Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 21 of 1131

Thread: Divizia A / Sezonul 2007-2008

  1. #1
    #4 Dumars's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Cluj
    Posts
    618
    Reputatie
    1

    Divizia A / Sezonul 2007-2008

    Peste o saptamana incepe un nou sezon in Divizia A. Pana atunci e drept ca vor fi si meciurile din cupa, dar iata partidele din prima etapa de campionat:

    Sambata 6 octombrie

    U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara
    CS Otopeni - CSU Ploiesti
    CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures
    DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești
    CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias
    CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea
    RAPID Bucuresti - BC Targoviste

    Cred ca primele 5 partide vor fi interesante si nu pot fi excluse ceva surprize. Vâlcea cu noul lot (si buget considerabil mai mare) are toate sansele sa bata la Brasov. Si de asemenea as merge pe victoria celor de la Târgoviște la Rapid.
    Având in vedere ca sunt mai multe echipe fata de anul trecut care au reusit aducerea de noi sponsori, avem toate sperantele ca va fi un campionat mai echilibrat.
    I love this game!

  2. #2
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Eu ma lansez in pronosticuri doar dupa primul meci din cupa. Si dupa ce se anunta arbitrii etapei.

  3. #3
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    anul asta o sa fie destul de disputat...din pacate, nu cred ca putem prinde finala, ploiestiul si pitestiul au jucatori prea buni.....insa daca in sezonul regulat ne vedem de treaba si nu mai pierdem jocuri aiurea, putem termina pe 2 ceea ce ne-ar putea asigura un loc in finala pentru ca ploiestiul si pitestiul probabil ca vor juca una din semifinale....nu prea sunt la curent cu transferurile de vara asta a adversarilor, insa nu prea cred ca droaiele de americani adusi pentru maxim un an vor face o diferentza asa de mare
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  4. #4
    Timisorean axel's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    392
    Reputatie
    1
    De la ce ora se joaca Cluj - Elba ?

  5. #5
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Normal ar fi de la 17.00.

    In alta ordine de idei Telesport incepe in forta transmisiile din Divizia A, cu cate 2!!! meciuri in etapele 1 si 3 si un meci in etapa a 2-a.
    In sfarsit cineva care se apleaca si spre campionatul intern. Impreuna cu televiziunile locale care oricum transmiteau unele meciuri, rezulta ca baschetul incepe sa aiba o acoperire media serioasa.
    Sper numai sa si tina

  6. #6
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    sper ca nu ne asteapta un sezon ca si cel de anul trecut...infrangerea cu sibiul a fost o rusine, mai ales ca s-a pierdut la 20 de puncte diferentza....noroc ca a fost un meci de cupa, altfel........
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  7. #7
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BAK View Post
    ... insa nu prea cred ca droaiele de americani adusi pentru maxim un an vor face o diferentza asa de mare
    se pare ca a fost transferat si un neamt, e antrenor parca, cica sunt sanse el sa faca anumite diferente

    Quote Originally Posted by BAK View Post
    sper ca nu ne asteapta un sezon ca si cel de anul trecut...infrangerea cu sibiul a fost o rusine, mai ales ca s-a pierdut la 20 de puncte diferentza....noroc ca a fost un meci de cupa, altfel........
    nu cred ca e cazul sa se dramatizeze, se poate sa nu existe interes la U pentru cupa Romaniei (avand in vedere ca U joaca si in cupe europene si in campionat), desi nu cred ca intr-un derby de traditie vii sa pierzi la 20 pct. ,eventual daca nu te intereseaza, anunti dinainte ca sa stie lumea, si joci cu jucatorii de banca.

  8. #8
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Bun, dupa primele meciuri oficiale din cupa imi dau si eu cu parerea despre prima etapa.

    U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara
    Dusul rece de la Sibiu ar trebui sa ne trezeasca. Timisoara - fara meci oficial inca - ar putea sa cada in aceeasi capcana ca si noi, pana se trezesc ca acum e pe bune sa fi pierdut deja meciul. Dar mingea e rotunda...asa ca 2.*

    CS Otopeni - CSU Ploiesti
    Otopeni si-a depasit conditia in meciul cu Argesul (parerea mea) asa ca ramane 2.

    CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures
    Foarte greu de spus, merg totusi pe un 2 mizand ca revine Cooley pe teren iar atunci run&gun-ul uzual va merge snur.

    DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești
    Dupa cum s-a jucat in cupa ar trebui sa fie 1. Dar si baietii lui nea Georgel au orgoliul ranit acum asa ca...ramane 1 dar foarte greu.

    CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias
    Sibiul e pe cai mari, only sky is the limit, etc. Vine totusi extrem de pragmaticul Medias. Totusi greu de crezut sa nu se termine 1.

    CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea
    Iarasi? Nu cred ca mai cade Calancea in capcana a doua oara. Strans, 1.

    RAPID Bucuresti - BC Targoviste
    Targovistei ii va trebui o vreme sa se lamureasca cum stau treburile prin A asa ca 1.

    * sper sa ratez pronosticul asta.

  9. #9
    junior
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Au sfidat legi, au depasit limite

    Pana Slam Nation si Kadour Ziani nu se vor intoarce in Romania, toti cei care au fost in acest week-end la “Masterul” Sport Arena Streetball powered by Puma Fragrances vor ramane in stare de soc. O demonstratie ca a dunkerilor francezi nu vezi de multe ori in viata, iar atunci cand ai acest noroc trebuie sa pretuiesti fiecare secunda.

    Campioni la turneul campionilor

    Meciul vedetelor a fost de asemenea la inaltime. Campionii de la CSU Asesoft Ploiesti, echipa care va reprezenta Romania in ULEB Cup, au venit in Politehnica pentru a face spectacol. In teren au intrat: Reggie Elliott, Levente Szijarto, De’Angelo Alexander, Darius Hargrove si Adrian Blidaru, in timp ce pe banca au luat loc antrenorul Mladen Jojic, secundul Vladimir Arnautovic, presedintele Alexandru Iacobescu si pivotul Rashard Griffith.
    Alb-albastrilor a incercat sa le faca fata o echipa formata din jucatori de Divizia A alaturi de baschetbalista Cristina Ciocan. Invitati speciali: presedinta Federatiei Romane de Baschet, doamna Carmen Tocala, si deputatul Victor Ponta.
    Meciul a fost unul deosebit de spectaculos, alley-oop-urile, dunkurile, cosurile de la mare distanta, patrunderile si asisturile de exceptie fiind aplaudate indelung de public.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara 1

    CS Otopeni - CSU Ploiesti 2

    CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures 2

    DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 1

    CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 1

    CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea

    RAPID Bucuresti - BC Targoviste 2

  11. #11
    surround dolby's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Sibiu
    Posts
    343
    Reputatie
    1
    U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara 1

    .......eu zic ca meciul de la Sibiu a fost o intamplare, nu i-am vazut niciodata pe medvedj si Krstanovici jucand asa slab.

    CS Otopeni - CSU Ploiesti 2

    clar, sunt cu o clasa peste galacticii

    CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures 2

    muresenii au echipa mai echilibrata si mai sudata

    DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 2

    hmm. asta da, e meci de 1x2..... nu stiu de ce,totusi, as merge pe mana pitestenilor.

    CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 1

    meci greu, echilibrat. ''Batranii'' Bubanja, Dumitrescu si Marianovici mai tot timpul ne-au facut zile fripte la Sibiu. Totusi, impins si de euforia meciului cu clujul, merg pe mana noastra

    CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea 1

    strans, dar cred ca nu o sa repete povestea din cupa. au si o revansa de luat brasovenii, si asta o sa-i motiveze

    RAPID Bucuresti - BC Targoviste 1

    1 clar, deocamdata sunt prea mititei oaspetii. si rapidul inca mai are lotul complet
    Last edited by dolby; 3rd October 2007 at 15:38.

  12. #12
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Stie cineva in ce sala joaca Dinamo sambata cu Pitestiul ?

  13. #13
    sport legend vasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    asadar...

    U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara
    Nu se poate sa pierdem 2 meciuri la rand. Sau poate ca da? 1

    CS Otopeni - CSU Ploiesti
    As vrea 1, dar ar insemna sa nu recunosc ca CSU Ploiesti are o super-echipa anul asta. 2

    CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures
    Evident, vreau 1. Si MVP... stiti voi cine. Dar asta e aproape imposibil. 1, insa, merge. Asa ca ramane 1

    DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești
    Argesul mai are pana se sudeaza. Asa face nea Georgel cu ei... ii tine la incalzirea mai mult. Dinamo e super-tare. 1

    CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias
    Fara discutie, meciul "tare" al etapei. Sibiu ar putea sa si-o cam ia in cap dupa meciul din Cupa. Mediasul e o echipa fara prea mari vedete, dar cu un joc deseori inconstant. Prietenii mei din Sibiu stiu cat le apreciez echipa. Asa ca... 1

    CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea
    Brasovul isi revine si va fi, cum am mai zis, surpriza sezonului. 1

    RAPID Bucuresti - BC Targoviste
    Pana se trezesc targovistenii s-ar putea sa fie putin cam tarziu. 1

  14. #14
    sport legend UrsMeier's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Pitesti
    Posts
    844
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Profetu View Post
    Stie cineva in ce sala joaca Dinamo sambata cu Pitestiul ?
    din cate stiu eu in sala floreasca
    [B]"A tot schimbat de zeci de ori / In cariera-i agitata / Si fanioane, si-antrenori / Dar clubul ARGES niciodata."[/B]

  15. #15
    #4 Dumars's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Cluj
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MT View Post
    In alta ordine de idei Telesport incepe in forta transmisiile din Divizia A, cu cate 2!!! meciuri in etapele 1 si 3 si un meci in etapa a 2-a.
    In sfarsit cineva care se apleaca si spre campionatul intern. Impreuna cu televiziunile locale care oricum transmiteau unele meciuri, rezulta ca baschetul incepe sa aiba o acoperire media serioasa.
    Sper numai sa si tina
    Era si timpul sa fie mai mult interes pentru baschet. Acum nu mai sunt doar 3-4 orase unde se investesc bani in baschet si vine lumea la sala.

    Vineri pe telesport
    18:30 Sport Report Special CN Baschet
    19:00 CN Baschet Rapid București - BC Târgoviște în direct

    Sambata
    19:00 CN Baschet Dinamo - BCMUS Pitești
    Quote Originally Posted by Profetu View Post
    Stie cineva in ce sala joaca Dinamo sambata cu Pitestiul ?
    Anul trecut Dinamo juca in Sala Lucian Grigorescu (Floreasca). Nu am citit nimic sa isi fi schimbat sala de joc.
    I love this game!

  16. #16
    press..someting Cosmin Salajan's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    cluj napoca
    Posts
    1,058
    Reputatie
    1
    U Mobitelco Cluj Napoca - ELBA Timisoara 1x2
    CS Otopeni - CSU Ploiesti 2
    CSM Leonardo Oradea - BC Targu Mures 2
    DINAMO - GEALAN Bucuresti - BCMUS Argeș Pitești 1
    CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 2
    CSU CUADRIPOL Brasov - BC Râmnicu Vâlcea 2
    RAPID Bucuresti - BC Targoviste 1
    Semnatura

  17. #17
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Nu stiu exact daca sala Dinamo poate sa gazduiasca meciuri de baschet si mi-e sa nu ma duc degeaba la Floreasca.

    Acum 2 sezoane au jucat la Soced ...

    Poate se anunta pana sambata !!!

  18. #18
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    cluj
    Posts
    122
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Profetu View Post
    Nu stiu exact daca sala Dinamo poate sa gazduiasca meciuri de baschet si mi-e sa nu ma duc degeaba la Floreasca.

    Acum 2 sezoane au jucat la Soced ...

    Poate se anunta pana sambata !!!
    pe siteul frbaschet scrie ca e sala lucian grigorescu.... poti verifica pe likul de mai jos
    http://www.frbaschet.ro/index.php?pa...i&id_meci=3614

  19. #19
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Pe site-ul federatiei meciul e trecut la ora 19,00 ... in programul Telesport si pe numaibaschet.ro meciul trebuie sa inceapa la 17:15 ....

    E ceva incredibil !!!

  20. #20
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Aeronava “Asesoft” decoleaza de la Otopeni

    Reincepe goana dupa trofee! La zece ani de la infiintarea companiei Asesoft, echipa de baschet nu concepe sa nu reuseasca, la finalul acestui sezon, “cincinalul”. Carutasu & Co. debuteaza astazi, in deplasare, in fata echipei CS Otopeni, iar alb-albastrii nu au alta varianta decat victoria. Totusi, pe campionii Romaniei nu-i asteapta un meci usor, formatia pregatita de Costel Cernat avand un moral excelent dupa victoria-surpriza din Cupa Romaniei cu BCA Pitesti.
    Din lotul cu care CSU va aborda partidele din Divizia A nu fac parte Darius Hargrove, Tomas Gaidamavicius si Danilo Cmiljanic. Cel din urma s-a si accidentat la un antrenament, urmand sa fie indisponibil pentru cel putin o saptamana. Astfel, americanul De’Angelo Alexander va fi folosit de Jojic si pe pozitia patru, fiind un jucator atletic si bun la recuperare.
    Conducerea clubului ploiestean a hotarat sa le dea credit conducatorilor de joc romani pentru meciurile din campionatul intern. Astfel, Adrian Blidaru, Mihai Paul si Cezar Stanescu se bat pentru postul de titular, primii doi avand, de partea lor, un plus de experienta.
    Dupa o sedinta a staff-ului tehnic, s-a luat o decizie definitiva asupra celor cinci jucatori straini care vor fi trecuti pe foaie: Reggie Elliott, Bojan Obradovic, Arvydas Cepulis, De’Angelo Alexander si Rashard Griffith. Pivotul american este refacut aproape 100% dupa accidentare, dar, foarte probabil, Mladen Jojic va incepe duelul cu Otopeni cu cele doua “turnuri gemene”: Obradovic si Carutasu.
    De partea cealalta, CS Otopeni a disputat deja primul meci oficial. In turul intai al Cupei Romaniei, Ivan Krasic si colegii sai au trecut de vicecampioana BCA Pitesti cu scorul de 95 la 84. Krasic, fostul jucator al Asesoftului, a “tras” ca-n zilele bune, marcand 25 de puncte. Oricum, returul se anunta foarte interesant, Paul Helcioiu si Bogdan Popescu neconcepand sa fie eliminati din cupa atat de devreme.
    Meciul dintre CS Otopeni si CSU Asesoft Ploiesti are loc de la ora 18 si va fi condus de o brigada de arbitri formata din: Ciprian Stoica (Sibiu), Eugen Rosu (Brasov) si Istvan Bertalan (Cluj Napoca).
    Declaratii
    Levente Szijarto: “Din cate am inteles, CS Otopeni este o echipa foarte serioasa si ordonata ca stil de joc. In mod normal, insa, nu ar trebui sa avem probleme. Ne-am pregatit pentru faza defensiva si sper ca acest lucru sa ne ajute. Palmaresul ne obliga sa castigam tot ce se poate pe plan intern in acest an si, spre binele baschetului romanesc, speram sa trecem de grupele ULEB Cup. Este greu, insa nu imposibil”.
    Adrian Blidaru: “La meciul Otopeni-Pitesti din Cupa Romaniei au fost prezenti antrenorii nostri secunzi, Andreea Carutasu si Vladimir Arnautovic. Ne-au spus ca adversarii de azi se apara mai mult “in zona“. Noi ne-am pregatit pentru asta si trag sperante ca nu vom avea probleme. Trebuie sa ne facem singuri meciul usor!
    Sunt bucuros ca suntem trei conducatori de joc romani pentru Divizia A. Eu cu Mihai Paul ne-am demonstrat valoarea sezonul trecut si sunt sigur ca si Cezar Stanescu se va adapta repede”.
    Cezar Stanescu: “Sunt foarte fericit ca am ajuns la Asesoft! Sper ca totul sa fie bine, fiindca eu deja m-am obisnuit la Ploiesti. Ma simt foarte bine in acest colectiv si nu-mi doresc decat sa mi se dea sansa sa joc. Ne asteapta o confruntare destul de dificila cu CS Otopeni, ca la orice debut, insa, sunt sigur ca vom invinge!”
    http://www.ziarulprahova.ro/files/news/15/m_14025.jpg
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  21. #21
    senior
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sibiu
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    mediasul o sa invinga multe echipe de top din campionat. letoul edgars cunde merita urmarit ptr. ca are clasa. comparativ cu echipa din cluj- ptr. ca doar atat am apucat sa vad sezonul acesta - mediasul este cu mult peste.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •