Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 87

Thread: Rezultate CN SUA 2007

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1

    Rezultate CN SUA 2007

    http://www.usa-gymnastics.org/events...ults/1msaa.htm

    Sunt rezultatele primei parti a concursului individual compus masculin (la americani se desfasoara de 2 ori concursul si se aduna punctajele)

    Singura problema pt Romania pare a fi Paul Hamm la sol (15700). In rest n-ar trebui sa puna probleme, nici macar la echipe

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Daca acestia sunt cei mai buni gimnasti americani chia r ca nu avem de ce sa ne facem griji in privinta lor: nici la echipe, nici la individual compus si cu atat mai putin la finalele pe aparate.
    Intr-adevar, Paul Hamm are o nota buna la sol (15,700) dar cu nota de plecare 6,2 (9,5 la executie), in timp ce Dragulescu are un sol din 6,7 asa ca nu ar trebui sa-i puna probleme daca ia macar un 9,2-9,3 la executie.
    Nici macar lui Selariu n-ar trebui sa-i fie frica pt ca are un exercitu din 6,3 la sol; cu o nota buna la executie l-ar depasi pe Hamm.
    Dar chiar nu va patricipa Hamm la individual compus? Am vazut ca a punctat doar la sol si la cal cu o nota modesta.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Daca acestia sunt cei mai buni gimnasti americani chia r ca nu avem de ce sa ne facem griji in privinta lor: nici la echipe, nici la individual compus si cu atat mai putin la finalele pe aparate.
    Intr-adevar, Paul Hamm are o nota buna la sol (15,700) dar cu nota de plecare 6,2 (9,5 la executie), in timp ce Dragulescu are un sol din 6,7 asa ca nu ar trebui sa-i puna probleme daca ia macar un 9,2-9,3 la executie.
    Nici macar lui Selariu n-ar trebui sa-i fie frica pt ca are un exercitu din 6,3 la sol; cu o nota buna la executie l-ar depasi pe Hamm.
    Dar chiar nu va patricipa Hamm la individual compus? Am vazut ca a punctat doar la sol si la cal cu o nota modesta.
    Nu se antreneaza decat de cateva luni, poate la JO va incerca sa concureze la individual compus

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Au adunat gimnasti din toata lumea inclusiv din Romania (Viorel Popescu).
    La inele au un 16.400 prin Kevin Tan si un 15,450 la paralele prin David Durante - posibili finalisti la aceste aparate, in rest, NIMIC!!!!!!!!!

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Au adunat gimnasti din toata lumea inclusiv din Romania (Viorel Popescu).
    La inele au un 16.400 prin Kevin Tan si un 15,450 la paralele prin David Durante - posibili finalisti la aceste aparate, in rest, NIMIC!!!!!!!!!
    Eu zic sa nu le plangem de mila.
    Iata si rezultatele de la juniori cu titlul cucerit de "americanul" Bilozerchev

    http://www.usa-gymnastics.org/events...ts/1mjaa16.htm

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Exercitiul lui Hamm la sol

    http://www.youtube.com/watch?v=xghoGZDQ940

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://www.usa-gymnastics.org/events...ults/1wsaa.htm

    Rezultate relativ surprinzatoare, insa se pare ca SUA nu e chiar super-echipa de care ne temeam
    De mentionat totusi ca Liukin a cazut la paralele, la sol si la sarituri
    De asemenea Nistor are, ca medie, note de plecare mai mari decat toate americancele

  8. #8
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Nu stiu care va fi echipa, dar daca adun notele (primele 3) unei echipe formate din Johnson, Hong, Sloan, Sacramone, Liukin si Worley, imi da 183.550, destul de mult peste 180.550 -ul nostru din meciul cu Germania.
    S-ar putea sa fi gresit un pic la calcule, am obiceiul asta, dar nu cred ca am gresit cu mult.


    Mi se pare interesant de remarcat ca la paralele au scos 45.750, aproape un punct sub 46.700 al Germaniei din meciul cu noi. Am numarat in scorul lor si 15.350 al lui Liukin care probabil va fi peste 16 la mondiale, totusi.
    Last edited by vlad001; 17th August 2007 at 12:29.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Nu stiu care va fi echipa, dar daca adun notele (primele 3) unei echipe formate din Johnson, Hong, Sloan, Sacramone, Liukin si Worley, imi da 183.550, destul de mult peste 180.550 -ul nostru din meciul cu Germania.
    S-ar putea sa fi gresit un pic la calcule, am obiceiul asta, dar nu cred ca am gresit cu mult.
    Asa daca adunam si notele alor noastre de la CN luam mai mult. Eu zic ca totusi mult depinde de Liukin. Daca Liukin nu e in forma SUA nu e imbatabila

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ce mi se pare curios e ca 3 mari favorite la tilul la individual compus rateaza des la sarituri

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Nu stiu care va fi echipa, dar daca adun notele (primele 3) unei echipe formate din Johnson, Hong, Sloan, Sacramone, Liukin si Worley, imi da 183.550, destul de mult peste 180.550 -ul nostru din meciul cu Germania.
    S-ar putea sa fi gresit un pic la calcule, am obiceiul asta, dar nu cred ca am gresit cu mult.


    Mi se pare interesant de remarcat ca la paralele au scos 45.750, aproape un punct sub 46.700 al Germaniei din meciul cu noi. Am numarat in scorul lor si 15.350 al lui Liukin care probabil va fi peste 16 la mondiale, totusi.
    Si eu am observat notele relativ modeste de la paralele. In schimb stau foarte bine la barna

  12. #12
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Asa daca adunam si notele alor noastre de la CN luam mai mult. Eu zic ca totusi mult depinde de Liukin. Daca Liukin nu e in forma SUA nu e imbatabila
    Ai dreptate. Luam peste 184 cu notele noastre de la nationale. Problema e acum daca arbitrii lor au fost tot atat de darnici ca ai nostri si o sa le scada nota americancelor in afara tarii tot cu vreo 4 puncte.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Ai dreptate. Luam peste 184 cu notele noastre de la nationale. Problema e acum daca arbitrii lor au fost tot atat de darnici ca ai nostri si o sa le scada nota americancelor in afara tarii tot cu vreo 4 puncte.
    In general s-a arbitrat mai corect, dar la gimnastii cu nume si acolo s-au dat zecimi in plus. Cred ca Hamm la sol a primit cu jumatate de punct mai mult decat merita. Liukin a cazut de 2 ori la paralele si a luat 8.250 la executie (asta ar fi insemnat 9.850 fara cazaturi)

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    In general s-a arbitrat mai corect, dar la gimnastii cu nume si acolo s-au dat zecimi in plus. Cred ca Hamm la sol a primit cu jumatate de punct mai mult decat merita. Liukin a cazut de 2 ori la paralele si a luat 8.250 la executie (asta ar fi insemnat 9.850 fara cazaturi)
    Nu se scad 0,8 pt fiecare cazatura?

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Nu se scad 0,8 pt fiecare cazatura?
    Ba da

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Nu se scad 0,8 pt fiecare cazatura?
    Da, ai dreptate: 9,850-(2X0,8)=8,250

  18. #18
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ce mi se pare curios e ca 3 mari favorite la tilul la individual compus rateaza des la sarituri
    Parerea mea e ca din cauza codului de punctaj. Acum aparatele nu mai sunt toate la fel de "profitabile". Daca te pregatesti la 1-2 aparate, normal ca tragi tare la ambele, dar daca te antrenezi la 4 iti faci o strategie sa obtii cat mai mult in timpul pe care-l ai.
    Saritura e practic un singur element. O faci si apoi te antrenezi sa-ti iasa cat mai bine. Dar in timpul pe care-l petreci antrenandu-te poti sa castigi doar in nota de executie. International nu se vad mari diferente intre o saritura executata prost si una executata bine. 3-4 zecimi.
    Poti sa te antrenezi si mai intens si sa faci o saritura mai dificila, dar si asta presupune foarte mult antrenament.
    Daca nu faci saltul la o saritura de 6.3-6.5 si te multumesti cu una 5.5 - 5.8 (cum au cam toate care fac individual compus) nu castigi foarte mult la nota daca faci saritura foarte bine.
    La celelalte aparate sunt 10 elemente. Poti sa inveti cate un element la un moment dat si sa-l pui in exercitiu. Nota creste incet si sigur.
    Solul e dezavantajat si el fata de barna si paralele pentru ca la sol e un efort mai mare, exercitiul mai lung, nu mai ai rezistenta sa pui multe elemente dificile. De aia la sol sa faci diferenta intre un 6.0 si 6.5 e un efort foarte mare.
    La barna si paralele se vad des note peste 6.5, asa ca barna si paralele pot aduce note mai mari per total.
    Intre barna si paralele, penalizarile sunt mult mai mari la paralele. E mai bine sa gresesti la barna decat la paralele.

    De aia cel mai bine pentru un AAer e sa depuna efort la antrenamente in ordinea asta: paralele, barna, sol, sarituri.

    Sariturile fiind lasata ultimele pe lista, acolo apar si riscurile mai mari. Din fericire, o perioada de antrenament mai intens de o saptamana - doua inaintea unui concurs important ar trebui sa fie de ajuns ca sa stabilizeze saritura.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Incep sa cred ca Ferrari va fi iar campiona mondiala la individual

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Ce crezi ca V. Ferrari nu poate sa rateze?
    Ce note a luat Ferrari la CN?

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Incep sa cred ca Ferrari va fi iar campiona mondiala la individual
    Cred ca lupta la individual compus se da in trei: Liukin, Ferrari si Nistor. Care rateaza iese din joc. Va fi foarte important sa-ti stapanesti emotiile si sa nu cazi de pe aparat. Acum, nu stiu care din cele trei sta cel mai bine la capitolul "emotii".
    Dar e posibil sa intre in lupta si Anna Pavlova, Izbasa sau vreo chinezoaica?
    Ukrainiencele rateaza destul de des. nu cred ca au sanse la primele trei locuri.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •