Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 85 to 99 of 99

Thread: Noul cod de punctaj

  1. #85
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    nu diferentiaa nici diferentele de executie la sariturile artistice, 1] executia este la alegerea gimnastei, important este sa termine rotatia pina la aterizare
    2] nu stiu exact daca vorbim despre acelasi salt deoarece eu nu le stiu bine denumirile in engleza, saltul inainte cu plecare de pe 1 picior si terminat in cumpana [mentinut 2 sec]are de valoare 'D' , terminat pe ambele picioare [fara mentinut] era 'C' , acum aceste salturi sint considerate acelasi element si se poate executa o singura varianta in exercitiu
    3] nu stiu de ce nu este trecut apelul cu dublu inainte intins, poate ca nu a fost omologat, mie nu mi sa parut foarte intins....?

  2. #86
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Multumesc mult, mult de tot. M-am mai lamurit.

  3. #87
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    A aparut un update la cod pe site-ul FIG. Printe alte modificari, 2 sunt vesti proaste pentru noi:
    1. (page 24; 9.2) - Content and Construction of the exercise
    Delete: Root Skill Principle and example

    Root Skill Principle in cod era:
    "Non Flight Elements from the same root skill:
    – Only 2 non flight elements from the same root skill may be counted for
    DV. The 2 highest DV from the same root skill will be awarded.
    • If 3 elements are from the same root skill and 2 have the same DV they
    are counted in chronological order.
    – Only the 2 counting DV may be used for CV and CR."

    Datorita acestui principiu un exercitiu gen Liukin cu aceeasi pirueta repetata de n ori doar cu cate o jumatate de rotatie diferenta ar fi scazut mult in valoare. Acum s-a renuntat la acest principiu.

    2. (page 13; 5.3.4) - Connection Value
    For CV, elements do not necessarily have to be part of the 8 counting DV
    Delete – (with exception of UB see 9.2)
    Add: All elements must be from the table of elements

    Asta inseamna ca daca initial s-a zis ca la paralele se poate primi bonus de legare doar din cele 8 elemente care se adunau la DV, acum s-a schimbat schimbarea si din nou se poate strange bonus din cate elemente esti in stare sa faci. Din nou o sa avem exercitii kilometrice (de la cele care sunt in stare sa le faca, bineinteles, ca fetele noastre daca vor face un elemnt in plus ca sa ia bonus de 0.1 pe el vor lua probabil penalizare 0.3 la executie) cu note de plecare astronomice si mult peste sol sau sarituri.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  4. #88
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce nasol...si exact la paralele si-au gasit sa modifice...
    Mai citisem ca dublu grupat va avea aceeasi valoare ca si dublu echer..adica va fi tot un D. De acum parca vad ca toata lumea nu va mai face dublu echer si vom vedea doar dublu grupat.

    Am si eu o intrebare....la sol la CR spune: A dance passage of at least 3 different elements one of them with 180° cross split position
    Imi poate da cineva un exemplu concret? Gimnastele vor trebui sa faca o combinatie de 3 elemente artistice, sau trebuie facute separat?
    www.fangymnastics.com

  5. #89
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Trebuie combinatie pe o linie, dar pot fi legate si indirect, nu doar direct, adica pot face pasi, hopuri intre elementele artistice
    "· A dance passage of 3 or more different leaps or hops (from the Code) connected directly or indirectly (with running steps, small leaps, hops chasse, chainé turns).
    The object is to create a flowing large traveling movement pattern.
    · No jumps or turns are permitted because they are stationary. (Chainé turns ½ turns on two feet) are allowed because they are traveling steps.
    · Leaps and hops must land on one leg if performed as the 1st or 2nd elements in the dance passage."

    Dar in modificari au umblat si la paragraful asta, nu mai e nevoie sa faca 3, pot face 2 (cum era si in codul 2005-2008).
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  6. #90
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    A aparut pe youtube si ghidul cu elementele de la sol http://www.youtube.com/watch?v=T-iHK...e=channel_page Stiati ca exista elementul Stroescu?
    Last edited by mesteritza; 14th January 2009 at 11:09.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  7. #91
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Da, am postat eu mai demult (cateva posturi mai sus nr 82). Stroescu este: stretched forward salto with 2½ twists = salt inainte intins cu doua rotatii si jumatate. Dar nu stiu cum arata si nici nu as putea sa-l recunosc daca-l vad.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Silvia_Stroescu

  8. #92
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Luiza, in montajul realizat de Mostepanovafan, apare elementul Stroescu realizat de Liukin, poti sa-l vezi acolo cum arata...daca nu ma insel este inversul saltului cu 900 de grade pe care il vedem la majoritatea gimnastelor....unul e spre inainte, si celalalt spre inapoi. ( sper ca zic bine )
    www.fangymnastics.com

  9. #93
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Pun aici (ca vad ca s-au mai discutat elemente in thread-ul asta ) o lista cu elemente de gimnastica in slow motion. Eu trebuie sa recunosc ca de-abia azi am inteles mai bine unele dintre ele. Pt cei ca mine lista asta poate fi folositoare:

    http://www.youtube.com/view_play_lis...67B48CF33B73E8

  10. #94
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Luiza, in montajul realizat de Mostepanovafan, apare elementul Stroescu realizat de Liukin, poti sa-l vezi acolo cum arata...daca nu ma insel este inversul saltului cu 900 de grade pe care il vedem la majoritatea gimnastelor....unul e spre inainte, si celalalt spre inapoi. ( sper ca zic bine )
    Da este bine...

  11. #95
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Un pic de istorie: paralele intre 1950 -2005

    http://www.youtube.com/watch?v=_SV_r5UePZI&feature

    sol intre 1950-2006

    http://www.youtube.com/watch?v=KelKAIQ8Nck&NR=1

    Am gasit link-urile astea in IGM.

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Codul de punctaj 2009 pentru competiile masculine in limba romana

    (exceptie descrierea elementelor in poze): http://www.romgym.info/
    Sus pe pagina, la Noutati, click pe Codul de punctaj GAM 2009, si click pe download.

    Pentru asta merita felicitari.
    (post duplicat la "Nationalele de gimnastica Buzau 2009")
    Last edited by Tess_AN; 14th August 2009 at 10:11.

  13. #97
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    As vrea sa va intreb daca stiti va rog unde as putea sa mai gasesc codul de punctaj pentru baieti in editia originala (engleza). Pe pagina FIG nu mai este. M-ar interesa descrierea (in engleza) a elementului de la cal cu manere care poarte numele lui Urzica. In codul tradus in romaneste e in tot felul de limbi numa engleza nu. Iar eu la termeni tehnici de gimnastica nu ma pricep ca sa-i traduc corect. Tocmai am descoperit astazi ca exista si un element la paralele numit dupa Urzica. Habar nu am avut. Urzica a prins finala la paralele in Sydney 2000.

  14. #98
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Codul este aici: http://www.sportcentric.com/vsite/vn...v-list,00.html Eu mereu de aici le-am luat, nu stiu daca au fost si in alta parte. Nu pot sa-ti dau link direct...insa daca intri la Code of Points, apoi Mens Artistics, 2009-2012, este codul in 3 limbi laolalta - fiecare bucatica de text e scrisa in franceza, engleza, spaniola. Asta e descrierea in engleza: "Fr.sup. on end, kehr fwd. around 1st p., rev. Stöckli around 2nd p. to side sup. , p. betw. hands". E la pagina 69, acolo sunt si desenele. E prea tehnic pentru mine, tu stii mai bine elementele in engleza, sper sa te ajute

    Da, Marius are element si la paralele. Din pacate n-am sonor sa fiu sigura, dar eu stiu ca e elementul aterizat pe brate la 0:24 aici http://www.youtube.com/watch?v=5dhKa77klCo
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  15. #99
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Multumesc frumos! Este intr-adevar foarte tehnic si nu inteleg descrierea. Dar ce mi-ai trimis tu e foarte bun pentru ca pot sa folosesc ca referinta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •