Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 65

Thread: Transferuri

  1. #1
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1

    Transferuri

    George Galamaz a semnat cu Rapid inca de duminica si are un angajament pe cinci ani, cu un salariu de 25.000 de dolari in primul sezon, iar suma va creste progresiv pina la 45.000 de dolari. La Sportul s-a platit un avans de 50.000 de dolari, urmand ca Ioan Becali sa negocieze pe viitor cu Vasile Siman.

    Cezar Zamfir pleaca si el la Rapid.

    Şiman a precizat: "Sunt multumit de suma obtinuta pe jucator. Oricine poate sa plece de la Sportul, insa trebuie sa existe niste oferte concrete".

    Gabi Balint īn Regie?
    După ce a rămas fara Dan Petrescu, Siman a inceput cautarile pentru un alt antrenor, iar una dintre posibilitati ar putea fi fostul international Gabi Balint, care a mai pregatit formatia in sezonul 1998-1999. "Am avut amintiri placute la Sportul, insa nu am discutat nimic. Eu imi doresc sa pregatesc din nou o formatie, dar mai intii trebuie sa vina o oferta concreta", a spus Balint. Andrei Luchian

    Sursa acestor informatii este: GAZETA SPORTURILOR
    Last edited by BIANCO_NERO; 10th December 2003 at 00:02.
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  2. #2
    1916-2006 Gigel Sportul's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    De la SNTR pe dreapta.
    Posts
    822
    Reputatie
    1
    "Pui mana pe Vasilica si castigi masina mica", cam asa striga rromanii prin metrou in prag de an nou. Numai ca Vasilica al nostru este intangibil, cred ca i-o fi teama sa nu il atinga cineva si absolut din greseala cu vreun pumn bine plasat sub barbie. Altfel nu imi explic ce rost are "turnul de fildes" in care se refugiaza, relativ la atitudinea suporterilor. Si, daca veni vorba de vreun "turn de fildes", cred ca Mac Popescu plus o majoritatea suporterilor ar fi mult mai indreptatiti sa se rtefugieze acolo.

    In rest vad ca aduce la echipa numai valori: Dan pleaca, Gala pleaca, sper sa se confirme zvonurile si sa vina macar unul dintre cei doi potentiali antrenori: Gabi Balint AND/OR Razvan Lucesu. Numai ca, in cazul in care ar veni macar unul dintre cei doi, nu mai merge cu tzepe, nici la jucatori si nici la antrenor(i). Astept ceva concret, mult mai serios decat mutarea echipei la Urziceni.

    Nea Vasile, mai bine si scoate banu'. Sau lasa-l pe altul care poate.
    Pentru sederei:
    "Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta." (Nicolae Iorga)
    "Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei." (Sigmund Freud)
    " Violenta este ultimul refugiu al incompetentei." (Isaac Asimov)

  3. #3
    MĶTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    puşchea pe limba, vasile. crezi ca mai cumpără Seche? e posibil, doar e an electoral.
    oricum, la ritmul īn care vinde Şiman jucătorii nu văd ce mare brānză mai face Sportul īn A.
    Dac-o vrea să promoveze?! Īn A sunt cheltuieli mai mari. Eu cred că vinde ce mai poate şi pleacă.

  4. #4
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din Gazeta Sporturilor de azi:

    Ofertă pentru Maxim
    Dan Petrescu consideră că Rapid are probleme pe banda stīngă

    După ce a făcut o afacere bună prin vīnzarea lui George Galamaz, Vasile Şiman se află aproape de o nouă īnţelegere care īi va īmbunătăţi balanţa financiară. Īncīntat de calităţile pe care le-a descoperit la fostul internaţionalul de tineret, Dan Petrescu i-a solicitat lui Ioan Becali transferarea lui Florin Maxim, născut pe 2 martie 1981. Dacă pentru Galamaz, care va īmplini 23 de ani īn aprilie 2004, Şiman s-a ales cu 250.000 de dolari plus 50 la sută dintr-un viitor transfer īn străinătate, la Maxim preţul pare să fie īn jurul a 200.000 de dolari. Astă-vară, Rednic obţinuse de la Şiman cedarea lui Galamaz īn schimbul a 150.000 de dolari, īnsă George Copos a considerat atunci preţul prea mare.

    Īn aceste condiţii, antrenorul Dan Petrescu urmează să renunţe la unu, dacă nu chiar la doi dintre Răuţă, Bordeanu şi Ciubotariu. "E adevărat că se negociază transferul lui Maxim", a confirmat un oficiali giuleştean. "Dacă īntr-adevăr Dan Petrescu mă vrea, sīnt convins că mă va lua la Rapid. Normal că aş fi īncīntat", a declarat, la rīndul său, fostul jucător al Stelei, pentru care Şiman i-a plătit 150.000 de dolari lui Gigi Becali. La Sportul, Maxim avea unul dintre cele mai mari contracte din echipă, 15.000 de dolari pe sezon. Īn afara celor doi, giuleştenii mai au īn vedere īncă doi "studenţi", pe atacantul Gigel Bucur, 23 de ani, şi pe mijlocaşul Costin Lazăr, 22 de ani.

  5. #5
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Nu ati vrut sa ma credeti, cand v-am spus suma, inca de la inceput! Daca avansul a fost de 50.000 credeati ca e salariu si la lichidare se ia tot cam atat?

  6. #6
    1916-2006 Gigel Sportul's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    De la SNTR pe dreapta.
    Posts
    822
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Nu ati vrut sa ma credeti, cand v-am spus suma, inca de la inceput! Daca avansul a fost de 50.000 credeati ca e salariu si la lichidare se ia tot cam atat?
    Scuze, tata, stiam doar de avansul ala, si din ce citisem reiesea ca ar fi fost suma totala. Asa merge, daca da giovanni banu' gros. Poate apar si bani pentru salariile jucatorilor etc. si nu mai joaca baietii pe celulare si paltoane.
    Pentru sederei:
    "Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta." (Nicolae Iorga)
    "Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei." (Sigmund Freud)
    " Violenta este ultimul refugiu al incompetentei." (Isaac Asimov)

  7. #7
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Ultima versiune a transferului lui Galamaz la Rapid si a plecarii lui Petrescu in Giulesti este publicata azi de Gazeta Sporturilor. Conform acesteia Petrescu a plecat la "pachet" cu Galamaz. 200.000 $ pentru Galamaz (si 30% din contract ramane la Sportul) si 50.000 $ pentru Petrescu (suma care era initial vehiculata pentru Galamaz). Trebuie sa recunoastem (daca asa stau lucrurile) ca este o performanta sa scoti 50.000 $ pentru un antrenor in Romania, mai ales ca nu ai dat nici un ban (salariul 25.000 $ / 6 luni fiind achitat de firma lui Victor Becali si Gica Popescu).

  8. #8
    Sportul Stud 90 ultras_sportul's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    In Regie
    Posts
    805
    Reputatie
    1

    Pandurii asteapta sa plece jucatorii Sportului....

    dar se pare ca nu vor avea prea multe satisfactii...


    In schimb ei il transfera pe Tibi Lung, un portar de mare viitor...... (doar Nae a fost rezerva mai mult decat el la Steaua...)
    [COLOR="Black"][B]Only two things are infinite, the universe and human stupidity [/B][/COLOR]

  9. #9
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1

    Din Regie nu mai pleaca nimeni

    din cate stiu din Regie nu mai pleaca nici un jucator.... asa se pare... si asa doreste si Balint
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  10. #10
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din fericire a mai plecat unu', Negru. Si am luat si bani pe el! Ma rog, Sile. 150.000$. Joaca asta fundas si la anu' Rapidu' are meciuri cu Pandurii

  11. #11
    1916-2006 Gigel Sportul's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    De la SNTR pe dreapta.
    Posts
    822
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Din fericire a mai plecat unu', Negru. Si am luat si bani pe el! Ma rog, Sile. 150.000$. Joaca asta fundas si la anu' Rapidu' are meciuri cu Pandurii
    Chiar crezi ca mai are rapidul sanse de retrogradare???
    Pentru sederei:
    "Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta." (Nicolae Iorga)
    "Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei." (Sigmund Freud)
    " Violenta este ultimul refugiu al incompetentei." (Isaac Asimov)

  12. #12
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Sincer nu. Dar ar putea trage cu Petrescu antrenor si Negru fundas. Chiar si Galamaz este vestit

  13. #13
    Sportul Stud 90 ultras_sportul's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    In Regie
    Posts
    805
    Reputatie
    1

    Gala a avut totusi scuza accidentarilor...

    Au fost chiar doua.... lucru care s-a resfrantat asupra jocului lui destul timp.... Acum insa era in mare revenire....
    [COLOR="Black"][B]Only two things are infinite, the universe and human stupidity [/B][/COLOR]

  14. #14
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    In ultima vreme tot felul de "oficiali" ai Universitatii Craiova transmit informatii cu privire la un imprumut/transfer al lui Gigel Bucur. Cred ca Dinel nu are ce face, vrea sa para interesant, pentru ca suma vehiculata este hilara. Cica pentru un transfer definitiv Siman ar fi cerut 300.000$, suma care este mai mica decat cea ceruta si obtinuta pentru transferul lui Galamaz (tinand cont si de procentul pe care il detine Sportul in continuare). Dar lui Dinel i se pare ca si asa suma este mare. Ultima versiune a lui ar fi un imprumut pana in vara pentru 50.000$ si daca Bucur corespunde un transfer definitiv pentru 250.000$. Stiu ca Siman e idiot, dar nu e prost. Mai ales cand e vorba de banii lui. Pentru Bucur a primit o oferta mult mai ispititoare de la Rapid. 100.000 $ + 90% dintr-un transfer ulterior. Dar a refuzat, pentru ca i s-a parut ca Becali vrea sa-i dea teapa. Si vine Dinel cu maruntisu' asta si i se pare o oferta serioasa si se mira ca nu e bagat in seama. O sa astepte sa il caute Siman mult si bine.

  15. #15
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Duinel Staicu a mai facut o oferta pentru transferul definitiv al lui Gigel Bucur la Universitatea Craiova, pe care se pare ca Siman o agreaza si in zilele urmatoare se va finaliza tranzactia. Oferta este de 50.000 $ plus transferul lui Njock si Papura la Sportul Studentesc.

    sursa: telecomsport
    Last edited by Ultras; 22nd January 2004 at 14:28.

  16. #16
    MĶTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Duinel Staicu a mai facut o oferta pentru transferul definitiv al lui Gigel Bucur la Universitatea Craiova, pe care se pare ca Saman o agreaza si in zilele urmatoare se va finaliza tranzactia. Oferta este de 50.000 $ plus transferul lui Njock si Papura la Sportul Studentesc.

    sursa: telecomsport
    Siman asta e nebun? ce dracu sa facem noi cu aia doi? noua ne trebuie ceva aparatori.
    N'jock are ceva meciuri in plus in divizia A, fata de Gigel, si goluri cel mult jumatate. de Papura chiar nu avem nevoie, nici ei, e adevarat, dar nu suntem azil de batrani. strica media de varsta, ce dracu'

  17. #17
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    De acord cu tine. Nu avem nevoie de rebuturile altora. L-as fi preferat pe Plesan. Este tanar si este de perspectiva. Da' ce sa-i faci. Asa presedinte, asa transferuri!

  18. #18
    MĶTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    De acord cu tine. Nu avem nevoie de rebuturile altora. L-as fi preferat pe Plesan. Este tanar si este de perspectiva. Da' ce sa-i faci. Asa presedinte, asa transferuri!
    nu pleaca Plesan de acolo. ai auzit ce-a zis macronarul? vrea sa-l transfere direct in Serie A. ar fi bine pt. el, poate il ia Arhanghel Iordanescu la nationala, chiar daca nu e pila vreunui prieten.

  19. #19
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Se pare ca Papura a intrat in conflict cu Dinel din cauza lui Napoli.

  20. #20
    Sportul Stud 90 ultras_sportul's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    In Regie
    Posts
    805
    Reputatie
    1

    La Sportul la club se confirma stadiul avansat al discutiilor....

    Am vorbit la club si sunt unele discutii in acest sens. Dar in orice moment poate sa intre pe fir Rapidul. Dan Petrescu insista pe langa Becali sa-l achizitioneze pe Gigel Bucur sau macar pe Maxim. Craiova e posibil sa pluseze cu jucatori in situatia asta... :O
    [COLOR="Black"][B]Only two things are infinite, the universe and human stupidity [/B][/COLOR]

  21. #21
    MĶTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ultras_sportul
    Am vorbit la club si sunt unele discutii in acest sens. Dar in orice moment poate sa intre pe fir Rapidul. Dan Petrescu insista pe langa Becali sa-l achizitioneze pe Gigel Bucur sau macar pe Maxim. Craiova e posibil sa pluseze cu jucatori in situatia asta... :O
    l-am sunat pe Siman, dar are telefonul inchis pentru neplata
    "Momentan Connex a limitat accesul... bla, bla, bla"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •