Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 55

Thread: Remember...Progresul

  1. #1
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    Remember...Progresul

    Din asa ceva cred ca vom trai. As vrea sa avem cu ce sa il umplem, dar si in viitorul indepartat. Sper sa nu ramanem cu ce s-a realizat pana acum.
    In rest... iata ceva ce mie imi trezeste amintiri din cele mai placute. Ce vremuri... ! Landi este antrenorul pe care il stimez cel mai mult. Dupa el Bergodi. Landi a reusit sa faca din jucatorii aia si oameni, adevarati sportivi. Pacat ca a plecat. Dupa el potopul. Cititi sau recititi.

    "BLAT PE PIELEA MEA!"
    Eduard Apostol, Anamaria Neagu


    - Domnule Landi, vă era teamă că duminică se poate repeta o manieră de arbitraj precum cea a lui Ionică Serea de la precedentul meci cu Dinamo, cel din Cupă?
    - Nu, eram liniștit pentru că știam care e forța echipei mele și bănuiam că nu se poate întîmpla de două ori la rînd ce a fost în Cupă. Făceam revoluție dacă se întîmpla și a doua oară, vă garantez eu! Cînd am aflat că va fi Tudor arbitru, m-am liniștit complet. Tudor e arbitru adevărat. Chiar i-am zis, înainte de meci, că jucătorii mei nu vor protesta, nu vor face presiuni și vor juca fotbal, nu kick-boxing. La final, mi-a mulțumit.

    - Cum ați cataloga acest succes?
    - După nașterea copiilor mei, Federica și Gianmaria, a fost cea mai fericită zi din viața mea! N-aș da această victorie, care e cea mai importantă din întreaga mea carieră de antrenor, pentru calificarea în finala Cupei României. Eu sînt catolic și încă o dată mi s-a arătat că Dumnezeu există! El este undeva acolo, sus, și a făcut dreptate. Dacă e să gîndesc obiectiv, eu știu că echipa mea nu e cu cinci goluri mai sus decît Dinamo, dar concentrarea, dîrzenia și hotărîrea au făcut diferența.

    "Andone nu știe să piardă"
    - Ce diferență a fost între Dinamo din Cupă, învingătoare cu 4-0, și Dinamo umilită cu 5-1?
    - Am demonstrat că partida din Cupă a fost una la care se știa rezultatul dinainte! Cred că am văzut pe pielea mea ce înseamnă blatul și pot să spun că sportul suferă cel mai mult din astfel de partide aranjate.

    - Ce părere v-au lăsat adversarii după meciul de duminică?
    - În România nu există cultura înfrîngerii. Am văzut că Andone la conferința de după partidă căuta motive pentru înfrîngere. Ba că Niculescu a ratat la 2-1, ba că portarul a făcut o greșeală la primul gol. Nu se face așa! Motivele se caută doar cu echipa, nu în fața presei. Eu dacă pierdeam cu un scor așa rușinos spuneam <FELICITăRI>, dădeam mîna cu rivalul meu și asta era tot. Nu știu să piardă și cred că Andone nu a procedat corect.

    De ce n-ar antrena niciodată pe Dinamo
    Landi a făcut o radiografie dură echipei din Ștefan cel Mare: "Eu, unul, n-aș antrena niciodată această formație! Nu e mediul bun pentru mine acolo. Eu sînt un om de teren, obișnuit să cîștig sau să pierd doar prin munca echipei din teren. Pentru că în Europa sînt partide adevărate. Cea de duminică a fost una adevărată și degeaba iei Cupa și campionatul în România dacă afară nu ești în stare să cîștigi partidele adevărate. Spuneți-mi și mie un rezultat în Europa al lui Dinamo din ultimii 10 ani! Ei, găsiți? Mie îmi priește mediul de la FC Național. În Cotroceni, noi sîntem noi și atît! Pentru că nu există nici bani, nici interese. Și dacă nu ești obișnuit să joci meci de meci, fără ajutoare externe, care să te împingă să cîștigi, cum să faci față contra echipelor puternice?".

    "În vestiar am bătut palma cu jucătorii mei. Se auzea doar: &laquo;Give me five!&raquo;. Era un adevărat hit. Cinci a fost cifra serii și ne-a purtat noroc"
    Roberto Landi

    "Aș fi de acord să rejucăm acest meci, cîștigat de noi cu 5-1. Eram de acord și după returul Cupei, fiindcă știu forța echipei mele. Poate învinge pe Dinamo oricînd!"
    Roberto Landi


    Cine este Roberto Landi?
    Antrenorul Naționalului are 49 de ani și a fost portar la Bologna, Modena, Piacenza și Cosmos New York. Ca tehnician, Landi a pregătit &laquo;naționala&raquo; Under 21 a Georgiei, selecționata Lituaniei și a fost antrenor de portari al primei reprezentative a SUA la Campionatele Mondiale din 1990 și 1994. Italianul a preluat pe FC Național în luna ianuarie și încasează din salariu 40.000 de dolari în cele șase luni de contract cu gruparea "bancară".

    "Ce răzbunare frumoasă!"
    Jucătorii din Cotroceni savurau și ieri victoria cu Dinamo. "Nu le mai zicem nimic &laquo;cîinilor&raquo;. Le-am arătat pe teren cine sîntem noi, cele cinci goluri pe care le-au primit au fost cel mai bun răspuns pe care-l puteam oferi", a spus căpitanul de duminică al "bancarilor", Adrian Olah (foto). "Ce răzbunare frumoasă! Puteam să marcăm mai multe goluri, dar e bun și acest 5-1. Ne-au motivat declarațiile înfumurate ale jucătorilor din Ștefan cel Mare, care spuneau că oricînd mai pot să ne bată cu 4-0", a declarat și Ionuț Savu. Preparatorul fizic, Urbano Lega, care duminică seară a părăsit banca de rezerve în minutul 87, țopăind pînă la vestiare, a punctat: "Din 4 meciuri în acest an competițional, Naționalul a bătut în trei pe Dinamo, și o dată a fost furată".
    Landi și Andone își scot ochii!
    Eduard Apostol


    Războiul dintre antrenorii lui Dinamo și FC Național a început imediat după meciul de duminică. "Înțelegeam să ne bată Steaua cu 5-1, o echipă așezată și bine organizată, dar nu , care au schimbat mulți fotbaliști în iarnă", a spus Andone.

    Afirmațiile lui l-au enervat pe tehnicianul Naționalului, Roberto Landi: "În 4 meciuri oficiale din acest an competițional, am învins de trei ori Dinamo și au pierdut o dată. Dacă dinamoviștii nu cred, să citească, și să o facă atent, scorurile directe: 1-0, 2-1, 0-4 și, ultimul, 5-1! Andone ar trebui să vorbească exclusiv de echipa lui. Eu joc, nu vorbesc! Atunci cînd joc, cîștig, cînd vorbesc prea mult, pierd!".

    Auzind ce a declarat Landi, Andone a luat foc aseară și a sărit la gîtul italianului: "E o problemă de moralitate, de caracter. A venit de 3 luni în România și își permite să se ia de istoria uneia dintre cele mai mari echipe de aici. A ajuns să-mi dea el lecții despre cum să vorbesc. Nu va ajunge niciodată la performanțele mele, nici ca jucător, nici ca antrenor, pentru că nu va juca vreodată împotriva lui Liverpool sau Manchester! Cu mine nu va mai da mîna în viața lui! Se crede profesionist, dar la meciul de Cupă s-a luat de arbitri în loc să vadă deficiențele echipei sale".


    Becali îl ironizează pe Niculescu
    Claudiu Niculescu, golgeterul echipei din Ștefan cel Mare, a fost criticat dur ieri de Ioan Becali: "Nu știu dacă Niculescu a alergat în total 90 de minute în cele șase meciuri din retur. Dacă ar fi la fotbal ca la handbal, Dinamo ar fi putut să-l bage doar cînd avea vreo lovitură liberă, cum făcea Gruia pe vremuri. În schimb, Mihalcea, chiar dacă nu marchează, aleargă enorm". Becali a mai spus că a cîștigat 200 de dolari dintr-un pariu făcut cu Viorel Păunescu, impresarul mizînd pe înfrîngerea lui Dinamo în meciul cu FC Național, scor 5-1 pentru bancari. y Viorel Tudorache

    Felicitări prin intermediul ziarului
    Un bistrițean a apelat la mica publicitate pentru a felicita echipa FC Național pentru victoria cu 5-1 împotriva formației Dinamo. Autorul anunțului, Aurel Motofelea, este curelar și locuiește în localitatea Domnești. Motofelea a făcut turul Europei pe bicicletă, în anul 1979. (Daniel VLAD)

    Daca mai gasiti mai vechi si frumoase... sunt de REMEMBER.

  2. #2
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Ce om Landi, ce om!
    Acum se pare că-i ofertat de Craiova.

  3. #3
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    O stire de cand eram si noi pe primul loc.Nu cel retrogradabil,ci primul in Divizia A.

    Stiri > Am pierdut primul loc!
    Scris de Mihai Toma (Libertatea) pe 01-11-2004


    "Bancarilor" le-ar fi trebuit masti de oxigen in prima jumatate a meciului din Ghencea. Steaua a presat incontinuu, cu toate liniile. Pericolul venea de oriunde. Nationalul a parut o cetate sub asediu, fara mijloace capabile sa mineze ofensiva "ros-albastra". Steaua a exercitat un pressing stajenitor si sufocant pentru adversar. "Militarii" si-au creat o duzina de ocazii. Ghionea, stoperul cu masca si muschi de Zorro, a marcat in primul sfert, insa golul sau a fost anulat pentru fault la portarul Popa, semnalizat de asistentul Nica. Apoi Radoi, fundasul reinviat dupa mai bine de doua luni, a vrut sa se intoarca cu gol, dar a ratat un penalty - sut in bara - dictat pentru o imbratisare a lui McKain la Oprita. in sfarsit, s-a facut 1-0: gol Neaga, tot din 11 metri, acordat pentru o alta imbratisare, acum a lui Coman asupra lui "Ricky". Mai mult, Coman a fost eliminat - discutabil sau nu - si dinamitele steliste au explodat in voie in jumatatea ospetilor. Oprita a scris 2-0 pe tabela. Neaga, apoi vitezistul Cristea - de doua ori - au electrocutat pur si simplu publicul si tabela. Caramarin, cu un sut viclean, a salvat onoarea unui lider parca prea devreme prafuit. De acum, ora exacta in Divizia A se da din Ghencea.

  4. #4
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Inca o stire de loc...fruntas

    Stiri > Suntem la un pas de UEFA!
    31-05-2005


    Dupa victoria in deplasare cu Otelul (0-2), goluri S. Radu (36) si Lita (84), FC National bate la portile Europei.

    Iesiti cursa pentru titlul de campioana, si la doua puncte peste bancari, rapidistii inca nu au asigurata participarea in Cupa UEFA. Daca Giulestenii nu vor obtine macar un egal in ultima etapa, iar FC National va castiga acasa cu Bacaul ii vom devansa in clasament pe ultima suta de metri.

    Toate aceste calcule sunt valabile in cazul in care Dinamo nu va reusi sa castige campionatul. In caz contrar, atat Nationalul cat si formatia lui Razvan Lucescu rateaza participarea in cupele europene, iar Farul, finalista Cupei Romaniei, va fi cea de-a doua reprezentanta a Romaniei in Cupa UEFA alaturi de Steaua.


    Otelul - FC National 0-2 (0-1)
    Au marcat: S. Radu (36), Lita (84).

    Otelul:
    M. Barbu - Nanu; Zeciu (69 D. Oprea); Rohat; D. Munteanu; I. Dragomir (60 Craciun) - C. Marginean; V. Tanase (46 Tudose); Izvoreanu - Badescu; V. Iacob. Antrenor: Mihai Stoichita.

    FC National:
    Cr. Munteanu - Twaite; I. Rada; McKain; Bazzi - Lita; Srhoj; Vl. Munteanu (71 Griffiths); Chiaucu (46 Ghindeanu) - O. Chihaia (60 I. Savu); S. Radu. Antrenor: Roberto Landi.

    Au arbitrat:
    Victor Berbecaru (Rm. Valcea) - Marcel Savaniu (Sibiu), Eduard Crangasu (Ploiesti).

  5. #5
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Am fost in Ghencea la meciul ala. Nasol. Acolo a inceput declinul in fata Stelei.

  6. #6
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Olaroiu si Gino au asezat echipa in teren asa cum...trebuie. Ma intelegeti voi. La o luna dupa aceea s-a hotarat ca... Ma intelegeti voi.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #7
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Ahhh, de ce rasuciti cutitul in rana????? Macar daca ar fi rana lui Jino, dar cand colo numai noi suntem afectati.

    Apropo de remember. Remember Iacov? Ma intreb ce o face, s-o fi retras la gratar, impreuna cu Vladoiu?

  8. #8
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    E cam frig afara. E vreme buna doar de yach...nie!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #9
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Mai frati-lor, adevarul este ca-i cam frig in Europa. Eu propun exilarea lui Iacov in Timorul de Est. Se poate juca acolo cu barcutele cat cuprinde. Si sa-l ia si pe Jino cu el.

  10. #10
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Iacov s-a dus Timor...at, din Le Parc. Sa vedem ce facem cu Do Dita si Oac-Oac Jr, pana una, alta.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #11
    Per Aspera.... Herc_Reloaded's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brussels, Belgium
    Posts
    1,086
    Reputatie
    1
    Sa speram ca o sa avem un Remember..... better. Adica sa nu fii sarit cu broasca din lac in putul gandirii.

  12. #12
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    remember: iulie 1998. 25 iulie.

    Sambata seara, intr-o partida contand pentru calificarea in semifinalele Cupei UEFA Intertoto: FC NATIONAL - BOLOGNA FC 3-1 (2-1)
    SI CAT TE- AM DORIT, SAMPDORIA!
    Din minutul 54, oaspetii au evoluat in zece oameni, Marocchi fiind eliminat pentru lovirea lui Lita in plina figura * Cinci minute mai tarziu, mijlocasul Nationalului a trebuit sa fie inlocuit, impotriva vointei sale, fiind suspect de fractura a piramidei nazale * Arbitrul francez Remi Harrel a acordat 11 cartonase galbene
    Pe o vreme caniculara, in seara zilei de sambata, FC National si-a incheiat scurta aventura europeana. Elevii lui Florin Marin s-au speriat prea tare de o echipa cu nume rasunatoare, dar care inca nu joaca la adevarata capacitate, asa cum s-a exprimat antrenorul Carlo Mazzone. Ca si la Bologna, jucatorii romani au inceput cu teama meciul si efectele n-au intarziat sa apara. Daca in prima mansa italienii au reusit sa deschida scorul inca din minutul 4, la Bucuresti au facut-o 12 minute mai tarziu, din penalty. Lovitura de pedeapsa, acordata ca urmare a unui hent in careu comis de Barbu, a fost transformata de golgheterul Kolivanov. Un gol care pana in final a cantarit enorm. Fara el, "bancarii" ar fi putut juca miercuri semifinala cu Sampdoria Genoa. Pacat! Pentru ca dupa ce s-au vazut conduse, gazdele au controlat jocul si au reusit, gratie golurilor lui Pigulea si Parlog, sa intre la vestiare cu avantaj. Ce-i drept, minim! La pauza tabela ar fi consemnat 3-1 daca Antonioli nu s-ar fi opus sutului excelent al proaspatului intrat in teren, Gigel Coman (40). Ocaziile si nervii intinsi n-au lipsit nici in partea a doua a partidei. Duelul verbal dintre Florin Marin si arbitrul Remi Harrel a fost precedat de faza din minutul 54. Atunci s-a consemnat cel mai violent moment al meciului: Lita il tine pe Marocchi intr-un duel pentru minge, iar italianul raspunde cu un pumn in nasul "Panterei". "Centralul" Harrel il elimina pe Marocchi si ii acorda un cartonas galben lui Lita caruia nu i se mai oprea hemoragia nazala. Apoi, mijlocasul Nationalului a reintrat in teren, plin de sange pe fata si pe tricou, si a mai jucat 5 minute, fiind inlocuit cu Caramarin, la insistentele lui Florin Marin si ale medicului echipei. Tot "bancarii", beneficiind de superioritatea numerica creata, au fost cei care au modificat scorul, printr-o executie "extraterestra" a lui Pigulea (71). Bolognezii au incercat sa reduca din diferenta , dar Munteanu (remarcat in mod deosebit de catre tehnicianul oaspetilor) a aparat senzational doua suturi ale lui Kolivanov (63, 82). In ciuda ratarii calificarii, FC National a parasit competitia cu capul sus. Din sase meciuri disputate a reusit sa castige patru si si-a rodat lotul intr-o competitie oficiala cu adversari de calibre diferite. O experienta utila inainte de apropiatul debut de sezon pentru care echipa are de indeplinit un obiectiv foarte ambitios: eventul campionat-cupa. Oricum o victorie impotriva unei echipe din Serie A nu va fi uitata niciodata, atat de Florin Marin, cat si de catre jucatorii sai.
    Last edited by krapulax; 2nd January 2008 at 15:13.

  13. #13
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    ...Flocea forever...!!!!

  14. #14
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Taci ba, cutule! Luati d'aci, de la GSP. Iar tu "Bubico" sa stai frumusel. "Nu-i pentru caini, e pentru catei". S-a-nteles?

    Olăroiu pierdea în ultima etapă campionatul cu FC Național Antonio Robitu

    Echipa din stagiunea 2001-2002 a clubului FC Național, redenumit între timp Progresul, a fost una dintre cele mai bune din existența grupării din Parcul cu Platani, însă și una dintre cele mai ghinioniste.

    Condusă de antrenorul Cosmin Olăroiu, formația "bancară" a fost la un pas de a cuceri în acel sezon primul titlu de campioană din istorie, după ce înaintea ultimei etape se afla la un punct în fața lui Dinamo, avînd nevoie doar de încă o victorie în partida din deplasare, cu Universitatea Craiova.

    Suporterii olteni, înverșunați la vremea respectivă împotriva patronului Gigi Nețoiu, erau de acord ca echipa lor să predea armele în fața bucureștenilor, anunțîndu-și susținerea necondiționată pentru aceștia din urmă. Dar ultimul cuvînt l-a avut tot "Comandantul" Nețoiu, care și-a trimis legiunea de jucători, autori ai unui sezon modest, să lupte pe viață și pe moarte pentru a trimite titlul în Ștefan cel Mare.

    Tot în ultima rundă, Dinamo juca acasă cu FC Brașov, echipă scăpată de emoțiile retrogradării și care n-a opus prea mare rezistență, pierzînd cu 4-0. Toată atenția era oricum îndreptată către Bănie. Iar FC Național, deși avea sprijinul a peste 20.000 de olteni avîntați împotriva propriei echipe, a pierdut cu un 2-1 dramatic partida decisivă, terminînd în lacrimi un sezon în care a fost cea mai frumoasă formație din prima ligă.

    La FC Național jucau la acea vreme Cristi Munteanu, Corneliu Papură, Dan Potocianu, Adrian Matei, Adrian Falub, Petre Marin, Adrian Iordache, Gigel Coman, Gabi Popescu, Stelian Carabaș, Gabriel Caramarin, Marian Savu, Sergiu Radu, Radu Niculescu, Sabin Ilie și Slavișa Mitrovici.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #15
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Dudu Georgescu, gheata de aur a "cîinilor" Andrei Crăițoiu GSP

    Toată lumea îl cunoște pe Dudu Georgescu, cel care a marcat cele mai multe goluri în campionatul din România: 252 în 370 de meciuri. În vîrstă de 58 de ani, Dudu Georgescu s-a născut la București, pe 1 septembrie 1950. A cîștigat patru titluri de campion cu Dinamo, devenind cel mai bun marcator al campionatului, fiind desemnat de patru ori consecutiv golgeterul Diviziei A. În sezoanele 1974-1975 și 1976-1977 a primit cel mai prestigios trofeu pe care-l poate căpăta un atacant, "Gheata de aur", pentru cele 33 de goluri reușite în prima diviziei, respectiv 47. Trofeele primite de Georgescu erau oferite celui mai eficace fotbalist din Europa, de către săptămînalul "France Football" și firma Adidas. Dudu Georgescu deține în continuare recordul de goluri marcate în campionatul românesc: 252 de reușite în 370 de meciuri.

    A debutat în prima divizie pe 11 iunie 1969, în meciul Progresul - Universitatea Craiova 3-0. În 1973 s-a transferat de la Progresul la CSM Reșita, iar între 1973 și1983 a jucat pentru Dinamo. Un atacant excelent, cu o detentă impresionantă, un plasament foarte bun și un joc extraordinar de cap, Georgescu a fost ofertat de echipe din străinătate, dar a refuzat să plece de la Dinamo. Pînă la finalul carierei a mai jucat la SC Bacău, Gloria Buzău, Flacăra Moreni, Muscelul Cîmpulung și Unirea Urziceni.


    Recunoștință fratelui
    Dudu Georgescu se află de foarte mult timp în Canada, alături de prietenii din România cu care nu a mai vorbit de foarte mult timp, dar la care se gîndește de fiecare dată cînd vine vorba de țara în care a făcut istorie. Cum a ajuns Dudu Georgescu să devină cel mai bun marcator all-time al Ligii I, chiar el a povestit. "Trebuie să îi mulțumesc fratelui meu, care m-a înscris la fotbal cînd aveam 13 ani. Datorită jocului meu bun am fost selecționat din prima la Progresul București. Atunci am simțit o satisfacție uriașă, că am ajuns să joc fotbal. Apoi a început adevărata mea carieră ca fotbalist! Am trecut la echipa de tineret a clubului, mai apoi fiind promovat la echipa de seniori. După numai un sezon am plecat la CSM Reșita și după la Dinamo, familia mea, locul unde am simțit cea mai mare satisfacție!", a mărturisit Dudu Georgescu.


    "Dinamo, familia mea"
    Perioada petrecută de "Gheata de aur" la Dinamo a fost de vis. A simțit cele mai mari satisfacții. "În 1973 am ajuns la Dinamo, unde am găsit nume mari ale fotbalului românesc, precum Cornel Dinu, Mircea Lucescu, Florin Cheran sau regretatul Florea Dumitrache. Dinamo pentru mine devenise a doua familie, era locul unde mă simțeam excelent. Am muncit enorm pentru a ajunge la forma maximă. Aveam un joc foarte frumos, cu mult drag, ne cream faze spectaculoase. Toate acele realizări și satisfacții pe care le-am obținut în acea perioadă se datorează numai muncii pe care o depuneam la antrenamente. Exersam de foarte multe ori șuturile pe poartă, dar și centrările. Eram experți în toate aceste faze. În plus aveam foarte multe tactici de luptă", ne-a povestit Georgescu.


    "Prea multă răutate!"
    Ce zice unul dintre cei mai iubiți dinamoviști care au făcut istorie în Ștefan cel Mare despre fotbalul din prezent și despre răutatea dintre jucători? E dezamăgit despre ceea ce se întîmplă acum în fotbalul românesc. "Noi eram foarte uniți cînd jucam împreună și nu numai. Nu conta că X juca la altă echipă. După meciuri obișnuiam să mergem împreună la o bere sau la un suc. Ne pregăteam gașca și mergeam cu Lucescu, Cheran sau Anghel Iordănescu. Niciodată nu ne-a interesat că Iordănescu joacă la Steaua. Eram adevărați prieteni. Acum, sînt dezamăgit de ceea ce se întîmplă! Rivalitatea a luat o altă întorsătură, pe care nu o să o înțeleg niciodată. Nu-mi explic cum poți să-ți dorești ca o echipă românească să părăsească o competiție europeană, înaintea alteia. E incredibil și în același timp dureros. Sîntem cu toți români și trebuie să ne gîndim mai întîi la țara pe care o reprezentăm", a adăugat "Gheata de aur".


    "El fenomeno"
    Foștii colegi de echipă ai lui Georgescu au vorbit cu plăcere despre fostul lor coechipier. Pîrcălab a avut numai cuvinte de laudă comparîndu-l cu "El fenomeno" - Adrian Mutu. "Dudu Georgescu este o legendă pentru fotbalul românesc. Un sportiv de excepție, un adevărat număr 9 al echipei. Unul dintre cei mai buni prieteni ai mei, cu care m-am înțeles excepțional. Nu cred că există un jucător mai bun ca Dudu Georgescu, dar Adrian Mutu seamănă un pic cu el. Pot să-l numesc 'El fenomeno', ca pe Adi. Dudu Georgescu marca goluri fabuloase, care ridicau stadionul în picioare. A fost un fotbalist unic! Cum toată lumea știe, a primit de două ori 'Gheata de aur' și a meritat-o cu prinsosință, a fost un jucător fenomenal", și-a reamintit Ion Pîrcălab.

    "Geniul de la Dinamo"
    Nici Florin Cheran nu l-a uitat pe Dudu Georgescu. "A fost ca un frate pentru mine. M-am apropiat de el foarte mult pe vremea cînd jucam la Dinamo. După mine Dudu Georgescu este geniul de la Dinamo. Nu-l va egala nimeni niciodată pentru că a dovedit-o timp de zece ani, cît a jucat pentru alb-roșii, că este unic. Petreceam foarte mult timp alături de el. Ne apropiaserăm foarte mult și relația dintre noi devenise una specială. Dudu Georgescu s-a născut pentru a marca, pentru a deveni cel mai bun marcator al campionatului românesc. Avea o detentă excepțională și o lovitură de cap magnifică", a spus Cheran despre Georgescu.

    Concluziile sînt ușor de tras. Vorbele sînt de prisos. Imaginile vorbesc în fața publicului. Dudu Georgescu este "Gheata de aur" a României!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #16
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Adrian Matei: "Parcursul din sezonul 2001-2002 a fost o performanță" Antonio Robitu GSP

    Adrian Matei, unul dintre puținii fotbaliștii care au trecut în carieră pe la toate echipele importante ale Bucureștiului, Steaua, Dinamo, Rapid și FC Național, a vorbit pentru gsp.ro despre titlul pierdut cu FC Național în ultima etapă în 2002, dar și despre cariera sa de antrenor, a cărei bază a pus-o în urmă cu cîțiva ani.

    - Adrian, pe unde mai antrenezi acum?
    - Am fost la UFC Chitila, am mai antrenat pe Rocar și FCM Tîrgoviște, dar acum sînt liber de contract. Aștept oferte.

    - Din Liga I?
    - De ce nu? Dar e greu, pentru că eu încă nu sînt în circuitul antrenorilor din prima ligă. Îmi trebuie un imbold serios pentru a ajunge să pregătesc o echipă din primul eșalon. În plus, e foarte greu pentru un conducător să angajeze un antrenor care în cariera de jucător, pe unde a fost, le-a creat probleme șefilor.

    - Ai fost unul dintre puținii fotbaliști care au trecut pe la Steaua, Dinamo, Rapid și FC Național. De la care dintre echipe ai rămas cu cele mai plăcute amintiri?
    - De la toate am numai amintiri plăcute. Ar fi nedrept să spun că nu m-am simțit bine la vreuna dintre ele, pentru că pe oriunde am fost am cucerit cîte un trofeu sau am avut rezultate importante. Mai mult, de la toate echipele am fost și selecționat în echipa națională.

    - Dar totuși, probabil nu îți face plăcere să îți amintești de titlul pierdut cu FC Național în ultima etapă, în 2001.
    - Este neplăcut dacă privești din punctul de vedere al ratării unui trofeu. Însă, dacă analizezi situația lui FC Național de la acea vreme, un club cu resurse financiare extrem de limitate, eu cred că am realizat o performanță. Nu sînt genul care privește jumătatea plină a paharului, ci sînt un om realist. Ne-am depășit condiția în acel sezon.

    - Crezi că jocurile au fost făcute pentru ca Dinamo să cîștige titlul atunci?
    - Nu am informații despre așa ceva, însă un singur lucru e cert: am pierdut campionatul în ultima etapă din cauza tracului. Mulți dintre coechipierii mei, Vintilă, Ovidiu Petre, Carabaș, Gigel Coman, nu erau obișnuiți cu presiunea publicului. Iar noi, la Craiova, am beneficiat de susținerea unui stadion arhiplin, mult peste capacitate. Fără modestie, afirm că doar eu și Gabi Popescu eram pregătiți să jucăm cu atîția spectatori în tribune.

    - Al cui a fost meritul pentru parcursul din sezonul 2001-2002?
    - Al președintelui Gino Iorgulescu și al antrenorului Cosmin Olăroiu, care au creat la FC Național un grup unit. Și între noi, fotbaliștii, atmosfera era bună, iar astfel am reușit să ne luptăm pentru titlu pînă în ultima etapă și să fim aproape de a atinge turul III în Cupa UEFA, într-o vreme cînd nu era chiar la îndemîna oricui.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Marin Dună: "Am făcut greșeala carierei cînd am plecat de la Steaua!" GSP

    Unul dintre cei mai importanți jucători ai Diviziei A de la mijlocul anilor '90, Marin Dună, rememorează în exclusivitate pentru GSP.ro cele mai importante momente din cariera sa și mărturisește că obiecivul echipei pe care o antrenează în momentul de față, Prefab Modelu, este promovarea în prima ligă.

    Care a fost secretul echipei construite de Florin Halagian la FC Național în anii '90?

    Alcătuiam un grup unit, eram prieteni între noi și clubul era condus foarte bine. Am reușit să fim peste Rapid și Dinamo, o performanță rară pentru un club mic, așa cum era FC Național.

    Prestațiile bune de la echipa bancară te-au adus la Steaua. Din păcate, nu ai rămas foarte mult timp în Ghencea.

    Am făcut cea mai mare eroare cînd am plecat din Ghencea. Nimeni nu mi-a cerut-o, dar am fost prea orgolios și nu am vrut să rămîn. Și acum îmi pare rău pentru decizia pe care am luat-o!

    Ai avut în carieră cîțiva dintre cei mai buni antrenori români, ai jucat și în Spania. Cu cine crezi că te asemeni cel mai mult?

    Am încercat să iau ce a fost mai bun de la fiecare dintre tehnicienii alături de care am lucrat. Metodele de pregătire în Spania nu sînt foarte diferite de cele din România. Doar mentalitatea este alta!

    Ești tehnicianul uneia dintre echipele care își propune să obțină promovarea în prima ligă la finalul sezonului viitor. Crezi că Prefab poate emite pretenții la Liga I?

    Anul trecut am terminat pe 4 și nu văd de ce lucrurile nu pot evolua în acest sezon. Dacă va fi să terminăm în primele două, atunci nu ne vom da la o parte!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #18
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ca mi-am adus aminte: nu era Duna baiatul pe care il regretam toti asa cum regreta si el plecarea de la Steaua? Sa regrete el, oare, banca moale de la Steaua? Ca daca nu ma insel, pe vremea lui, Steaua avea ceva atacanti mai incisivi - Lacatus, Vladoiu, fratii Ilie si asa mai departe.

  19. #19
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    da, el era. ala care ne-a batut asta primavara in cotroceni, cu prefabul lui, pe care multi il vad intre favoritele la promovare

  20. #20
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Mie mi-a spus cineva la telefon ca asa se zice si despre noi, ca suntem favoriti la promovare. Singurii favoriti la promvare au fost brasovenii, care chiar au si promovat. Dar la cati bani s-au bagat in curul lor...
    Insa cum aici vorbim despre Progresul nu pot decat sa ma abtin. Pe mine m-a dezamagit Duna cu declaratia asta. Nu stiu ce se intampla, dar avem un dar de a ne atrage antipatia oamenilor ceva de groaza. Si nici nu facem mare efort. Am vazut interviul pe care l-a dat Olitza in prosport prin care isi asuma si el meritul de a-l fi descoperit pe Sapunaru. Si el a contribuit. Dar nu la National (acum Progresul, n.a.) a explodao el ci la Rapidao. Eu zic exact pe dos. La Nationao (acumao Progresau) a jucatao mui bien. Sa nu uitam cata tusao a facutao Sapunau la Rapidao. Dar ce mai conteaza? Parerea mea ca meritul cel mai mare il are chiar domnul Cristian Sapunaru care a muncit pe branci. Am si eu un mic merit ca l-am pozat cand manca seminte si asta l-a facut sa se simta raspunzator si s-a oprit din semintao si a reluat antrenau.
    Duna, multumim pentru retrogradarea spectaculoasa.

  21. #21
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si, totusi, la ce presa avem pe Dambovita aceste declaratii trebuie luate cu o oarecare rezerva. De remarcat ca in acea zi de...amintiri de pe GSP Progresul a avut trei articole, Sportul...zero.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •