Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 47

Thread: Lord of the Rings - The Return of the King

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Lord of the Rings - The Return of the King

    Inca nu l-am vazut... iata niste review-uri pertinente:

    http://movies.go.com/movies/L/lordof...000/index.html

  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Filmul e o delectare pentru suflet si privire ! Superbe imagini , imaginatie uluitoare a locurilor de poveste ! Fantastica creatie . Maine ma duc inca odata !
    Trimit si o imagine cu mine si Aragorn (autogragul este scris pentru fiul meu Andrei)
    Filmul respecta cartea cu sfintenie u exceptia finalului cind se grabeste un pic . Dar nu deranjeaza. Astept cu nerabdare editia DVD prelungita.
    http://w1.520.telia.com/~u52030396/Aragorn_2%5b1%5d.jpg

    Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  3. #3
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Va rog ca pe acest subiect sa va exprimati parerile legate doar de partea a treia a trilogiei. Multumesc !

    ------------

    Am vazut ieri (2 ianuarie) filmul, la cinema , la Hollywood Multiplex. Sublim,superb, extrordinar. Mi s-a parut cea mai frumoasa parte a trilogiei. Bataliile sunt foarte bine realizate, preferata mea fiind cea de la Minas Tirith. La unele faze mi-au dat lacrimile.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  4. #4
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0

    Return of the King

    Three Rings for the Elvin-kings under the sky,
    Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,
    Nine for Mortal Men doomed to die,
    One for the Dark Lord on his dark throne
    In the Land of Mordor where the Shadows lie.
    One Ring to rule them all. One Ring to find them,
    One Ring to bring them all and in the darkness bind them
    In the Land of Mordor where the Shadows lie.


    Acum, dupa ce am vazut si partea a treia, mi se pare incredibila fidelitatea cu care au urmarit cartile lui Tolkien.Au sarit cateva aventuri, normal, intrucat filmele au fost deja prea lungi, daca urmareau absolut toate aspectele iesea un serial TV, nu o serie de trei filme.

    Mi s-a mai parut foarte amuzant cand l-am auzit pe un idiot in spatele meu la cinema: "Ia uite ba, orci, troli, elfi... Ce-au copiat astia dupa Heroes of Might&Magic"
    http://users2.ev1.net/~lee79/lotr/faramir_ROTK800.jpg
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ce sa inteleg din ce spui: e slaba partea a 3 a, e slaba toata trilogia, sau cartea (n-am citit-o) e mai slaba decat filmul?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Cartea e exceptionala, daca stai sa te gandesti Tolkien a creat genul Fantasy prin cartile sale, trilogia e foarte buna pentru acest gen de filme, iar partea a treia e iarasi foarte buna, desi putin cam lunga (sau poate eram eu prea obosit-filmul s-a terminat la 0.30). Una peste alta, merita aplauze cei care au facut aceasta serie, readucand in actualitate un mit si recreand o intreaga lume. Asa ceva n-am mai vazut de la prima trilogie Star Wars.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #7
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    A treia parte a fost o porcarie. Nu stiu cum sa difuzat in Romania insa aici sa facut pauza in timpul filmului. Am crezut ca nu mai vine pauza asa de mult mam plictisit si nu numai eu ci si cei 5 prieteni ai mei cu care am fost dintre care 3 au citit cartea si sunt fani inraiti. Dupa pauza a inceput batalia care sa spunem ca a fost misto desi cea de la Helms Deep mia placut mai mult. Cat au venit stafiile am crezut ca nu e adevarat, treceau aia cu sabia vertical in sus si pe o raza de 5 km mureau toti(probabil de frica) iar cand au venit"The Riders of Rohan" sau pozitionat pe doua randuri. Daca va uitati bine in spatele celor doua randuri se vede ca e pustiu insa cand imaginea se ridica observi inca vreo 10 randuri de calareti(strange). Sfarsitul a fost cumplit avand la un moment dat ideea de a pleca insa am rezistat eroic. Un sfarsit de 30 minute in care isi spun la revedere de n ori si se face ecranul negru de 2 ori asta ca sa ne dea speranta ca sa terminat numai ca sa inceapa din nou.

    Parerea mea ca filmele trebuie puse in aceasta ordine din puntul de vedere al calitatii:
    LOR 2
    LOR 1
    si ultimul la distanta de km LOR 3

  8. #8
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    JJ, era deja subiect despre ROTK, creat de rasheed. Noroc ca in vbulletin potzi uni usor subiecte intre ele.

    ieppy, nu sunt de acord cu tine. Partea a treia mi-a placut cel mai mult. Am vazut-o la cinema pe 2 ianuarie si nu a fost pauza. Ce ? Suntem la teatru sa fie pauza ?
    Batalia de Minas Tirith a fost superba. La fel si cetatea,capitala a Gondorului. Extraordinar de bine si frumos facuta. Toate personajele au fost fantastice...si partea finala a povestii mi-a placut nespus.

    1.ROTK
    2.TTT
    3.FOTR
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  9. #9
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Sigur ca apar si greseli tehnice la asa lucrare monumentala . Dar nu asta urmarim la un film .Ci atmosfera , imaginile , tema etc care ne fac sa fim macar pentru citeva ore intr-o lume fanatstica altfel de neatins. Iar prietenii lu jeppy care cica nu le-a placut filmul au fost doar diplomatici si nu au vrut sa intre in conflict cu el . Oricum eu cred ca iti multumesc totusi pentru interventia negativa caci mi-a dat psibilitatea ca inca o data sa ma gindesc asupra filmului si sa incerc sa vad daca ar fii ceva care ma deranjeaza sau este de slaba calitate . Nu ,sint la fel de multumit si senzatie de bine si multumire sufleteasca a ramas.Pentru interesati mergeti pe www.moviemistakes.com si vedeti descrise mii de greseli din diferite filme . Pentru mine locul intii il ocupa o replica din Gladiator unde Maximus e intrebat (acum 2000 de ani) daca a fost in ....Romania si el zice ca da!!! Probabil ca mers intr-o Dacia 1300....... Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  10. #10
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    In fine, pareri si pareri, eu m-am plictisit, voi vati bucurat, se poate. Un lucru e clar insa, acei ai mei prieteni nu au fost diplomatici deoarece ei au inceput sa se lamenteze si nu eu. Eu am considerat ca e cazul sa tac din gura daca nu imi place deoarece necitind cartea si nefiind ultrafan asi fii fost bulangiu sa critic filmul atat iubit, insa in momentul in care au inceput ei sa critice am putut spune parerile.

    Gabriel: pauze aici sunt folosite des la filmele extrem de lungi. E o chestie buna credema, nici eu nu am inteles-o la inceput insa acum ma bucur. I cazul asta subiectiv am avut ocazia sa fumez doau tigari ca sa imi revin dupa prima parte din ROK. Eu nu inteleg cum de ti-a placut batalia? Chiar tia placut cum treceau satfiile printre toti si aia care trebuiau mureau si oamenii ramaneau in picioare. Si nici macar asta nu ar fii o problema daca macar sar fii prefacut ca folosesc sabiile. Dar iar incep, daca va placut este bine, eu inca astept Episode 3 ca sa ma simt cum va simtiti voi acum.

  11. #11
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Fiecare cu gusturile lui...Mie de exemplu mi s-au parut foarte sterse cele doua episoade noi din Star Wars, si acum imi aduc aminte mai bine actiunea din Star Wars, The Empire Strikes Back sau Return of the Jedi (vazute pe video inainte de '89) decat din cele doua episoade noi. Oricum, iti urez sa te bucuri de al treilea si sper la randul meu ca va fi mai reusit decat primele doua. Cand apare si cum se numeste?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  12. #12
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    ieppy, mi-a placut mult cand au venit rohiminii la Minas Tirith si discursul lui Theoden King, inaintea atacului. cum a batut sabia cu oastea. superb moment. si pe urma cum strigau cu totii "Death ! Death ! Death ! " . si lupta a fost foarte frumoasa. si inainte de venirea mortilor si dupa. cu olifantzi si tot ce trebuie.
    Bataliile din LOTR au rivalizat cu batalia de la inceputul Gladiatorului.

    Asteptam cu interes Troy, care am inteles ca va aparea la toamna. Sa vedem ce batalii vor fi si acolo.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    JJ, nu Tolkien a creat genul fantasay in literatura. Sunt si altii. Unul dintre el este Frank Herbert cu Dune.

  14. #14
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Dune tine de genul Science Fiction. Si a aparut oricum dupa(parca in 1957, daca nu ma insel) cartile lui Tolkien, scrise in perioada 1935-1947. Genul Fantasy, cel al basmelor pentru adulti, a fost initiat de Tolkien.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  15. #15
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Olifantzii intradevar au fost belea, insa batalia nu prea, in orice caz nu mai are rost sa mai discutam pe tema asta.

    Dorin, sper ca ai glumit cu compatimitu ca nu imi place cum suna.

    Troia sper sa iasa misto insa deja am auzit niste prietene deale mele care se bucura ca vine filmul ca joaca Orlando Bloom sau cum masa il cheama and he is so cuuuuuute! Bleah! E ca si cum m-as uita la gone in 60 sec ca sa o vad pe Angelina(woof!). Sunt sigur insa ca bataliile vor fii marfa.

    Despre Herbert ce sa spun decat ca omul a fost genial si din pacate cartile lui nu au fost filmate asa cum a trebuit. Cel putin porcaria aia de film de Tv facut de americani ma dezamagit complet. Am citit cred ca primele 4 carti ne mai putand citi a 5 pentru ca aveam bac plus mi sa parut cam ciudat sa fiu cu 1 milion de ani in viitorul viitorului!

  16. #16
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Imi permit si eu o parere, deoarece am vazut toate cele 3 filme. Nu cred ca se poate nega ca sunt niste creatii deosebite... vezi si efectele speciale. Mai ales pentru copii cred ca au fost superbe. Si mie mi-au placut, dar uneori m-am plictisit stand 3 ore... iar in ultimul The Return of the King (sau cum s-o numit) am crezut ca mor la final ... parca nu se mai termina... In fine, eram si eu obosit, era deja 1 AM, probabil ca sunt subiectiv.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    De terminat intr-adevar ca parca nu se mai termina. Totushi am fost dezamagit de un lucru. In ultima jumatate de ora, un fel de "au trait fericitzi pana la adanci batranetzi", nu s-a pomenit nimic de Gimli. Pai el saracu ce a facut? Nu shi-a gasit shi el o dwarfitza ceva?.......Hmmm....
    ex-alpopa

  18. #18
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Cred ca si realizatorii filmului au cedat nervos. Daca la final au lalait-o cu pupat Piata Independentei, in ceea ce priveste bataliile au cam dat rasol. ROTK lasa o impresie ceva mai proasta deoarece toata lumea se astepta la un final mult mai energic. Ce sa-i faci? Cand nu se respecta cartea nu e bine, dar nici sa se exagereze nu e bine. Pentru un film cred ca dadea mult mai bine o despartire de 2 min. si o batalie de juma de ora. Oricum trilogia este o lucrare deosebita (10 ore) si are pana in acest moment incasari de 2,6 miliarde $, iar ROTK va ajunge cu siguranta pe locul 2 in topul incasarilor din toate timpurile.

  19. #19
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Dar cine e locu 1 din toate timpurile la incasari ? Titanic ?

    alpopa, despre Gimli se povesteste in carte. A plecat si el pe Taramurile Nemuririi impreuna cu Legolas. Asa ca a avut un sfarsit fericit...acest personaj deosebit de simpatic pentru mine.
    Ce dwarfitza sa-si gaseasca ? Nu si-a gasit Legolas femeie si vrei sa-si gaseasca Gimli ? :p
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Merci Gabriel. You are a REAL dwarf! Strength and Honour I wish you!
    ex-alpopa

  21. #21
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gabriel
    Dar cine e locu 1 din toate timpurile la incasari ? Titanic ?
    Din pacate da! 1,8 miliarde $! Urmatorul are sub 1 miliard$! Poate daca se va face filmul Aisberg acesta va scufunda Titanicul

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •