Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 65

Thread: Transferuri

  1. #22
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gigel_bucur
    l-am sunat pe Siman, dar are telefonul inchis
    "abonatul Connex ... bla, bla"
    stiam eu ca e zgircit. oricum il va vinde pe bucur pe mai nimic. si cred ca va merge cu giovani, nu de alta dar poate se scoate. sunt aproape sigur ca paraseste sportuul si va vinde locul de intrare in divizia a.

  2. #23
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Sa vedem ce se mai intampla zilele urmatoare. Oricum eu ma indoiesc ca vor ajunge la o intelegere.

  3. #24
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Tratativele au fost sistate de Siman care pentru un transfer definitiv al lui Gigel vrea 1.000.000$.

  4. #25
    1916-2006 Gigel Sportul's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    De la SNTR pe dreapta.
    Posts
    822
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Tratativele au fost sistate de Siman care pentru un transfer definitiv al lui Gigel vrea 1.000.000$.
    Mi se pare o suma cam mica, daca tinem cont de calitatile lui Bucur. Daca avem in vedere faptul ca suntem in B, suma este un record.
    Pentru sederei:
    "Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta." (Nicolae Iorga)
    "Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei." (Sigmund Freud)
    " Violenta este ultimul refugiu al incompetentei." (Isaac Asimov)

  5. #26
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Andone l-ar dori pe Ciobotariu la Dinamo

    Din Gazeta Sporturilor

    Interes pentru Ciubotariu
    Cristian Ciubotariu ar putea fi ultima achiziţie a lui Dinamo īnainte de īnceperea returului. Din cīte se pare, antrenorul Ioan Andone ar dori să se īntărească pe banda stīngă, fiind nemulţumit de prestaţia lui Dorin Semeghin. Jucătorul Sportului, care īn tur a evoluat la Rapid, s-ar putea alătura lotului alb-roşu imediat după revenirea īn ţară a "cīinilor".

    18 februarie 2004

  6. #27
    MĶTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    nu credeam ca Andone chiar iubeste echipa asta dar acum m-am convins

  7. #28
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Se poate spune ca Andone iubeste Sportul (pana) la nebunie!

  8. #29
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    voi mai pierdeti un jucator si tie-ti vine-a ride. mai aveti de scos echipa pe teren?
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  9. #30
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Taticu, 3 jucatori inseamna o echipa? Da' care trei? Ciobotariu a fost la Rapid in tur si parca nu i-am simtit lipsa, lui Negru i-am dat bani de tramvai ca sa aibe pana in Giulesti. Galamaz e singurul important, da' nici cu el nu imi era rusine cand le comitea. Asa ca unde e pierderea? I-am mai auzit pe unii din zonele miniere bucurandu-se in nestire, da' pe matale te stiam mai informat cu privire la problema!

  10. #31
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vasile314tzurka
    voi mai pierdeti un jucator si tie-ti vine-a ride. mai aveti de scos echipa pe teren?
    Comentariu asta cred ca vine din perioada verde-prazuliu

  11. #32
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din Gazeta Sporturilor


    Diferenţă de 50.000 de dolari

    Oficialii lui Dinamo şi ai Sportului nu au căzut īncă la pace īn privinţa preţului transferului mijlocaşului Cristi Ciubotariu īn Ştefan cel Mare. Roş-albii nu doresc să investească mai mult de 50.000 de dolari īn aducerea fotbalistului īn vīrstă de 23 de ani, iar preşedintele clubului din Regie solicită aproape dublu. "Ar fi bine ca părţile să se īnţeleagă ca să ştiu şi eu unde joc īn retur. Bineīnţeles că doresc să evoluez la Dinamo, ar fi perfect pentru mine", a comentat ieri Ciubotariu.

  12. #33
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Pentru ProSport, Siman a declarat ca mai trebuie ca la Dinamo conducerea clubului (multicefala) sa se hotarasca asupra sumei de transfer. Este posibil ca Sportul sa primeasca si unu-doi jucatori sub forma de imprumut.

  13. #34
    MĶTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Pentru ProSport, Siman a declarat ca mai trebuie ca la Dinamo conducerea clubului (multicefala) sa se hotarasca asupra sumei de transfer. Este posibil ca Sportul sa primeasca si unu-doi jucatori sub forma de imprumut.
    am auzit si eu ca vin Danciulescu si Florentin Petre :p

  14. #35
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gigel_bucur
    am auzit si eu ca vin Danciulescu si Florentin Petre :p
    dar esti glumet nu gluma, Dinamo cu ce echipa mai ramane
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  15. #36
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Ciobotariu la Dinamo

    Din Gazeta Sporturilor:

    Vīnzarea lui Marica la Şahtior a relansat pe Dinamo īn cursa achiziţiilor pe ultima sută de metri īnaintea returului. Roş-albii au finalizat ieri tratativele cu Sportul pentru Cristi Ciubotariu, care a semnat un contract pe 5 ani cu gruparea din Ştefan cel Mare. "Cīinii" au plătit 80.000 de dolari pentru fundaşul divizionarei B din Regie şi au obţinut drepturile exclusive de proprietate asupra jucătorului, care se va prezenta azi sub comanda lui Ioan Andone. Ciubotariu va avea un salariu de 20.000 de dolari īn primul sezon, venit care va creşte apoi anual cu cīte 5.000 de dolari pīnă la sfīrşitul angajamentului şi va purta tricoul cu numărul 7.

    Īn plus, Dinamo īncearcă să bată palma cu Apulum pentru a-l aduce imediat pe Tibi Moldovan. Formaţia ardeleană solicită īnsă, mai nou, 300.000 de dolari spre a-i da drumul acum atacantului de 21 de ani. Totodată, se va opera probabil revenirea imediată a lui Bălţoi de la Farul, care īi va mai costa pe bucureşteni īncă 80.000 de dolari.

    Cei din Ştefan cel Mare testează şi pistele Chihaia şi Burdujan. Aflat sub contract cu FC Naţional, primul a lucrat cu Ando īn Regie, dar preţul său, fixat de preşedintele Gino Iorgulescu, e mai degrabă prohibitiv: 300.000 dolari şi 40% la revīnzare! Apoi, internaţionalul de tineret de la Ceahlăul e dorit şi el la Dinamo, care a făcut nemţenilor o propunere concretă de transfer: 250.000 de dolari şi 30% dintr-o viitoare tranzacţie. Preşedintele moldovenilor, Gheorghe Ştefan, a refuzat īnsă oferta, spunīnd că "pe Burdujan putem pretinde 500.000 de dolari dacă Andrei Cristea e cotat la un milion şi jumătate!".


    "Să aveţi răbdare cu mine!"

    Cristi Ciubotariu solicită suporterilor să nu-i ceară foarte multe de la īnceput şi să aştepte cu īncredere explozia sa īn formaţia "cīinilor"

    Cristi, se discută de ceva vreme despre transferul tău, care s-a finalizat abia pe ultima sută de metri.
    Nu mă mai aşteptam să se īnţeleagă cluburile. A fost oarecum o surpriză pentru mine că voi ajunge pīnă la urmă la Dinamo īncepīnd din retur, fiindcă mai rămăseseră doar cīteva zile pīnă la īnceputul campionatului. E un pas mai mare īn carieră decīt plecarea la Rapid, unde am fost doar īmprumutat.

    Se poate vorbi despre o experienţă nefericită īn Giuleşti?
    Tot răul spre bine! Perioada petrecută acolo mi-a dat totuşi o anumită īncredere, am văzut ce īnseamnă un mediu de performanţă, lucruri care-mi vor folosi mai departe.

    Ai fost o vreme vīrf, joci īnsă īn ultima perioadă fundaş stīnga. Ce post preferi?
    Pe partea stīngă mă descurc cel mai bine. Sper ca lumea să aibă răbdare, să reuşesc să mă adaptez şi să dau tot ce se aşteaptă de la mine. Īi ştiu destul de bine pe băieţi, aşa că nu vor fi probleme.

    A plecat Marica, vine Ciubotariu. E o responsabilitate mare pentru tine?
    Ohoho! Nu se poate face o comparaţie! Jucăm pe posturi diferite, iar eu de-abia vin īn Ştefan cel Mare şi va trebui să trag foarte tare ca să-mi fac un nume şi să prind echipa.

  16. #37
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din ProSport:

    Cristi Ciubotariu a semnat


    “CĪINE”. După experienţa nefericită din Giuleşti,
    Ciubotariu (dreapta) este pregătit pentru un nou īnceput şi speră să nu dezamăgească pe nimeni de la Dinamo

    Dinamo a realizat ieri primul transfer menit să īntărească lotul după plecarea lui Marica. Astăzi, Ioan Andone va afla dacă se poate baza şi pe serviciile lui Octavian Chihaia, Tibi Moldovan,
    Lucian Burdujan şi Cristian Cigan

    Ioan Andone a primit promisiunea conducerii că, după plecarea intempestivă a lui Marica la Şahtior Doneţk, va primi īn schimb orice jucător īşi doreşte. Prima mutare s-a realizat ieri, Cristian Ciubotariu, 23 de ani, a semnat pentru cinci ani cu gruparea din Ştefan cel Mare, legitimarea lui a fost deja īnregistrată, iar jucătorul a participat ieri-după amiază, la Săftica, la primul antrenament sub bagheta lui Andone şi a primit tricoul cu numărul 7. “Sīnt pregătit de luptă şi īmi doresc un trofeu cu Dinamo”, a spus Ciubotariu.
    Zi decisivă
    Din cīte se pare, oficialii roş-albilor nu se vor opri aici, şi astăzi ar putea fi perfectate transferurile lui Octavian Chihaia, Tibi Moldovan, Lucian Burdujan şi Cristian Cigan. Īn cazul primului, Naţionalul este dispus la negocieri şi nu se opune unei īnţelegeri, chiar dacă suma ce urmează să fie īncasată va fi īmpărţită īn mod egal cu Sportul Studenţesc, coproprietara atacantului. Īn privinţa lui Cigan, Ando luase hotărīrea cooptării lui īncă de pe vremea turneului din Antalya, iar accidentarea sa la meciul naţionalei de juniori Under 17, care īl va ţine pe tuşă timp de o lună, cu piciorul īn ghips, nu a schimbat datele problemei. Pentru Burdujan, Dinamo a făcut ieri o ofertă de 250.000 de dolari, numai că Gheorghe Ştefan doreşte īn plus şi 20% dintr-un eventual transfer ulterior.
    Cīt despre vīrful celor de la Apulum, imediat după ce au aflat de trecerea lui Marica īn Ucraina, oficialii ardeleni au dublat preţul jucătorului, cerīnd pentru un transfer imediat şi definitiv 300.000 de dolari şi 30% dintr-un viitor transfer. Ieri-dimineaţă, conducătorii “cīinilor” au oferit 200.000 de dolari plus īmprumutul pīnă la vară al lui Claudiu Drăgan, numai că Emanoil Savin a rămas ferm pe poziţii, forţīnd practic mīna dinamoviştilor, aşa că totul urmează să se decidă astăzi. Din cīte se pare, supărarea tehnicianului dinamovist, care a fost luat pe nepregătite de transferul lui Marica, se va atenua īn cazul īn care toţi aceşti jucători vor ajunge sub comanda sa.

    Īn contul datoriei lui Ioan Andone

    Transferul lui Cristi Ciubotariu la Dinamo a fost negociat chiar de Ioan Andone, cel care a reuşit să ajungă la o īnţelegere cu patronul studenţilor, Vasile Şiman . Totul s-a īnvīrtit īn jurul banilor pe care conducătorul Sportului avea să-i dea tehnicianului, circa 80.000 de dolari, de pe vremea cīnd Ando conducea echipa alb-negrilor. Avīnd acest atu, antrenorul dinamoviştilor a obţinut transferul atacantului, Şiman urmīnd să īncaseze doar un procent dintr-un viitor transfer. Ciubotariu urmează să primească pentru contractul pe cinci ani cu Dinamo un salariu stagional de 30.000 de dolari.

  17. #38
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Siman negociaza cu Becali transferul lui lui Cristian Irimia la Rapid. Prima oferta de 200.000 a fost considerata mica, asa ca pretul va creste sigur. Becali (mai bine zis, Dan Petrescu) vrea neaparat sa il transfere. Irimia nu a fost astazi la antrenament.

  18. #39
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Dinamo l-a imprumutat pana in vara la Sportul Studentesc pe Cristian Corneliu Pulhac (17.08.1984).

  19. #40
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Siman negociaza cu Becali transferul lui lui Cristian Irimia la Rapid. Prima oferta de 200.000 a fost considerata mica, asa ca pretul va creste sigur. Becali (mai bine zis, Dan Petrescu) vrea neaparat sa il transfere. Irimia nu a fost astazi la antrenament.
    Cristi Irimia a semnat astazi pentru Rapid, el urmeaza sa asigure flancul drept al apararii celor din Grangasi. La stirile RFI nu s-a precizat sumade transfer sau salariul pe care il va obtine fostul jucator din Regie.
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  20. #41
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din Gazeta Sporturilor

    400.000 de dolari pe Irimia?

    După ce a fost convins că-l vinde pe Şoavă, Ioan Becali a tratat miercuri cu Vasile Şiman aducerea lui Cristi Irimia īn Grant. "Ne-a costat mulţi nervi negocierea cu Şiman, căci a fost de acord extrem de greu", a declarat preşedintele vişiniilor, refuzīnd să spună suma transferului. "Irimia este īn coproprietate cu Sportul", a declarat, la rīndul său Şiman. Surse autorizate susţin că Rapid a plătit 400.000 de dolari pentru 70 la sută din drepturile de transfer ale lui Irimia, 30 la sută rămīnīnd la Şiman. Īn cazul unei plecări a jucătorului din Giuleşti īn străinătate, aşa se şi vor īmpărţi banii īntre cele două părţi. Fundaşul a semnat pe patru ani şi jumătate şi va primi 25.000 de dolari īn primul sezon.

  21. #42
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din ProSport

    Irimia, şase ani sub Grant

    Plecarea lui Florin Şoavă la Spartak Moscova i-a obligat pe rapidişti să mai facă un ultim transfer īnaintea īnceperii returului. Rapidul a obţinut ieri semnătura fundaşului Cristian Irimia, de la Sportul Studenţesc, pentru o perioadă de şase ani, plătind 500.000 de dolari. Īn vīrstă de 23 de ani, Irimia a fost prezentat ieri īn cadrul conferinţei de presă, Ioan Becali şi Dan Petrescu declarīndu-se mulţumiţi de achiziţia făcută. “Īn cele din urmă, am reuşit să-l convingem pe Şiman, dar a fost foarte greu. De data asta, l-am pălmuit, n-am mai avut răbdare”, a spus, īn glumă, Becali despre tratativele cu boss-ul studenţilor. La rīndul său, Bursucul a declarat că l-a dorit cel mai mult pe Irimia dintre toţi jucătorii Sportului, cunoscīndu-l ca un jucător polivalent. Fostul “student” va evolua pe postul de fundaş dreapta şi va purta numărul 2 pe tricou.

    12 martie 2004

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •