Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 66 of 66

Thread: Campionatul Mondial de Schi Fond 2007/2008

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Nu se poate fara sprint, trebuie sa intelegi ca sunt anumiti sportivi care participa doar la sprint si altii care participa si la sprint si la probele de distanta! Nu le poti lua acest drept sprinterilor, nu se poate elimina aceasta proba fiindca le iei posibilitatea de a concura pe acea proba pe care s-au specializat! La fel, cum am mai spus, nu poti face tot calendarul numai cu probe de distanta, una dupa alta, fiindca nimeni nu ar rezista in ritmul asta. Trebuie sa existe in egala masura probe pe distante lungi si probe pe distante scurte, intercalate.
    Gandeste-te cum ar fi sa se scoata la biatlon sprintul, ti-ar conveni? Nu cred. Asa si aici. Cat despre faptul ca "trebuie sa fii matematician ca sa intelegi ceva din turul de schi" iar nu e adevarat! Nu tre' sa fii nici un matematician, ca nu te pune nimeni sa faci socoteli! Ai cronometrul mereu pe ecran, ai grila de start pe site-ul oficial cu timpii de plecare ai fiecarui sportiv, deci care e problema?


    Sprintul la biatlon are 10km. La schi fond pana acum 10 ani proba de 10km era considerata de sprint.
    Iti repet, pana acum 10 ani nu existau probe mai scurte de 5 km la feminin si 10km la masculin. Daca se putea atunci, de ce nu se poate si acum?

    Cei care participa la probe de 1km nu sunt schiori de fond. Daca nu pot participa la probe lungi sa se lase de sport. Nu eu am dat numele acestui sport: SCHI FOND. Atunci sa i se schimbe numele.

  2. #65
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Sprintul la biatlon are 10km. La schi fond pana acum 10 ani proba de 10km era considerata de sprint.
    Iti repet, pana acum 10 ani nu existau probe mai scurte de 5 km la feminin si 10km la masculin. Daca se putea atunci, de ce nu se poate si acum?

    De-aia, fiindca e si disciplina olimpica si nu se poate tine doar la Olimpiada, din 4 in 4 ani!

    Cei care participa la probe de 1km nu sunt schiori de fond. Daca nu pot participa la probe lungi sa se lase de sport. Nu eu am dat numele acestui sport: SCHI FOND. Atunci sa i se schimbe numele.
    Nu neaparat! Ti-am mai explicat ca sunt unii sportivi care participa SI la probele de sprint SI la probele de distanta,vezi in clasament Tor Arne Hetland sau Axel Teichmann, si astia sunt fondisti de baza, deci nu poti sa spui ca NU SUNT fondisti doar pentru ca mai participa si la probele de sprint!
    Sunt doar cateva exceptii care nu pot fi numiti "schiori de fond" cum spuneai tu si care participa DOAR la probele de sprint: Emil Joensonn si Ola Vigen Hattestad si mai e Johan Kjoelstad si Bjorn Lind.
    Trebuie sa intelegi ca schiul fond nu inseamna doar probe pe distante lungi, ci si pe distante scurte, asa cum la atletism exista proba de 5000 m dar si cea de 1000 m si 100m, la fel si in schiul fond, aceste distante scurte sunt de cross (care de fapt e si denumirea schiului-fond : "cross-country") si testeaza tocmai rapiditatea schiorilor pe distante scurte. Deci trebuie sa existe si astfel de probe in Cupa Mondiala, fiindca altfel ar deveni monotona numai cu probe de 10, 15 si 20 km repetandu-se in fiecare saptamana!

  3. #66
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ei, cum e, rob_din? Ai vazut ca mi-ai dat dreptate pe topicul cu combinata nordica, erai intrigat ca de ce s-a lasat in calendar o singura proba care se repeta saptamanal pe tot sezonul, si ca de ce s-a scos sprintul! Vezi, cand eu iti explicam la schiul fond de ce nu se pot scoate probele de sprint, erai de alta parere! Vezi, asa s-ar intampla si-n combinata daca s-ar scoate sprintul, ar ramane doar probe de 10km si 20 km tot sezonul si n-ar mai avea nici un farmec.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •