View Poll Results: Sunteti de acord cu Noua Dreapta

Voters
54. You may not vote on this poll
  • Da

    14 25.93%
  • Nu

    36 66.67%
  • Nu stiu ce e aia

    4 7.41%
Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 301

Thread: Noua Dreapta

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Noua Dreapta

    Va invitam sa vizitati site-ul unicei organizatii nationaliste din Romania:

    http://www.nouadreapta.org

  2. #2
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Am vizitat-o, si care-i poanta?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  3. #3
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Iar voi sunteti offtopic... fata de topicul initial, adica Culture Pub!!! Thread-ul de aici trebuie mutat la Diverse!

  4. #4
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Ce sa-i faci daca nu exista moderator
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #5
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1

    Noua Dreapta

    Salut la toti dintre voi vreau sa deschid acest thread pt. a discuta despre organizatia NOUA DREAPTA toti o vor acuza insa este una dintre singurele organizatii care mai are de spus ceva in favoarea tarii
    Oricine vrea sa se inscrie este binevenit

    Votati si argumentati raspunsul
    Last edited by Utilizator; 10th March 2006 at 19:50.
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  6. #6
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Compromit numele de Dreapta, tocmai dupa ce UFD-ul a depus multe eforturi ca sa curete numele asta de noroiul lasat de extremisti. Crucile alea celtice aduc a neo-nazi. Si daca tot ii preamariti pe fruntasii legionari de ce nu va asociati direct lor?

  7. #7
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    Ar fi bine sa citeti mai mult despre Legionari si sa vezi ce au facut ei pt tara si dupa aia mai vorbim
    Cat despre neo-nazisti nu avem nici o treaba cu ei deoarece ei sunt nationalisti germani nu au ce cauta in Romania
    Pe 15 martie vom fi la Odorheiul Seciuesc pt a boicota Declararea Odorheiului ca tinut secuiesc................si hai sa fim seriosi ce naiba asteptam cu maghiarii astia
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  8. #8
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Stiu mai multe despre legionari decat vei stii tu si toti de acolo vreodata, din motive de familie. Stiu foarte bine ce au facut si mai ales ce li s-a pus in carca.
    De curiozitate, numele de Nistor Chioreanu iti spune ceva?

  9. #9
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Iulian Lazialu
    Votati si argumentati raspunsul
    Se "simte" tare bine neo-nazismul... am votat NU!
    Pe de alta parte Lazio e pur si simplu echipa ta de suflet?

  10. #10
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    Ce neo-nazism ma voi chiar suntezi dusi cum poti sa fii neo-nazist si sa nu fii de acord cu ungurii avand in vedere ca ungurii au fost aliati pana in ultimul moment cu nemtzii-si in al 2-lea rand ei sunt nationalisti germani ce treaba sa avem noi cu ei
    Noua Dreapta nu e o organizatie cu tendinte extremiste sau neo-naziste nu am avut probleme de genul asta
    Va spun eu mai bine cititi inainte sa spuneti ceva

    Filiala Noua Dreapta Timisoara a organizat in data de 4 martie 2006, impreuna cu asociatia Darul Vietii, un mars anti-avort intitulat sugestiv "Marsul pentru Viata". Participantii au strabatut arterele importante ale orasului, incheind actiunea cu pichetarea unei clinici private unde se comit regulat avorturi. Militantii Noii Drepte au distribuit un numar mare de fluturasi informativi si au aprins lumanari in semn de omagiu adus pruncilor martiri.

    Noua Dreapta acorda o deosebita importanta actiunilor anti-avort, declinul demografic in care se afla Romania punand intr-un pericol fara precedent viitorul biologic al Natiunii Romane. Prognozele demografice elaborate de Divizia de Po****tie a Natiunilor Unite, date publicitatii in anul 2003, releva evolutii viitoare dramatice pentru po****tia Romaniei: o po****tie de numai 16 milioane in anul 2050! Suntem deci "programati" de aceasta institutie a Noii Ordini Mondiale sa ajungem in aceasta situatie daca, printr-o mobilizare generala impotriva avortului, nu vom determina stoparea declinului demografic si redresarea nivelului natalitatii.

    Noua Dreapta crede in necesitatea unui crestinism militant, prin care sa se restabileasca ordinea morala a societatii, si impartaseste pozitia Bisericii Stramosesti care, cu intreaga ei invatatura dogmatica, morala si canonica intemeiata pe Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, a condamnat dintotdeauna avortul pe care l-a calificat drept CRIMA CU PREMEDITARE.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Iulian Lazialu; 8th March 2006 at 17:38.
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  11. #11
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Crima avortul? Hai sa nu o luam pe aratura, pt ca un fat nu este echivalent cu un om. Poate fi, cu conditia sa se nasca viu. Eu sunt pentru dreptul fiecaruia de a decide ce vrea cu corpul sau. Mi se pare aberant sa ma oblige cineva sa am un copil cand eu nu-mi doresc. Vorbesc la modul general, eu neputand avea un copil, decat cu o femeie .
    Crestinism militant? Numai asta ne-ar lipsi acum, dupa musulmani militanti sa avem si crestini militanti. Fara suparare, sunteti in urma timpului, suntem in secolul 21. Dreptul la avort este pana la urma un drept al omului, cu greu castigat si sper sa nu ne intorcem in Evul Mediu.
    Ce spui tu in primele 2 randuri n-are nici o legatura cu ce am spu srasheed si eu. Si nu mi-ai raspuns la intrebare.

  12. #12
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    Daca asa gandesti tu despre avort e treaba ta
    da zi de ce ne considerati neo-nazi cat despre Nistor Chioreanu stiu ceva
    a fost seful Regiunii a ii de legionari
    Last edited by Iulian Lazialu; 8th March 2006 at 17:57.
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  13. #13
    violenţă 0! R9's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    158
    Reputatie
    1

    Thumbs down Nd

    Nu sunt de acord cu nici o organizatie care glorifica o alta organizatie care l-a glorificat la randul ei pe Hitler.

    E bine sa se ia o atitudine dar e extrem de rau cand se alege cel mai gresit drum si cele mai gresite idei.
    Last edited by R9; 8th March 2006 at 18:40. Reason: idei

  14. #14
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Eu nu va consider neo-nazisti, pt ca din cate spui tu sunteti crestini militanti, cam ca legionarii si atunci exista o incompatibilitate mare cu doctrina nazista care e una de esenta atee. Eu va consider sper extrema dreapta. De drepta sunt liberalii, pt ca esenta dreptei este liberalismul si voi nu aveti treaba cu asa ceva. Eu respect opiniile fiecaruia, dar am ceva cu oamenii care vor neaparat sa-mi impuna cu forta ideile lor, indiferent daca e vorba de avort, religie sau altceva. In loc sa fiti militanti, mai bine ati fi voi niste crestini mai buni si sa le oferiti numai puterea exemplului.

  15. #15
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    Usurel ca nu am ucis nici un ateu sau pe altcineva de alta confesiune si militant poate avea mai multe sensuri

    Forumul Crestin Noua Dreapta a organizat in preajma sarbatorii Nasterii Domnului, in zilele de 19, 20, 21 decembrie a.c., prima campanie militanta anti-avort din Romania sub titlul: "Avortul: crima impotriva natiunii romane". Considerand ca un popor care isi ucide proprii fii nu are viitor, Noua Dreapta a vrut sa traga un semnal de alarma asupra acestui fenomen care in ultimii 15 ani a insangerat tara, subminand prezentul si viitorul natiunii romane.

    Militantii Noii Drepte au pichetat in primele zile ale campaniei doua dintre cele mai cunoscute clinici specializate in avorturi din Bucuresti iar in cea de-a treia zi membrii asociatiei au organizat un protest in Piata Unirii.

    In cadrul campaniei au fost afisate panouri cu imagini cutremuratoare cu copii ucisi (avortati) si au fost impartite mii de pliante informative cu mesajul "Spune Da vietii - Nu avortului!". De asemenea, au fost afisate pancarte cu sloganuri sugestive: "Avortul este crima", "Adevaratii doctori nu ucid copii", "Nu poti fi crestin si pro-avort", etc.

    Si in Timisoara militantii Noii Drepte au impartit fluturasi informativi anti-avort in zona centrala a orasului iar actiunea s-a incheiat cu o pichetare a "Centrului judetean Timis de planificare familiala".

    Campania s-a bucurat de un real succes si a reprezentat prima initiativa militanta a unei organizatii nonguvernamentale din Romania indreptata impotriva holocaustului copiilor nenascuti.
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  16. #16
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by nouadreapta.org
    Acest individ inzestrat cu calitati de erou va avea misiunea sa trezeasca energiile amortite ale neamului, sa-l ridice din starea de suferinta in care se zbate si sa-l indrepte pe caile indicate de marirea si onoarea lui nationala.
    In numele credintei ... inainte! La fel ca musulmanii care se sacrifica pentru Allah! Dar de fapt e o coordonata crestina adaugata Legionarismului.

    Quote Originally Posted by nouadreapta.org
    Realizarea obiectivelor politice ale Miscarii nu e posibila decat in masura in care "omul nou" invinge pe cel vechi in fiecare dintre noi si astfel iluminarea ce s-a produs in sufletul nostru se extinde in toate ramurile vietii nationale.
    Si daca unii se vor opune? Ii vom forta?

    Quote Originally Posted by nouadreapta.org
    Miscarea Legionara nu urmareste sa innoiasca crestinismul, ci sa innoiasca natiunea. Ea nu vrea sa creeze un crestin nou, ci un roman nou.
    Seamana mult cu "rasa pura" a nazismului... nu crezi?

    Si asta doar asa... din citit pe diagonala!

    later-edit: si ca sa ma intorc la anti-avort... problema este una de civilizatie a romanilor. Zic eu!
    Last edited by rasheedkpenny; 8th March 2006 at 18:12.

  17. #17
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    In numele credintei ... inainte! La fel ca musulmanii care se sacrifica pentru Allah! Dar de fapt e o coordonata crestina adaugata Legionarismului.
    Nu asta inseamna

    Si daca unii se vor opune? Ii vom forta?

    Nu ii vonm forta asa cum si pe noi nu ne forteaza nimeni
    Seamana mult cu "rasa pura" a nazismului... nu crezi?
    nu nu cred asta cred ca ar trebui ce vom face pe viitor ne vom ajuta singuri sau vom implora ajutor
    Si asta doar asa... din citit pe diagonala!
    Nu asta inseamna

    Nu ii vom forta asa cum si pe noi nu ne forteaza nimeni

    nu nu cred asta cred ca ar trebui ce vom face pe viitor ne vom ajuta singuri sau vom implora ajutor
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  18. #18
    DPSociety don_denver's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,882
    Reputatie
    1
    De curiozitate, Iulian, cati ani ai?
    BTW...sunt impotriva a tot ceea ce promulga intr-un fel sau altul xenofobia.
    [B][COLOR="Navy"]Sucking all the marrow out of life doesn't mean choking on the bone. [/COLOR] [/B]

  19. #19
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    Treaba voastra oricine gandeste liber
    De ce Noua Dreapta

    Noua Dreapta a luat fiinta la inceputul anului 2000 intr-o perioada in care toata lumea vorbea despre necesitatea crearii unui pol nationalist puternic, a unei forte capabila sa se faca auzita. Mai mult, in sanul miscarii nationaliste din Romania, exista la acea vreme un vid: tendinta national-crestina, reprezentata printr-un segment foarte important, nu beneficia de un organ de presa ori de o organizatie proprie. Noua Dreapta a aparut din nevoia de a schimba aceasta stare de lucruri, reunindu-i pe toti nationalistii autentici intr-un front militant, radical si unitar.
    Alegand calea dreapta, calea care duce la regruparea fortelor, calea actului creator si nu a discutiilor sterile, Noua Dreapta s-a constituit, din primul moment, atat ca un front de lupta cat si ca un mediu formativ, ajungand, prin tineretea, entuziasmul si energia militantilor sai sa reprezinte o organizatie eficienta pusa in slujba cauzei romanesti.



    Obiectivele Noii Drepte

    In primul rand, ducem o munca permanenta de trezire a constiintelor si de avertizare asupra pericolelor care ameninta neamul romanesc. Lupta noastra - care, am demonstrat-o, nu are nimic de-a face cu mirajul electoralist, cu goana oarba dupa voturi - are valoarea unui adevarat razboi de independenta pentru eliberarea natiunii romane. Pentru noi, nationalistii de la Noua Dreapta, criteriile si motivatiile implicarii noastre sunt foarte diferite de cele ale "omului partidelor": noi nu privim Noua Dreapta ca pe o intreprindere cu scopuri electorale ci ca pe un centru de formare militanta permanenta. Noi nu luptam pentru avantaje materiale ci pentru o idee, noi nu luptam pentru un partid ci pentru pamantul si traditiile noastre. Prin raspandirea ideilor noastre dorim sa contribuim la respiritualizarea si renationalizarea individului, la mantuirea neamului romanesc prin impacarea acestuia cu Dumnezeu.



    Orientarea doctrinara a Noii Drepte

    Noua Dreapta intruchipeaza o dreapta nationala, sociala si crestina, fiind totodata singura organizatie care si-a propus si a reusit sa proiecteze doctrina legionara in mileniul III, adaptand-o imprejurarilor istorice actuale. Situam lupta noastra pe o filiatie neintrerupta care incepe cu Mihai Eminescu si continua cu Nae Ionescu, Corneliu Codreanu, Ion Mota, Vasile Marin, Alecu Cantacuzino, Horia Sima. Mandra de trecut dar cu privirile indreptate spre viitor, Noua Dreapta este singura miscare de revigorare crestina si nationala, de la acest inceput de mileniu, din Romania.



    Legalitatea Noii Drepte

    In cei sase ani de existenta ai Noii Drepte s-au constituit filiale in peste jumatate din judetele tarii, exemplul militant al Bucurestiului fiind astfel urmat de multi nationalisti care de multa vreme asteptau "altceva". Luna de luna se nasc noi filiale, organizatia cunoaste o rapida dezvoltare si putem spune ca, dupa obtinerea personalitatii juridice, prin inregistrarea la Tribunalul Municipiului Bucuresti, Noua Dreapta a demonstrat ca este singura formatiune legala, functionala si credibila.



    Ratiunile editarii revistei "Noua Dreapta"

    In fata mani****rii practicate de mass-media, in fata terorismului intelectual si a veritabilei "spalari de creiere" practicata de stabilimentul politico-culturalo-mediatic, aparitia revistei "Noua Dreapta" se impunea cu necesitate. Un alt motiv care ne-a incredintat ca gestul nostru este absolut necesar il reprezinta imobilismul si neputinta manifestate timp de 10 ani de catre presa nationalista traditionala, cele cateva publicatii "de dreapta" existente fiind atat de rupte de realitate, de preocuparile romanilor, incat tineau mai degraba de domeniul arheologiei politice.

    Stabilind un contact direct si sincer cu oamenii, cu lumea reala, tematizand in paginile sale problemele arzatoare ale prezentului, revista "Noua Dreapta" a indicat o directie noua in publicistica nationalista.



    Relatiile externe ale Noii Drepte

    Noua Dreapta a dezvoltat inca de la intemeiere stranse relatii de colaborare cu numeroase organizatii nationaliste din Europa si din intreaga lume iar in data de 21 iunie 2003 a participat la constituirea Frontului National European alaturi de alte miscari similare din Italia, Spania, Polonia, Cehia si Slovacia. Aparitia acestei structuri pan-europene a fost impusa de criza pe care o traverseaza Europa, de presiunile crescande la care sunt supuse natiunile si statele nationale suverane din partea fortelor dezlantuite ale Noii Ordini Mondiale.

    Vino cu noi !

    Toti aceia care aveti forta si entuziasmul unui angajament militant total, toti aceia care sunteti nerabdatori sa pasiti sub un stindard de lupta, aflati ca alaturi de noi un loc e liber: al vostru! Daca pana acum ati ratacit fara folos, trebuie sa stiti ca o forta noua s-a ridicat. Prin activismul sau, prin numarul in crestere de aderenti, prin editarea revistei "Noua Dreapta", singura publicatie nationalista radicala, precum si prin faptul ca vine cu o baza juridica solida si cu o strategie organizatorica si propagandistica precis conturata, Noua Dreapta reprezinta singura optiune pentru tinerii nationalisti!
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  20. #20
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by don_denver
    De curiozitate, Iulian, cati ani ai?
    http://www.onlinesport.ro/forum/member.php?u=13136
    S-ar putea sa scrie la biography!

  21. #21
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Legislatia anti avort din vremea comunismului a insangerat Romania (tu ai idee cate femei au murit din cauza asta si cate au fost mutilate?) si nu legile liberale de acum. De ce vrei sa impui tu unei femei cand sa aiba un copil sua mie cand sa devin tata? Nu ti se pare ca este o alegere care trebuie sa apartina exclusiv individului si nu statului? Voi ati vrea legi care sa interzica avortul si sa ne intoarcem in comuna primitiva. Dupa logica voastar si contraceptia este daunatoare pt ca scade po****tia, despre asta ce aveti de zis?

    Latre edit: miscarea noua dreapata e mai veche, de prin anii 90, a cochetat si cu vadim la un moment dat, ce vedem acum e varianta resapata

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •