Page 11 of 74 FirstFirst ... 9101112132161 ... LastLast
Results 211 to 231 of 1536

Thread: Cafelutza De Dimineata…

  1. #211

  2. #212
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Paradoxul de la noi cred ca este justificat, iata ceva date extrase din materialul “YOUTH NATIONAL ACTION PLAN IN ROMANIA”, elaborat sub egida UE.
    Economic situation . living standard . life quality
    The main macroeconomic variables have a descending curve . with non-
    stimulating effects on the economic growth . fact that acts upon economic situation of young po****tion.
    1. living standard . life quality . in decline
    - grows the share of food consumption on the whole of used components;
    - regress in what concerns the calories and nourishing factors content (parameters of a characteristic consumption of the poverty status);
    - poverty . grows the share of young persons below the threshold of average consumption expenditures; more stressed in north-eastern and southern region;
    - precarious living conditions, the share is held by the tenements without civilised facilities, majority of not married young persons are living with their parents, the married ones can not afford to purchase/build a tenement of their own.
    2. occupation . unemployment . incomes
    - engagement of young labour . one of the most strained aspects. The unemployment rate among young people is higher than the average rate of unemployment;
    - incomes . diminishing of their real level (first of all due to the inflation).The main source of the incomes are parents (generally . the family).
    • Demographic Evolution, Migration, Emigration
    Demographic decline . permanent phenomenon characterised by:
    - pronounced diminution of fertility and natality (under the level that ensures the simple replacement of generations);
    - relative reduction of young age groups in the active po****tion;
    - growing mortality at young po****tion;
    - hope for life at young po****tion is 5-6 times smaller than in the developed countries;
    - emigration tendency . more stressed among the young people from the urban area, and from them among the higher education graduates (artistic field, medicine, informatics), it becomes more and more an alternative/option for the professional and human accomplishment.
    Education:
    - the degree in which young po****tion is covered by education . Negative tendency (except the one corresponding to higher education);
    - the most drastic cut is at the secondary school level;
    - small participation at the secondary school has major bearings on the educational capital of the po****tion.
    Reasons:
    - the families lack of financial means to sustain the studies;
    - the high rate of unemployment among the graduates of high-schools and professional schools;
    - a depreciation of education significance as it is perceived by the public.
    Consequence: alarming phenomenon . school abandonment
    Culture:
    - relative fall of the cultural level of young po****tion (except the graduates of humanist high-school, graduates of the higher education units of humanist orientation);
    - the most spread .cultural. activity . watching TV programmes; going to the cinema or theatre or reading literature at a lesser extent.
    There is a general lack of concern for: cultural informing, cultural consumption, scope of general culture.
    3. Health:
    - tendency of deterioration - a result of the diminution of the living standard, of the malfunctioning of the sanitary system;
    • Associative Life (Civic/Political Participation):
    - civic participation is generally modest, though in principle it is appreciated as being beneficent;
    - political participation very diminished.
    • Young Family (Young Couple):
    - family life is under the sign of frustration though (or precisely because of that) the institution of family is considered to be still a fundamental social value;
    - changes in the nuptial and sexual behaviour take place;
    - the share of nuclear young families (family group: husband, wife, children) tends to diminish (causes preponderant socio-economic, but also change of mentality);
    - nuptiality rate is in continuous fall;
    - domestic violence phenomena:
    • Moral-Civic Values
    - moral scope. Characterised by the fall of interest/openness to: communicative character, sociability, compassion, indulgence, altruism;
    - grows the interest in individualism, selfishness;
    - the scope of values:
    - is not structured on a system of clear and coherent values;
    - there is a certain axiological disorientation; the lack of positive behaviour models is felt;
    - still appreciated social values: family, friendship, love;
    - superior value . personal happiness.
    Religious attitude (confidence in the moral values of the religious beliefs):
    - most young people declare that they are believers;
    - there are less practitioners of the religious life;
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #213
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Date ar mai fi, dar astea cred ca sunt suficiente…

    Daca subiectul cu sporul po****tiei romanesti s-a epuizat, va propun un nou subiect care mi se pare interesant: denominarea leului, sau taierea zerourilor din coada.

    Ce parere aveti, este o masura buna sau nu?

    Eu cred ca este un lucru bun, atat psihologic (nu mai pleci cu milioanele la piata sa iei castraveti si patrunjel) cat si din punctul de vedere al inlesnirii calculelor la cumparaturi. Legat de asta, acum aproape 1 an ma opreste pe strada o femeie la 50 de ani care vroia sa-si cumpere fier de calcat si ma intreaba cati de zero are 1 milion. Femeia nu mai putea evala corect pretul afisat. Sa nu spuneti ca e un caz izolat, peste 50% din tara are probleme de genul asta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #214
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    are rost cind inflatia e scazuta (3-7%/an). altfel se tot repeta faza la fiecare 5 ani.
    m-am bucurat cind s-a introdus euro deoarece, fata de marca totul s-a impartit cca la 2(teoretic) iar in alte tari chiar la mai mult. centul chiar are ceva valoare, adica exista lucruri care le poti cumpara la sub 1€ (automatul de racoritoare din hol vrea 70c pentru o sticla).

  5. #215
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    subscriu la cele spuse de gopens. ei promit ca va fi din 2005 si ca un an vor merge in paralele. nu stiu cum o sa o faca, dar va fi o bataie de cap destul de mare.

    apropos de milioane.

    venisem in tara si pe str. chopin venea o caruta cu un tigan batrin si foarte gras. se opreste si ma intreaba:
    - domnule, masina asta o fi scumpa? cred ca e o caruta de bani. peste trei milioane.
    era in 97 si masina era un bmw

  6. #216
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Eu nu vad rost taierii zerourilor. Daca e numai pentru usurarea perceptiei asupra banilor atunci nu cred ca se justifica pretul tiparirii bancnotelor noi. Mai normal mi s-ar parea sa se treaca direct la euro. Cu toate ca ar fi un nou prilej pentru scumpiri si pentru prabusirea nivelului de trai.

    Cat depre cei care nu sunt in pas cu valoarea banilor cred ca e destul sa nu faci nici o cumparatura jumatate de an ca sa ajungi sa te minunezi la tot pasul de cat costa una sau alta. Cred ca asa se justifica si bucuria pensionarilor cand li se mareste pensia cu 20 de mii. Majoritatea locuiesc cu copiii care se ocupa de aprovizionare si astfel nu prea ajung in contact cu piata.
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  7. #217
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cipangoo trecerea la Euro nu este unilaterala, trebuie sa fim suficient de dezvoltati economic sa putem primi acceptul de la UE. Si asta pe buna dreptate si vor mai trece vreo zece ani pana cand vom fi apti de asa ceva…

    Costurile aferente tiparirii de bani noi nu sunt mari decat in valoare absoluta, dar daca analizam comparativ cu situatia actuala nu mai sunt asa de mari. Si acum se tiparesc bani noi, se mai inlocuiesc bancnote de hartie cu cele de plastic, s-a scos bancnota de 1 milion. Diferenta este aproape doar la crearea unor noi matritze. In plus o moneda de 1 leu costa mai putin de realizat decat o bancnota de 10000 lei, desi cumperi cu ea acelasi lucru, are aceeasi valoare.
    In legatura cu dificltatea oamenilor la milioane ai si nu ai dreptate. Chiar si logic, noi incepem matematica monetara de la 500 lei, chiar si mie imi dau ceva dureri de cap evaluarile de “monetar” cand plec la cumparaturi. E mai simplu (mental) sa aduni de ex. 135 cu 17 decat 1350000 cu 170000 chiar daca in principiu este acelasi lucru.
    Psihic ma simt mai bine cand dau 65 bani pe un ziar decat 6500 lei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #218
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Ma intreb daca tot bine te vei simti daca in loc de 5 milioane o sa iei 500 de lei salar. Oricum mi se pare ca daca cheltuiesti 1 leu ca sa inmultesti mai usor e deja cu un leu prea mult. Lasa sa devina oamenii mai destepti exersand inmultiri sau mai degraba adunari care sunt mai dese in cazul cumparatorilor. Sau ca sa facem chestia mai simpla cum vrei tu de ca sa nu obligam agentul economic sa accepte plata cu cardul. Si nu mai inmultesti deloc S-asa majoritatea fabricilor si uzinelor vireaza banii de salarii pe card
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  9. #219
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    azi la tvr 1 e filmul gandhi la ora 20
    despre film la
    http://www.port.ro/pls/fi/films.film...9183&i_where=1
    despre gandhi
    http://www.mkgandhi.org/

  10. #220
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Un subiect care mi se pare interesant si care vizeaza intr-o buna masura chiar cafelutza si recomandarea ultima a lui Vasile (Ghandi, un om presupus cu foarte putine): VICIILE.


    Cam tot omul are un numar mare, in multe cazuri considerabil chiar: tutun, cafea, femei, o echipa de fotbal, jocuri de noroc, droguri, dulciuri etc. Discutabil care sunt si care nu, cand devin si cand nu vicii, care sunt vicii (dependenta) si care simple placeri (cu frecventza mare de aparitie). Cum definiti vicile? Sunt un rau necesar frumusetii vietii sau nu? Metode de combatere.

    Eu de exemplu am ceva adunate: cafea (spre 1/2 l pe zi) si tutun (1 pachet pe zi), au fost femeile (acum gata sunt casat.) , chiar prezentul forum care tinde sa devina viciu pentru mine (aloc circa 1ora juma’ pentru el zilnic).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #221
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pai internetul ar fi unul important. ma leg de un forum sau chat si stau zile intregi pe el. apoi imi revin. fac asta de prin 92.

    tutunul e la peste un pachet si 34 de ani de combatut zdravan. foarte rau
    de femei nu e frumos sa vorbim
    apoi mincarea, pentru ca si gatesc. acum doar scriu retete
    cafea numai la servici, tot in cantitati industriale.
    si tvmaniac

    unica metoda de combatere e vointa sis aia pe termen lung. propunerile de tip "de la-ntii" sau "de luni" tin de domeniul tupilatului dupa deget

  12. #222
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E greu sa scap de ele si cheltui si ceva bani cu ele. Stiu ca e chestie de vointa, dar e tare greu sa renunti la ele fara un mic ajutor, fara a avea o motivatie bine justificata. Sanatatea ar fi prima justificare in cazul tzigarilor, dar din pacate e greu…

    Era o vorba precum ca suma viciilor este o constanta pentru fiecare, dar stiu destui oameni care nu beau, nu fumeaza, nu femei, nu fotbal nu…Pana acum n-am reusit sa identific la respectivii ceva ce seamana a viciu, deci aparent se poate si fara..
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #223
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pai in primul rind a nu avea vicii poate fi un viciu

    apoi cu motivatia. e simplu. tu ai copil. iti trebuie alta?

  14. #224
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E o motivatie f. buna, dar atat timp cat imi permit financiar sa am aceste vicii nu prea tzine…Tu de ex. nu pot sa cred ca n-ai avut motive sa te lasi de fumat. De mancare vad ca ai avut
    Ar fi interesant sa spuna cineva cum s-a debarasat de un viciu…
    Buna maxima: “a nu avea vicii poate fi un viciu”. E de notat, dar e convenabila celor cu vicii si aduce a speculatie pentru a-ti justifica dependentele.

    Eu mai am o justificare in a-mi continua viciile: sunt altele mai mari…
    Furtul e un viciu? Cred ca da, la cleptomani de ex. Sau la cei ce conduc Romania poate
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #225
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Categoric, "leul greu" ar trebui introdus pe piatza numai in momentul in care inflatzia se reduce si se stabilizeaza.

    Probabil ca o anumita parte a po****tziei (ca sa vorbesc in clishee) va incerca sa speculeze acest moment. Cu alte cuvinte, va urma o creshtere in termeni reali a pretzurilor.

    Sa va dau un exemplu: cand Euro a devenit moneda oficiala U.E., banatzenii erau obishnuitzi cu marca germana. Trecerea de la marca la euro s-a soldat cu creshteri spectaculoase la pretzurile exprimate pana atunci in DM. De exemplu la apartamente, pretzurile s-au dublat, un apartament de 20.000 de marci ajungand sa coste 20.000 de Euro.

    Ceva similar se va intampla si la "taierea zerourilor". Ziarul tau, Utilizator, nu va mai costa 6,50 lei ci 7, pentru ca, deh, nu ne mai incurcam cu bani (pentru cei care au uitat: banul=subdiviziunea leului)!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  16. #226
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ai dreptate Viole(n)t, probabil ca se vor rotunji superior preturile, dar mi s-ar parea normal sa introduca si “bani” pe piata. Acum depinde si cum va fi un leu “greu”: prin taierea a 3 sau 4 de 0. Daca se taie 4 de 0 e inevitabil zic eu sa fie subdiviziuni, 1leu greu= 10000 lei usori. E foarte probabil sa taie doar 3 de 0, dar si atunci 1leu gras=1000 lei slabi, pare de bun simt sa existe si subdiviziuni. Oricum mie imi place ideea, chiar daca nu pot sa-l “contrez” prea tare pe Cipangoo in ceea ce spune.
    Treaba cu ziarul se prea poate intampla din moment ce si trecerea la Euro din UE a fost insotita de acelasi lucru. Dar dupa momentul “schimbarii” trebuie sa intervina criterii de concurenta, cine are ziarul cu 10 bani mai ieftin de ex.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #227
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ceva stiri noi: aparitii la Humanitas:

    William Golding (cel cu Imparatul Mustelor) –Infruntarea 175000lei (cam multi de 0
    “Infruntarea poate fi citita ca un exercitiu epic despre limita. Personajele de la bordul navei plecate spre Australia ramin incorsetate in stereotipii, judecatile multora opereaza rigid sau circumstantial, iar intinderea de apa care inconjoara corabia oglindeste nu doar catarge tremurate, ci si stari de spirit dintre cele mai diverse. Aventurile mult visate – sintem, totusi, in plina perioada a razboaielor napoleoniene – fac loc reveriilor, iar inclestarile martiale cedeaza trecerea turnirului sentimental in care se angajeaza Edmund Talbot, protagonistul cartii, si un locotenent francez nimerit la bord in urma unei intilniri neprevazute. Atmosfera de pe nava se schimba de la o zi la alta in functie de vreme, de toanele capitanului si de evenimentele de la bord care confisca atentia generala. Conflictele sint mai degraba mocnite decit deschise, trimiterile la viata din Anglia secolului al XIX-lea abunda, iar personajele care populeaza corabia capitanului Anderson vin dintr-o tipologie pe care Golding o creioneaza cu acribia marilor stilisti.“

    MARTIN PAGE- M-AM HOTARIT SA DEVIN PROST -100 000 lei

    “Romanul este povestea antrenanta si plina de haz, scrisa la persoana I, a unui tinar prea inteligent, prea cultivat, prea serios si prea corect ca sa se simta bine in Parisul zilelor noastre. Departe de a fi multumit de inteligenta lui, baiatul intelege ca ea e mai curind un handicap. Hotarind sa-si schimbe radical viata, recurge la mai multe incercari: incearca sa devina alcoolic, sa se sinucida, sa se opereze pe creier pentru a deveni mai putin inteligent, astfel incit sa vada viata in roz, ca atitia altii. In fine, tinarul – cu mari probleme financiare – isi cauta un serviciu, dar de la Oficiul de somaj i se spune ca, in societatea actuala, studiile sale il condamna la o viata de somer. Aici intervine hazardul, si acesta devine erou principal al romanului: intilnirea cu un fost coleg (din categoria “imbecil fericit”) il duce la o mare intreprindere de tranzactii bancare si, intr-o buna zi, datorita unui mic accident al computerului, tinarul face fara voia lui o speculatie financiara geniala. Intra, asadar, in rindul oamenilor bogati, parasindu-si vechii prieteni si devenind, cum isi dorea, stupid. Pina cind hazardul va interveni din nou.” – imi place descrierea…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #228
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    E o motivatie f. buna, dar atat timp cat imi permit financiar sa am aceste vicii nu prea tzine…Tu de ex. nu pot sa cred ca n-ai avut motive sa te lasi de fumat. De mancare vad ca ai avut
    vrei sa vorbesc cu seful tau sa-ti reduca salariu? sau gindeste-te ce poti lua copilului tau cu banii de pe tigari. sau pune-i intr-un cont de economii pentru cind intra la facultate. sau... idei mai am

    in principiu e bine sa faci ce spune popa nu ce face tzurka
    m-am lasat odata de tutun. cam vreo opt luni. dupa aia la o bere am luat-o din nou. asta e. am invatat ca daca ma mai las (daca apuc adica) nu o sa mai iau la vreo bere vreo tigara. si apoi acum fac dieta. is destul de nervos si asa vrei sa omor toata redactia daca ma las de fumat?

    Quote Originally Posted by Utilizator
    Ar fi interesant sa spuna cineva cum s-a debarasat de un viciu…
    si s-a tinut de asta, nu ca mine

    Quote Originally Posted by Utilizator
    Buna maxima: “a nu avea vicii poate fi un viciu”. E de notat, dar e convenabila celor cu vicii si aduce a speculatie pentru a-ti justifica dependentele.
    nu e o maxima, e un paradox facil, desi la prima vedere ar fi ceva din ea. mai precis faptul ca exista oameni fara posibilitatea de a isi dori ceva. viciu de forma, i-as spune.

    Quote Originally Posted by Utilizator
    Eu mai am o justificare in a-mi continua viciile: sunt altele mai mari…
    Furtul e un viciu? Cred ca da, la cleptomani de ex. Sau la cei ce conduc Romania poate
    nu e totuna cu boala. cleptomani, asasini in serie sau alte asemenea boli sunt de obicei genetice din pacate. depinde ce intelegi prin mai mari

  19. #229
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Sa va dau un exemplu: cand Euro a devenit moneda oficiala U.E., banatzenii erau obishnuitzi cu marca germana. Trecerea de la marca la euro s-a soldat cu creshteri spectaculoase la pretzurile exprimate pana atunci in DM. De exemplu la apartamente, pretzurile s-au dublat, un apartament de 20.000 de marci ajungand sa coste 20.000 de Euro.
    poti sa ceri, idea e sa si capeti. probabil cererea a fost suficienta sa absorbe cresterea de preturi. amu de s-ar pune la punct si reteaua de gaz ca sa fie presiune si iarna cind ai nevoie, nu numai in august...


    unii spun ca orice forma de dependenta e de fapt o boala

  20. #230
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    De fumat nu, de baut la vreo ocazie in rest o bere 2 la un fotbal, femei idem Utilizator. Cam astea ar fi viciile mai des intalnite. Eu am altul: jocurile de computer. Aloc mult timp. Internet nu prea mult. Sau poate nu prea mult dupa standardele mele.
    E o motivatie f. buna, dar atat timp cat imi permit financiar sa am aceste vicii nu prea tzine…
    Incearca sanatatea copilului ca motivatie. Might work.
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  21. #231
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E un motiv bun sanatatea copilului, dar el e sanatos si nu fumez acasa decat rar si pe geam….
    Am incercat sa renunt de vreo cateva ori, cel mai mult am rezistat vreo5 luni, dar ca si Vasile m-am luat incet-incet din nou. Cand sunt agitat/framantat de ceva ma relaxeaza o tzigare. Iarasi, cu prietenii (care mai toti fumeaza) e placut la un vin, o bere, o discutie…. Asta e, o sa incerc sa mizez pe vointza si sa-mi repet ce pot face cu banii castigati astfel.
    Pe de alta parte mi se pare ciudat ca exista o puternica miscare anti-tabac, interdictii (cel putin in State, UE), dar gasesti in continuare tzigari pe piatza…Daca sunt nocive de ce nu se interzice producerea? Si acum ce inseamna nociv? Am vazut ca E-urile din alimente sunt si ele nocive. Sa-mi spuneti cate alimente fara Euri mancatzi…Orice mezel are pogon de Euri, bauturile racoritoare cele mai raspandite, orice conserva…Altfel, poluarea infernala din orase, cel putin in Bucuresti ai praf si iarna, poluarea auto etc.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •