Results 1 to 12 of 12

Thread: Dans sportiv

  1. #1
    incepator Valix's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Dans sportiv

    Am observat ca nimeni de pe forum nu vorbeste despre dansul sportiv. Am vazut ca sunt trecute aproape toate sporturile practicate in Romania, numai dansul sportiv nu. De ce? Chiar stim foarte putine lucruri despre acest sport care, in Romania, a luat o foarte mare amploare? Sunt peste 5000 de dansatori legitimati la federatie romana de dans sportiv si mult mai multi care practica acest sport din placere. De ce nu se vorbeste nimic si despre dansul sportiv? Propun sa dezbatem si aces subiect. Vreau sa va aud parerile despre acest sport si sa imi spuneti cam ce stiti despre el.

  2. #2
    incepator Valix's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Chiar nimeni nu stie nimic despre dansul sportiv? Ok atunci....o sa incep eu

    Ce este exact dansul?

    Cred ca nu putem sa dam o definitie stricta a dansului. Sunt unii care incearca sa limiteze dansul la un specific strict de pasi si tipare, dar adevaratii cunoscatori ai fenomenului stiu ca frumusetea dansului sta in continua adaptare, schimbare si dezvoltare a sa. Noi dansuri si variatii continua sa fie adaugate la cele cunoscute. Valsul din secolul al XIX-lea, secolul XX cu foxtrotul si tangoul de la inceputul secolului, rock and roll-ul nascut prin anii 50 din noi variatii ale swingului, tumultoasele dansuri latine din deceniul VI, anii 70 cu navala discoului, si anii 90, care au insemnat redescoperirea dansului latin si al celui de cuplu, amintite intr-o scurta istorie, dau dovada posibilitatilor si a oportunitatilor dansanteale noului mileniu. Si asta daca nu va mai apare ceva nou.
    Iata de ce nimanui nu ii este usor sa introduca in tipare sau definitii dansul. Daca vreti sa incercati faceti-o.

    Dansul este un fenomen social datorita impactului de masa dar si incurajarii interactiunii dintre parteneri. De cata vreme este o frumoasa forma a artei, si sunt cateva sute bune de ani, el a avut timp deasemenea, sa fie parte integranta a vietii individului, creand o atmosfera aparte barbatlui si femeii dezvoltand prietenii, gasind formule pentru distractie si buna dispozitie, reprezintand expresia miscarii ritmice, a unui simt al vietii foarte intens, izvorând din perceptia interioara ce stimuleaza atât corpul cât si intelectul. Exprimând aceasta perceptie prin forma dansului, oamenii afirma placerea de-a exista, dansul fiind un limbaj universal si nelimitat.

    În zilele noastre dansul de societate, prin toate formele sale este mai po****r ca niciodata.
    O noua generatie descopera placerile dansului chiar daca este vorba de distractie, de competitie, sau pur si simplu, de sansa de a fi aproape de prieteni. Dansul de competitie, diferit de activitatea de petrecere a timpului liber, a fost recent redenumit în toata lumea Dans Sportiv, având o structura competitionala organizata la cel mai înalt nivel competitiv.

    În întreaga lume dansatorii sunt diferentiati pe clase, în functie de nivelul de pregatire si performanta , începând cu cel mai mic nivel, clasa E, pâna la clasa S (internationala) respectiv E, D, C, B, A ,S.
    De asemenea sportivii sunt grupati pe sapte categorii de vârsta, astfel: 6-9 ani, 10-11 ani, 12-13 ani, 14-15 ani, 16-18 ani, 19-35 ani, peste 35 ani.
    Dansul sportiv prezinta patru discipline:
    - Sectiunea dansurilor STANDARD: Vals Lent, Tango, Vals Vienez, Slow Fox, Quick-Step.
    - Sectiunea dansurilor LATINO-AMERICANE: Samba, Cha-cha, Rumba, Paso Doble, Jive;
    - 10 DANSURI (cuprinzând toate dansurile într-o singura competitie);
    - FORMATII: alcatuite de regula din 8 perechi, ce danseaza Standard sau Latino-americane.
    Marea Britanie a dominat acest sport înca de când dansatorii au parasit vechile saloane de bal neîncapatoare si s-au mutat în marile arene si sali de dans cu melodii moderne de Vals, Quickstep, Tango si Foxtrot, toate acestea cunoscute si sub numele de dansuri "STANDARD".
    Dintr-un studiu recent reiese ca oamenii în general, prefera un anumit stil, caracteristic unei anumite tari; Asadar, ar putea germanii, de exemplu, sa danseze ca italienii ? ... sau japonezii ca englezii? ... se pare ca nu. Este o realitate faptul ca omul este influentat de mediul în care traieste si-si dezvolta stilul de dans.
    Cultura, de asemenea, are o mare influenta asupra temperamentului si stilului unei persoane.
    Fiecare valoare si personalitate, în orice împrejurari, merita dezvoltata si promovata. Astfel vom avea o diversitate de stiluri pline de farmecul si personalitatea lor proprie ce ofera un înalt grad de spectacol.


    Dansul înseamna emotie, dansul înseamnã si cucerirea spatiului, curajul de a depãsi mobilitatea.

  3. #3
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Serios,nu-l pot numi sport.Mai degraba o arta.

  4. #4
    incepator Valix's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Da, se poate numi si arta, dar este un sport, un sport foarte dezvoltat in lume, care a luat o mare amploare si la noi in tara. De exemplu anul acesta au fost organizate 32 de concursuri nationale de dans sportiv prin FRDS (Federatia Romana de Dans Sportiv) la care au participat peste 100 de cluburi afiliate la FRDS

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Parerea mea e ca orice mod de a face miscare se numeste.. sport. Deci, dansul sportiv este un sport. Si inca unul foarte... artistic. Am fost si eu catva timp la un club, numai ca n-am apucat sa invat prea multe... Deh, timpul.. talentul... Dar, imi place sa merg la concursurile de dans sportiv. Ma fascineaza !

  6. #6
    incepator Valix's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by selenas View Post
    Am fost si eu catva timp la un club, numai ca n-am apucat sa invat prea multe... Deh, timpul.. talentul...
    Acum munca intrece talentul...asa ca nu trebuie neaparat a fii talentat ca sa faci dans, trebuie doar sa muncesti mult, si, in primul rand, sa-ti placa ceea ce faci.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    aaah..dansul sportiv...este...8->...tot ceea c a spus valix..super mijto descrierea..sh adevarata...sincer..zic k este unul din cele my grele sporturi...sh nu oricine il poate practica...my ales dak vrei sa faci performanta...mie unul,imi pare rau doar k nu m'am apukt my devreme...desi am avut okzia...sh nah..aqm il practic q cea my mare placere din lume..sh vreau sa ajung kt my departe...sh am tot respectu pt cei kre il practik...sh tot 'dezrespectul' pt cei kre zic"aa..dans..fetite..1,2,3 "...asha...sh c s my zic?..:p...e super tare...pakt k nu e sh un sport fair-play)

  8. #8
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Valix View Post
    Dansul înseamna emotie, dansul înseamnã si cucerirea spatiului, curajul de a depãsi mobilitatea.
    Frumos spus. Tot ce stiu despre dansul sportiv e ca mi-as dori sa il practic.
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    sal tuturor...dansul sportiv ma fascineaza si p mine de ceva timp...de fapt imi plac ap toaote sporturile(am fost sportiva de performanta).Dansul este un sport pe care daca incepi sa-l cunosti,te indragostesti de el fara sa vrei.Si baiatul meu(5 ani) practica dansul sportiv

  10. #10
    incepator Step by Step's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Salutare!

    Chiar nu se mai discuta acest subiect? Tocmai m-am inregistrat si am cautat tema "dans sportiv". Mare mi-a fost mirarea cand am gasit un singur subiect, si cateva post-uri foarte vechi.
    Propun sa redeschidem discutia despre dans sportiv.

    Eu am avut primul contact cu dansul sportiv in 1993 si primul concurs in 1995, cred ca inainte sa se infiinteze FRDS. Tin minte ca atunci nici nu aveam carnete de dansatori. Se dansa pe parchetul salilor de spor, nu ca acum, cand fiecare monteaza parchet special pentru dans. Ringul se delimita cu ghivece cu flori. Erau foarte putine perechi, lumea habar n-avea ce inseamna dans de societate, fiindca asa se numea atunci. Primele antrenamente le-am facut pe muzica de la magnetofon, cu role mari cu banda care se mai incurca. Apoi am trecut la casete, cd-uri, iar cand am descoperit mini discurile a fost ceva nemaivazut. Era alta atmosfera atunci, alt stil de dans, alte costumatii. Imi placeau rochiile fetelor de standard, acelea cu fulgi pe margine, foarte vaporoase si grele.

    Acum se numeste dans sportiv, a cunoscut o oarecare po****ritate (desi publicul de la competitii e format 90% din parintii si apropiatii dansatorilor), toata lumea iubeste acest sport, dar nimeni nu-l sprijina. Si este nevoie. Sunt foarte multi copii talentati in tara care practica acest sport si se lovesc de problema banilor. In prezent se investeste foarte mult daca se vrea performanta. Si sportivii suporta toate cheltuielile: costumatii, antrenamente, taxe legate de competitii, participare, cazare, transport.

    Si care sunt recompensele? Placerea practicarii acestui sport, senzatia de detasare de orice, aplauzele spectatorilor....

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Buna ziua!

    Eu caut un partener sa dansez dans sportiv.
    Stiti pe cineva?

    Multumesc

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Caut partener dans sportiv

    Caut partener pentru dans sportiv de performanta. Nivel Hobby sau cls. E

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •