Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 56 of 56

Thread: Tot ce (n-)ati vrut sa stiti despre gimnastica

  1. #43
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Mihaela, nu stiu parerea ta despre Belu, d-aia si intreb. Ce credibiltate mai are omul asta? Evident nu ii neaga nimeni performantele, dar pentru mine un om care s-a razgandit de 100 de ori, a renuntat, a revenit (indiferent de motive) imi pare un om slab din punct de vedere moral.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  2. #44
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    fia, eu ma mir ca mai suporta. Si de mine ma mir ca mai suport sa fiu fan de gimnastica, desi evident ca nu se poate face o comparatie. Gimnastica in Romania (si nu numai) e un sport care uzeaza serios pe cei implicati direct sau numai emotional. Gimnastele noastre rezista in general 1-2 ani la nivel de senioare. Bitang se stie ca suferea de epuizare nervoasa, nu stiu daca si-a mai revenit dupa Olimpiada.

    Nu stiu in cate alte sporturi de la noi pleci in cantonament permanent de pe la 13-14 ani si nu mai dai pe acasa pana spre 20 de ani decat o data pe an. Iar pentru antrenori cantonamentul inseamna practic casa. E un sport dur care prin natura lui necesita rutina, disciplina, liniste in pregatire. Si e un sport oarecum inchis, in sensul ca la fotbal toata lumea se pricepe, dar gimnastica are regulile ei scrise si nescrise, mult mai greu de inteles. Uita-te numai la faptul ca in gimnastica feminina nu avem un singur comentator care sa priceapa codul de punctaj. Topescu era total in afara, chiar dupa atatia ani, iar Alina Alexoi desi a incercat nu prea poate face diferenta intre un Tsukahara si un Yurchenko.

    In aceasta lume a gimnasticii si relatiile dintre cei implicati: sportive, parinti, antrenori, federatie sunt uneori la fel de complexe. In perioada comunista exista o anumita stabilitate, care s-a tot erodat pentru ca o parte din bazele ei au disparut. S-a intrat intr-o tranzitie dificila si confuza, in care de multe ori antrenorii au avut de suferit. De exemplu era un lucru normal si acceptat sa folosesti corectii fizice ca sa motivezi sportivele, dar acum asta e privit ca ceva oribil si degradant de multi. Oarecum e la fel si cu bataile pe care le incaseaza copii de la parinti, care conform noilor legi si mentalitati ajung sa fie privite ca agresiuni nepermise. Belu din cate stiu n-a mai lovit vreo gimnasta de ani de zile, dar o gramada de ziare au continuat sa repete la nesfarsit povesti despre astfel de incidente. Tot felul de persoane au incercat sa profite in diverse moduri de pe urma gimnasticii, de exemplu incercand sa convinga pe gimnastele care au avut mai putin succes sa faca dezvaluiri care apoi apareau scoase din context si amplificate in articole de scandal. Libertatea de expresie e un lucru pozitiv si poate avea efecte foarte bune atat timp cat fiecare isi asuma responsabilitatea si poate fi tras la raspundere pentru daunele provocate de afirmatii false. In Belu si in sistemul de gimnastica s-a lovit la greu si de multe ori de oameni care nu prea intelegeau sau nici nu le pasa ce se intampla de fapt ci cum ar putea sa castige ei ceva. Iar atunci cand ajungi ca o gimnasta sa te duca prin tribunale pentru un obicei care s-a practicat de mult timp, de mai multe generatii si care in fond e ceva corect si reglementat prin contract in alte tari - sa oferi un procent antrenorului pentru ca te-a ajutat sa participi la un concurs privat - atunci e normal sa te saturi. Poti sa te concentrezi in mod serios la doua antrenamente pe zi stiind ca in pauza dintre ele trebuie sa te duci sa dai declaratii la procuratura sperand ca nu ajungi la puscarie?

    E mult de discutat aici, chiar foarte mult si sunt si destule lucruri pe care nu le cunoastem. Dar daca vrei parerea mea personala, Belu e unul din foarte putinii oameni publici pe care ii admir, in pofida unor defecte. Are o inteligenta si o cultura mult peste ce se cere in profesia lui si cei care au discutat cu el au ramas de multe ori uimiti cat de modest si uman e omul pe care il vazusera descris ca un fel de tortionar in "lagarul din Deva". Eu nu am vorbit niciodata cu Belu dar am discutat cu o gimnasta antrenata de el si mi-a spus ca e un om cu suflet. Dintre fostele sale gimnaste cred ca o sa gasesti putine care sa il deteste, insa in cazul lui Bitang lucrurile s-ar putea sa fie diferite...

  3. #45
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Da, revenirea lui Belu poate arata ca o slabiciune... dar daca stau mia bine sa ma gandesc...
    cel destept cedeaza
    e mai bine sa treci peste mojicii si sa-ti vezi de lucrurile tale, cele care conteaza.

  4. 8th April 2005, 01:23
    Reason
    off-topic

  5. #46
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Catalina Ponor a castigat aurul la barna si argintul la sol in cadrul etapei de Cupa Mondiala de la Ghent. Cealalta participanta a noastra, Daniela Sofronie, a cazut la coborarea de pe barna si n-a mai intrat in finala la sol, se pare din cauza unor probleme aparute la incalzire.

  6. #47
    special! ;P
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    florida, usa (formerly: Arad, Romania)
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Nimik nou?

  7. #48
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Pai acum practic nu mai avem echipa de senioare. Singura care a ramas, Ponor, se antreneaza la clubul ei din Constanta. Ar mai fi si Leonida, dar nu prea cred ca poate reveni la o forma buna curand. Vin Campionatele Nationale peste o luna si vedem atunci ce se mai intampla.

  8. #49
    special! ;P
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    florida, usa (formerly: Arad, Romania)
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    sa ma tii la curent k acum eu sunt in Sua si nu prea am informatii d p acolo! ok? merci fffffffffff mult!

  9. #50
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Eu o sa mai scriu pe aici insa daca vrei sa fii mereu la curent cu ultimele noutati intra pe www.gymworld.de/gymboard - cel mai mare forum european de gimnastica, 6000+ membri, cred ca necesita inregistrare (gratuita evident) dar merita.

  10. #51
    sport legend
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,145
    Reputatie
    1
    Azi se împlinesc 30 de ani de când cea mai valoroasă gimnastă a tuturor timpurilor, Nadia Comăneci, a reuşit să revoluţioneze acest sport.
    18 iulie 1976. Ora 2:00. O noapte călduroasă de vară, în care românii, la fel ca şi restul mapamondului, urmăreau Jocurile Olimpice de la Montreal. Pentru noi era un miracol că Ceauşescu acceptase ca Televiziunea Română să cumpere drepturile de difuzare ale acestei competiţii.
    Era o perioadă ceva mai relaxată, în care cultul personalităţii dictatorului nu începuse să-şi spună atât de pregnant cuvântul. La mii de kilometri depărtare de ţară, în sala de gimnastică de la Montreal nu aveai loc să arunci un ac. Printre numeroşii spectatori se aflau şi câteva zeci de emigranţi români. Nimic nu prevestea că acea seară avea să devină una magică, poleită cu platină pentru gimnastica feminină românească, iar acolo, în Canada, avea să se afirme un nume care şi astăzi face înconjurul lumii: Nadia Comăneci. O fetiţă cu codiţe, care la 14 ani se anunţa a fi una dintre marile speranţe ale acestui sport pentru România. Nadia intră la paralele. Sigură pe ea se mişcă perfect între cele două bare inegale. Îşi face exerciţiul şi încheie cu elementul care-i va purta numele. Comentatorul TVR Cristian Ţopescu apucă să vadă tabela electronică, pe care se afişează nota... 1. Îşi dă seama că de fapt arbitrele i-au acordat Nadiei maximumul posibil. Pronunţă cu putere nota corectă: “Zeceee!”.
    O decizie fără precedent
    De la momentul afişării acelui celebru 1 şi până la comunicarea exactă a notei au trecut însă aproape zece secunde. Timpul părea că a împietrit. În cele din urmă, pe tabelă se afişează inconfundabilul 10. Decizia arbitrelor era una fără precedent în istoria Jocurilor Olimpice.
    Undeva, în apropierea paralelelor, exigentul antrenor Bella Karoly se comporta ca un copil care a primit cea mai frumoasă jucărie a vieţii lui. A dat frâu liber bucuriei. Au urmat apoi, în celelalte zile, alte şase note maxime pentru marea campioană. Nadia întruchipa deja perfecţiunea. De atunci, numele ei a rămas în istorie oriunde în lume. Din echipa României de la Montreal au mai făcut parte: Teodora Ungureanu, Anca Grigoraş, Mariana Constantin şi Gabriela Truşcă. O echipă care, datorită Nadiei, a intrat în istorie.


    Felicitari si multumim Nadia !!!

  11. #52
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jerry20cm View Post
    Azi se împlinesc 30 de ani de când cea mai valoroasă gimnastă a tuturor timpurilor, Nadia Comăneci, a reușit să revoluționeze acest sport.
    18 iulie 1976. Ora 2:00. O noapte călduroasă de vară, în care românii, la fel ca și restul mapamondului, urmăreau Jocurile Olimpice de la Montreal. Pentru noi era un miracol că Ceaușescu acceptase ca Televiziunea Română să cumpere drepturile de difuzare ale acestei competiții.
    Era o perioadă ceva mai relaxată, în care cultul personalității dictatorului nu începuse să-și spună atât de pregnant cuvântul. La mii de kilometri depărtare de țară, în sala de gimnastică de la Montreal nu aveai loc să arunci un ac. Printre numeroșii spectatori se aflau și câteva zeci de emigranți români. Nimic nu prevestea că acea seară avea să devină una magică, poleită cu platină pentru gimnastica feminină românească, iar acolo, în Canada, avea să se afirme un nume care și astăzi face înconjurul lumii: Nadia Comăneci. O fetiță cu codițe, care la 14 ani se anunța a fi una dintre marile speranțe ale acestui sport pentru România. Nadia intră la paralele. Sigură pe ea se mișcă perfect între cele două bare inegale. Își face exercițiul și încheie cu elementul care-i va purta numele. Comentatorul TVR Cristian Țopescu apucă să vadă tabela electronică, pe care se afișează nota... 1. Își dă seama că de fapt arbitrele i-au acordat Nadiei maximumul posibil. Pronunță cu putere nota corectă: �Zeceee!�.
    O decizie fără precedent
    De la momentul afișării acelui celebru 1 și până la comunicarea exactă a notei au trecut însă aproape zece secunde. Timpul părea că a împietrit. În cele din urmă, pe tabelă se afișează inconfundabilul 10. Decizia arbitrelor era una fără precedent în istoria Jocurilor Olimpice.
    Undeva, în apropierea paralelelor, exigentul antrenor Bella Karoly se comporta ca un copil care a primit cea mai frumoasă jucărie a vieții lui. A dat frâu liber bucuriei. Au urmat apoi, în celelalte zile, alte șase note maxime pentru marea campioană. Nadia întruchipa deja perfecțiunea. De atunci, numele ei a rămas în istorie oriunde în lume. Din echipa României de la Montreal au mai făcut parte: Teodora Ungureanu, Anca Grigoraș, Mariana Constantin și Gabriela Trușcă. O echipă care, datorită Nadiei, a intrat în istorie.


    Felicitari si multumim Nadia !!!

    E bine ca ne mandrim cu Nadia. Avem si cu ce. Doar ca nu e bine sa exageram. Poate Nadia a fost prima gimnastA care a luat 10 la OLIMPIADA, dar sa nu numim asta "revolutie" si "decizie fara precedent". Sa nu uitam ca nu a fost primul 10 din istoria gimnasticii, chiar daca asa suntem lasati sa credem.
    Vera Chaslavska de exemplu a luat 2 de 10 la Europenele din 1967. De camionate nationale nici nu mai vorbesc, Teodora Ungureanu a luat 10 la nationalele din 76. Nadia chiar a mai luat gramezi de 10 in meciuri cu Olanda si RFG in 76 inainte de olimpiada. Plus cate or mai fi fost de care nu am aflat pentru ca nu ne-a interesat.
    La fete se pare ca a fost intr-adevar primul 10 olimpic. La baieti s-au mai luat multe note de 10 la olimpiade inca de prin 1920.
    Iar la Montreal Nadia a fost si putin "norocoasa" ca a fost prima care a primit 10. Pentru ca nu a fost singura. A mai luat si Neli Kim doi de 10.

    Dar nu vreau sa fiu inteles gresit. Ce a facut Nadia la Montreal merita sarbatorit. 7 note de 10 au insemnat enorm pentru publicitatea acestui sport in lume, ca sa nu mai vorbim de ce a insemnat pentru romani.

  12. #53
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    acum urmeaza europenele. astept cu sufletul la gura, chiar daca favorita mea, Catalina, nu va participa.

  13. #54
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jerry20cm View Post
    Din echipa României de la Montreal au mai făcut parte: Teodora Ungureanu, Anca Grigoraș, Mariana Constantin și Gabriela Trușcă. O echipă care, datorită Nadiei, a intrat în istorie.
    Felicitari si multumim Nadia !!!
    Din echipa a mai facut parte si Georgeta Gabor. Echipa formata din 6, toate au concurat la toate aparatele impuse si liber alese.

  14. #55
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Pe GW, gym&dream a postat un link la un filmulet cu elemente dificile din gimnastica feminina:
    http://tieba.baidu.com/%CC%E5%B2%D9/...873c2b125a9ab9
    (daca postul se potriveste mai bine la Diverse sau in alta parte, rog moderatorii sa-l mute)

  15. #56
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Cred asta e ceva ce nu am vrut sa stim despre gimnastica: http://www.youtube.com/watch?v=HJjpAaF23PA
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •