Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast
Results 190 to 210 of 214

Thread: Campionatul Mondial Ostersund 2008

  1. #190
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Germanii vor avea din ce in ce mai mari probleme, fiindca nici la CM de juniori n-au avut rezultate extraordinare

  2. #191
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Tora Berger a fost cea fantastica, a luptat incredibil. Si nici n-are laborator vienez la dispozitie. Bravo Tora!


    Astefel de acuzatii sdunt total nefondate si chiar sa aruncam mizerii fara noima e o practica tipic romaneasca...

    Adica nimeni nu indrazneste sa il acuze pe O E bjorndalen desi facea curse exceptionale an de an.. sia cumc a a aparut cineva ca Neuner... pe Forsberg nu a acuzat-o nimeni... si era fantastica...

    Asa prostie n-am vazut.. inteleg frustarea unora dar deja a depasit limita .
    Last edited by SORENSEN; 17th February 2008 at 16:26. Reason: la nervi ...nu merita
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  3. #192
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    S-a dat startul in proba de stafeta feminina...

  4. 17th February 2008, 15:34
    Reason
    nu e bun acest conflict..desi unii chiar sunt i*** si p***

  5. 17th February 2008, 15:40
    Reason
    avertisment ...fiind provocat ... e doar atat

  6. #193
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa primul schimb nu s-a decis inca nimic. Opt echipe sunt pe distanta de numai 20 de secunde.

  7. #194
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Germania cu Andrea Henkel s-a desprinds de restul plutonului, in timp ce Romania cu Eva Tofalvi a urcat pe locul 10. Decis insa nu este inca nimic, mai sunt multe trageri.


    Romania a schimbat a 8-a , inaintea Frantei ! Rusia a "cazut" pe locul al 14-lea.
    Last edited by georg40; 17th February 2008 at 16:07.

  8. #195
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Graba strica treaba, Magdalena Neuner a trebuit sa faca o tura de penalizare, dar si asa ea are un avans considerabil inaintea Sloveniei (!) 40 sec. si Ucrainei 50 sec. Romanca Purdea a parasit standul de trageri pe pozitia a 9-a.

  9. #196
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Germania merge bine ..chiar si nNeuner cu ratarile sale ..compensate excelent de schiat
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  10. #197
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Se pare ca primele doua locuri sunt ...date, Germania si Ucraina au avans, dar pentru locul 3 lupta 4-5 formatii, chiar si Rusia gratie Ecaterinei Iurieva a revenit...

  11. #198
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Zarurile au fost aruncate, iar podiumul... ocupat:

    1. Germania
    2. Ucraina
    3. Franta - o mica surpriza de ultim moment datorata Sandrinei Bailly !

    Romania ocupa locul 11.

    Clasamentul final pe medalii:

    Germania 5-1-2 = 8
    Norvegia 3-5-1 = 9
    Rusia 3-3-6= 11
    Ucraina 0-1-2 = 3
    Belarus 0-1-0 = 1
    Franta 0-0-1 = 1

    La revedere Östersund !
    Last edited by georg40; 17th February 2008 at 16:50.

  12. #199
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Rusia se batea pentru aur daca nu aveau probleme cu pusca Ahatovei. Cele mai bune, echipa Germaniei, in ansamblu, Kostdenko, la tras si Bailly, la schiat, in acesta stafeta dominata de la inceput pana la sfarsit de Germania. Slovenia, daca nu aveau junioara de 17 ani, in ultimul schimb, ar fi aspirat la medalii.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #200
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Hai ca am ajuns si eu acasa de cateva ore si adineauri am intrat si aici. Am vazut putin din curse pe zdf, la nemti, iar acestea au fost f bune.

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Wilhelm este peste Henkel si a ratat cursa. Putea sa se intample asta si cu Henkel.
    Aici te contrazic...De ce o vezi pe Wilhelm peste Henkel? Este depasita de ceva timp...

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Deplasarea lui Tchudov pe schiuri e de domeniul SF
    Pai...alt dopat...interesant, ca sa nu zic altfel progresul acestuia pe schiuri, mult prea mare.


    Si Neuner, sa fim seriosi, e mult prea rapida ca sa fie curata.
    .

  14. #201
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iuli View Post
    Hai ca am ajuns si eu acasa de cateva ore si adineauri am intrat si aici. Am vazut putin din curse pe zdf, la nemti, iar acestea au fost f bune.



    Aici te contrazic...De ce o vezi pe Wilhelm peste Henkel? Este depasita de ceva timp...



    Pai...alt dopat...interesant, ca sa nu zic altfel progresul acestuia pe schiuri, mult prea mare.


    Si Neuner, sa fim seriosi, e mult prea rapida ca sa fie curata.

    Vezi ca superi si tu moderatorii de pe aici, pe mine m-au facut penibil doar pentru ca am spus ca Neuner are un laborator vienez la dispozitie.

    Henkel a fost in forma la Ostersund, pana atunci Wilhelm fusese mai buna

  15. #202
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Si mie mi se pare ceva suspect la deplasarea lui Tchoudov pe schiuri, dar nu vreau sa comentez nimic, ca sa nu se supere altii de pe forum, desi este un forum unde iti poti exprima opiniile.

  16. #203
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa revenirea de la Östersund, Federatia germana de schi a depus la procuraturile din Viena si München plangeri penale impotriva unei persoane necunoscute pentru calomnie. Dupa cum se stie la Viena un autor anonim a pus in circulatie o lista cu 31 de sportivi care s-ar fi dedat la practici ilegale intr-un laborator din Viena.
    In acelasi timp, in corpore lotul de biatlon al Germaniei a semnat o asigurare notariala ca nu are nimic de a face cu actele de dopaj mentionate in acel denunt anonim.

  17. #204
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sper ca nu supar pe nimeni cu urmatoarea intrebare: nu inseamna ca pana si oficialii germani au suspiciuni de dopaj daca tot ii pun pe biatlonisti sa semneze declaratii ca nu s-au dopat? Nu-i cred pe cuvant?

  18. #205
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Nu , asigurarea notariala este o forma uzuala de declaratie practicata in Germania pentru a preveni audieri, interogatorii etc. Ea serveste si procuraturii pentru a declansa actiunea de urmarie penala, practic ca o marturie.
    Sven Fischer aflat sambata si duminica la microfonul ZDF a relatat pe larg despre aceasta probelmatica, respingand orice acuzatie.
    De altfel, asa-zisul dopaj ar fi avut loc cu 5-6 ani in urma, stupizii au invinuit-o pana si pe Magdalena Neuner atunci in varsta de 15-16...
    Toata lumea doreste clarificarea lucrurilor, dar vorba lui Conu`Iancu , o semnam anonima...

  19. #206
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Nu , asigurarea notariala este o forma uzuala de declaratie practicata in Germania pentru a preveni audieri, interogatorii etc. Ea serveste si procuraturii pentru a declansa actiunea de urmarie penala, practic ca o marturie.
    Sven Fischer aflat sambata si duminica la microfonul ZDF a relatat pe larg despre aceasta probelmatica, respingand orice acuzatie.
    De altfel, asa-zisul dopaj ar fi avut loc cu 5-6 ani in urma, stupizii au invinuit-o pana si pe Magdalena Neuner atunci in varsta de 15-16...
    Toata lumea doreste clarificarea lucrurilor, dar vorba lui Conu`Iancu , o semnam anonima...
    Multumesc pentru apelativul "stupid", deja m-am obisnuit cu jignirile din partea unora.

    Pot sa spun si eu ca sunt naivi cei ce cred ca respectivele practici nu se intampla in continuare, iar Neuner are in prezent 20 de ani.

  20. #207
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Multumesc pentru apelativul "stupid", deja m-am obisnuit cu jignirile din partea unora.

    Pot sa spun si eu ca sunt naivi cei ce cred ca respectivele practici nu se intampla in continuare, iar Neuner are in prezent 20 de ani.
    a) "stupid" se refera la cei care se simt...

    b) Neuner are exact 21 de ani, i-a implinit la Östersund, iar cu dopajul nu are absolut nimic comun, bag ambele maini in foc; ar fi cazul ca macar tinerele sportive sa le lasam uin pace...

  21. #208
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    georg, eu zic ca in materie de dopaj n-ar trebui sa bagi mana in foc pentru nimeni
    eu spre exemplu ii banuiesc pe rusi ca s-au specializat la dopaj, ca prea sunt vitezisti toti.
    oricum, lucrul care m-a bucurat cel mai mult la östersund este ca pustiul pe care il vazusem eu acum 3-4 ani drept urmasul lui Ole a confirmat in sfarsit. ramane de vazut daca a fost doar o explozie de moment, sau daca va continua cu rezultate constant bune.
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

  22. #209
    junior Breakcore's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by orbette View Post
    georg, eu zic ca in materie de dopaj n-ar trebui sa bagi mana in foc pentru nimeni
    eu spre exemplu ii banuiesc pe rusi ca s-au specializat la dopaj, ca prea sunt vitezisti toti.
    .
    Oricine poate fi banuit. Cred ca riscul e prea mare acum,si inainte sa facem afirmatii hazardate ar fi bine sa incercam si sa observam. Echipe colos ,precum Germania si Rusia sunt capabile de performanta si fara droguri

  23. #210
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Breakcore View Post
    Oricine poate fi banuit. Cred ca riscul e prea mare acum,si inainte sa facem afirmatii hazardate ar fi bine sa incercam si sa observam. Echipe colos ,precum Germania si Rusia sunt capabile de performanta si fara droguri
    De unde stii tu? Poate tocmai de aceea sunt echipe atat de bune, fiindca isi permit sa foloseasca cele mai noi tehnici de dopaj? De ce crezi ca americanii sunt cei mai buni sprinteri, fiindca nu cred ca atleti valorosi se nasc doar acolo.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •