Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 46

Thread: Site despre gimnastica romaneasca (idei, discutii, planuri etc)

  1. #22
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Referitor la prezentarile gimnastelor.....ar fi frumos si corect sa avem aprobarea lor sau aprobarea federatiei.
    Si de asmenea, inca un lucru care imi vine acum in minte sunt pozele care vor fi pe site....nu cred ca avem voie sa publicam fotografii care nu ne apartin.....si nu prea avem fotografii facute de noi de la competitii. Cred ca asemenea poze au Ioana ( CE Amsterdam) si Irina care am inteles ca merge la concursuri destul de des. O modalitate ar fi sa contactam alti iubitori de gimnastica din tarile gazde unde se desfasoara concursuri si sa-i rugam sa ne fie colaboratori in ceea ce tine de multimedia(filmulete, fotografi etc)
    www.fangymnastics.com

  2. #23
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    mi-ar fi placut sa mearga site-ul dedicat gimnasticii ritmice. asa am fi luat un exemplu de undeva.

    uite ce as vrea eu sa vad (deocamdata, pana imi vin alte idei):

    - istoric al gimnasticii artistice in general (cand a aparut, cum erau exercitiile la inceput, care au fost primii campioni etc)
    - istoric al gimnasticii artistice romanesti (inainte si dupa Nadia)
    - toate loturile nationale si cu antrenorii, de-a lungul timpului
    - toate rezultatele Romaniei la Europene, Mondiale si Olimpiada (cu podium complet, ca sa se vada principalele adversare de-a lungul timpului)
    - videouri pentru exercitiile de medalie, iar pentru gimnastii/gimnastele care nu au luat medalii, unu/doua exercitii semnificative (la aparatul lor preferat)
    - posibilitate de a gasi toti gimnastii cu info de baza (an nastere, rezultate, ce fac in prezent, eventual poza si videoul respectiv)
    - "povesti" care au marcat gimnastica romaneasca de-a lungul timpului (de genul Nadia, Andreea Raducan), dar la modul neutru, fara ton de scandal
    - stiri curente (lot national juniori/seniori, starea gimnastilor, programul competitiilor, rezultate)
    - linkuri catre alte site-uri interesante, fan-cluburi, site-uri personale, forumuri, date de contact ale gimnastilor (cu acordul lor)

    cam asta imi vine in minte acum...

    Am senzatia ca va fi mai usor pt fete decat pt baieti...dar la baieti putem incepe cu rezultatele notabile din istorie si cu stiri curente...si, cand mai gasim ceva din trecut, mai punem.

  3. #24
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Referitor la prezentarile gimnastelor.....ar fi frumos si corect sa avem aprobarea lor sau aprobarea federatiei.
    Si de asmenea, inca un lucru care imi vine acum in minte sunt pozele care vor fi pe site....nu cred ca avem voie sa publicam fotografii care nu ne apartin.....si nu prea avem fotografii facute de noi de la competitii. Cred ca asemenea poze au Ioana ( CE Amsterdam) si Irina care am inteles ca merge la concursuri destul de des. O modalitate ar fi sa contactam alti iubitori de gimnastica din tarile gazde unde se desfasoara concursuri si sa-i rugam sa ne fie colaboratori in ceea ce tine de multimedia(filmulete, fotografi etc)

    da, de asta mi-e teama si mie...

    cu pozele ca pozele, dar sa vedem cu video-urile cum facem, mai ales cu cele din trecut...

    sunt perfect de acord ca trebuie sa le cerem parerea. mai ales la chestii personale.
    Last edited by ioanavol; 7th October 2007 at 01:50.

  4. #25
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Daca avem filmulee de pe youtube in care nu apare sigla vreunui post de televiziune sau vreo reclama nu cred ca e vreo problema asa mare..parerea mea, s-ar putea sa ma insel...dar am mai vazut site-uri cu video de pe youtube
    www.fangymnastics.com

  5. #26
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    mi-a mai venit o idee.

    as mai vrea sa contina informatii despre cluburile din tara: adresa, antrenori cu info (acordul lor) si gimnaste faimoase pe care le-au antrenat. si sa apara numele lor si langa gimnastele din lotul actual.

    si as mai vrea sa vad o rubrica despre "sperantele" Romaniei, fetite de pana in 14 ani. aici poate ne ajuta Irina P.

  6. #27
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    mi-a mai venit o idee.

    as mai vrea sa contina informatii despre cluburile din tara: adresa, antrenori cu info (acordul lor) si gimnaste faimoase pe care le-au antrenat. si sa apara numele lor si langa gimnastele din lotul actual.

    si as mai vrea sa vad o rubrica despre "sperantele" Romaniei, fetite de pana in 14 ani. aici poate ne ajuta Irina P.
    F buna ideea Ioana, chiar nu ma gandisem la asta...asta este si unul dintre scopurile noastre...promovare si dezvoltare
    www.fangymnastics.com

  7. #28
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Si eu cred ca vom reusi! Doamne ajuta!
    Poate ar trebui sa formam un adevarat fanclub al gimnstelor si gimnastilor din Romania!
    Sa incercam sa insotim echipele la competitiile nationale si internationale. Va dati seama ce frumos ar fi!!!!!!!!
    Am vazut ca la atletism se poarta acest lucru. Eu am fost impresionat de decatlonistul estonian Erki Nool (scuze, dar nu-mi mai amintesc exact cu se scrie numele lui, scuze) care avea un fan-club, iar suporterii sai il insoteau la toate concursurile. Extraordinar, nu! Aveau si tricouri imprimate cu numele lui si toate cele ...
    Ce ziceti?
    ar fi super, dar cred ca ar fi prea costisitor deocamdata. putem insa incerca sa le sustinem macar la competiile interne (caci vad ca majoritatea de pe forum stau in Romania). dar nici asta nu e foarte interesant deocamdata pentru ca sunt atati de putini gimnasti ca nu prea e competitie...si internationalele Romaniei, iar, nu sunt f valoroase.

  8. #29
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    ar fi super, dar cred ca ar fi prea costisitor deocamdata. putem insa incerca sa le sustinem macar la competiile interne (caci vad ca majoritatea de pe forum stau in Romania). dar nici asta nu e foarte interesant deocamdata pentru ca sunt atati de putini gimnasti ca nu prea e competitie...si internationalele Romaniei, iar, nu sunt f valoroase.
    Ar fi un inceput si prezenta unui nr de sustinatori la aceste competitii interne...macar gimnastele sa stie de existenta noastra si sa stie ca, chiar daca nu suntem alaturi de ele la competitiile internationale noii existam si le tinem pumnii.
    Mie unul chiar mi-ar placea sa se organizeze asa ceva pt 2008 la internationale si la nationale (inaintea olimpiadei!)
    www.fangymnastics.com

  9. #30
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Ar fi un inceput si prezenta unui nr de sustinatori la aceste competitii interne...macar gimnastele sa stie de existenta noastra si sa stie ca, chiar daca nu suntem alaturi de ele la competitiile internationale noii existam si le tinem pumnii.
    Mie unul chiar mi-ar placea sa se organizeze asa ceva pt 2008 la internationale si la nationale (inaintea olimpiadei!)
    eu voi avea o slujba noua atunci..pe care nu mi-am gasit-o inca dar, daca ma lasa sa-mi iau liber, vin cu mare placere!!!
    Last edited by ioanavol; 7th October 2007 at 02:44.

  10. #31
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Eu as vrea sa vad, si as pune timp pentru cercetari, informatii, fotografii si videouri cu gimnastele noastre mai putin cunoscute, junioare si senioare care au ajutat echipa dar nu au avut sansa sa se impuna individual.
    Apoi la gimnsica ritmica, daca ati vazut pe hi5 am pus cateva videouri cu junioarele noastre. Eu am acordul persoanei care a filmat.
    Un site extraordinar este al lui Sri Ea, care cred ca este fanul nostru numarul 1.
    http://www.freewebs.com/romgymvids/
    O putem contacta si sa-i cerem daca putem folosi filmuletele ei, majoritatea sunt preluari de pe TVR.

  11. #32
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Eu as vrea sa vad, si as pune timp pentru cercetari, informatii, fotografii si videouri cu gimnastele noastre mai putin cunoscute, junioare si senioare care au ajutat echipa dar nu au avut sansa sa se impuna individual.
    Apoi la gimnsica ritmica, daca ati vazut pe hi5 am pus cateva videouri cu junioarele noastre. Eu am acordul persoanei care a filmat.
    Un site extraordinar este al lui Sri Ea, care cred ca este fanul nostru numarul 1.
    http://www.freewebs.com/romgymvids/
    O putem contacta si sa-i cerem daca putem folosi filmuletele ei, majoritatea sunt preluari de pe TVR.
    eu nu cred ca e problema sa primim acordul celor care detin anumite video-uri. problema e-daca au inregistrat de la tv, ne trebuie acordul televiziunii respective sau nu?

  12. #33
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    si intr-adevar, super site.

  13. #34
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Mai putem face altceva oameni buni, sa punem filmuletele pe Youtube si sa punem linkuri pe site la ele. Si atunci nici nu ar trebui sa descarcam noi chiar tot, sunt multe deja postate acolo.Ca daca punem filmele pe site, ar fi greu, dupa cum vedeti pe siteul Sri Ea-ei, ca fiecare vizitator sa trebuiasca sa descarce fiecare filmulet in parte, ca apoi sa-l vizioneze dupa nu stiu cat timp pierdut. Apoi se plictisete, pe bune; si eu m-am tot plictisit descarcand fiecare filmulet al Sri Ea-ei.

  14. #35
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    da, putem face si asa, chiar e mai bine. facem un cont cu numele site-ului pe youtube si incarcam.
    dar faza cu copyright-ul ramanesi daca le punem pe youtube...si tot nu m-am lamurit cum e cu televiziunile etc.

    si la SriEa de ce trebuie sa descarcam filmuletele? e vreo regula ceva? eu imi inchipuiam ca le punem pe site direct...

  15. #36
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    a, scuze, ziceai sa punem linkuri la cele existente deja. la asta mi-e teama ca vor disparea la un moment dat-am vazut in nenumarate cazuri cum nu mergea linkul fiindca fusesera scoase de pe youtube din cauze de copyright.

    si, daca va fi site serios, cum il vrem noi, ar trebui ca toate linkurile sa mearga.

    deci cred ca mai bine un pic de efort in a ne face contul nostru pe youtube, cerut aprobari etc...

  16. #37
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    eu voi incepe prin a pune pe youtube toate exercitiile fetelor noastre de la CE Amsterdam 2004. de acolo poti lua si tu Alex cu junioarele care nu s-au afirmat dupa aceea (gen Alina Stanculescu).
    dar nu am prea mult timp acum, in vreo 2 sapt asa.

    am o intrebare: stiti ce program e mai bun ca sa tai un film mare in filmulete mai mici?

  17. #38
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    si alt site interesant:
    http://www.gymfan.de

    are fotografii facute de el in Germania si imprejurimi si sunt si ale romancelor, chiar de anul acesta (Gutu, Izbasa, Druncea, Acatrinei, Nistor, Ponor).

    video-urile nu-s toate facut de el, dar sunt luate cu acordul celui care le-a facut...asa ca ii putem scrie oricum.

  18. #39
    incepator
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Cluj-Napoca/Timisoara
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Salut

    Desi revin dupa o lunga absenta nu pot decat sa va felicit pentru initiativa de a crea un blog pentru gimnastica romaneasca. Este o initiativa minunata de a centraliza toate informatiile intr-un singur portal si sper sa am sansa de a contribui si eu la efortul acesta. Am observat un topic de genul HUB DC++ si mi-a devenit evidenta necesitatea unui spatiu de stocare a tuturor materialelor care circula aici, cu posibilitatea de acces partajat pentru toti. Astfel daca youtube decide sa stearga zeci de clipuri, sau daca un hard scoate bursc fum ar fi ideal sa existe o forma de backup undeva. Mai mult, intr-un astfel de spatiu pot fi stocate clipurile in format necomprimat (nu exista limita maxima de stocare) de catre cei care pot sa stea pana la 3-4 dimineata sa captureze un eveniment, pentru ca apoi altcineva sa preia materialul, sa-l sectioneze si sa-l comprime pentru publicarea online, deci... teamwork Daca considerati aceasta initiativa ca fiind buna, voi face demersurile pentru achizitionarea unui astfel de spatiu (sub forma de donatie). Best Regards
    HAQ

  19. #40
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Bine ai revenit, Haq!

    Mie mi se pare o idee foarte buna, sunt multe inregistrari pierdute din cauza Youtube-ului sau a siturilor pe care nu poti lasa decat temporar fisiere. Dar spatiul de care zici poate fi cumparat si pastrat timp nelimitat?

  20. #41
    incepator
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Cluj-Napoca/Timisoara
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Site-ul percepe o taxa lunara si poate fi pastrat atata timp cat taxa e platita. Nu stiu sa aiba limita de spatiu iar transferurile sunt securizate SSL. Downside-ul este ca nu permite hotlinking deci nu se poate linkui direct din forum, pana la urma nici nu ar trebui din moment ce serveste ca baza de date. Accesul poate fi partajat in sensul ca un numar limitat de oameni vor cunoaste user/pass-ul si vor uploada materialele. Periodic se pot face copii hard (DVD) pentru arhivele personale a fiecaruia. E o idee folositoare in contextul in care exista inca materiale neprocesate sau in curs de a fi sterse (de ex campionatele de pe gymnet.org).

  21. #42
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Ai putea sa-mi trimiti site-ul pe privat? Vreau sa vad si eu care sunt optiunile, asa ceva ne-ar fi de folos si-n alte situatii.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •