View Poll Results: Il mai aveti la inima pe Gica Popescu?

Voters
71. You may not vote on this poll
  • Da

    34 47.89%
  • Nu

    37 52.11%
Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 202

Thread: ... GICA POPESCU !

  1. #22
    omu` cu prazu` MATRIX98's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, pe o plaja in Groenlanda
    Posts
    317
    Reputatie
    1
    probabil !
    Amor de lejos, felices los quatro....

  2. #23
    incepator
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Sunt 100% de acord cu MATRIX98





    Forza Stiinta

  3. #24
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Gica Popescu!!

    Iata ce spune Gazeta de Sud!


    Pe cine sperie Gica Popescu?


    Un Tir(ca) nu-i reprezinta pe toti suporterii olteni!

    http://www.gds.ro/work/poze/sport_23122003.jpg

    De cind au preluat Universitatea, in urma cu un an si jumatate, actualii conducatori traiesc cu frica in sin, pe post de sperietoare fiind Gica Popescu, emblema Stiintei de la sfirsitul anilor '80! Dupa ce au aburit suporterii cu declaratii de genul „Gica ne-a cerut prea mult!“, cind de fapt, ei au fost cei care nu l-au mai cautat pe „Baci“, acesta semnind in final cu Dinamo, oficialii craioveni il obstructioneaza in fel si chip pe cel caruia adevaratii suporteri olteni, intinsi pe jos, i-au strigat „Treci cu masina peste noi, Tu esti Dumnezeul nostru!“. De fapt, asta este diferenta intre unul care urca zeci de mii de oameni pe garduri si unii care arboreaza bannere!
    Intr-o zi linistita de iarna, vacanta fiind, frica de Dumnezeul oltenilor a reaparut iarasi in memoria unor asa-zisi fani ai Universitatii. Cum faptul ca Popescu a semnat cu Dinamo, ulterior recunoscindu-si greseala, fusese dat uitarii, lumea amintindu-si doar ce a facut Gica Popescu pentru Universitatea, unii au trecut la un atac mirsav, beneficiind de o gloata aservita. Cum? In stilul deja traditional, cu bannere pe garduri. Asa cum era de asteptat, unul dintre liderii galeriei, Gabi Tirca, zis, „Blondu“, si-a facut din nou datoria si a pus un banner pe gardul peluzei, acolo unde inaintasii sai, adevaratii fani ai Stiintei, i-au pupat picioarele lui Gica, atunci cind „Blondu“ nici nu auzise macar de sportul rege! Pai stie el „Blondu“ cum i se striga numele lui Popescu? Nu! Pentru a afla, in afara de indemnul de citi mai multe ziare ale vremii si de a privi niscaiva casete video, ii spunem noi. Crainicul stadionului striga pe rind numele fiecarui jucator in ordinea numerelor de pe tricou, ajungea la numarul 11, pentru ca in final sa strige: „Cu numarul noua si capitan de echipa...“ si din zeci de mii de piepturi rasuna „Gica Popescu!“. Fara suparare, dar Gabi Blondu este doar un Tir(ca) al miilor de fani adevarati, acestia fiind impotriva lui in aceste momente.
    Suporterii,
    impotriva lui „Blondu“
    Ieri, dupa acest scandal regizat, suporterii adevarati ai Universitatii spuneau: „E bine ca Gica se revina acasa, el a facut multe pentru fotbalul craiovean. Nu putem sa-l urim o vesnicie, mai ales ca a recunoscut ca a gresit semnind cu Dinamo. Oricum, si-a primit rasplata pentru gestul sau de atunci. Totusi, este o problema si numai ziarele o pot rezolva, prin cultivarea ideii. Cred ca scandalul a fost regizat numai asa, ca sa incinga spiritele“, a declarat Cristian Vladut, cu el solidarizindu-se mai multi suporteri. De fapt, prezent pe stadion la meciul Extensiv cu Sportul, Gica Popescu a vazut ca nu adevaratii suporteri il injura, acestia scandindu-i numele. Impotriva liderului vremelnic al galeriei este si colegul sau Irinel Coanda, „Charlie“, care a sunat din strainatate sa-si exprime sprijinul pentru Gica, dar si grupul „Girls“ al galeriei oltene.



    Articolul asta spune multe despre suporterii adevarati ai Universitatii Craiova!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  4. #25
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Iata ce zice Gazeta Sporturilor!


    Manipoolarea lui Staicu



    Pasul 1. Conducerea Universităţii Craiova lansează pe piaţă zvonul potrivit căruia Gică Popescu ar dori să aibă un meci de retragere īn Bănie. Pasul 2. Ca replică la informaţia inventată de ei īnşişi, şefii clubului ies şi declară public că visul lui Popescu e inoportun. Pasul 3. Īn tribunele stadionului apar bannere pe care fostul idol īncasează ironiile suporterilor. Concluzia. Īn timp ce Popescu e un venetic vīndut, Staicu şi Mititelu sīnt păzitorii valorilor eterne ale Olteniei fotbalistice.

    Īn ultimele trei zile aţi asistat pe viu la o lecţie de mani<beep><beep><beep><beep>re, domeniu īn care fostul miliţian şi actualul nostalgic ceauşist Dinel Staicu īşi poate da oricīnd doctoratul. Actualii conducători ai Universităţii cred că se pot legitima prin demonizarea unuia dintre cei mai mari fotbalişti romāni din toate timpurile. Şefii guvernează Craiova prin teamă, invocīnd primejdia care ar pluti deasupra Ştiinţei, pasămite victimă a unui complot universal. Ce prostie! Te pomeneşti că şi Popescu face parte din conjuraţia īmpotriva Universităţii! Īn loc să facă fotbal, spectacol şi rezultate, Staicu generează oltenilor obsesii, ca să le poată specula apoi frica şi frustrările.

    Faptul că Popescu a semnat cu Dinamo a fost, fără discuţie, o eroare pe care şi el o regretă. E logic ca oltenii să fi fost supăraţi. Să īntreţii īnsă fobia tribunei şi să-i īntorci pe oameni īmpotriva unei legende, să faci din atitudinea anti-Popescu o politică de club, asta numai o minte ca a lui Dinel Staicu o putea naşte!

    Azi, 23 decembrie, se īmplinesc 14 ani de cīnd Romānia se trezea īn prima sa dimineaţă liberă, fără Nicolae Ceauşescu. Ce am mīncat oare la acel mic dejun de ne-am īmbolnăvit şi nu ne-am făcut bine după atīta timp?



    Eu nu stiu ce sa mai cred , poate ma lamuriti voi, v-as fi recunoscator
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    In primul rand am convenit ca nu putem pune nici o baza pe articolele din Gazeta Sporturilor , Gazeta de Sud si Jurnalul National care , in general au toate aceeasi sursa , iar sursa se afla in Craiova....
    In al doilea rand , eu cred ca scenariul ar putea fi posibil avandu-l insa ca autor pe Mititelu , care si-ar vedea pozitia amenintata prin venirea lui Gica Popescu.
    In al treilea rand depinde ce vrea Gica Popescu . Daca vrea o pozitie dominanta in cadrul clubului sa mai astepte. Intai sa ajute echipa si apoi mai vorbim. Staicu a ajutat echipa in cea mai neagra perioada a ei , nu pot sa nu am un mic sentiment de recunostiinta....
    Insa Gica Popescu trebuie iertat ... Si ajutat sa vina langa Stiinta. Inclusiv de noi ...ramane sa discutam dupa sarbatori.Mi-as dori meciul de retragere aici la Craiova..Probabil vor veni jucatori de la multe echipe mari din Europa.

  6. #27
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    articolul cu pricina nu numai ca este in pseudogazeta sporturilor dar apartine 'profundului' si superexigentului critic tolontan..
    nu stiu daca ma insel, dar este mai nostalgic dinel si mai producator de teama (mai ales oltenilor, desigur, atat de speriosi din nastere dupa nenea ziaristul) decat toata 'crema' politico-afacerista care salasluieste in restul cluburilor de la noi...curat-murdar coane tolontan...
    Last edited by ion-1; 24th December 2003 at 17:03.

  7. #28
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Iata raspunsul lui Gica aici http://www.totalsport.ro/News.php?Id=1368
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  8. #29
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Eu ma indoiesc ca aceasta reaprindere a conflictului isi are originea in Craiova (ma gandesc la dinel sau frica lui mititelu ca si-ar pierde nu stiu ce pozitie)..mai degraba la 'amicii' nostri dintotdeauna.

    Oricum, e de discutat pe marginea personalitatii lui GP si a asezarii lui intr-un cadru firesc in ceea ce priveste cat a reprezentat el in istoria Universitatii, cat a primit si cat a returnat clubului care l-a format..

    Ma gandesc ca el nu a facut parte din Craiova-maxima (firesc, era prea tanar), nu are nici un titlu de campion cu Universitatea ..a jucat doar 5 ani (parca) la noi..comparativ doar cu Oblemenco si Balaci (pe care il consider cel mai valoros fotbalist roman din ultimii 30 de ani) parca e cam putin...mai degraba a fost pus pe un piedestal prin faptul ca a fost exponentul la nivel inalt in Europa al orgoliului fanilor Universitatii.
    Sansa pe care el a avut-o, de a pleca afara, sa nu uitam ca nu au avut-o atatia alti mari fosti jucatori ai Craiovei..
    Last edited by ion-1; 25th December 2003 at 08:47.

  9. #30
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    sa vina la Timisoara. il primim pt ca ani de zile a dat tot pentru ROMANIA. il consider mult peste gica hagi.


    FORZA GICA POPESCU

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    ViolaBoy , nu prea inteleg postarea ta , dar ma rog.... Probabil insa ca Popescu ori isi va face retragerea la Craiova ori nu va mai organiza astfel de meci...

  11. #32
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Din nou apar stiri contradictorii legate de un meci organizat de GP la Craiova, in luna mai. In plus, se arunca in treacat si faptul ca a renuntat sa trimita gratis (!?) niste jucatori la Stiinta din motive de suporteri.

    Intortocheate sunt caile fotbalului la noi, mai ales cand sunt supravegheate de ziaristii sportivi de 'elita'..

    PS Desi mi-am spus punctul de vedere despre GP aici si am votat cu minoritarii, parca totusi titlul threadului nu este prea fericit..ady, poate un simplu 'Gica Popescu' suna mai bine decat acesta, ce zici?
    Mai ales ca din ce ai postat tu, ba esti dezamagit ba te infierbanti de bucurie la ideea ca ar reveni la Craiova..

    Interesant de remarcat: doar 12 suporteri au votat pana acum. Sa fie considerat un 'caz inchis' deocamdata?
    Last edited by ion-1; 29th December 2003 at 03:11.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Revin si eu la acest subiect! Se pare ca Gica Popescu ar fi luat pulsul in Banie si ar fi constat ca sunt destul de putini cei care se manifesta contra revenirii sale ...Omul a recunoscut public ca a fost marea gresala a vietii lui , ce mai vreti ! Sa se roage de galerie, de Gabi Blondu sa-l ierte ? Nu o va face niciodata !
    Are un orgoliu prea mare , caracteristic noua oltenilor... In plus o mare parte din cei care sunt impotriva lui nici nu l-au prins la Universitatea ...erau la gradinita in vremea aia... Cei care stiu cat a insemnat pentru Universitatea l-au iertat de mult... Cei care il huiduie in continuare o fac practic impotriva intereselor Universitatii.... Ioane , tu stiai de exemolu ca Rada este platit de Gica Popescu si ca ar fi putut pleca fara probleme la alta echipa ..abia in ianuarie va negocia cu clubul un nou contract! Si oare intr-o relatie normala , nu ar putea Popescu sa treaca niste jucatori pe la Universitatea inainte de a-i transfera in strainatate!? Eu cred ca da!

  13. #34
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Iata ce declara Gica in GS:

    "Nu este vorba de nici un meci de retragere. Acest subiect e īncheiat de multă vreme pentru mine. Sīnt doar speculaţii ieftine. Acea partidă caritabilă nici măcar nu va avea loc la Craiova"
    Gică Popescu

    Declaraţia lui George Ciucă, şeful fan-clubului "Blue Lions": "Indiferent ce păcate are Gică, el va rămīne pentru noi , aşa cum īi spuneam cīnd ne ajuta să-i batem pe Steaua şi pe Dinamo. Considerăm că revenirea sa la <Ştiinţa> este singura soluţie ca acest club să redevină ce a fost odată".


    Eu am mai mare incredere in Blue Lions decat in Peluza Sud si cred ca sunt mult mai lucizi decat galeria din Banie desi au sediul in bucuresti!


    P.S
    Ioane, eu nu mai am cum sa modific sondajul, poate il rogi pe EDMOND_ sa o faca. Eu cred ca e destul de clar in privinta lui Gica Popescu!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Si eu sunt de parerea lui Ion ... si , Ady , Ion nu ti-a sugerat sa schimbi sondajul ci doar titlul.... daca tu esti de acord as putea incerca sa-l schimb , dar nu stiu sigur daca tehnic pot! Am sa incerc sa schimb titlul dar da-mi si acceptul tau!

  15. #36
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Pai automat daca schimbi sondajul se schimba si titlul, poti sa-l schimbi, nu ma deranjeaza.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Mai , domnul Azzuro ! Sondajul are ca titlu " Il mai aveti la inima pe Gica Popescu ? " ...iar topicul tau este "Dezamagirea Gica Popescu "...

  17. #38
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Aha, atunci schimba titlul si am rezolvat problema
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    E mai bine asa !

  19. #40
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Dar 'Gica Popescu' simplu ce avea?
    Oricum acum suna mai
    Last edited by ady_azzuro; 29th December 2003 at 19:40.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Azzuro , du-te mah la plimbare! Daca aveai pretentii trebuia sa spui!

  21. #42
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    , pai parca asa stabilisem titlul 'Gica Popescu'
    Erau pretentiile lui Ion, nu ale mele, pana la urma eu am fost cel care a deschis topicul
    Dar lasa-l asa nu te mai obosi sa-l schimbi
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •