Page 5 of 16 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 324

Thread: Corneliu Zelea Codreanu, Horia Sima si Miscarea Legionarilor

  1. #85
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    N-am spus ca am citit numai o carte scrisa de Gutman. Am citit mult mai mult, stiu foarte bine ca povestea este negata vehement, doar ca mie mi se pare credibila... asa, neparcipitand la evenimente si ascultand/citind mai multe versiuni de la toate partile implicate in evenimente
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  2. #86
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Ala e un episod controversat, insa ce ramane sigur este ca ML era o miscare patent antisemita.
    Posibil, discutia e f lunga insa si nu asta-i locul....
    Sa nu uitam ca teatrul evreiesc de stat a fost infiintat in timpul guvernarii legionare.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #87
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by yo_marius View Post
    N-am spus ca am citit numai o carte scrisa de Gutman. Am citit mult mai mult, stiu foarte bine ca povestea este negata vehement, doar ca mie mi se pare credibila... asa, neparcipitand la evenimente si ascultand/citind mai multe versiuni de la toate partile implicate in evenimente
    Ce anume ai mai citit?
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  4. #88
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Ala e un episod controversat, insa ce ramane sigur este ca ML era o miscare patent antisemita.
    Patent antisemita? Nu zau... Bah, poate-ti fac o comparatie intre ce scria Heliade si ce spunea Codreanu, cadeti pe spate. dati-mi un important intelectual roman interbelic si va dau un antisemit! In timpul asta Codreanu dadea afara din Miscare 2 studenti pentru ca-l aruncasera pe unul in Dambovita, etc.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  5. #89
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Eu cand vorbesc despre antisemismul legionar am un singur argument:textele. Am citit de doua ori Pentru legionari, apoi am citit Cranii de lemn a lui Mota si Crez de generatie+Fascismul lui Vasile Marin, sunt texte plin de ura la adresa evreilor, uneori e vorba chiar de delir antisemit.
    Chiorule, exista intelectuali romani care practicau un discurs antisemit virulent inainte de legionari, insa ei nu aveau partid si nu au inspirat nicio crima, asta-i diferenta.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  6. #90
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yo_marius View Post
    N-am spus ca am citit numai o carte scrisa de Gutman. Am citit mult mai mult, stiu foarte bine ca povestea este negata vehement, doar ca mie mi se pare credibila... asa, neparcipitand la evenimente si ascultand/citind mai multe versiuni de la toate partile implicate in evenimente
    In zilele alea au fost c omise cu siguranta si astfel de crime, este vorba despre mase importante de oameni, nervosi, deznadajduiti, plini de ura, unii dintre ei, se putea intampla orice. dar nu a fost ceva programatic, nu facea parte din ideologia lor, ar fi anacronic, citeste N Steinhardt si ai sa intelegi mai multe.

    Victimele legionarilor sunt asumate, daca nu sunt asumate trebuie sa ne indoim de ele, pana la proba contrarie.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  7. #91
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Asta cu asumatu' e discutabila, mai ales ca in mai toate textele post w.w.2 legionarii au pozat in victime inocente.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  8. #92
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Eu cand vorbesc despre antisemismul legionar am un singur argument:textele. Am citit de doua ori Pentru legionari, apoi am citit Cranii de lemn a lui Mota si Crez de generatie+Fascismul lui Vasile Marin, sunt texte plin de ura la adresa evreilor, uneori e vorba chiar de delir antisemit.
    Chiorule, exista intelectuali romani care practicau un discurs antisemit virulent inainte de legionari, insa ei nu aveau partid si nu au inspirat nicio crima, asta-i diferenta.
    Despre ce crime vorbim? Ba chiar au avut partide nene, AC Cuza a avut partid, Iorga a avut partid, multi au avut partid. Scrise, zici? pai si la Heliade tot scrise, la Maiorescu la fel, ambii erau de zeci de ori mai virulenti decat legionarii, Heliade se intreaba intr-un articol "La ce sunt buni jidovii"... Bah, de ce crezi tu ca au evreii boala pe noi? Ca aia 700 000 de evrei din Romania nu au fost atinsi... iti spun eu, pentru ca ei stiu toate astea, stiu cat de antisemiti erau romanii, intelectualii dar si clacasii... Bai, am avut ocazia sa citesc doua rapoarte ale unor ofiteri romani, se minunau cat de degradan s-a purtat trupa cu evreii din Transnistria, degradant... va place sa dati in legionari dar nu vedeti adevaratii criminali, pe cei care au aruncat crima asta cumplita si abjecta pe intreg Poporul Roman.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  9. #93
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Eu cand vorbesc despre antisemismul legionar am un singur argument:textele. Am citit de doua ori Pentru legionari, apoi am citit Cranii de lemn a lui Mota si Crez de generatie+Fascismul lui Vasile Marin, sunt texte plin de ura la adresa evreilor, uneori e vorba chiar de delir antisemit.
    Chiorule, exista intelectuali romani care practicau un discurs antisemit virulent inainte de legionari, insa ei nu aveau partid si nu au inspirat nicio crima, asta-i diferenta.
    De la discursul antisemit specific vremurilor pana la crima e cale lunga...
    Discutia insa a deviat, topicul, culmea, deschis de un mascarici se referea mai mult la Codreanu, iar voi aici vorbiti despre evenimete ulterioare mortii sale.
    Si are dreptate gica, cele mai oribile crime impotriva evreilor nu legionarii le-au savarsit ci armata romana in transnistria, cand ii arunca de vii in Nistrul semiinghetat.
    Este drept insa ca si evreii s-au comportat mizerabil in timpul retragerii trupelor romane din Basarabia din 40, fiind primii care au salutat noua stapanire si batjocorind ofiterii romani in retragere.
    Last edited by Bumbescu; 20th August 2008 at 00:06.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #94
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Cum despre ce crime, alea carora le-au cazut victime printre altii si pe Iorga sau pe Madgearu. A.C.Cuza si Iorga au avut partide, ba au avut si un partid numa' al lor, dar chiar nu vad legatura pentru ca eu vorbeam despre Heliade, deci despre unul care se repauzase demult in per.interbelica.
    Maiorescu alaturi de P.P.Carp si de Costaforu au fost printre putinii intelectuali romani care nu au prizat antisemitismul, te inseli socotindu-l pe Maiorescu antisemit.
    Era si normal sa se poarte degradant cu o po****tie care la randu-i se purtase degradant cu coreligionarii lor, e vorba aici de un soi de instinct de conservare. Orcium eu nu simt ca evreii au boala pe noi si nici nu cred in vreo conjuratie evreiasca la nivel mondial.
    Sa inteleg ca tu consideri adevaratii criminali ai poporului roman (nu folosesc majuscule decat atunci cand vine vorba de divinitate) sunt evreii sau te referi la comunisti???!!!
    Last edited by Tyler Durden; 19th August 2008 at 23:53.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  11. #95
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Nu ma, eu ma refer la crimele antisemite, la zecile de mii de evrei omorati in Transnistria de catre Armata Romana condusa de Antonescu. Antonescu, care a trimis sute de mii de romani neinstruiti, neechipati si neinarmati sa se lupte cu un colos, Antonescu, care dupa ce a tras cu tunul in tarani a pus soldatii sa ciuruiasca civili in Piata Palatului in timpul asa zisei rebeliuni legionare, Antonescu care ne-a pus alaturi de gazatorii lui Hitler.

    Maiorescu a scris multe lucruri antisemite, am pe undeva cateva articole, sa le caut... sunt dintr-un volum scris de un evreu... un fel de enciclopedie a antisemitismului romanesc.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  12. #96
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Ok, am inteles acum care-i treaba, prima postare a fost cam prolixa.

    Daca te referi la cartea lui Volovici eu tocmai din aia am dedus contrariul a ceea ce spui tu despre Maiorescu.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  13. #97
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Toti rauvoitorii vor evita dezbaterea misticismului ortodox legionar, tocmai pentru ca o particularizeaza. Si atunci nu mai pot face paralelismele cu fascismul si nazismul.
    Eroare de calcul. Faptul ca o particularizeaza nu inseamna ca nu se pot face paralelisme. Inseamna doar ca nu face parte din mainstream.

  14. #98
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Benny View Post
    Eroare de calcul. Faptul ca o particularizeaza nu inseamna ca nu se pot face paralelisme. Inseamna doar ca nu face parte din mainstream.
    Asa e. Dar ati inteles ce-am vrut sa spun.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  15. #99
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    mai un pic si-i transformati pe ucigasii aia in eroi ai neamului.
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  16. #100
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Nu ma, eu ma refer la crimele antisemite, la zecile de mii de evrei omorati in Transnistria de catre Armata Romana condusa de Antonescu. Antonescu, care a trimis sute de mii de romani neinstruiti, neechipati si neinarmati sa se lupte cu un colos, Antonescu, care dupa ce a tras cu tunul in tarani a pus soldatii sa ciuruiasca civili in Piata Palatului in timpul asa zisei rebeliuni legionare, Antonescu care ne-a pus alaturi de gazatorii lui Hitler.

    Maiorescu a scris multe lucruri antisemite, am pe undeva cateva articole, sa le caut... sunt dintr-un volum scris de un evreu... un fel de enciclopedie a antisemitismului romanesc.
    Ai luat-o rau prin miriste gica cu zeci de mii de victime, au fost crime, e adevarat, dar nu zeci de mii ....
    Antonescu a fost un soldat, un conducator ferm si rigid insa un mare patriot in acelasi timp.
    Participarea la ofensiva din URSS era normala, eram aliati ai nemtilor si era normal sa luptam alaturi de ei impotriva celui mai mare pericol pt Romania(ciuma rosie). In acelasi timp, era unica sansa de recuperare a Ardealului, se pare ca Antonescu avea cuvantul lui Hitler(care de altfel il aprecia f mult)in aceasta directie. Din moment ce trupele horthyste erau alaturi de cele germane in est, nu cred ca noi puteam sta deoparte.
    Desi e posibil ca in final germanii sa fi regretat crunt implicarea noastra. Desi nu o recunoastem si nu o vom recunoaste vreodata, se pare ca verigile slabe la Stalingrad au fost romanii si italienii.
    Pe plan intern, dupa mine, a inteles f bine situatia Miscarii in 1940, faptul ca moartea lui codreanu, alaturi de disparitia lui mota si al lui marin decapitasera pt totdeauna miscarea ce ajunsese sa fie condusa de un personaj modest, fara anvergura, horia sima(personaj controversat pana in zilele noastre).
    Nu a avut ce face si le-a oferit guvernul, presiunea germanilor era prea mare si de asemenea legionarii se bucurau de o mare simpatie in randul maselor la ora respectiva, simpatie amplificata de dezvaluirea crimelor carliste.
    A profitat de primul prilej pt a-i inlatura, asa zisa rebeliune(alt moment tulbure), ceea ce nu cred ca i se poate reprosa prea mult. I se poate reprosa in schimb tratamentul la care i-a supus ulterior pe unii intelectuali din cadrul miscarii, oameni ce ramasesera in tara(spre deosebire de sima) si care nu gresisera cu nimic. Un exemplu ar fi Haig Acterian, practic primul regizor roman, care dupa doi ani de inchisoare a fost trimis in primele randuri pe frontul de est, unde a si murit. Singura sa vina fusese aceea ca ocupase postul de director al teatrului national din bucuresti in timpul guvernului legionar.
    Referitor la miscarea legionara, faptul ca la tribunalul de la nurnberg a fost singura miscare de acest gen exonerata de orice acuzatie este dupa parerea mea destul de graitor.
    Last edited by Bumbescu; 20th August 2008 at 17:05.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    dupa parerea mea Antonescu a facut mult mai mult rau decat ML in sine.
    -Antonescu e vinovat de moartea a sute de mii de evrei, unii zic de 300 000. Aici intra si cei deportati catre Germania.
    -Antonescu a fost un militar prost daca el a crezut ca poate invinge rusia. Trebuia sa fi invatat ceva de la Napoleon. A tarat armata romana pana la Stalingrad. Asta in conditiile in care Hitler impartise Ardealul si impreuna cu Musollini favorizau Ungaria. Deci nu avea motiv sa lupte alaturi de Hitler. Intentia lui era ca dupa ce termina campania din Rusia sa deschida front impotriva Ungariei. Care erau "mai aliati" cu germania si italia decat romanii. Deci Antonescu a tarat armata romana intr-un razboi inutil si pierdut din start.
    -Antonescu nu vroia sa capituleze cand rusii au ajuns la hotarele tarii...cica sa isi salveze onoarea lui de militar. Nu s-a gandit ca rusii demolau satele romanesti cu tancurile la un eventual razboi...il durea doar de pielea si onoarea lui.

    Sintagma ""dictatura legionara"" a fost inventata de comunisti si consacrata de Lucretiu Patrascanu in 1944. Adeptii Moscovei aveau nevoie de un ""partid fascist"" pentru a justifica rezistenta lor contra Germaniei in timpul razboiului. In realitate, regimul instaurat dupa abdicarea lui Carol in septembrie 1940 a purtat numele de ""statul national-legionar"". Formal, Ion Antonescu si legionarii si-au impartit puterea, insa a existat o permanenta competitie pentru legitimitate ce a impiedicat instaurarea unui ""stat fascist"" dupa normele consacrate. Regimul nu a avut un partid de mase, deoarece legionarii tocmai se reorganizau dupa ""prigoana"" carlista. Mai mult, noul lider Horia Sima nu era recunoscut de toata Miscarea Legionara si era o harababura in organizatie. In final, ""statul national-legionar"" a murit in ianuarie 1941 datorita luptei pentru putere intre SIma si Antonescu.
    Legionarii au organizat o lupta armata in munti impotriva comunistilor asteptand americanii.

    Deci punand in balanta....mai mult rau a facut Romaniei marele erou national, maresalul antonescu.
    E o reminiscenta a comunistilor ideea ca miscarea legionara poate fi catalogata ca si criminala. E o miscare nationalista pura. Avea un componenta multi intelectuali si in esenta doreau binele romaniei.
    De altfel comunistii au facut si ei mult mai multe crime decat ML si chiar decat fascistii. Dar asta e o alta poveste.

  18. #102
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    Avea un componenta multi intelectuali si in esenta doreau binele romaniei.
    In componenta nu a avut prea multi, printre simpatzanti erau multi.
    Sigur ca doreau binele, insa drumul spre iad e pavat cu bune intentiuni.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  19. #103
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    dupa parerea mea Antonescu a facut mult mai mult rau decat ML in sine.
    -Antonescu e vinovat de moartea a sute de mii de evrei, unii zic de 300 000. Aici intra si cei deportati catre Germania.

    asta e o nebunie, nu exista nici o dovada in acest sens.

    -Antonescu a fost un militar prost daca el a crezut ca poate invinge rusia. Trebuia sa fi invatat ceva de la Napoleon. A tarat armata romana pana la Stalingrad. Asta in conditiile in care Hitler impartise Ardealul si impreuna cu Musollini favorizau Ungaria. Deci nu avea motiv sa lupte alaturi de Hitler. Intentia lui era ca dupa ce termina campania din Rusia sa deschida front impotriva Ungariei. Care erau "mai aliati" cu germania si italia decat romanii. Deci Antonescu a tarat armata romana intr-un razboi inutil si pierdut din start.

    Nu el trebuia sa invinga Rusia, armata romana trebuia sa fie alaturi de cea germana.
    Nu a fost un razboi pierdut din start, a fost un razboi ce putea fi castigat si a fost la un pas de a fi castigat.
    In acelasi timp dusmanul de moarte al Romaniei, dusman ce avea de altfel sa ne distruga in urmatorii 50 de ani era URSS. Singura solutie pentru noi era rapunerea fiarei rosii, alta nu exista. Daca am fi fost de aceeasi parte a baricadei cu rusii(ceea ce reprezinta o varianta aberanta) am fi fost cuceriti de germani in cateva zile si dupa razboi oricum am fi avut aceeasi soarta pe care am si avut-o de altfel.



    -Antonescu nu vroia sa capituleze cand rusii au ajuns la hotarele tarii...cica sa isi salveze onoarea lui de militar. Nu s-a gandit ca rusii demolau satele romanesti cu tancurile la un eventual razboi...il durea doar de pielea si onoarea lui.

    Il durea onoarea patata a neamului sau, actul de la 23 de august fiind unul din cele mai rusinoase din istoria universala. Numai un neam de curve face asa ceva(au mai facut-o si italienii, alti bastarzi). Pe de alta parte exista surse ce sustin ca Antonescu negocia in secret o alta forma de capitulare, mult mai demna.

    Sintagma ""dictatura legionara"" a fost inventata de comunisti si consacrata de Lucretiu Patrascanu in 1944. Adeptii Moscovei aveau nevoie de un ""partid fascist"" pentru a justifica rezistenta lor contra Germaniei in timpul razboiului. In realitate, regimul instaurat dupa abdicarea lui Carol in septembrie 1940 a purtat numele de ""statul national-legionar"". Formal, Ion Antonescu si legionarii si-au impartit puterea, insa a existat o permanenta competitie pentru legitimitate ce a impiedicat instaurarea unui ""stat fascist"" dupa normele consacrate. Regimul nu a avut un partid de mase, deoarece legionarii tocmai se reorganizau dupa ""prigoana"" carlista. Mai mult, noul lider Horia Sima nu era recunoscut de toata Miscarea Legionara si era o harababura in organizatie. In final, ""statul national-legionar"" a murit in ianuarie 1941 datorita luptei pentru putere intre SIma si Antonescu.

    Aici ai dreptate.
    Si tocmai din pricina acelei harababuri nu putea fi lasata puterea in mainile legionarilor.


    Legionarii au organizat o lupta armata in munti impotriva comunistilor asteptand americanii.

    Si asta e adevarat, au fost cei mai demni romani dupa razboi(exceptie facand cateva cazuri izolate, turcanu si altii).



    Deci punand in balanta....mai mult rau a facut Romaniei marele erou national, maresalul antonescu.
    E o reminiscenta a comunistilor ideea ca miscarea legionara poate fi catalogata ca si criminala.
    De altfel comunistii au facut si ei mult mai multe crime decat ML si chiar decat fascistii. Dar asta e o alta poveste.
    ..............
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  20. #104
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Desi e posibil ca in final germanii sa fi regretat crunt implicarea noastra. Desi nu o recunoastem si nu o vom recunoaste vreodata, se pare ca verigile slabe la Stalingrad au fost romanii si italienii.
    Am mai auzit treaba asta si la altii si n-am sa pot s-o accept niciodata. La Stalingrad a gresit flagrant Hitler, care nu a avut rezerva in spatele armatei lui von Paulus si nici nu i-a permis acestuia sa se retraga.

    Si, ca sa fim corecti, la capitolul tactica Paulus a fost mult sub Jukov, care i-a dat o adevarata lectie. Romanii si italienii au capitulat pentru ca nu aveau provizii, nemtii trimiteau putin catre Armata 6, iar de acolo se trimitea ceva insignifiant catre aliati. Ai nostri au luptat eroic pana in ultima clipa (spre exemplu, evacuarea personalului Grupului 6 Vanatoare s-a facut abia atunci cand tancurile rusesti erau la portile aerodromului, pilotii decoland printre obuze, la propriu).

    La Stalingrad a gresit grav Hitler, in primul rand trimitand un comandant foarte slab iar in al doilea rand dand ordinul aberant de a rezista, in conditiile in care rusii erau de vreo 3 ori mai multi.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  21. #105
    Banned
    Join Date
    May 2005
    Location
    Free Willy!
    Posts
    2,210
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Referitor la miscarea legionara, faptul ca la tribunalul de la nurnberg a fost singura miscare de acest gen exonerata de orice acuzatie este dupa parerea mea destul de graitor.
    Care a fost motivatia acestei decizii?

    Quote Originally Posted by yo_marius View Post
    La Stalingrad a gresit grav Hitler
    In primul rand el. Dar se pare ca rusii considerau contingentele romanesti si finlandeze verigile slabe si incercau sa strapunga frontul ep acolo.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •