Page 52 of 54 FirstFirst ... 2425051525354 LastLast
Results 1,072 to 1,092 of 1131

Thread: Divizia A / Sezonul 2007-2008

  1. #1072
    sport legend vasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexalex View Post
    atatea injuraturi, flegme, brichete, bile, hartii, guma nu am vazut si auzit niciodata
    eu da...chiar sub privirile lui Toni Alexe...

    Quote Originally Posted by alexalex View Post
    finala a fost dusa in decisiv de Banica care a inventat 2 decizii: fault antisportiv la Obradovic (cluj a marcat 2 puncte si apoi pe posesia au bagat si de 3) apoi, imediat a venit fault in atac fluierat tot de el la De'Angelo.
    OMFG !!!!!!!!!!!!
    Hai sa fim seriosi. Finala a fost dusa in decisiv de 4.000 de oameni, care nici la -17 puncte nu au crezut ca e gata.
    Am spus de la inceputul finalei ca orice comentariu despre arbitraje ar trebui lasat deoparte. Vad ca nu se poate. Pacat!
    As avea si eu unele de spus, dar mai bine ma abtin... sau poate nu. Zi-mi si mie, de curiozitate, in care regulament de baschet scrie ca se acorda cos valabil+aruncare libera daca mingea nu intra in cos iar aruncatorul nu este faultat? Any ideas?????????

  2. #1073
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Cine transmite meciul decisiv si cand ???
    Vand tacuri de biliard de cea mai buna calitate la preturi fara concurenta . ( ex. predator, mcdermott, viking, schon, lucasi , pechauer etc )
    tel : 0723230049 ; id mess : pasarica_mihai
    visit my homepage

  3. #1074
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by birdy View Post
    Cine transmite meciul decisiv si cand ???
    Joi, 05.06.2008
    07:00SPORT REPORT
    07:30CONTERDERS EP. 8
    08:00BASCHET MASCULIN CN PLAY OFF: U. CLUJ - CSU PLOIESTI
    10:00SPORT REPORT
    10:30TELESHOPPING
    12:00LIGA 1 POLI IASI - UNIREA URZICENI
    14:00SPORT REPORT
    14:30TELESHOPPING
    16:00VOLEI CEV DUTCH MASTER
    18:00SPORT REPORT
    18:30STUDIO SPORT BASCHET
    19:00BASCHET MASCULIN CAMPIONATUL NATIONAL PLAY OFF: CSU PLOISETI - U. CLUJ
    21:00SPORT REPORT BASCHET
    21:30SPORT REPORT
    22:00VOLEI MONTREUX MASTERS: ITALIA - OLANDA
    23:30CONTERDERS EP. 9
    00:00SPORT REPORT
    00:30VOLEI MONTREUX MASTERS: GERMANIA - SERBIA
    02:30CONTENDERS EP. 9
    03:00BASCHET MASCULIN CAMPIONATUL NATIONAL PLAY OFF: CSU PLOISETI - U. CLUJ
    05:00VOLEI MONTREUX MASTERS: ITALIA - OLANDA
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  4. #1075
    junior cristianb's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    66
    Reputatie
    1
    in care regulament de baschet scrie ca se acorda cos valabil+aruncare libera daca mingea nu intra in cos iar aruncatorul nu este faultat?
    Vasi, a fost decizie corecta acolo. Fault la Blidaru si Buckman atinge panoul. Uite-te la reluare pe TV.
    La Obradovic a fost fault antisportiv. La faza cu De Angelo si Chetreanu, nici vorba de fault in atac.

  5. #1076
    sport legend SilverZeus's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Turda, Cluj-Napoca
    Posts
    1,513
    Reputatie
    1
    ...in fine....ce ma distreaza pe mine e "seceta" din mass-media (si ma refer doar la presa sportiva, ca probabil in marile cotidianele centrale, nici nu e voie sa publici altceva decat fotbal)...in afara de majoritatea ziarelor din cluj si poate (probabil, ca n-am de unde sa stiu) din ploiesti, in rest Finala Campionatului National de Baschet din Romania nu e nicaieri amintita decat in fraze minime.....e ceva fantastic, ce imi confirma ideea ca Romania nu mai e decat o tara penibila si mizerabila, cu o cultura manelistica si fotbalistica, tara ce se indreapta spre ridicol....

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi/baschet/

    http://www.gsp.ro/stire/exploziv-80581.html

    http://www.onlinesport.ro/stiri/basc...diviziei-a.htm

    http://www.sport.ro/stiri/37535/Spor...8-Asesoft.html


    ...in rest doar fatza obosita si penibila a lui Chivu o vad peste tot

    ..... presei de kkt din tara asta
    [U][B]
    You watch some teams these days and you wonder if they just met on the playground and decided to choose up sides.[/B][/U]Dennis Rodman

  6. #1077
    sport legend
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Ai dreptate , este incredibil cum la buletinele de stiri 99 % se vorbeste doar despre fotbal , marea majoritate fiind banalitati si stiri fara importanta , can can uri de 2 lei .
    Mare noroc cu Telesportul care a transmis meciuri regulat tot sezonul si acum toate meciurile finalei, RESPECT !
    Vand tacuri de biliard de cea mai buna calitate la preturi fara concurenta . ( ex. predator, mcdermott, viking, schon, lucasi , pechauer etc )
    tel : 0723230049 ; id mess : pasarica_mihai
    visit my homepage

  7. #1078
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SilverZeus View Post
    ...in fine....ce ma distreaza pe mine e "seceta" din mass-media (si ma refer doar la presa sportiva, ca probabil in marile cotidianele centrale, nici nu e voie sa publici altceva decat fotbal)...
    Uite ca te-a contrazis Prosportul de azi
    Baschet / Un american face furori în Divizia A

    Baschet / Un american face furori în Divizia A
    Tab Baldwin a reușit să o transforme pe formația clujeană în pretendentă la titlu, lucru care părea imposibil acum câteva luni.

    La o zi după victoria nebună în fața lui CSU Asesoft, 90-88, care a împins finala în decisiv, tehnicianul lui ”U” Mobitelco a primit invitația ProSport de a se relaxa în Grădina Botanică din Cluj-Napoca.

    Titlul cu numărul patru pentru ”U” Mobitelco ar fi putut fi doar un vis dacă Tab Baldwin nu ar fi renunțat în urmă cu peste douăzeci de ani la cifre, după ce a studiat business în facultate, și nu s-ar fi reorientat spre baschet. ”Tatăl meu a fost antrenor, dar nu m-a îndrumat spre sport. Ba chiar dimpotrivă. Am lucrat doi ani ca și contabil, dar mi-am dat seama că mi-am greșit domeniul de activitate. Întotdeauna mi-a plăcut jocul. Fizicul nu mi-a permis să devin sportiv de performanță, așa că am ales antrenoratul” a dezvăluit americanul. Gloria avea să se lase așteptată însă chiar și pentru cel mai titrat tehnician străin care a activat vreodată în România: ”Din 1983 și până în 1986 am fost secund la o echipă anonimă din Alabama, după care am ajuns în campionatul universitar din Florida. Performanța a venit abia în 1995, când am câștigat primul titlu din carieră în Noua Zeelandă. Atunci am învățat cât de bine e în vârf. Între timp am mai jucat patru finale, am câștigat patru titluri, și acum îl vreau pe al șaselea cu ”U” Mobitelco”, a mai spus acesta.

    Uimit de publicul clujean

    Baldwin nu e sigur dacă toamna îl va găsi tot pe banca lui ”U” Mobitelco, însă s-a declarat îndrăgostit de publicul clujean, de care s-ar despărți cu durere în suflet. ”Am antrenat multe echipe, însă suporteri ca la Cluj nu am mai întâlnit. Aseară (n. red: luni seara) m-au emoționat până la lacrimi, de nici n-am putut dormi bine. Mi-am sunat și familia să le spun ce atmosferă incredibilă a fost, dar mi-a fost greu să descriu în cuvinte. Dacă va fi să plec, sper să-și amintească de mine exact ca luni seara, când am sărbătorit împreuna victoria cu CSU. Eu promit să nu-i uit niciodată. Un lucru vreau să fie clar, rezultatul meciului de la Ploiești nu-mi va influența decizia. Rămân, dacă voi fi susținut să fac performanță. Înscrierea lui ”U” în ULEB ar fi un început bun, deoarece mi-e dor de aerul european” a mai declarat tehnicianul.

    Nu ar antrena pe altcineva din România

    Americanul a mai precizat că nu ar accepta sub nicio formă o ofertă din partea lui CSU Asesoft sau a unui alt club din țara noastră. ”Îi respect pe jucătorii și pe antrenorul de la CSU, dar nu aș putea lucra la un club asupra căruia planează atâtea semne de întrebare. Conducerea de la Ploiești nu joacă corect. Și în Noua Zeelandă există rivalitate și uneori ne batem între noi la propriu, însă după meci ne putem privi în ochi”, a atacat Baldwin. ”De la fiecare persoană pe care o întâlnesc învăț câte ceva, însă idoli nu-i consider decât pe tatăl meu, care a avut un suflet mare, și pe Sir Edmund Hillary, cunoscut pentru că a fost primul om care a ajuns pe vârful Everest. De la el am învățat că orice munte, oricât de înalt ar fi, e făcut pentru a fi cucerit”, a mai zis acesta. Deși are trei copii, americanul nu vrea neapărat ca vreo unul să-i calce pe urme: ”E decizia lor. Datoria mea e să-i iubesc. Nu vreau de la ei decât să fie oameni buni. Dacă o să aleagă să practice baschetul o să-i ajut, dar dacă o să vrea să se afirme în dans sau muzică, o să le caut profesori, deoarece eu nu o să le fiu de mult ajutor”, a conchis „magicianul” de pe banca lui „U”

    E investitor la o echipă din Noua Zeelandă

    Baldwin nu deține însă rețeta succesului numai ca antrenor, ci și ca patron de echipă, astfel că Mircea Cristescu ar trebui să-și țină bine de scaun, deoarece are concurență în propria curte. ”Sunt unic investitor la o echipă de primă ligă din Noua Zeelandă, Auckland Stars. În actualul sezon am terminat pe locul cinci, însă în urmă cu doi ani am fost campioni. L-am pus antrenor pe un fost jucător de al meu, în care am mare încredere. Într-o bună zi o să-mi închei cariera la Auckland” a spus tehnicianul alb-negrilor, care e pasionat de pescuit, vânătoare, golf și citit: ”În ultimul timp n-am mai pus mâna pe nicio carte, pentru că stau prea mult la calculator. Am devenit internet junkie. Dar, până la urmă, e bine să fi informat indiferent de sursă”.

    articol scris de Roxana PRICHICI

  8. #1079
    sport legend vasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristianb View Post
    Vasi, a fost decizie corecta acolo. Fault la Blidaru si Buckman atinge panoul. Uite-te la reluare pe TV.
    La Obradovic a fost fault antisportiv. La faza cu De Angelo si Chetreanu, nici vorba de fault in atac.
    Eu sunt de acord ca Buckman atinge panoul, dar nu si mingea, ca sa o opreasca din drumul spre cos, dupa ce a atins panoul
    La celalte decizii sunt de acord cu tine.
    Dar sa nu uitam nici cosul anulat la Buckman pentru un presupus fault in atac. A fost fault, dar dupa aruncare. Or, asta insemna 2 puncte valabile.
    Dar ce mai? Se termina si finala maine si luam o pauza de la astfel de comentarii, despre arbitraje... sper!

  9. #1080
    junior cristianb's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    66
    Reputatie
    1
    Dupa cate stiu, daca un jucator atinge panoul dupa minge se da cos valabil (chiar daca n-a atins mingea). Sper sa nu gresesc, oricum nu mai conteaza.

    Sper si eu, dar mi-e greu sa cred ca vom avea un arbitraj asa bun incat ca nu lase loc de comentarii.

  10. #1081
    sport legend vasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristianb View Post
    mi-e greu sa cred ca vom avea un arbitraj asa bun incat ca nu lase loc de comentarii
    tu chiar esti optimist nu suna mai bine imposibil?

  11. #1082
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    iar arbitrii?
    Mai tine cineva minte comunicatul oficial aparut pe 30 mai pe siteul FRB?
    In urma discutiilor avute la Adunarea Generala a FIBA Europe de la Malta dintre Presedintele Federatiei Romane de Baschet, d-na Carmen Tocala si domnul Miguel Betancor, pentru a inlatura orice suspiciune la adresa conducerii FRB si pentru a ajuta imbunatatirea arbitrajelor din Romania, analiza partidelor Finalei Campionatului National va fi facuta de catre domnii Nar Zanolin – Secretar General FIBA Europa si Miguel Betancor – coordonator al arbitrilor FIBA. Toti arbitri finalei au fost arbitri internationali.
    Inregistrarile video vor fi trimise in cursul zilei de sambata 31 mai 2008 la clinicul arbitrilor FIBA Europe care are loc la Freising (Germania).
    Concluziile FIBA Europe ne vor fi transmise luni 02 iunie 2008.

    Federatia Romana de Baschet
    Or fi fost transmise concluziile luni? Si daca da, care or fi fost? Ca de publicat nu le-am vazut nicaieri.

  12. #1083
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    si eu care credeam ca in meciul 6 i`au furat... ala se pare ca a fost incalzirea arbitrilor pentru decisiv. te si enerveaza si nu mai ai nici un chef de baschet dupa aia pacat. n`am cum sa zic felicitari ploiesti, pentru ca au un merit mult prea mic.

    ps: referitor la 'pasii' lui Buckman, se pare ca arbitrasii vor sa se asigure ca nu se repeta istoria din meciul 6. nu am vazut asa ceva nici in mizeria din Liga I.
    Last edited by Lover; 5th June 2008 at 20:27.

  13. #1084
    sport legend vasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    597
    Reputatie
    1
    Clujenii nu au stiut cum sa gestioneze avantajul de 12 puncte si au alergat nebuneste si fara cap dupa o echipa a Ploiestiului care a abordat meciul mult mai concentrata. Din acest punct de vedere, CSU Ploiesti merita felicitari!

    In schimb, pentru arbitri nu am sa le spun decat un singur lucru: sa le fie rusine pentru modul in care si-au batut joc de aceasta finala. Chiar am stat si am analizat atent greselile flagrante din acst meci. Diferenta este zdrobitoare: 19 greseli grave impotriva clujenilor si doar 6 impotriva ploiestenilor.

    Concret
    La 0-0, primul fault al lui Buckman - aiurea
    La 4-1, fault Carutasu pe aruncarea de trei puncte a lui LeVar - nu se da
    La 6-1, Carutasu pune un capac considerat valabil, desi mingea era clar in cadere
    La 6-1, Medvedj il faulteaa clar pe Cepulis - nu se da
    La 6-1, Krstanovic faulteaza clar - nu se da
    La 6-4, se fluiera fault ofensiv impotriva lui LeVar - nici vorba
    La 6-4, Blidaru este sanctionat degeaba cu fault
    La 6-4, Griffith ii loveste clar cu cotul in fata pe Cuic - nu se da nimic
    La 6-4 Silvasan face pasi - nu se da

    La 12-20, se da fault la Popa si 2 libere pt Ploiesti - nu a fost fault
    La 15-24, Krstanovic inscrie, desi faultase clar in atac. Se da cos valabil, eronat
    La 17-26, Blidaru faulteaza la o aruncare de 3 p a lui Seals - nu se da
    La 17-26, Krstanovic inscrie desi trebuia sa se fluiere 3 secunde

    La 41-40, Buckamn primeste gratuit al 4-lea fault
    La 45-43, nu se fluiera picior la un jucator ploiestean
    La 45-43, Lapuste primeste aiurea al 4-lea fault
    La 50-43, Obradovic comite fault ofensiv, dar nu se fluiera. In schimb, se da cos valabil pentru Ploiesti
    La 57-48 Cuic primeste al 4-lea fault fara sa fi facut nimic
    La 62-48 Carutasu comite fault clar, dar nu se da

    La 63-48, Szijarot comite fault ofensiv - nu se da
    La 65-51, Elliott faulteaza clar - nu se da
    La 65-51, Chetreanu primeste fault aiurea
    La 63-51, Seals e faultat pe o aruncare de 3p, dar nu se da nimic
    La 67-51, Obradovic loveste cu cotul, clar de tot, nu se da nimic
    La 70-53, se da pasi la Buckman, cand de fapt trebuia fluierat fault la Obradovic

    CSU ploiesti ar fi castigat azi si fara ajutorul arbitrilor. Sunt sigur de asta. Dar nu inseamna ca trebuie sa ne ascundem dupa deget si sa inchidem ochii in fata nesimtirii acestor arbitri, care doar si-au batut joc de baschet.

  14. #1085
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    asta este.... am demonstrat ca suntem Singurii care pot lupta cu ploiestiul. putem spune ca asta este deceniul lor in baschet, un fel de dinastie. Jucatorii si conducatorii lui U trebuie felicitati si sunt convins ca vom aveam curand o echipa campioana la baschet( aici ma refer la seniori, ca la juniori dominam baschetul de dupa revolutie intr-un mod categoric). Capitala baschetului e la Cluj, titlurile vor veni si ele in curand.
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  15. #1086
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Pacat pentru Cluj ,cu un arbitraj corect castigau meciul fara probleme !

  16. #1087
    NeverWalkAlone! Brady_12's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Ploiesti,Romania
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    A fost un meci fantastic, iar daca Asesoft se descurca mai bine la libere era o victorie mai clara...
    Amosfera in sala e de nedescris si suporterii celor doua echipe au facut o seara frumoasa!
    Sa cauti adevarul e mai presus decat sa-l posezi!!!

  17. #1088
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MT View Post
    Sansele sa luam titlul joi la Ploiesti sunt aproximativ egale cu cele ale Lunii sa se izbeasca de Pamant in decursul vietii noastre. Publicul galactic va pune o presiune extraordinara pe jucatorii nostri si-i va obliga sa-l faulteze din nou de fo' 80 de ori pe Obra. .
    We are still alive, are we?

    Meciul s-a rupt de la jumatate, dar sa nu neglijam minunata prestatie a fluierasilor. Si felicitari jucatorilor ploiesteni care au stiut sa ia cu doua maini ceea ce li s-a dat.

    Acum pe bune, dupa exemplul hocheiului, ar trebui explorate posibilitatile sa ne primeasca ceva tara vecina in campionatul lor, aici poarta e zavorata pe veci de banii Mastercardului.

  18. #1089
    sport legend SilverZeus's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Turda, Cluj-Napoca
    Posts
    1,513
    Reputatie
    1
    ....am impresia ca is actor....cred ca se filmeaza partea a 2-a de la Truman Show...nu stiu sigur asta, nu l-am vazut inca pe Jim Carey prin preajma, dar stau atent


    ....sau e totul o gluma proasta ????....foarte proasta ????

    @MT:...bine, eu de mult urlam ca Uleb-cup nu e deschisa decat unei formatii din RO si ca FRF e mai mult decat onorata sa fie reprezentata acolo...dar eu nu prea inteleg restul evenimentelor: demisii, plecari, etc....a, si de curand citisem pe undeva ca ultima clasata din puternicul nostru campionat (echipa in care JUCATORI vs CONDUCERE nu e egal deloc cu LOVE) isi anunta participarea in cupele europene si ei n-au bani nici sa treaca strada pe partea ailalta....si alte chestii aberante .....si la astea ma refeream ca la un Truman Show 2
    Last edited by SilverZeus; 5th June 2008 at 22:57.
    [U][B]
    You watch some teams these days and you wonder if they just met on the playground and decided to choose up sides.[/B][/U]Dennis Rodman

  19. #1090
    SETI MT's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    1,381
    Reputatie
    1
    @silver: relax, pana la urma stiam cu totii in subconstient ca nu se poate escalada muntele de bani in conditiile actuale din baschetul romanesc.

  20. #1091
    alb-negru corello's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,784
    Reputatie
    1
    Dupa acel capac(e vorba de acea minge care cadea in cos scoasa de un ploiestean) am renuntat la orice iluzie in a castiga meciul
    Este absolut revoltator ce se intampla in arbitraj. Mai evident de atat nu se poate. M-am saturat

    U a jucat in sfertul 2 si 3 dezastruos. Seals era mai mult cu gandul acasa. Mocanu, cu respect dar e timpul sa paseasca spre antrenorat sau alte evenimente. Cuic, entuziast si dornic dar trebuie sa stie ca el joaca intr-o echipa si mingea aia e a tuturr din teren nu doar a lui. Meda, constant. Krstanovici, no comment. Jucator care are un calm si o personalitate ce il face sa faca ce stie mai bine, si anume sa joace doar baschet in orice conditii de presiune. Silvasan, am mai spus si o repet, este o umbra palida la ceea ce a fost.Pacat de acea accidentare
    Lipsa de creier la Cuic si Silvasan. Daca stii ca te au in vizor arbitrii, cum naiba nu te duce capul sda eviti protestele(Cuic in vreo 5-6 cazuri), iar Silva suteaza in minge la pauza...fantastic
    asta este, mergem mai departe
    "U" Cluj-Napoca

  21. #1092
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    cluj
    Posts
    122
    Reputatie
    1
    Mi-e scarba!!! DA MI-E tare scarba de aproape Tot ceea ce s-a intamplat in finala. Mi-e scarba de hotie de faptul ca nu poti face nimic ca sa o opresti, mi-e scarba de asesoft (nu de jucatori, ci de restul care se invart pe langa ei), de arbitrii sa nu mai vorbesc, de comentatorii telesport care nu au sange in putza ca sa spuna in direct ca se fura atunci cand se fura, mi-e scarba de finatatorul care daca federatie nu mareste baremurile arbitrilor o face el (neoficial bineinteles) si totusi exista si cateva lucruri de care nu mi-e scarba: nu mi-e scraba de ECHIPA MEA, nu mi-e scarba de suporterii adevarati (indiferent de echipa) si nu mi-e scarba de SPIRITUL "U" de faptul ca tot ceea ce conteaza pt mine nu este clasamentul FR. baschet ci clasamentul din inima mea in care U e o mare campioana si asa va ramane pt totdeuna!!!!
    HAIDE U!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •