Page 72 of 73 FirstFirst ... 226270717273 LastLast
Results 1,492 to 1,512 of 1518

Thread: Diverse 2007( stiri, site-uri, imagini, inregistrari etc )

  1. #1492
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    4. Fara bataie. 'Nu am fost niciodata de acord cu bataia. Disciplina e capitala, dar bataia, in opinia mea, duce la dresaj'.
    De acord ca fata de Karoli, Bellu si Bitang au fost mielusei. Poate ar trebui totusi sa invete ca nici macar o "palma din cand in cand", sau presiuni psihice sau jigniri nu mai sunt metode demne de secolul in care traim

    5. Munca. 'Tarziu, Mariana Bitang m-a convins sa nu mai facem antrenamente si duminica. Eu luam deciziile, iar Mariana le comunica. De multe ori, gimnastele o urau pe ea pentru hotararile mele. De fapt, eu eram dracul gol din spatele Marianei!'
    Ma indoiesc ca vreuna din gimnate o ura pe Bitang pentru ca trebuia sa se antreneze o jumatate de ora in plus. Sau poate Bellu vrea sa spuna ca el ii zicea lui Bitang: X e o vaca grasa si apoi Bitang se ducea si-i striga in fata: "Vaca grasa ce esti!"

    6. Abilitate. 'Din cand in cand, fetele cedau. Ne asezam fata-n fata, luam o foaie de hartie, trageam o linie. In stanga treceau avantajele pe care le-ar fi avut daca renuntau la gimnastica, adica ciocolata din belsug, discoteci, baieti etc. Iar in dreapta puneam gloria, banii, statutul castigat. Intotdeauna alegeau ce era scris in dreapta foii'.
    O metoda demna de un adevarat manager. Ma intreb de ce n-a aplicat-o si cu fetele pe care le-a trimis acasa in 2001, 2003, 2005

    7. Valoare. 'Am avut in spate o echipa de profesionisti. M-am completat perfect cu Mariana Bitang. Ei i se datoreaza evolutiile exceptionale ale romancelor la barna'.
    Deci evolutiile exceptionale ale fetelor sunt meritul lui Bitang la barna si al lui Bellu la celelalte aparate. Faptul ca fetele veneau la lot cu o barna excelenta de la juniori n-a jucat nici un rol, nu-i asa? Rezulatele lui Petrovski la paralele sunt meritul lui Bellu? Iar rezultatele la toate aparatele inainte sa vina Bitang la lot se datoreaza lui Bellu. Frumos!

    8. Strategie. 'Junioarele, adica viitoarele campioane, se pregateau in acelasi loc si timp cu senioarele. Anonima, la acea vreme, Catalina Ponor o stia deja pe campioana Andreea Raducan pentru ca munceau impreuna. Schimbul de generatii se facea aproape imperceptibil'.
    Nu contest, asa o fi fost in general, dar exemplul Ponor e cam ciudat. Ca junioara Ponor s-a pregatit la Contanta. A petrecut foarte putin timp la lot inainte de avea rezultatele din 2003.

    "Pentru mine nu a existat nici copil, nici nevasta"
    Si, i-o fi fost foarte dor de ei, mai ales de nevasta? Treaba lui care e situatia lui familiala, sunt multi oameni pe lume care se despart de prima familie si-si refac viata, cu acte sau fara, dar ar putea sa se abtina de la afirmatii de genul asta.

    Octavian Bellu spune ca este dispus sa revina la lotul de gimnastica al Romaniei doar in conditiile impuse de el. Cuplul Bellu-Bitang a parasit in urma cu doi ani sala de la Deva, acceptand provocarea presedintelui Traian Basescu. Sunt doi consilieri prezidentiali care duc dorul salii de gimnastica.
    Si care ar fi conditiile impuse de ei? Sa primeasca 30% din premiile gimnastelor? Ca alte conditii nu stiu sa fi cerut si sa nu li se fi acordat. Bellu si Bitang au aproape 1 milion de euro bani justificabili din premii si salarii pe care i-au declarat la investirea in functiile publice.
    Si daca duc asa tare dorul salii de gimnastica de ce nu antreneaza? E lipsa de antrenori in Romania. Nu cred sa existe vreun club care sa-i refuze. Cei de la Dinamo s-au rugat de ei sa vina sa antreneze. Junioarele sunt varza la sarituri. Federatia mai ca n-a stat in genunchi in fata lui Bitang doar doar sa o antreneze pe Ponor. Sau macar ar putea sa predea altor antrenori.

    Bellu dezvaluie motivul pentru care era tentat sa accepte provocarea chineza, dar vorbeste si despre o eventuala revenire la lotul de gimnastica al Romaniei. 'Daca nu primeam oferta lui Basescu, plecam in China. La revedere! Am si acum contractul trimis de federatia lor. Trebuie sa recunosc ca eram atras ca un magnet de chinezoaice.
    Pai daca are contractul bine ar face sa-l arate. Pentru ca federatia chineza a dezmintit categoric zvonurile ca le-ar fi facut vreo oferta de a antrena in China. Au spus ca singura oferta pe care le-au facut-o a fost sa vina sa tina cursuri pentru o saptamana.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  2. #1493
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Cred ca spre deosebire de Bellu Forminte are lucruri mai importante de facut decat simulari de spectatori.
    Daca poate sa le trimita pe majoritatea fetelor la concursuri internationale cu multi spectatori, sigur ca nu mai e nevoie de simulari. Dar daca nu se poate, nu vad ce rau ar putea face o pregatire in sensul asta.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  3. #1494
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    mie mi-a placut ideea referitoare la concentrare, nu ca-l ridica-n slavi pe Belu sau ca omit nume importante de antrenori care au contribuit decisiv la valoarea loturilor de-a lungul timpului.
    eu din articolul asta nu-l iubesc sau urasc pe Belu, pt ca mie nu-mi plac art din Libertatea, deseori deformeaza adevarul.
    sincer, eu am o admiratie profunda fata de oamenii care-si fac treaba. in rest, ii priveste ce fac in viata lor personala, nimeni in afara de cei direct implicati nu stie adevarul. iar ca batea gimnastele, eu pana nu vad nu cred(!)

  4. #1495
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    La stirile TVR 1 a fost un micut reportaj de la gimnastica,despre programul de sarbatori,cu scurte interventii ale antrenorului si ale fetelor.Ideea era ca prea multe zile de pauza nu sint bune,se pleaca de la Izvorani acasa de Craciun si se vor intilni la Deva(acum realizez ca a zis Deva) pe 28 decembrie.

  5. #1496
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MIAFANGINA View Post
    La stirile TVR 1 a fost un micut reportaj de la gimnastica,despre programul de sarbatori,cu scurte interventii ale antrenorului si ale fetelor.Ideea era ca prea multe zile de pauza nu sint bune,se pleaca de la Izvorani acasa de Craciun si se vor intilni la Deva(acum realizez ca a zis Deva) pe 28 decembrie.
    multumesc mult, Mia.
    a aparut si pe net http://www.tvr.ro/articol.php?id=25816&c=137
    au facut varza numele gimnastelor, ce lipsa de profesionalism...

  6. #1497
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Este prima data cand o aud vorbind pe Aluissa. S-a maturizat foarte mult.
    Chiar lipsa de profesionalism, in primul rand ca ii poceste numele Stelianei (Stelian) si le si incurca intre ele
    www.fangymnastics.com

  7. #1498
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Este prima data cand o aud vorbind pe Aluissa. S-a maturizat foarte mult.
    Chiar lipsa de profesionalism, in primul rand ca ii poceste numele Stelianei (Stelian) si le si incurca intre ele
    Da, si Dana Druncea nici nu exista...
    Si mie mi-a placut cum vorbeste Aluissa.

  8. #1499
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    mama cat e de inalta Sandra fata de celelalte (primul cadru)...sa-i fie de bine, dar sper sa n-o impiedice f mult in a face elemente mai grele...

  9. #1500
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sandra e Khorkina noastra
    www.fangymnastics.com

  10. #1501
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    www.fangymnastics.com

  11. #1502
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    A aparut pe youtube si finala pe echipe d ela Mondialele din 2001, ultimul titlu mondial pe echipe al Romaniei, cu o Andreea Raducan in plina forma si cu sperantele Sabian Cojocar, Carmen Ionescu si Silvia Stroescu

    http://www.youtube.com/watch?v=Fn-391fSdi0

  12. #1503
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumesc Cris, chiar nu mai tineam bine minte desfasurarea acestui CM.
    Sper sa nu ramana ultimul titlu mondiale pe echipe pentru noi
    www.fangymnastics.com

  13. #1504
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Si eu sper... sa dea Dumnezeu!!!

  14. #1505
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Stela Nistor pe locul 3 in topul celor mai buni sportivi din Balcani

    www.fangymnastics.com

  15. #1506
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    www.fangymnastics.com

  16. #1507
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    A aparut pe youtube si finala pe echipe d ela Mondialele din 2001, ultimul titlu mondial pe echipe al Romaniei, cu o Andreea Raducan in plina forma si cu sperantele Sabian Cojocar, Carmen Ionescu si Silvia Stroescu

    http://www.youtube.com/watch?v=Fn-391fSdi0
    Super!
    Multumim Cristina. Chiar imi doream sa revad aceasta finala fantastica. Am tot cautat-o pe youtube.
    Poate vom mai trai astfel de momente frumoase!

  17. #1508
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    in sfarsit un top pe care nu il castiga Mutu)

  18. #1509
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Super!
    Multumim Cristina. Chiar imi doream sa revad aceasta finala fantastica. Am tot cautat-o pe youtube.
    Poate vom mai trai astfel de momente frumoase!

    Din pacate nu sunt decat ultimele doua rotatii, dar tot e bine Tare mi-as dori sa apara si o inregistrare a finalei pe echipe de la Tianjin, din 1999!!!

  19. #1510
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Un interviu cu Adrian Stoica, in care nominalizeaza si o parte din echipa pentru JO. (ma uimeste sa o vad pe Andreea Grigore, dar sa nu o vad pe Ana Maria Tamarjan)
    http://www.prosport.ro/articole/se-putea-mai-mult/71720

    si inca doua articole:
    http://www.prosport.ro/articole/medaliatii-2007/71721
    http://www.prosport.ro/articole/even...lui-2007/71719

  20. #1511
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim de articole Cris. Ma uimeste ca nu e prezenta nici Ana Maria tamarjan si nici Dana Druncea. Sper ca sunt bine fetele si nu au patit nimic. Atat tamarjan cat si Druncea sunt importante pentru echipa ...
    De asemenea de Madalina Gutu nu se mai vorbeste de ceve timp...
    Last edited by mikeyy; 30th December 2007 at 20:15.
    www.fangymnastics.com

  21. #1512
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Da, uite, chiar absenta numelui Danei Druncea nu mi-a sairt in ochi:O. Si ai dreptate si in ceea ce o priveste pe Madalina Gutu. Personal, o prefer pe Gutu lui Grigore...nu stiu de ce, dar nu m-as baza prea mult pe Andreea Grigore Nu mi se pare o gimnasta foarte buna, din pacate, cel putin in stadiul in care a fost in ultima vreme
    Iar Dana Druncea ar fi extraordinara pentru echipa si datorita faptului ca este ok la sol si face patru aparate, dar mai ales ca om de echipa!!!!Este EXTRAORDINARA!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •