Results 1 to 7 of 7

Thread: Belu si Bitang demisioneaza

  1. #1
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1

    Belu si Bitang demisioneaza

    Octavian Belu si Mariana Bitang si-au anuntat astazi demisia, determinata probabil si de scandalurile si atacurile constante la adresa lor dintr-o parte a mass-media. Avand in vedere insa ca au semnat un contract cu Federatia si COR pana in 2004 sunt sanse destul de considerabile sa revina asupra deciziei.
    Eu urmaresc de mult timp articolele aparute si trebuie spus ca modul in care au fost atacati mi-a facut sila de multe ori. Tot felul de ziaristi care habar n-au de gimnastica, si de altfel nici nu le pasa de acest sport, au interpretat dupa cum le-a convenit orice declaratie ca sa provoace un scandal. Mai mult, cand nu existau subiecte de discutie, le creau chiar ei, cautand foste sportive care au diverse motive de nemultumire si incitandu-le, asa incat ajungi sa te intrebi daca pe langa dorinta de a vinde ziarul, nu exista si alte interese.
    Belu si Bitang n-au dreptul moral sa plece acum, dupa ce au semnat un contract, cu doar cateva luni inaintea calificarilor pentru Olimpiada, fiindca asta ar afecta grav o intreaga generatie de sportive care n-are nici o vina. Chiar daca au facut si greseli, reusitele lor sunt de necontestat. Macar pana dupa Olimpiada ar trebui sa treca peste exasperare si dezamagiri.

  2. #2
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Mai ales in ceea ce priveste UNII ziaristi sint de acord cu tine !
    Am mai spus-o undeva : GIMNASTICA NU ESTE BALET !

    Am vazut la TV, odata, un reportaj cum sint antrenati micutii gimnasti chinezi : pentru a avea pozitie verticala la anumite aparate, li se lipea o banda de pe frunte si "mergind" pe spate in jos !
    Si totusi, acesti micuti sportivi stringeau din dinti DEOARECE EI ERAU SINGURA SURSA DE VENIT A FAMILIEI prin banii pe care ii aduceau in casa !

    SPORTUL inseamna sacrificiu ! Dar...cu de-a sila...nu face placere !

    P.S. Un bun prieten este antrenor la o echipa de handbal. Venind intr-o vizita, am participat la unul dintre antrenamente si...am ramas blocat de vocabularul si...de PALMA data uneia dintre jucatoare !
    Pe-atunci fata avea 17 ani ! Acum...joaca in DIVIZIA A (poate chiar in NATIONALA- deoarece avea calitati deosebite !) !
    Chiar daca nu sint de acord cu astfel de practici...ar trebui ca ziarele sa nu-si mai bage nasul in "casa" sportivilor !

    Unde, in ziua de azi, mai poti obtine ceva fara sudoare si...singe !

  3. #3
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Este o campanie murdara a presei(nu a unei parti) impotriva celor doi!!!Si banuiesc ca in spatele acestor atacuri sint si interese ascunse.Dupa ce ani de zile ne-am mindrit cu totii cu minunile facute de gimnastele noastre,stiind ce sacrificii trebuie sa faca pentru a ajunge un virful piramidei,acum tot ce conteaza este "lagarul de la Deva"!!! Celor doi antrenori ar trebui sa le fim cu totii recunoscatori toata viata,nu sa ii aducem periodic in fata opiniei publice sa se justifice!E scandalos!
    Am impresia ca ziaristii"sportivi"au cam uitat care le este meseria.In ultima perioada ziarele de specialitate,destul de putine dealtfel,se ocupa de orice numai de sportul in sine,nu.Comentariile referitoare la competitiile sportive sunt tot mai firave, in schimb birfele sint la loc de cinste.Ca sa nu mai vorbesc de fotografiile publicate,care fac concurenta cu succes celor de la Playboy,Hustler,etc.
    In concluzie,cred ca ziaristii "sportivi" ar trebui sa isi revizuiasca radical propria atitudine si abia dupa aceea sa critice activitatea altora,cu atit mai mult cu cit cei pe care ii critica sint la un nivel valoric la care nu vor ajunge nici daca s-ar mai naste odata!!!

  4. #4
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Antrenorii au revenit la Deva dupa ce demisia a fost respinsa de FRG. Mariana Bitang ar fi trebuit sa plateasca 12000 $ pentru desfacerea unilaterala a contractului. Belu a sugerat ca s-ar putea sa-i dea in judecata in viitor pe ziaristii care scriu articole calomnioase.

  5. #5
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    UNII ziaristi scriu, nu numai despre sport, doar asa ca sa se afle in treaba !
    Cred ca ti-a ajuns la ureche SCANDALUL de la Gazeta de Sud !
    Pe FORUM m-am legat de VOCABULARUL ziaristului ! Am fost INCHIS, JIGNIT (de WEBMASTER- fiul redactorului sef)...
    Si ? Si...n-ai nici o sansa !

    Si URLA ca li se ingradeste LIBERTATEA PRESEI ! (Iar UNII dintre ei, cum am zis, nu fac decit sa injure si sa transmita informatii false ! Deh, ptr senzatie !)
    CETATEANUL ROMAN trebuie sa-si schimbe atitudinea fata de presa, fata de UNII "ziaristi" !

  6. #6
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Corect,cetateanul roman trebuie sa isi schimbe atitudinea fata de presa,dar,cred ca mai important ar fi ca presa(sau ,ma rog,"unii ziaristi")sa isi schimbe atitudinea fata de cetateanul roman!
    Unora le-a intrat in cap ca presa e"ciinele de paza al democratiei"si de atunci nu fac altceva decit sa muste.Pe oricine.Oricind.Cu sau fara motiv.
    Sau daca tot vor sa "muste"sa isi caute alte domenii de activitate(politic,social,etc.)unde chiar sunt motive sa fie rai.

  7. #7
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    woow,mai scriu si eu dupa 7 ani

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •