View Poll Results: Il mai aveti la inima pe Gica Popescu?

Voters
71. You may not vote on this poll
  • Da

    34 47.89%
  • Nu

    37 52.11%
Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 202

Thread: ... GICA POPESCU !

  1. #1
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Thumbs down ... GICA POPESCU !

    "Asa va arata stadionul la retragerea lui Gica"

    http://www.libertatea.ro/img/photoarchive/stad_4168.jpg


    Dupa ce au aflat ca Gica Popescu vrea un meci de retragere pe stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova, suporterii Universitatii au raspuns ieri initiativei "Baciului". Acestia au afisat de dupa-amiaza un banner care acopera tot sectorul rezervat galeriei Stiintei, pe care scrie: "Popescu... Asa va arata stadionul la meciul tau de retragere". "Acum vrea meci de retragere la Craiova? Dar ne intrebam si noi, unde este respectul pentru suporterii Universitatii? Cand i s-a facut oferta de a se duce la Besiktas, a spus ca nu face acest lucru din respect pentru suporterii Galatei. Dar cand a semnat cu Dinamo, unde a aratat ca respecta Universitatea? Nu putem sa acceptam un personaj care se afla in contradictoriu mai tot timpul. La retragerea lui, arena va fi goala!", a declarat liderul "Peluzei Sud".

    Libertatea


    Trist dar meritat!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #2
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    ce au facut idiotii din galerie cu acest banner este o tampenie, sincer cred ca altcineva este in spatele acestei actiuni, cineva obisnuit cu opozitia si caruia ii este frica de GP.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  3. #3
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Eu nu inteleg ura pe care o poarta unii suporteri Craioveni pentru Gica Popescu,a gresit o data,de doua ori dar nu cred ca fost cineva care sa reprezinte Craiova peste hotare mai bine ca el!
    Eu nu cred ca va puteti permite sa-l tratati asa!Dar asta e..parerea mea

    Am vazut recent un interviu cu Ronaldo pe RaiUno unde le ura Sarbatori Fericite suporterilor de la Inter(felicitari in mare parte acceptate)!

    Oare daca v-ar ura si Popescu la fel,ce ati face?L-ati omori pentru blasfemie?
    Intrebarile se indreapta spre acei fani care nu stiu sa aprecieze,sa ierte si vad doar greselile!

    Ps:Nu a fost jucatorul meu preferat niciodata dar nu cred ca asa trebuie tratat un OM!

  4. #4
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    In mare parte au dreptate, dar nu trebuiau sa actioneze in numele tuturor suporterilor STIINTEI, este un gest infect, ar trebuie sa le fie rusine celor din galerie ca s-au pronuntat in locul marii majoritati ai fanilor alb-albastri!
    Eu personal l-as ierta pe GP daca ar veni la STIINTA si s-ar implica atat material cat si cu sufletul, atunci ar merita un meci de retragere in glorie pe 'ION OBLEMENCO'.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #5
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Cred ca asa va arata tribuna peluzei sud a stadionului Ion Oblemenco, in rest tot stadionul va fi plin si toate lumea il va primi cu urale pe GP!
    Gica nu trebuie sa ia inconsiderare un banner, el trebuie ia in seama parerea majoritati publicului oltean!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Eu o sa fiu pe stadion , daca se va disputa acest meci aici.... Despre gestul suporterilor vom discuta.

  7. #7
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    sa ca tine restul, Oltenilor, edmond.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  8. #8
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Dar cum de a aparut atat de repede acel articol din ziar si poza cu tribuna goala?
    Eu cred ca este facatura ziaristica..libertatea parca este ziar bucurestean nu? fosta informatia bucurestiului..ce repede au aflat parerea suporterilor craioveni..mai repede decat multe alte lucruri mai importante, mai arzatoare si pentru care au avut mult mai mult timp la dispozitie...lucruri de langa ei (printre blocuri cum scrie la locatia lui frozen).
    Din pacate se vad roadele..
    Last edited by ion-1; 22nd December 2003 at 19:36.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Exista posibilitatea ca sa fie ideea domnului presedintelui Mititelu ... Gica Popescu tocmai a facut niste comentarii nu tocmai favorabile la adresa acestuia.

    Ioane , pe sectiunea "ultima ora" postam doar stiri , comentariile le facem pe celelalte sectiuni...

  10. #10
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Legenda Gica Popescu!

    Gheorghe Popescu alb-albastru!

    In 1985 a debutat la Universitatea Craiova una din marile sperante ale clubului din Banie. Nascut pe 9.10.1967 in Calafat, Gheorghe Popescu promitea si ulterior avea sa devina un mare jucator.
    In 1988 a fost 'luat cu arcanu' de conducerea comunista a tarii din acea perioada si dus sa joace la Steaua. Dupa ce a evoluat acolo un tur de campionat, a fugit de la Steaua pentru a juca la Universitatea Craiova. A fost unul dintre cele mai curajoase gesturi pe care le-a facut vreun jucator pentru Universitatea Craiova.

    http://www.craiova-maxima.com/legende/ghpopescu1.jpg

    vara lui 1990 se transfera la PSV Eindhoven, dupa ce in campionatul atunci incheiat Universitatea Craiova, cu el capitan si lider de necontestat, a invins in toamna lui 1989, ultima a comunistilor in Romania, cele mai puternice 4 echipe sustinute de regimul comunist: 1-0 cu Dinamo la Craiova, 1-0 cu Victoria la Bucuresti, 2-0 cu Flacara Moreni si, cea mai importanta victorie, 2-1 cu Steaua in Ghencea, echipa militara fiind, la acea ora, vicecampioana a Europei.
    In Europa a jucat la PSV Eindhoven, Tottenham Hotspur, FC Barcelona, Galatasaray Istanbul, Lecce, castigand, pe langa numeroase trofee nationale, Cupa Cupelor cu FC Barcelona, Cupa UEFA si Supercupa Europei cu Galatasaray.
    Pentru Universitatea Craiova a murit in august 2002, cand s-a transferat la Dinamo, clubul care a incercat in repetate randuri sa distruga Stiinta si, exact in acea perioada, aproape reusise. Gheorghe Popescu n-a tinut cont de asta.

    Adrian - august 2003



    Gheorghe Popescu ... cel rosu!

    Gheorghe Popescu a fost idol al suporterilor Universitatii Craiova pentru foarte mult timp. La orice mare echipa juca, Popescu venea din partea Craiovei. Ca suporter al Craiovei m-am bucurat pentru el cand a castigat Cupa Cupelor cu FC Barcelona sau Cupa UEFA cu Galatasaray. M-am bucurat si pentru Hagi sau alti jucatori români, dar Gheorghe Popescu era de-al nostru! Scriu aceste randuri la aproape un an de cand Gheorghe Popescu nu mai este pentru mine, dar si pentru multi alti suporteri ai Stiintei, din partea Craiovei. Am comentat si la ora respectiva transferul lui la cea mai urâta echipa care a existat vreodata. Iata comentariile din acel moment ale altor suporteri ai Universitatii Craiova:

    http://www.craiova-maxima.com/legende/ghpopescu2.gif

    Gazeta Sporturilor - 16 august 2002

    "Doar Hagi rămîne Rege!"


    "Site-ul Craiova Maxima îsi exprimă regretul pentru moartea unuia din simbolurile "Stiintei"" - www.craiova-maxima.com
    "A fost un idol, putea să fie ZEU, acum nu e decît un muritor de rînd... Acum declară că a tratat cu Universitatea, că a asteptat răspuns, bla-bla... Părerea mea este că e o NESIMTIRE să ceri 500.000 de dolari pe an unui club care a trecut prin ce a trecut, club ce abia se pune pe picioare după dezastrul lăsat chiar de asociatul tău de afaceri! Au dispărut pînă si trofeele din sediul clubului!" - bluescorpion
    "Popescu a ajuns javră"... - gobblin
    "Poate că este mai bine asa, ne-am luat gîndul de la el, iar el ar trebui să îsi ia gîndul de la "Stiinta", pentru că, în situatia în care se va întoarce vreodată, nici Netoiu nu va fi primit mai rău!" - nutzys
    "Un "trădător de rînd"! Iar cine nu stie despre ce e vorba: Gică Popescu a semnat un contract de doi ani cu Dinamo! Să le fie tărîna usoară!" - Adrian
    "În viitorul campionat mă interesează un singur meci, în etapa 30: CRAIOVA - Dinamo, meciul care va decide campioana... Si chiar dacă noi nu vom cîstiga, vreau cu toată ura din mine să piardă Dinamo si toti "cîinii" să-si muste labele ..... Oricum, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI ESTE "STIINTA" SI CAMPIONII NOSTRI SE CHEAMĂ: BADEA, SăNDOI, CÎRTU, BALACI, OBLEMENCO,.... cu durere în suflet nu si Gică Popescu" - săgeata
    "Cel care l-a influentat pe Popescu a fost Becali. De ce? Pentru sprijinul pe care Becali o să i-l dea lui Popescu pentru a deveni presedinte al FRF după plecarea lui Sandu" - ploiesti
    "Nu vreau să pun degetul mai rău pe rană, îmi dau seama cît vă doare. Mă doare pe mine, pentru că l-am stimat enorm atunci cînd în 1989 a dat cu tifla militiei si sistemului comunist. Ceea ce s-a întîmplat acum ne dezvăluie faptul că banu' poate să schimbe ceea ce noi considerăm "credintă si onestitate". Sînt curios ce o să se întîmple atunci cînd javrele (si aici îl includ si pe el) vor juca în Bănie. Păcat! S-a stins o legendă!" - UNIONExSS (suporter Rapid)
    "Seamănă cu un actor de pe marele ecran care, ajuns la finalul carierei, în dorinta de a mai pune mîna pe ceva bani, acceptă un rol secundar într-o telenovelă... În loc de a fi venerat de un întreg oras, asa cum este venerat Nelutu Sabău de către clujeni, a ajuns, e drept, pe bani buni (singurii care contează, nu-i asa?), la o trupă de ratati, care de-abia asteaptă la primul esec să strige: "M... la olteni!!", capodoperă a agramatismului suportericesc. Evident, Popescu va asculta impasibil aceste invective, el nemaifiind - nu-i asa? - oltean!!!" - Harvey


    Ce s-a intamplat ... acum se stie. Asa cum a prevazut Harvey, la primul esec a fost injurat, ulterior plecand cu coada intre picioare de la catzei. Ce este mai regretabil este ca nici acum nu si-a dat seama de greseala imensa facuta, afirmand ca regreta intoarcerea in campionatul romanesc, nu venirea la Dinamo, club care in acea vara aproape desfintase Universitatea Craiova, pe care Popescu pretinde(a) ca o iubeste. In acest context, apare o singura intrebare: Pavel Badea, intors in Romania in aceeasi perioada, dar la Universitatea Craiova, de ce nu regreta intoarcerea in fotbalul romanesc ?

    Adrian - august 2003

    P.S.: Iata ce declara Gheorghe Popescu inainte cu o luna de a semna pentru Dinamo!
    http://www.craiova-maxima.com/legende/ghpopescu3.htm


    Dureros, concluziile puteti sa le trageti dupa acest articol!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #11
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Baditza

    Aceasta comparatie pune degetul pe rana noastra, a oltenilor


    Gica Popescu: "Orgoliul nu m-a lasat sa mai fac eu inca un pas spre Universitatea Craiova. N-am putut. Plus ca nu mai era doar echipa Craiovei, ci a unui patron cu care eu discutasem de la fotbalist la patron. Pai, tu, Dinel Staicu, voiai sa ma comanzi pe mine, Gica Popescu, pe 100.000 de dolari pe an si nici aia siguri?" Pana la urma s-a dus la dinamo probabil pentru 150.000 de dolari.
    "Gica Popescu - Viata mea" de Daniel Nanu, pag.472



    Pavel Badea: "Marirea salariului nici nu a intrat in discutie. Eu sunt nascut si crescut aici, iar tot ce am realizat in viata se datoreaza in mare parte acestui oras. Am castigat suficient in cariera mea pentru a pune banii in plan secund. Am jucat atatia ani pentru bani. Acum este timpul sa-mi fac meseria din placere si sa ajut si eu cum pot acest club." Si are un salariu anual de 12.000 de dolari.
    "Prosport" - 09.10.2003, pag.5

    http://www.craiova-maxima.com/legende/badea.jpg


    Concluzie

    Doi jucatori de 36 de ani care au insemnat mult pentru Stiinta in anii '90. Dar nu este suficient sa fii jucator mare ca sa ai si caracter. Banii te ajuta sa ai unele satisfactii dar poti sa pierzi multe lucruri mai importante. "Badita" a trait in teren, jucand pentru Stiinta, atmosfera meciului Craiova - Steaua 3-1 din toamna lui 2002, 40.000 de oameni in trebune, alti 20.000 ramasi la portile stadionului, in timp ce Gheorghe Popescu facea act de prezenta la un dinamo - FC Arges 3-0, in fata a catorva sute de spectatori, la un meci a carui rezultat se cunostea dinainte.
    Ar fi bine sa-i uitam pe cei care nu merita iubirea noastra si sa apreciem pe cei care lupta pentru gloria "Stiintei".
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  12. #12
    omu` cu prazu` MATRIX98's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, pe o plaja in Groenlanda
    Posts
    317
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by frozen
    ce au facut idiotii din galerie cu acest banner este o tampenie, sincer cred ca altcineva este in spatele acestei actiuni, cineva obisnuit cu opozitia si caruia ii este frica de GP.
    frozen , spui numai prostii , serios. NOI, SUPORTERII NU SUNTEM CONDUSI DE NIMENI. ASTA SA FIE CLAR !! Deci mai usor cu afirmatiile astea.
    Forza Stiinta !!!!
    Amor de lejos, felices los quatro....

  13. #13
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Ca sa dau un raspuns sec la poll, nu, nu il mai am la inima pe GP..dar oricum, subiectul este delicat si se poate dezbate mult pe marginea lui GP: cat datoreaza si cat a oferit Universitatii..

  14. #14
    omu` cu prazu` MATRIX98's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, pe o plaja in Groenlanda
    Posts
    317
    Reputatie
    1
    Daca vrea iertare, o sa-i trebuiasca destui ani sa o obtina, si in acelasi timp sa se implice serios in reconstructia echipei...poate doar asa o sa mai poata repara ceva ...poate....
    Amor de lejos, felices los quatro....

  15. #15
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    daca gp isi va cere scuze public fata de suporterii Stiintei mai merge, daca nu sa-si vada de afacerile lui cu clanul fecali

    Matrix nu-l pune la "zid" pe Frozen care e un suporter "cool", mai bine ocupate de "prietenii" nostrii
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    MATRIX 98 , spune-ne tu atunci cine a avut ideea acestui banner , cum a aparut asa repede si cum au ajuns si ziarele si televiziunile sa-l prezinte imediat...
    Nici macar nu era o hotarare , era doar o intentie facuta public...

  17. #17
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    adrian mititelu

  18. #18
    omu` cu prazu` MATRIX98's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, pe o plaja in Groenlanda
    Posts
    317
    Reputatie
    1
    inter, nu am nimic cu frozen , imi place de el. Dar ma deranja faza cu "idiotii din galerie" Nu cred ca e cazul sa vb fara sa stie. EDMOND_ , daca ejti curios a cui a fost ideea cu banneru`, iti trimit aucum un pm , cu logul, cu unul dintre liderii galeriei. Chiar acum vb cu el. Nu vreau sa-l fac public din motive lesne de inteles, de aceea iti trimit pm . Lion, crede-ma , lu Mititelu i-ar place sa se implice si GP la Universitatea.
    Amor de lejos, felices los quatro....

  19. #19
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Ho MATRIX98, ce te enervashi asa? :O
    Ia-o usor, eu m-am referit la faptul ca ultrasii olteni au gresit cand au afisat acel banner in numele tuturor suporterilor alb-albastri, asa ceva nu se poate! Parerea lor nu inseamna neaparat parerea tuturor sustinatorilor Stiintei, asta cred ca este destul de clar!
    Eu am fost ranit de plecarea lui GP la dinamo si m-a durut enorm ca nu a venit in Banie, imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat daca Gica ar fi venit in Banie?
    Ar fi fost sarbatoare, toate lumea mergea in siruri catre stadion ca sa-l vada pe Baci, dar el a ales dinamo, cred ca a fost jignit destul la inceputul campionatului trecut, acum ar fi bine sa il lasam in pace si sa-l convingem sa vine la STIINTA, ca actionar! Nu ne trebuie sa ii dam cu sutul in fund si sa-l izgonim de pe meleagurile oltene in care el de altfel s-a nascut...
    Eu il voi avea intotdeauna la inima pe Gica si o sa-l iert definitiv pt tradarea pe care ne-a produs-o, cand va investi la UNIVERSITATEA CRAIOVA!

    Sarbatori fericite Gica Popescu si un An Nou Fericit!
    Last edited by ady_azzuro; 22nd December 2003 at 22:21.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  20. #20
    omu` cu prazu` MATRIX98's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, pe o plaja in Groenlanda
    Posts
    317
    Reputatie
    1
    ady, bagi tu mana in foc ca nu o sa fie asa stadionul?? cel putin peluza... si chiar daca o sa fie destul de plin(e probabil) , cred ca mai mult o sa fie injurat decât aplaudat. Incearca el sa se apropie de suporteri incet incet, da inainte de toate e orgoliul nostru prostesc , pot spune. Cunosc destui baieti din galerie care au zis ca le-ar place sa vina GP la Craiova , da in acelasi timp l-ar critica si injura. Asta pana o sa faca ceva bun la Craiova (campionat câstigat, echipa puternica, etc...) Greu de inteles, si totusi nu chiar asa greu...
    Amor de lejos, felices los quatro....

  21. #21
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MATRIX98
    ady, bagi tu mana in foc ca nu o sa fie asa stadionul?? cel putin peluza... si chiar daca o sa fie destul de plin(e probabil) , cred ca mai mult o sa fie injurat decât aplaudat. Incearca el sa se apropie de suporteri incet incet, da inainte de toate e orgoliul nostru prostesc , pot spune. Cunosc destui baieti din galerie care au zis ca le-ar place sa vina GP la Craiova , da in acelasi timp l-ar critica si injura. Asta pana o sa faca ceva bun la Craiova (campionat câstigat, echipa puternica, etc...) Greu de inteles, si totusi nu chiar asa greu...
    Bag mana in foc ca stadionul va fi plin cand Gica se va retrage!
    Eu cred ca se va ajunge la o situatie hilara cand jumate din stadion va aplauda, jumate va injura, cred ca ne-am face de rusine!
    Eu sunt de aceasi parere cu baietii din galerie, mi-ar place ca GP sa vine la Craiova si sa fim toti fericiti, dar in acelasi timp l-as injura, onoarea lui s-a dus pe apa sambetei cand a plecat la dinamo. Este o situatie foarte delicata, eu unul nu m-am decis inca sa-l iert pe GP, dar sper sa imi dea oportunitatea sa o fac pana la urma!
    As face orice, dar numai in locul lui Gica sa nu fiu in momentele acestea!
    Cred ca va regreta toata viata ca nu a ales Craiova la sfarsit de cariera, daca este OLTEAN adevarat va veni la STIINTA si va face performanta in Banie!
    FORZA STIINTA!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •