Page 2 of 47 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 967

Thread: Gimnastica ritmica-diverse

  1. #22
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Irina Deleanu este o femeie demna de toata admiratia!
    http://www.stiri24.ro/article.php?id=244766
    Consimt intru totul,face eforturi deosebite pentru acest sport.

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Poate nu i-ar strica putina modestie

  3. #24
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    Consimt intru totul,face eforturi deosebite pentru acest sport.
    Cate "cercetari" am facut si eu am gasit aceleasi lucruri, eforturi imense depuse de Irina Deleanu, a schimbat gimnastica ritimica din temelii.
    La cupa Irina Deleanu s-au prezentat multe natiuni, nivelul de gimnastica a fost foarte mare, aproape facand de ras Internationalele Romaniei la GA. Am citit numai lucruri de lauda pentru Romania pentru acea cupa.

  4. #25
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Am fost si eu doi ani la "Cupa Irina Deleanu" si pot spune ca a fost organizare buna, concurente pe masura, reclama in presa etc.

    Sper ca site-ul Federatiei Romane de Gimnastica Ritmica sa functioneze curand pentru ca era o perioada in care se actualiza frecvent, nu ca altele...

  5. #26
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Acesta este site-ul : www.romrythmic.ro/ , dar din pacate acum este "under construction".

  6. #27
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Am adaugat niste filmulete cu exercitiile Junioarelor noastre pe hi5, urmeaza si restul (mai am inca trei cu Irina Lalciu dar dureaza mult incarcarea).Sper sa le vizionati cu placere.
    Caut filmulete cu Piscupescu in continuare.

  7. #28
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Am adaugat niste filmulete cu exercitiile Junioarelor noastre pe hi5, urmeaza si restul (mai am inca trei cu Irina Lalciu dar dureaza mult incarcarea).Sper sa le vizionati cu placere.
    Caut filmulete cu Piscupescu in continuare.
    multumesc, m-am uitat la cateva

    imi place de fete, dar din pacate n-am nici o idee de cat de valoroase sunt ex...doar cand nu prind obiectul imi dau seama

    poate mai intra upy, am vazut ca ea se pricepe la gimnastica ritmica.

  8. #29
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    totusi, ce nu-mi place la gimnastica ritmica e ca fetele arata f nenatural, mai ales junioarele. se fardeaza prea mult si, fiindca nu au inca gratia senioarelor, nici costumele nu le vin f bine.
    admir flexibilitatea lor (eu n-am fost niciodata in stare sa fac sfoara sau podul din piciore), dar la exercitiile lor nu stai cu sufletul la gura ca la cele de gimnastica artistica.
    plus (parerea mea) ca miscarile cam seamana la toate obiectele.

    Asta nu inseamna ca, daca am ocazia sa ma uit, nu o s-o fac, mai ales daca sunt si ale noastre in concurs Dar nu-mi place monopolul rusesc, de care vorbeste si Irina Deleanu in interviurile ei.

    uitati aici un video, cu un gest nu tocmai dragut:
    http://youtube.com/watch?v=tAm9Wvo8OHY


    gata, ma opresc cu criticile. Haai Romania!!
    Last edited by ioanavol; 28th September 2007 at 13:15.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    totusi, ce nu-mi place la gimnastica ritmica e ca fetele arata f nenatural, mai ales junioarele. se fardeaza prea mult si, fiindca nu au inca gratia senioarelor, nici costumele nu le vin f bine.
    admir flexibilitatea lor (eu n-am fost niciodata in stare sa fac sfoara sau podul din piciore), dar la exercitiile lor nu stai cu sufletul la gura ca la cele de gimnastica artistica.
    plus (parerea mea) ca miscarile cam seamana la toate obiectele.

    Asta nu inseamna ca, daca am ocazia sa ma uit, nu o s-o fac, mai ales daca sunt si ale noastre in concurs Dar nu-mi place monopolul rusesc, de care vorbeste si Irina Deleanu in interviurile ei.

    uitati aici un video, cu un gest nu tocmai dragut:
    http://youtube.com/watch?v=tAm9Wvo8OHY


    gata, ma opresc cu criticile. Haai Romania!!


    daca Romania nu conta in gimnastica artistica erau sanse ca nici acest sport sa nu pare foarte interesant.

  10. #31
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    daca Romania nu conta in gimnastica artistica erau sanse ca nici acest sport sa nu pare foarte interesant.
    Pentru noi romanii da. Exact pentru ca avem junioare cu potential m-a atras sa incerc sa inteleg acest sport mai mult. Si incep sa-l apreciez mult si sa-mi para rau ca nu mi-a pacut inainte.

  11. #32
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    daca Romania nu conta in gimnastica artistica erau sanse ca nici acest sport sa nu pare foarte interesant.
    daca ar fi fost mediatizat (chiar daca Romania nu era printre cei buni), cu siguranta mie mi-ar fi placut oricum.

  12. #33
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Pentru noi romanii da. Exact pentru ca avem junioare cu potential m-a atras sa incerc sa inteleg acest sport mai mult. Si incep sa-l apreciez mult si sa-mi para rau ca nu mi-a pacut inainte.
    eu nu am rabdare sa vad aproape nici un exercitiu pana la sfarsit

    dar o sa-mi dau silinta

  13. #34
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Pe vremea Irinei Deleau m-am familiarizat cu gimnastica ritmica.
    Din pacate nu stiu de cat timp nu am mai vazut ritmica la TV, dar exista "Cupa Irina Deleanu" si ceva campionate care se desfasoara in Bucuresti si mai am ocazia sa urmaresc.
    Este un sport elegant si mai putin periculos decat gimnastica artistica.

    Existau cateva persoane pe forum : Upy, tatal Alexandrei Piscupescu ....
    Poate mai intervin si ne dau cateva detalii referitoare la notari, elemente obligatorii etc.

  14. #35
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    totusi, ce nu-mi place la gimnastica ritmica e ca fetele arata f nenatural, mai ales junioarele. se fardeaza prea mult si, fiindca nu au inca gratia senioarelor, nici costumele nu le vin f bine.
    admir flexibilitatea lor (eu n-am fost niciodata in stare sa fac sfoara sau podul din piciore), dar la exercitiile lor nu stai cu sufletul la gura ca la cele de gimnastica artistica.
    plus (parerea mea) ca miscarile cam seamana la toate obiectele.
    Asta nu inseamna ca, daca am ocazia sa ma uit, nu o s-o fac, mai ales daca sunt si ale noastre in concurs Dar nu-mi place monopolul rusesc, de care vorbeste si Irina Deleanu in interviurile ei.
    uitati aici un video, cu un gest nu tocmai dragut:
    http://youtube.com/watch?v=tAm9Wvo8OHY

    gata, ma opresc cu criticile. Haai Romania!!
    1.Fetele se fardeaza excesiv si la GA.
    2.Costumele nici mie nu-mi plac dar n-am sa critic un sport intreg pentru costume (care poa sa coste si 1000$! )
    3.Nici junioarele la GA nu au puterea si gratia unei senioare (in general). Iar daca s-ar acumula mai multe cunostinte despre sport, mai multe fete vizionate, aceasta aparenta ar pica. Ar pica mult si aprenta acelorasi miscari intr-un exercitiu. Propun vizionarea cu cercul al Kabaevei si apoi a Bessonovei (unde nu se poate sa nu se stea cu sufletul la gura!). Nu conteaza care competitie.
    4. Daca ne-am lua dupa acel gest al Skaldinei atunci nici noua nu ne-ar mai place GA dupa Khorkina si Sacramone.
    Monopolul este rusesc si nu. Mai este si o ukrainianca cu f multa influenta. Dar asta nu inseamna ca nu putem aprecia un sport, si a sustine junioarele noastre mai ales ca avem trei cu un potential foarte mare !

  15. #36
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    1.Fetele se fardeaza excesiv si la GA.
    2.Costumele nici mie nu-mi plac dar n-am sa critic un sport intreg pentru costume (care poa sa coste si 1000$! )
    3.Nici junioarele la GA nu au puterea si gratia unei senioare (in general). Iar daca s-ar acumula mai multe cunostinte despre sport, mai multe fete vizionate, aceasta aparenta ar pica. Ar pica mult si aprenta acelorasi miscari intr-un exercitiu. Propun vizionarea cu cercul al Kabaevei si apoi a Bessonovei (unde nu se poate sa nu se stea cu sufletul la gura!). Nu conteaza care competitie.
    4. Daca ne-am lua dupa acel gest al Skaldinei atunci nici noua nu ne-ar mai place GA dupa Khorkina si Sacramone.
    Monopolul este rusesc si nu. Mai este si o ukrainianca cu f multa influenta. Dar asta nu inseamna ca nu putem aprecia un sport, si a sustine junioarele noastre mai ales ca avem trei cu un potential foarte mare !
    astea au fost primele mele impresii doar.
    stiam si contra-argumentele pe care le-ai dat tu.

    de apreciat, apreciez toate sporturile si toti sportivii, dar asta nu-nseamna ca imi si plac m-as uita mai degraba la patinaj artistic (unde Romania n-a fost niciodata o forta) decat la ritmica.

    poate in timp imi voi schimba parerea. oricum, am citit cam tot ce-ati scris tu si upy si ceilalti pe-aici, asa ca macar pot spune ca-s informata

    p.s. prin "rusesc" m-am referit la toti din fostul URSS

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Skaldina avea toata dreptatea. Bravo ei pt ce a facut. Pascual i-a furat o medalie pt care muncise atatia ani. Decat barfe pe la spate cum fac alti sportivi mai bine iti arati sentimentele deschis. Chiar cu riscul de a nu le face placerea multora

    In plus ce vina au ex-sovieticii ca sunt buni la gimnastica ritmica?

  17. #38
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pascual i-a furat o medalie pt care muncise atatia ani.
    Nu cred ca a bagat mana in geanta ei ca sa fure, nici nu si-a dat singura note.

  18. #39
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Skaldina avea toata dreptatea. Bravo ei pt ce a facut. Pascual i-a furat o medalie pt care muncise atatia ani. Decat barfe pe la spate cum fac alti sportivi mai bine iti arati sentimentele deschis. Chiar cu riscul de a nu le face placerea multora

    In plus ce vina au ex-sovieticii ca sunt buni la gimnastica ritmica?
    Skaldina ar fi avut dreptate daca ar fi meritat, insa desi a fost campioana absoluta in 1991, in 1992 nu a mai avut nici pe departe aceeasi forma si aceleasi executii. Asta se poate vedea clar, insa eu una nu sunt capabila sa-mi dau seama daca cu adevarat merita argintul sau nu. Ce am vazut eu pana acum, toti spun ca nu merita ci ca a crezut ca va castiga ca (una dintre doamnele care influenteaza GR) care ii era antrenoarea era arbitra. Si a crezut ca are aurul sau argintul asigurat. Astea sunt barfe, nu le cred neaparat, dar le expun ca sa arat si un alt punct de vedere.
    In caz ca o gimnasta este clar nedreptatita, atunci un gest ca al Skaldinei ar fi intr-adevar de inteles. Vera Caslavska (GA) in 1968 a tinut ochii in pamant si s-a uitat in alta parte cand au egalat-o cu o sovietica si imnul sovietic canta.

  19. #40
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    N-am stiut faza asta,in 92 ream la mare cu copiii pe perioada olimpiadei,abia am reusit sa vad concursul de artistica intr-un camin din Navodari,norocul meu a fost ca mai erau citiva pasionati si am reusit sa-i convingem sa ne lase sa vedem;de-atunci incerc sa-mi iau concediu cind e olimpiada iar la campionate imi schimb programul in functie de transmisii.Pe-atunci nu aveam prea multe surse de informare,ziarele nu scriau multe.Mie imi place tare mult proba de ansambluri la ritmica,si sunt cumva mai detasata,pentru ca nu avem sportive in concurs.

  20. #41
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Imi amintesc de Surya Banaly care in Japonia la un CM a fost scoasa pe locul 2 dupa o japoneza si a refuzat sa urce pe podium,a stat jos,linga treapta.Japoneza s-a simtit foarte prost,dar nu a fost vina ei,asa au hotarit arbitrii.

  21. #42
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Vera Caslavska (GA) in 1968 a tinut ochii in pamant si s-a uitat in alta parte cand au egalat-o cu o sovietica si imnul sovietic canta.
    am vazut si eu pe youtube. eu am inteles ca a tinut capul in pamant ca protest pt ca URSS ii ocupase tara, nu pt ca nota sovieticei a fost luata pe nedrept.

    in orice caz, mie mi se pare inadmisibil sa nu dai mana cu o sportiva pe podium, care a muncit la fel ca tine, doar pt ca te simti defavorizata. este o lipsa totala de fair-play. ea nu si-a dat singura notele, dupa cum a spus si Irina P. daca toti nedreptatitii ar face asta, ar fi un circ la toate premierele.

    si, daca tot credem barfa ca spaniola a fost favorizata ca era la ea acasa, de ce sa nu credem ca si ucrainianca a fost, in repetate randuri, pt ca antrenoarea ei era si arbitra?!?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •