora... oare tu ce capacitati de om de afaceri ai? Ca la club ai facut o VARZA!
    Dai dle banii omului!

  7. #28
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Cristian Panin ofertat de „U" Craiova

    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    Fostul fundas de bandă al UTA-ei, Cristian Panin nu duce lipsă de oferte. Dat aproape sigur la nou promovata în prima divizie, CFR Cluj - conducerile celor două cluburi s-au înteles între ele - Panin ezită să i se alăture lui Mărginean sub comanda lui Aurel Sunda. „Blotorit de cap" de diferiti „impresari", Cristi se gândeste mai mult la oferta venită dinspre Craiova, prin intermediul antrenorului Mircea Rednic. Rămâne ca oficialii din Bănie să se aseze la masa tratativelor cu Marin Lupas si Ioan Ienciu (reprezentantii AS Romvest), pentru a ajunge la un numitor comun, singura modalitate prin care Panin ar putea îmbrăca tricoul „Stiintei”. Dacă nu, fostul căpitan al „Bătrânei Doamne” ar putea continua tot la Arad, deoarece e greu de crezut că orgoliosul Sunda îl va mai primi la CFR Cluj, după atâtea mofturi.
    Mai bine ramane la UTA! E mai bine pentru el! Sunt sigur!

  8. #29
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post Si totusi, Panin va juca la Cluj

    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    Dat ca sigur în „curtea” Universitătii Craiova, echipă cu care s-a pregătit la sfârsitul săptămânii trecute, Cristian Panin a optat până la urmă pentru CFR Cluj. Pentru că tratativele cu conducătorii „Stiintei” stagnau, „oficialii” Romvestului l-au sfătuit pe fostul căpitan al UTA-ei să-si reconsidere pozitia fată de „ceferistii” de sub Feleac, lucru ce s-a întâmplat ieri după-masă, când părtile au bătut palma. Fundasul arădean a semnat pe două sezoane, salariul său ridicându-se undeva la 18.000 de dolari pe an, în timp ce în visteria clubului Romvest vor intra aproximativ 40.000 de dolari. Începând de astăzi, Panin va transpira cot la cot cu un alt arădean, Radu Mărginean, în cantonamentul CFR-ului de la Vatra Dornei.
    Nici nu se mai punea problema sa ramana la UTA

  9. #30
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post Oltenii s-au zgârcit la bani

    Quote Originally Posted by Observator Aradean
    Transferul arădeanului la Universitatea Craiova s-a împotmolit din cauza negocierilor dintre cele două cluburi. Oficialii Universitătii sustin că li s-au cerut 40.000 de dolari si 25 la sută dintr-un viitor transfer, conditii cu care nu au fost de acord. Din acest motiv, Mircea Rednic i-a cerut jucătorului să astepte, în speranta că Romvestul va reduce din pret, dar Panin n-a avut răbdare si a optat pentru CFR Cluj, echipă la care va fi coleg cu un alt ex-utist, Radu Mărginean.
    Cred ca era mai bine pentru Panin sa ajunga la Craiova dar oricum cred ca va face treaba buna la CFR impreuna cu Mărginean.

  10. #31
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post Sapte sezoane doar la UTA

    Despre Panin:
    Quote Originally Posted by Observator Aradean
    Cristian Panin s-a născut în 9 iunie 1978 si a făcut parte din generatia AS Romvest care a câstigat, în 1996, titlul national de juniori republicani. Atunci, Romvest, echipă inventată de Francisc Tisza, a evoluat în numele clubului UTA. La un an de la câstigarea titlului, Panin a ajuns la UTA, club pe care nu l-a mai părăsit vreme de sapte sezoane. A evoluat mereu titular, ajungând să poarte si baderola de căpitan. Jucător polivalent, Panin poate evolua fără probleme, atât pe flancul stâng, cât si pe cel drept al liniei defensive, iar la nevoie joacă si fundas central.

  11. #32
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post Pit si Ianu rămân la Bellinzona

    Ex-utisti:
    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    După toate probabilitătile, visul arădenilor Adrian Pit si Cristian Ianu nu se va împlini nici în această vară. Desi ambii au avut evolutii excelente la echipa lor de club, AS Bellinzona, Ianu fiind chiar cel de-al doilea marcator din liga a doua elvetiană, nici unul dintre cluburile importante care i-au monitorizat nu l-au contactat pe patronul jucătorilor, Angelo Gandolfi. Acest lucru a fost confirmat si de impresarul fotbalistilor, Florin Iacob, care - însă - crede că la cei 20 de ani, atât Pit cât si Ianu vor avea multe sanse de afirmare în fotbalul mare.

  12. #33
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post Zoltan Farmati, în vizită la „Adevărul”

    Fost mare jucator al UTA-ei:
    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    Ne-a vizitat ieri la redactie, Zoltan Farmati. Legendă vie a fotbalului arădean, Zoli baci, cum îl stie mai toată lumea, răspândeste sănătate fizică si spirituală la cei 80 de ani săi, proaspăt împliniti. Îl supără doar o problemă la o măsea, căreia nu îi dă oricum mare importantă („N-am fost bolnav niciodată!”).Farmati nu scapă nici un meci de la Euro 2004. Crede că Portugalia se va impune, în cele din urmă si remarcă progresul făcut de Grecia si Cehia.

  13. #34
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Pit si Ianu... daca am reusi sa-i aducem inapoi! Bine ar fi! Mai pui pe Marginean, Panin, inapoi N'Jock... amintiri si sperante

  14. #35
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post O nouă vară fierbinte pentru clubul Romvest

    UTA neglijează valorile Aradului
    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    Din 1997, de la generatia care câstiga campionatul national de juniori, clubul Romvest a devenit principala pepinieră pentru fotbalul arădean. Cum acesta - însă - nu a avut resursele financiare necesare să-si tină acasă jucătorii de valoare, cu timpul, „aria” Romvest s-a extins în toată tara, dar si peste hotare. Adrian Găman, Claudiu Drăgan, Sebastian Hutan, Cristian Todea sunt numai câteva valori care au părăsit Aradul pentru a-si face nume la alte echipe decât UTA. Si azi, „Bătrâna Doamnă” a fotbalului românesc ar putea linistit să-si îndrepte atentia spre câtiva fotbalisti de la Romvest, care nu s-ar gândi de două ori până să îmbrace tricoul „alb-rosu”, dar a ales să meargă pe mâna lui Mircea Petescu si „căruta” lui de tinerei despre care nu stim mai nimic. Doar timpul va decide dacă rationamentul nostru este corect, dar, astăzi, parcă ne vine greu să acceptăm ideea că, în curând, fotbalisti ca Vezan, Nădăban sau Bier vor părăsi fotbalul arădean.

  15. #36
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post O nouă vară fierbinte pentru clubul Romvest

    Panin, Drida, Mărginean si Fritea - deschizători de drumuri
    Quote Originally Posted by Adevarul de Arad
    Batjocoriti de un tehnician care a văzut doar paiul din ochii altora si nu bârna din ochii săi, Cristian Panin si Adrian Drida, unii dintre putinii jucători de la Romvest care au crezut în „steaua” UTA-ei până în ultimul moment, au decis că e timpul să-si ia si ei zborul spre alte zări. Dacă Panin l-a însotit pe Mărginean la CFR Cluj, Drida s-a „lipit” de un alt fost orădean, Fritea si a luat directia Văii Jiului. Din păcate - sau, din fericire, cum vreti să o luati - cei patru nu au făcut decât să deschidă drumuri pentru colegii lor mai tineri.
    Last edited by Ra_7000xp; 7th July 2004 at 02:11.

  16. #37
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post Zoltan Farmati, 80 de ani!

    La multi ani, cu sănătate, domnule Farmati!
    Quote Originally Posted by Observator Aradean
    În aceste zile fierbinti, unul dintre putinii jucători ai primei echipe de aur din istoria clubului UTA împlineste 80 de ani. Din acestia mai mult de jumătate i-a petrecut pe dreptunghiul verde al stadioanelor. A jucat la echipa din orasul natal, simleul Silvaniei, a jucat la Cluj, la Clubul Atletic si la Ferar. Cei mai multi dintre anii dedicati fotbalului au fost la ITA, Flamura Rosie si UTA ca jucător până în 1958, apoi ca antrenor la echipe de copii si juniori si seniori.

    A trăit mari satisfactii: campion de trei ori cu seniorii, în 1948, 1950 si 1954, a jucat de trei ori finala “Cupei României”, iar de două ori a băut sampanie din “cupa victoriei”. A fost campion cu juniorii, ca antrenor. Coleg cu marii jucători ai UTA-ei: Iosif Petschovschi, Gh. Băcut, Bonyhádi, Toth III, Andrei Mercea, Váczi, Reinhardt sau Dumitrescu III. Un bun sfătuitor pentru Domide, Gornea, Brosovszky, Vidac, Iorgulescu sau Duckadam. A făcut parte din echipa natională a României cu care a participat la Olimpiadă, în 1952, la Helsinki.

  17. #38
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post 50.000 de euro pentru Buhus

    Ex-UTA:
    Quote Originally Posted by Observator Aradean
    Bogdan Buhus, fost component al FC UTA, a ajuns la “U” Craiova. Mijlocasul trimis de arădeni la Jiul Petrosani a avut parte de un sezon bun în Valea Jiului, fiind remarcat de oficialii din Bănie. După o perioadă de probe, Buhus l-a convins pe Mircea Redic, care i-a cerut presedintelui Badea achizitionarea fotbalistului. Jiul l-a cedat pe Buhus în schimbul a 50.000 de euro.

  18. #39
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Post Drida are probleme la ficat

    Quote Originally Posted by Observator Aradean
    Fotbalistul arădean Adrian Drida este obligat să repete testele medicale obligatorii înaintea unui sezon competitional. „I-au iesit ceva parametri necorespunzători la ficat si medicul l-a trimis să repete analizele. Totusi, el se simte bine, se antrenează si nu cred că vor fi probleme. E o problemă de timp”, a declarat Gigi Borugă, consilierul pe probleme tehnice al clubului Jiul Petrosani. În altă ordine de idei, Jiul Petrosani, echipă antrenată de Ionut Popa, se află de ieri la Băile Herculane, pentru stagiul centralizat. Din lotul formatiei din Petrosani mai fac parte, alături de Drida, arădenii Ciprian Luca, Ovidiu Panaitescu si Răzvan Fritea, fosti componenti ai FC UTA.
    Parca vad ca o sa promoveze Jiul cu jucatori+antrenori care n-au fost buni pentru UTA.

  19. #40
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1

    Dispută în jurul transferului lui Demian

    Quote Originally Posted by Observator Aradean
    Presedintele clubului UTA sustine că fotbalistul Marius Demian nu are acordul clubului pentru a se transfera la AEK Timisoara. Demian a început pregătirea sub comanda lui Basarab Panduru, a jucat în câteva amicale si a semnat si un contract cu gruparea care activează la Timisoara. „În acte, Demian este jucătorul clubului UTA până în anul 2007. El ne-a fost oferit gratis de Angelo Gandolfi, iar în contract nu există nici o clauză care să-i permită să părăsească clubul după bunul lui plac. Sigur, moral îi suntem datori lui Gandolfi, însă italianul nu ne-a sunat să ne ceară acordul de transfer, asa cum a făcut-o în cazurile lui Ianu si Pit. Atunci, am înteles situatia si le-am dat dezlegările, pentru că erau fotbalistii lui Gandolfi”, a declarat Emanoil Gherghel. Pe de altă parte, Florin Iacob, agentul lui Marius Demian, sustine că fotbalistul nu are nevoie de acordul Bătrânei Doamne si că Gandolfi a încuviintat trecerea fundasului la AEK Timisoara.
    Am preferat sa postez articolul aici deoarece mai mult ca sigur Demian nu va mai juca la UTA.

  20. #41
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Da, cel mai probabil nu va mai juca... asa zic si eu.

  21. #42
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Drida a apelat la Pompiliu Popescu

    Problemele continuă pentru fotbalistul arădean Adrian Drida. După operatia de menisc din iarnă si excluderea din lotul FC UTA, din primăvară, pentru Drida a urmat un transfer reusit la Jiul Petrosani. „Sunt conditii foarte bune acolo. M-am înteles repede cu oamenii din Petrosani. Nici nu putea fi altfel, din moment ce mi s-a oferit un salariu dublu fată de cel pe care îl aveam la UTA”, spunea ex-utistul imediat după parafarea acordului cu Jiul. La vizita medicală obligatorie, Drida a avut parte de o veste proastă: analizele la ficat n-au corespuns, iar la repetarea lor i s-a spus că suferă de hepatită B. Fotbalistul a efectuat investigatii la Timisoara, unde a primit acelasi verdict. În schimb, când a solicitat părerea unui medic din Arad, i s-a spus că nu are nimic. „Nu ne jucăm cu sănătatea nimănui. L-am trimis pe Drida la Bucuresti, să-l vadă medicul echipei nationale. si asa clubul Jiul îi plăteste un salariu pe lună lui Pompiliu Popescu. Drida e acum la Bucuresti si sperăm să nu aibă nimic, altfel trebuie să aducem alt jucător”, a declarat Gigi Borugă, consilierul tehnic al Jiului Petrosani. Observatorul Aradean

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •