Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 99

Thread: Noul cod de punctaj

  1. #64
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Am inteles,de asemenea, ca in cele 8 elemente care se iau in calcul e luata si coborarea...caci pana acum coborarea era separata
    www.fangymnastics.com

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Foarte interesante stirile despre schimbarile la cod... Multumesc Ramona, Vio si Mihai.

    Interesante dar... putin inficosatoare (pentru mine) cand ma gandesc la paralele... mi se pare mult mai greu.

    Si mai am o intrebare pentru Ramona: la JO ai zis ca Liukin are la barna elemente artistice care se puncteaza dar noi nu le apreciem. Poti sa ne dai detalii/exemple de astfel de elemente si ce valoare au? Multumesc anticipat.

  3. #66
    manager violetta76's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Galati
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Stela ar putea sa scape de pirueta si sa execute alt element artistic ca nu mai este obligatorie!

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    M-au innebunit cu standul asta pe maini la paralele, nu inteleg de ce i se da atata importanta. Ati vazut ce frumoase erau exercitiile acum 20 de ani si fara 100 de standuri pe maini

  5. #68
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Posibil sa fie in genul asta....
    offf, deja liukin are asa ceva
    Mihai, ce are Liukin mi se pare un element pur coregrafic, nu neaparat saritura artistica...sau poate nu am vazut eu bine??? Mi se pare un exemplu mai bun solul Andreei din 2000, a treia diagonala, doar ca nici la ea nu este decat o saritura foarte mica, nu stiu daca are valoare in codul d epunctj, cred ca nu. http://www.youtube.com/watch?v=iJYLHDQo5jM Imi amintesc si de Khorkhina ca folosea astfel de sarituri pentru a masca aterizarile, insa Ramona vorbea de sarituri cu deschidere mai mare, mai dificil de executat dupa o astfel de diagonala.

  6. #69
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Aha...cam in genul celei facute de Catalina Ponor : chiar la inceput , la combinatia cu pirueta tripla nu?
    www.fangymnastics.com

  7. #70
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Da, cred ca da...doar ca trebuie sa fie legata de element acrobatic, cred, iar pirueta tine tot de artistic...offf, imi dau si eu cu parerea. Stie cineva si cum s enumeste saritura pe care o facea Catalina in acea combinatie...cred ca este destul de bine cotata, dar inca nu stiu daca sa ma bag si sa afirm ca e saritura Gogean

  8. #71
    manager violetta76's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Galati
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Da, cred ca da...doar ca trebuie sa fie legata de element acrobatic, cred, iar pirueta tine tot de artistic...offf, imi dau si eu cu parerea. Stie cineva si cum s enumeste saritura pe care o facea Catalina in acea combinatie...cred ca este destul de bine cotata, dar inca nu stiu daca sa ma bag si sa afirm ca e saritura Gogean
    E Popa! cata incepea cu "3/1 pirouette straddle jump full turn" iar o Popa este "Straddle jump with 1/1 turn (360°)"

  9. #72
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Da, cred ca da...doar ca trebuie sa fie legata de element acrobatic, cred, iar pirueta tine tot de artistic...
    Asa e Cris...eu am dat doar ca exemplu de combinatia in general...cred ca asa ar trebui sa arate si un element acrobatic+ artistic.
    Last edited by mikeyy; 28th August 2008 at 15:00.
    www.fangymnastics.com

  10. #73
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Foarte interesante stirile despre schimbarile la cod... Multumesc Ramona, Vio si Mihai.

    Interesante dar... putin inficosatoare (pentru mine) cand ma gandesc la paralele... mi se pare mult mai greu.

    Si mai am o intrebare pentru Ramona: la JO ai zis ca Liukin are la barna elemente artistice care se puncteaza dar noi nu le apreciem. Poti sa ne dai detalii/exemple de astfel de elemente si ce valoare au? Multumesc anticipat.
    Liukin a concurat acum in china cu un ex. care poate fi pastrat si dupa schimbarile actuale.
    ea a executat 1 saritura de valoare E, [un cloke la cap] si inca 2 sarituri de valoare D [ un cloke cu int 180 si o saritura cuib - picioare indoite spre cap si capul dat pe spate in extensie]

  11. #74
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by violetta76 View Post
    Stela ar putea sa scape de pirueta si sa execute alt element artistic ca nu mai este obligatorie!
    nu chiar.... se cere pirueta la cerintele de compozitia [obligatoriu] dar nu mai trebuie sa fie valoroasa - ca si pina acum

  12. #75
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ramonica View Post
    nu chiar.... se cere pirueta la cerintele de compozitia [obligatoriu] dar nu mai trebuie sa fie valoroasa - ca si pina acum
    da, nu-mi inchipuiam eu sa scoata pirueta...cat de bine a facut-o Gabi si cat greseste Stela mereu la acest element....ce pacat.

    Ramona, pe GW se intreba cineva de ce de ani de zile avem probleme cu paralelele...tu ce crezi? este dotarea de la cluburi de vina, specializarea antrenorilor de la cluburi? talentul fetelor? am inteles ca e aparatul la care se recupereaza cel mai greu daca pana la venirea la lot nu s-a progresat suficient. Dintre junioare cam cate au (ca Malina) o inclinatie spre paralele?

  13. #76
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    da, nu-mi inchipuiam eu sa scoata pirueta...cat de bine a facut-o Gabi si cat greseste Stela mereu la acest element....ce pacat.

    Ramona, pe GW se intreba cineva de ce de ani de zile avem probleme cu paralelele...tu ce crezi? este dotarea de la cluburi de vina, specializarea antrenorilor de la cluburi? talentul fetelor? am inteles ca e aparatul la care se recupereaza cel mai greu daca pana la venirea la lot nu s-a progresat suficient. Dintre junioare cam cate au (ca Malina) o inclinatie spre paralele?
    problemele noastre la paralele!!! hmmmmmm
    Parere personala - cred ca este o combinatie [nefericita] dintre lipsa dotarilor si specializarea antrenorilor.......
    si ce cred eu ca este cel mai rau....... lipsa interesului [la nivel de tara] pt depasirea acestei situati

  14. #77
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    multumesc pentru raspuns!

    problema este ca se iau note imense la acest aparat...si ca o sa se ia si in continuare si, cu un aparat f slab n-o sa batem in veci SUA si China, orice-am face la celelalte (eu la sarituri inca am sperante ca putem recupera diferenta)
    asta e valabil si la individual compus...uf TREBUIE facut ceva!

  15. #78
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, din 2006 de cand a intrat noul cod...la paralele suntem dezavantajati si mai mult. Cred ca la acest moment pierdem in jur de 3-4 puncte doar la acest aparat fata de SUA si China.
    Si eu sper ca la sarituri sa reusim sa mai crestem putin si sa avem cel putin 1 gimnasta cu o saritura de top.
    Ramona, am si eu o intrebare: de ce toata gimnastele ( indiferent de tara) se axeaza doar pe saritura Yurchenko??? Cred peste 90 % fac saritura asa. Inainte sariturile erau mai diversificate.
    www.fangymnastics.com

  16. #79
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Da, din 2006 de cand a intrat noul cod...la paralele suntem dezavantajati si mai mult. Cred ca la acest moment pierdem in jur de 3-4 puncte doar la acest aparat fata de SUA si China.
    Si eu sper ca la sarituri sa reusim sa mai crestem putin si sa avem cel putin 1 gimnasta cu o saritura de top.
    Ramona, am si eu o intrebare: de ce toata gimnastele ( indiferent de tara) se axeaza doar pe saritura Yurchenko??? Cred peste 90 % fac saritura asa. Inainte sariturile erau mai diversificate.
    Da, erau mai diversificate inainte...
    Yurcenko este o saritura mai accesibila, este foarte greu sa intorci 720 [doua suruburi] din saritura Tsukahara, sau inspre inainte din stind pe miini...
    fetele nu au forta [si greutatea] baietilor...... pentru sarituri de gelul acesta sunt necesare calitati deosebite, atit fizice cit si psihice.
    din Yurcenko este [oarecum] mai usor
    Celelalte sarituri nu prea au valoarea dorita, sau riscul este mult prea mare la sariturile care sint bine cotate

  17. #80
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumesc de raspuns!
    Intr-adevar este nevoie de multa forta pt a putea face o saritura dificila.

    Ati inceput pregatirea pe noul cod? Sunt de bine noile modificari?
    www.fangymnastics.com

  18. #81
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Multumesc de raspuns!
    Intr-adevar este nevoie de multa forta pt a putea face o saritura dificila.

    Ati inceput pregatirea pe noul cod? Sunt de bine noile modificari?
    Da, eu am inceput cu junioarele sa lucrez dupa noul cod din vara [de cind a aparut], adica inainte de olimpiada
    orice schimbare in codul de punctaj il ingreuneaza, totul depinde de cit de mult se potriveste gimastelor care trebuie sa lucreze dupa aceste noi reguli...

  19. #82
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Lista elementelor din gimnastica (din codul de punctaj FIG 2009-2012) numite dupa gimnaste din Romania

    1) Sarituri: Amanar
    2) Paralele: Comaneci1, Comaneci2
    3) Barna: Silivas, Grigoras (dupa Cristina Grigoras)
    4) Sol: Popa, Stoescu, Silivas

    Daca vreti va scriu ce contin elementele, desi mie nu prea-mi spun nimic denumirile. Elementul Grigoras la barna e chiar frumos.
    Gasiti descrierea in codul de punctaj de pe site-ul FIG.

    O mica pagina biografica a Celestinei Popa http://en.wikipedia.org/wiki/Celestina_Popa
    O mica pagina biografica a Cristinei Grigoras http://en.wikipedia.org/wiki/Cristina_Elena_Grigoraº

  20. #83
    manager baicea's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    264
    Reputatie
    1
    interesant noul cod..abia astept sa vad ex conturate pe el..
    [COLOR="Navy"][SIZE="2"][FONT="Comic Sans MS"][I][B]<Twilight>[/B] [/COLOR]

    [COLOR="RoyalBlue"][B]<Yeah,I'm one of those people>[/B][/I][/FONT][/SIZE][/COLOR]

    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="2"][COLOR="DeepSkyBlue"]<Yeah,I'm obsessed!So what?You say "obsession" like it's a bad thing>[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  21. #84
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Am inceput de ceva timp sa ma uit pe codul de punctaj....sa invat sa deosebesc elementele, dificultatea lor...nu am pretentia ca inteleg chiar totul....sunt doar incepatoare.....si am dat de cateva neclaritati.
    1. Nu inteleg de ce codul de punctaj nu diferentiaza dublul salt (grupat sau intins) cu surub in: 1) dublu cu surub pe primul salt si 2) dublu cu surub pe al doilea salt... Cred ca nici dificultatea nu este aceeasi din moment ce f putine gimnaste se incumeta la varianta a 2 a.....aceeasi problema si pt dublu salt cu dublu surub...nu se face diferenta intre surub pe fiecare salt sau dublu surub pe primul salt...(aici explicatia poate fi ca a doua varianta nu a fost executata intr-o competitie mondiala)
    2.m-am uitat si in vechiul cod de punctaj....si am observat ca vechiul cod (de fapt unul din suplimentele lui) recunostea elemntele Nistor, Liukin ca elemente de sine statatoare de valoare E...de fapt vechiul cod recunostea 3 forme ale elementului toate E...front tuck to arabesque (varianta Stelei) front pike to arabesque (liukin) si cea mai frumoasa: aerial to arabesque (deci se pare ca blogul pe care eu insumi l-am citat la un moment dat se insela cand considera elementul o combinatie). Nelamurirea este: De ce nu mai apare in noul cod?
    3.de asemenea intr-unul din suplimentele vechiului cod apare cum era si normal ca element de valoare G: apel intins (double arabian streched) al lui dos Santos....cu toate astea elementul nu figureaza in noul cod si nu inteleg de ce. Oare or fi dat copy paste la vechiul cod (fara suplimente) si au uitat de aceste elmente? ma gandesc ca exista totusi un motiv mai intemeiat. Dc ma poate cineva lamuri....ar fi super. Multumesc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •