Page 1 of 32 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 663

Thread: Fotbal american în România-Evolutie,Discutii Generale

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Feb 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Fotbal american în România-Evolutie,Discutii Generale

    Salut,

    Eu sînt în Franta de vreo 10 ani si practic fotbalul american în campionatul national cu echipa <b>Centurions</b>
    http://www.nimes-centurions.com.

    Cine poate sa-mi spune care e situatia fotbalului american în România ?

    http://www.proximag.com/BB/templates...logo_phpBB.gif

    http://www.proximag.com/centurions/i...fman_petit.jpg

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu am auzit pe nimeni care sa joace fotbal american de placere, cu atat mai putin la un club.

  3. #3
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Nu exista in Romania nici un fel de club cu echipa de fotbal american!

    Oricum, fani ai fotbalului american exista, cel putin unul: eu! Stateam noaptea si ma uitam pe Fox Sports la meciuri, asta pana anul trecut, cand cei de la RCS s-au gandit ca nu merita sa mai aiba in grila de programe acest canal. Si am fost foarte dezamagit anul acesta cand echipa mea favorita, Oakland Raiders a ratat Super Bowl-ul, si asta tocmai din pricina celui mai bun jucator al ei din intregul sezon: qaterback-ul Rich Gannon...

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Feb 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Superbowl

    E adevàrat cà superbowl'ul ca orice meci de fotbal US poate fi o surprizà, bunà sau rea. Mà bucur sà vàd cà les US football fans români existà
    Sînt echipe si campionate nu numai aici în Franta dar si în Rusia, Cehia sau Yugoslavia .... de ce nu în România ?

  5. #5
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    that's ok ayrton my boys New England Patriots au luat super bowlul
    anti Dinamo, anti oier

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Am urmarit si eu aici SuperBowl-ul New Englands Patriots - Carolina Panthers 32 - 29 (primul meci de acest gen pe care il vad in intregime). A fost palpitant, mai ales finalul.
    Chiar ma intrebam zilele trecute si ii intrebam pe cei de aici daca mai exista tari in care sa se practice acest sport, insa nimeni nu a putut sa imi dea un raspuns pana cand am citit mesajele voastre.

    Totusi, MULT PREA MULTE RECLAME in timpul transmisiei!

  7. #7
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    dude multi la asta se uita cica sint cele mai bune reclame cu toate ca anul asta nu au fost chiar asa au fost doua sau trei din toate mai stralucite plus ca a aratat si Janet bubs si la mine e primul care il vad in intregime.
    anti Dinamo, anti oier

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Ma chinui de vreo 3 luni sa cumpar o minge de fotbal american si nu reusesc. Am cautat o multime de site-uri si cele romanesti nu au asa ceva iar cele straine nu trimit in Romania. Ma poate cineva ajuta?

  9. #9
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Chiar ma intrebam zilele trecute si ii intrebam pe cei de aici daca mai exista tari in care sa se practice acest sport, insa nimeni nu a putut sa imi dea un raspuns pana cand am citit mesajele voastre.
    exista o liga europeana cu echipe din Germania, Anglia, Scotia, Olanda etc. dar nu-i foarte po****r in europa. ceva ca si crickett de altfel...

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    the Romanian dream

    Din pacate fotbalul american e mai putin cunoscut in Romania,desi TV Sport-ul a incercat sa-l promoveze transmitand meciuri din NFL. Si eu incerc sa-l promovez prin forumuri ca sa imi pot forma o echipa cat mai mare.Din pacate nu este inca nimeni interesat. Am deja o mini-echipa din 5 prieteni si rude dar vreau sa am mai multi coechipieri. Avem minge si schemele noastre de joc haios facute si ne distram de minune! Sunt curios sa aflu in ce constau antrenamentele tale de la Centurions,ce pozitie ai in joc si cum ai ajuns sa fii selectat in aceasta echipa!

  11. #11
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    nu ai putea sa explici jocul? reguli de baza, scheme si cum se da punctajul de exemplu. eu ma uit ca curca-n lemne la astea.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    un mic regulament

    Fotbalul american este un joc al yarzilor pentru ca fiecare echipa doreste sa castige cat mai multi yarzi. Cum se obtin acesti yarzi?Se alearga sau se paseaza in terenul de tinta advers in speranta ca sa inscrie un eseu(sau touchdown) sau un field-goal(o lovitura de picior). In fiecare atac,echipa are 4 incercari de a obtine o avansare in teren de cel putin 10 yarzi pentru a trece la un nou set de atacuri.Acesta este rolul echipei ofensive.Ea este compusa din 11 coechipieri. Se folosesc tot felul de asezari in teren,dar un lucru este sigur:exista o linie ofensiva facuta din 5 oameni solizi.In spatele lor se afla conducatorul de joc,sau quarter-back-ul.In spatele sau se afla unul sau doi jucatori rapizi si despartiti de restul formatiei,pe aripi,se afla wide-recever-ii,cei care incearca sa prinda pasele aruncate de qb.Mai exista si un wide reciver mai solid,Tightend-ul care se desparte de linia ofensiva si poate receptiona pasele. Echipa defensiva are tot 11 jucatori.Unii stau in prima linie si incearca sa placheze qb-ul.Altii stau mai retrasi.Cel mai bun lucru pe care il poate face o aparare e sa intercepteze o pasa si eventual sa returneze mingea proaspat prinsa in terenul de tinta advers. Touchdown-ul valoreaza 6 puncte+lovitura suplimentara simpa 1=7. Field-goal-ul are 3 puncte. mingea se repune in joc prin degajare dupa eseu sau field-goal. Important de stiut e ca terenul are o lungime de 110 yarzi si aprox. 35 yarzi latime.Exista 2 reprize cu cate 2 sferturi fiecare de 15 minute. Cam astea sunt regulile de baza.

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Saluty sunt si eu un mic fan al fotbalului american, dar din pacate suntem putini pe aici (Mangalia) carora ne place acest sport. Ash dori si eu sa stiu ca la ce pret se ridica o minge de fotbal american si de unde pot face rost de una si care sunt cei mai buni jucatori de fotbal. Va multumesc anticipat!!!

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    mingi cu greu

    Am avut norocul sa gasesc o astfel de minge acum 2 ani in magazinul IDM,din Gara Basarab,Bucuresti. Incearca sa cauti in Constanta intr-un magazin de sport mai mare.
    Cei mai buni jucatori din sezonul trecut sunt quarterback-ul Tom Brady,running-back-ul Jamal Lewis si widereceiver-ii Muhamad si Branch.Sunt multi jucatori buni in NFL si multi din ei au stralucit cu toate ca echipele lor au cam dat-o in bara. In aparare s-au remarcar Ty Law,Rucker,Peppers,Seymour,Bruschi si Michael Strahan!


    P.S. Hei Centurionule,mai intra si tu pe forum!

  15. #15
    MÍTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Nkelu, foarte interesant ce ne-ai povestit despre fotbalul american. incearca, te rog, sa ne tii in priza cu rezultate plus alte amanunte. de cand cu TV Sport am mai prins cate ceva in domeniu.
    thx

  16. #16
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    He, he, v-ati trezit cam tarziu, SuperBowl-ul tocmai s-a desfasurat pe 1 februarie si urmatorul sezon va incepe in septembrie-octombrie.

    Sistemul competitional american este foarte complicat, ca de altfel in toate sporturile care se desfasoara aici. Cele 32 de echipe sunt impartite in 8 grupe de cate 4 echipe, doua conferinte a cate patru grupe (Nord, Sud, Est, Vest), dupa criterii numai de ei stiute. Fiecare echipa joaca in sezonul regulat cate 16 meciuri, 6 (3x2) cu echipele din aceeasi grupa si restul de 10 dupa un program destul de complicat, pe care eu nu l-am inteles, cu alte echipe (indiferent de grupa sau conferinta). Nu am stat sa urmaresc, dar mai mult ca sigur in afara de acele meciuri intre ele, echipele dintr-o grupa nu au aceiasi adversari in timpul sezonului regulat! Oricum, nu retrogradeaza nimeni, nu exista divizii inferioare sub egida NFL.
    In fiecare conferinta, primele 2 locuri 1 se califica direct in play-off si intalnesc castigatoarele din meciurile de baraj (wild-card games) dintre celelalte 2 locuri 1 si primele 2 locuri 2.
    Apoi au loc in play-off semifinale si finala conferintei, pentru ca in SuperBowl sa se intalneasca pentru titlul suprem castigatoarele celor doua conferinte.

    Pentru orice meci se joaca prelungiri dupa regula "golul de aur", iar cum in acest sport se inscrie destul de usor cel putin un field-goal, se intalnesc foarte rar scoruri egale dupa prelungiri (nici unul sezonul care s-a incheiat).

    Eu am urmarit in acest sezon din Boston evolutia echipei locale New England Patriots care dupa un inceput ezitant (infrangere cu 31 la 0 in prima etapa, 2 victorii - 2 infrangeri dupa 4 etape) a urmat un mars triumfator (12 victorii consecutive in sezonul regulat pentru un palmares final de 14-2 - cel mai bun dintre cele 32 de echipe - urmate de 3 victorii in play-off) pentru castigarea titlului absolut, al 2-lea din istoria clubului, dar si al 2-lea in ultimii 3 ani.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  17. #17
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1

    discutii despre fotbalul american

    Cineva mai sus in acest "thread" se arata interesat in discutii despre fotbalul american.
    Si eu as vrea sa discut in romaneste cu romani carora le place acest sport. Din pacate, nefiind in tara nu pot da curs unor invitatii la "miute"
    de fotbal american, dar mi-ar face mare placere sa discut cu fani din Romania.
    Ca punct de plecare m-am decis sa redau mai jos un post de al meu de acum doua zile pe un alt forum de discutii. Sper sa reusesc sa stirnesc ceva interes si sa provoc pe cineva la discutii despre acest sport.

    " Dupa cum probabil stiti a inceput noul sezon de ceva vreme, duminica ce vine
    va fi etapa 7-a. Deja se contureaza care sunt echipele "de batut" ca sa zic asa. In AFC sunt New England Patriots, Pittsburgh Steelers, New York Jets, cu
    voia dumneavoasra Indianapolis Colts, al carei fan sunt, si Denver Broncos.
    In NFC de departe cei mai tari sunt Philadelphia Eagles. Se tot vorbeste de Seattle Seahawks, dar dupa un inceput bun, au pierdut ultimele doua meciuri si tot St Louis Rams sunt in frunte in divizia lor.

    Atrag atentia asupra unui meci tare weekend-ul ce vine.
    Patriots - Jets in New England
    Ambele echipe sunt 5-0. New England au cistigat deja 20 de meciuri la rind,incepind din sezonul trecut , record absolut in NFL, si fac exact cea ce trebuie in fiecare meci sa cistige. Jets sunt si ei in mare forma cu QB-ul Pennington foarte bun si mai ales cu Curtis Martin , running back in mare revenire de forma.

    Colts, dupa saptamina de pauza joaca din nou acasa impotriva celor de Jacksonville Jaguars, o nuca destul de tare cu o aparare buna si care s-au invatat sa tot cistige pe final de meci , similar cu Carolina Panthers din sezonul trecut. Imi plac Colts si anul acesta , atacul e si mai tare decit in sezonul trecut iar apararea se imbunatateste vazind cu ochii, cu toate ca statistic nu s-ar parea, deocamdata. Singurul meci pierdut de Colts a fost cel impotriva lui New England, cind Edgerin James a pierdut mingea de doua ori , o data la linia de tinta. Nu ma pot entuziasma pe deplin in ce-i priveste pe Colts, atita timp cit nu vor bate pe New England, care se pare ca este "nasul" lor.

    Mai sunt si alte subiecte interesante cum ar fi jocul foarte bun al QB-ului debutant Rothlisberger pentru Steelers, etc....

    Sper sa avem cit mai multe discutii si anul acesta in masura in care sunt oameni interesati.
    Sunt curios daca in Romania mai transmit meciuri pe TV Sport precum anul trecut. "

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Ce faceti, mai? Gata va ajuns fotbalul american? Eu sunt din Mangalia si sunt un foarte mare fan al fotbalului american. Echipa mea de suflet este de 1 sezon si ceva New England Patriots care saptamana trecuta a luat bataie, dupa 21 de victorii consecutive, de la Pittsburgh Steelers (NASHPA). Cine vrea sa stie mai multe despre NFL sau regulamentul complet poate sa-mi scrie pe adresa de e-mail.
    P.S. Am gasit o minge de fotbal american nou noutza, de vanzare, Wilson (oficiala) si cu accesori dar costa 7,000,000 lei asa ca nu m-am bagat.
    THE NFL RULES!!!

  19. #19
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Din pacate nu exista nici un interes in Romania pentru fotbalul american.
    E de inteles, nu am nimic de zis. Totusi e pacat pentru ca este un sport atit de
    captivant si complex din punct de vedere tactic, mai ales dupa ce ii intelegi regulile.
    Eu sunt mare fan Colts, in primul rind pentru ca sunt din orasul unde locuiesc.
    Si eu sunt gata sa dialoghez cu fani ai fotbalului american, atit citi sunt.

  20. #20
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Salutari.

    Ce-i drept, nimeni in Romania nu se prea intereseaza de fotbal american. Nici in comunitatea romaneasca din Montreal nu e prea mare interes, eu fiind singurul roman din citi cunosc care este amator.

    Desi am practicat sportul in sine foarte putin, pot sa spun ca sint innebunit dupa el. Ma uit in fiecare week-end de la pranz la miezul noptii la meciuri, urmaresc toate meciurile in paralel la NFL.com, ma joc Madden la PS2 aproape in fiecare zi, si asa mai departe. Echipa mea favorita este St. Louis Rams (tocmai au luat bataie in play-offs. Ce jeg...). Sint membru pe board-ul lor, insa nu postez prea des, pentru ca lumea de acolo stie mult mai multe decit mine.

    Dupa cite vad, thread-ul acesta nu este prea animat. Sper insa sa il vedeti, ca sa putem continua discutia despre acest sport. Daca aveti orice intrebare despre reguli, tactici, formatii de joc, echipe sau jucatori, sint gata sa va raspund.

  21. #21
    scout sotostone's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    729
    Reputatie
    1
    Acum mai multi ani.. pe stadionul natzional nu mai ti minte cum se numea atunci.. a avut loc un meci demonstrativ de fotbal american ... cu romani... 2 echipe intitulate sugestiv "Dacii" si "Romanii"... nu stiu de ce m-a lovit.... amintirea asta si nu stiu ce legatura are ... da' sunt curios daca mai tine minte cineva ceva despre asa ceva (ori am visat cu lux de amanunte.. ori.. nu stiu.. da' parca am si fost la meciu' ala... foarte copil fiind)!
    [COLOR=Red]Don't spend 2 much time thinking... just think more about spending it [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •