Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 28 of 28

Thread: Sintem, Noi Romanii, Un Popor Rasist ?

  1. #22
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    sa shtitzi ca in institutziile europene si internationale chiar am fost datzi exemplu relativ la problema minoritatzilor si asta intr-un mod pozitiv
    ---------------------------------------------------
    va spun preventiv... ... tzin cu Rapid!!

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Pai normal ca pozitiv, din moment ce executam cam tot ce ne spune vestul. Asha cum zicea cineva acum cateva zile, la noi in tzara sunt ridicate statui pentru tot felul de criminali de razboi shi alte personaje care nu ne reprezinta in nici un fel, dar care ii ung pe sufletzel pe altzii. In acelashi timp insa, anumite personalitatzi din istoria noastra nu beneficiaza nici macar de un drop de recunoshtintza, unele dintre ele fiind chiar considerate indezirabile (nu mai zic cine ca probabil se shtie....). De ce?! Ca asha zic altzii, mai banoshi, mai cu tupeu shi mai "sensibiloshi" decat restul. Shi cum noi (adik conducatorii noshtrii) nu au pic de demnitate shi de creier, fac tot ce li se comanda. Asta s-ar numi ca "ne vindem tzara".
    ex-alpopa

  3. #24
    junior daydreamer's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    ..

  4. #25
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Sunt anumite cazuri in care romanii sunt rasisti ... cand este vorba de rromi. Uite, am un prieten bun, de varsta mea, care acuma cativa ani a ramas fara casa, pt ca un rrom si-a dorit neaparat casa lui deoarece era intr-o zona "convenabila". Acesta a rezolvat cu acte in regula sa devina proprietar. Asa ca dragul meu prieten cu tot cu familia sa a ramas pe drumuri. Noroc ca acel rrom a avut bunul simt sa-i dea niste bani cu care si-au cumparat un apartament micut la capatul orasului ( e ceva !). Oricum, ce sentimente crezi ca are el fata de rromi in momentul de fata? Crezi ca tin argumentele ca toti suntem oameni ...

    Pe de alta parte am avut un coleg de liceu rrom ... care insa s-a integrat foarte bine si chiar nu a fost exclus, dimpotriva. Intr-adevar este un baiat destept si deschis la minte, dar alta tara s-ar putea sa fi avut probleme, ma gandesc.

    Cat despre rasism: sunt mai putini oameni de culoare in Romania, decat in alte tari. Si totusi putinii pe care i-am intalnit mi-au spus ca se simt mai bine aici decat in multe alte tari europene. Daca rasismul se gaseste, se gaseste mai degraba la cei inaintati in varsta, care au niste conceptii invechite, decat la tineri (asta cel putin asa am observat eu).

    Xenofobie: in nici un caz. Si eu apartin unei etnii si niciodata nu am avut probleme cu asa ceva. Si nu este vorba numai de mine ... am prieteni de etnie germana, maghiara, sarbeasca, croata, bulgara si nici ei nu au avut probleme in acest sens. Apare o singura problema, care creaza antipatii : daca acei etnici (cetateni romani fiind, nascuti in Romania) se simt ca nu apartin poporului roman. Daca de exemplu la meciul Romania - Ungaria, cand spun "noi" se refera la Ungaria ... atunci sar schintei ... si sincer si eu ma cam enervez, pt ca nu as spune niciodata "noi" la Germania.

    Sunt insa alte probleme mari de toleranta pe la noi : ca de exemplu cea fata de homosexuali, sau chiar (si asta este oripilant) fata de copii bolnavi de SIDA. Am vazut un reportaj despre un camin pentru copii bolnavi de SIDA, care a fost construit intr-un sat, dar cetatenii acestui sat au baricadat drumurile, pentru ca acesti copii sa nu poata fi adusi ... si asa s-a intamplat.
    Sa moara oaia vecinului.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bapsy
    Uite, am un prieten bun, de varsta mea, care acuma cativa ani a ramas fara casa, pt ca un rrom si-a dorit neaparat casa lui deoarece era intr-o zona "convenabila". Acesta a rezolvat cu acte in regula sa devina proprietar.
    Deci s-a realizat un furt cu acte in regula. SE POATE?!?!?!?!??!?!
    ex-alpopa

  6. #27
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    da, se poate, sau cel putin s-a putut in '99.
    Sa moara oaia vecinului.

  7. #28
    junior daydreamer's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Eu am impresia ca romanii sunt rasisti (bineinteles ca nu toti dar o parte din generatile mai in varsta) in ceea ce priveste cuvantul rasa la primul sens, adica fata de negrii, arabi,etc...mi se pare ca nu prea sunt pb cu natiile "albe", dar mult mai mult cand este vorba de popoarele de culoare...
    Si cum se spune: te temi de ceea ce nu (prea) cunosti...
    Cel putin, asta este impresia mea...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •