Page 2 of 32 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 663

Thread: Fotbal american în România-Evolutie,Discutii Generale

  1. #22
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    codruct si Miahai13 mai dati si voi stiri, noutati, etc...

  2. #23
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Duminica asta se joaca "finalele de conferinta", adica cum ar veni, semifinalele. Echipele invingatoare vor juca Super Bowl-ul, pe 6 februarie. In prima semifinala joaca Atlanta Faclons cu Philadelphia Eagles (ora 15:00 aici - ora 22:00 in Romania). Cealalta semifinala se va juca intre New England Patriots si Pittsburgh Steelers (ora 18:30 aici - ora 1:30 in Romania).

    Unul din motivele pentru care imi place fotbalul american este pentru ca toate echipele au cam aceeasi sansa. Nu exista echipe bogate si echipe sarace. Totul se joaca pe teren, si in tacticile pe care antrenorii le dezvolta. Asa ca este foarte greu de ghicit cine va castiga duminica. Eu personal sper sa bata Falcons si Steelers, fiindca nu-i inghit deloc pe ceilalti. Am vazut ca este un fan Patriots pe aici, sper sa angajam o discutie pe tema asta daca va citi mesajul.

    Cam asta e. In rest, hai Romania si hai Steaua in cupa UEFA.

  3. #24
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Daca te referi la mine, nu sunt chiar un fan al Patriotilor, si asta pentru ca nu prea sunt un fan al fotbalului american, doar un telespectator ocazional.
    Dar cum locuiesc in Boston am urmarit pe canalele locale meciurile echipei New England Patriots in sezonul 2003-2004 si cateva din acest sezon, inclusiv pe ultimul din semifinalele conferintei, si sunt cat de cat la curent cu stirile despre echipa.

    Despre meciul de duminica... nu imi place sa dau pronosticuri, mai bine vorbim dupa el. Din cate stiu eu Patriotilor le e frica de jocul de rushing al ofensivei Otelarilor, si s-ar putea ca de ce le e frica sa nu scape. Si eu personal as fi preferat sa castige Jets saptamana trecuta, si au fost foarte ghinionisti ca nu au facut-o, dar asta e.
    Pe de alta parte am destula incredere ca Belichick va gasi din nou tactica invingatoare pentru cei din Boston; parerea mea e ca echipa asta e 60% Belichick si 40% restul.

    Iti pot spune despre atmosfera din oras, atat comentatorii sportivi locali cat si suporterii fiind (nu stiu de ce) foarte increzatori ca Patriotii vor merge din nou anul acesta pana la capat. De asemenea am vazut si ca previziunile ii dau pe Patrioti favoriti, dar eu cred ca se poate intampla orice.

    Asadar mai vorbim eventual dupa meci, daca nu o sa fii prea suparat de infrangerea favoritilor
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  4. #25
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Meciul s-a terminat acum o ora, si sint destul de secat. Dupa ce prima pasa a lui Roethilsberger (QB-ul de la Pittsburgh) a fost interceptata, mi-am dat seama ca o sa bata Patriotii la scor. Se pare ca acestia din urma au scapat de ce le era frica, pentru ca dupa vreo 5 minute era deja 10-0 pentru ei, ceea ce i-a obligat pe Steelers sa paseze mai mult.

    Sint de acord ca Belichick este probabil cel mai bun antrenor din citi sint in liga. Imi place filozofia lui "fara idioti in echipa", adica fara jucatori gen Randy Moss si altii ca el. Motivul pentru care nu-mi place mie de Patriots este pentru ca apararea lor joaca cheap (mai ales Rodney Harrison), si pentru ca de regula arbitrii tin cu ei (vezi Super Bowl-ul de acum 3 ani). Si in meciul de azi au avut destul de mult "ajutor" din partea arbitrilor, ca de exemplu la 3rd si 17 ala la care s-a dat defensive holding.

    Daca Patriotii au scapat de ce le era frica, se pare ca eu n-am scapat, adica un Super Bowl Eagles-Patriots (ARRRRGGHHHH.....). Chiar daca nu imi face nici o placere, o sa tin totusi cu Patriots, fiindca n-am absolut nici un respect pentru Eagles, mai ales din cauza fanilor lor (e puzderie de ei la Montreal).

  5. #26
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    S-a facut 10-0 in 5 minute pentru ca Patriotii au venit cu lectia foarte bine invatata si au aplicat-o foarte bine inca de la inceput, aratand un joc complet si o tactica superioara. In plus se pare ca avand in spate aceasta serie de 7-0 (acum 8-0) in play-off in ultimii ani, New England adopta de fiecare data o mentalitate de invingator si par a detine reteta magica a victoriei in meciurile decisive.

    In ambele meciuri ale Patriotilor din playoff-ul acesta cam asta mi s-a parut capitolul cu cea mai evidenta superioritate in fata adversarului, psihicul echipei si in mod special al quarterback-ului.

    Saptamana trecuta l-au dominat pe Payton Manning care a ajuns la vreo 0-6 in fata Patriotilor in ciuda unui sezon regulat al carui MVP declarat a fost, saptamana asta l-au facut praf pe "Big Ben" Roethlisberger aplicandu-i prima infrangere in NFL din cariera, cu 3 interceptii de pase (inclusiv prima incercata, cum ai spus si tu) si alte cateva "aproape interceptii". Practic la fiecare pasa tremura inima fanilor din Pittsburgh de frica unei noi interceptii.

    Despre faza cu defensive holding la 3rd & 17, comentatorii de aici au zis ca a fost clara tinerea si la fel mi s-a parut si mie; e adevarat ca a picat numai bine Patriotilor, poate e adevarat si ca arbitrii ar fi putut trece peste ea, dar "au acoperire regulamentara" ca sa folosesc un termen din fotbalul european, si Steelers nu au comentat in nici un fel faza; pana la urma ideea e ca de ce l-a mancat pe aparatorul respectiv mana sa tina la 3rd & 17, nu de ce au dat arbitrii infractiune in acel moment.

    Una peste alta eu zic ca Patriotii au parut mult mai decisi sa castige, iar pentru Otelari si mai ales pentru Roethlisberger a parut o palarie prea mare Superbowl-ul de anul acesta. De aici s-a ajuns la un meci fara istoric in care Steelers au fost tinuti aproape tot meciul la cel putin 10 puncte diferenta, ajungandu-se pe final la 41-20, touchdown-ul de 41-27 inscriindu-se practic pe "defensive indifference" ca sa imprumut un termen din baseball.

    Despre Superbowl, din nou nu vreau sa intru in amanunte inainte de meci, am incredere in continuare in tactica lui Belichick si in psihicul echipei, m-a cam pus pe ganduri faptul ca si tu o sa tii cu Patriotii, vad ca in general alegi echipele care pierd dar cu o echipa ca New England nu prea cred ca e loc de superstitii (pe aici deja nu se mai vorbeste decat de parada de dupa, de Dinasty, de Dallas Cowboys 3 din 4 intre 92 si 95 - NE Patriots 3 din 4 intre 01 si 04, Lombardi 9-1 in playoff - Belichick deja 9-1 aiming to 10-1 si altele asemenea).

    Later edit: ca sa dam si niste rezultate, ieri in finalele conferintelor:
    NFC: Soimii din Atlanta @ Vulturii din Philadelphia 10-27
    AFC: Patriotii din New England @ Otelarii din Pittsburgh 41-27

    Superbowl XXXIX, Jacksonville FL, February 6th 2005:
    NE Patriots - Philadelphia Eagles
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  6. #27
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Ce-i drept, cam tin cu echipele care pierd. In ultimele doua week-end-uri toate cele 6 echipe pe care l-am ales au pierdut. Sper sa nu-ti port ghinion....

    Cit despre faptul ca toata lumea de la Boston vorbeste de "dinastie", "3 din 4", "10-1 in playoffs" si altele, asta nu-mi miroase deloc bine. Ca sa-ti dau un exemplu de trista amintire pentru mine, ne intoarcem la primul Super Bowl din alea "3 din 4", intre Patriots si St-Louis Rams. Nu stiu daca iti mai aduci aminte, dar Rams erau favoriti cu 17 puncte, si se tineau de comentarii gen "noi vrem sa cistigam 5 Super-Bowluri", "dinastia incepe in seara asta", etc. Asa ca stii povestea cu pielea ursului...

    Daca iti face placere, in loc sa tin cu Patriotii, o sa tin sa iasa meci egal si sa dea cu banul la sfirsit. Cu Eagles nu o sa tin niciodata...

  7. #28
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Anul asta n-a mai dat TV Sport-ul romanesc nici un meci din NFL, asa ca nu prea stiu cum se joaca decat de prin articole si din posturile voastre, si cum favoritii mei de la Oakland Raiders n-au facut nici o branza, imi aleg sa tin cu Eagles in finala... desi mari favoriti si virtuali campioni par a fi New England.

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Question cine transmite finala in romania?

    anul trecut a fost tvsport. sper ca nu ne-au abandonat. daca stie careva il rog frumos sa anunte in timp util. merci

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Forza Dinamo

  10. #31
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Salut!
    Imi placea fotbalul american si inainte dar nu ii stiam regulile,de cand m-am apucat sa joc Madden NFL 2005 a inceput sa-mi placa si mai mult! Din pacate nu am unde sa vad finala dar avand in vedere ca Patriots sunt favoriti am sa tin cu Eagles!!

    Poate ar trebui sa facem o transmisie live...sau rezumatul yard by yard pe forum ca ora e destul de inaintata!

    Ps:Ce parere aveti despre Any Given Sunday?
    AFC Red member

  11. #32
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Daca este cineva din Romania interesat sa urmareasca incepand cu acea ora play-by-play (meciul incepe la 1:30AM si va dura cel putin 3 ore...), sigur se va transmite in multe locuri, unul dintre ele fiind
    http://www.superbowl.com/scores
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  12. #33
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    E si pe yahoo.com
    AFC Red member

  13. #34
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    AFRTS.Asta este trustul media care va transmite in anul acesta Superbowl-ul.Nu stiu care este televiziunea lor.Am impresia ca Telesport dar nu stiu sigur.Voi nu stiti?

  14. #35
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    TV Sport, nu Telesport. Acum la 22:30.

  15. #36
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Nu cred ca e la 22.30 pt ca pe site-ul lor zic ca este azi la 6.30 pm ora Floridei,se disputa in Jacksonville ceea ce inseamna ora 1.30 am la noi.In programele TV nu am gasit nimic

  16. #37
    Colts fan codrutc's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hamden, Connecticut, USA
    Posts
    4,441
    Reputatie
    1
    Salutare la toata lumea,
    Ma bucur mult sa vad ca au aparut multe postari
    legate de fotbalul american de cand am vizitat eu site-ul ultima data.
    Nu am stiut nimic intrucat nu am setat sa mi se trimita e-mail cand
    cineva posteaza ceva pe "thread-ul" acesta.
    Apropo numele meu este Codrut. Cand am creat contul am tiparit din greseala
    "codruct" in loc de "codrutc". Nu stiu cine este moderator dar daca imi vede mesajul l-as ruga sa-mi schimbe numele contului. Nu-i musai totusi.

    Acum sa trec la fotbal. Pacat ca nu se poate vedea Superbowl-ul si in Romania.
    Anticipez un meci frumos, chiar daca poate nu va fi decis la un scor strans.
    Eu merg pe mana celor de la New England, in primul rand pentru ca cred ca sunt buni (apropo Seymour se pare ca va juca), iar in al doilea rand pentru ca i-au batut pe cei de la Colts, echipa orasului meu, cu atacul lor ce credeam ca nu poate fi oprit anul acesta.
    Pentru cei care nu locuiesc in State, vreau sa zic ca dupa cum probabil banuiti, meciul a dominat canalele TV toata saptamana cu transmisiuni de la fata locului. In pauza meciului ca concerta Paul McCartney.
    Au fost un mare capat de afis ce au dominat talk-showrile si anume daca Terel Owens, wide receiver-ul celor de la Eagles va juca sau nu. Tipul a suferit o operatie la glezna pe 19 Decembrie si iata ca acum se pare ca va juca in superbowl.
    Se mai discuta si daca Bill Belichick, antrenorul celor de la Patriots va ajunge la un record 10-1 in meciurile jucate cu el ca antrenor principal in playoffs. Recordul actual era detinut de catre cel caruia trofeul ce se acorda castigatoarei superbowl-ului ii poarta numele, Vince Lombardi , cel care i-a facut pe Packers faimosi si a castigat primele doua superbowl-uri din era moderna ('67', '68) ca antrenor.
    Mai este desigur discutata problema daca Patriots se pot numi "dinastie" si compara cu alte echipe precum Steelers in anii '70, 49ers in '80 si Dallas in '90
    in cazul ca vor castiga diseara. Parerea mea este ca nici nu se pune problema iar argumentul poarta numele aflat pe buzele tuturor, "salary cap"
    Mai este inca ceva, se demonstreaza ce face un bun management si o buna echipa de antrenori.
    Cam atat pentru acum, sper sa discutam imediat dupa meci.

    Codrut

  17. #38
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    romania sucks. ce mai tam tam faceau anul trecut cu superbowlul si acuma ia uite ce liniste. nimeni nu pomeneste nimic despre acest eveniment. parca nici nu ar exista. sa-i inghita pamantul pe toti cu televiziunile lor de rahat

  18. #39
    senior Mihai13's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Montreal
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Nu se poate sa nu se fi transmis meciul si in Romania, americanii tot tipa in gura mare ca meciul este transmis in nu stiu cite tari, si ca cistigatorii meciului sint "World Champions" (ceea ce rezuma perfect mentalitatea unora dintre ei, adica Statele Unite = lumea).

  19. #40
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Va zic eu:nu s-a transmis nicaieri la noi.Eu am cautat in mod special pe toate canalele existente si nu am gasit nimic.Trebuia difuzat,conform site-ului www.nfl.com de trustul AFRTS(care o mai fi si asta) care are nu stiu ce televiziune la noi.Nu am reusit sa aflu care televiziune.Cert e ca nu s-a putut urmari.RUSINE celor care sunt responsabili pentru ca este un eveniment grandios care la noi nu se intalneste si de la care am putea lua aminte

  20. #41
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Nu a fost transmis pe TV SPORT?Azi dimineata???Daca a fost transmis...cand il dau in reluare?


    @mihai13:Ai dreptate cu world champions...sa nu mai vb de baseball la fel joaca intre ei la nivel de cluburi si tot campionat mondial se cheama

    Dar cand ies afara din USA cu Dream Team-ul sau the soccer team nu prea arata a campionii
    AFC Red member

  21. #42
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Rezultat final NE PATRIOTS - P EAGLES 24-21. Pt userii din America: cum a fost meciul?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •