Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 132

Thread: Desene animate

  1. #43
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    ba da si ala.....si mai sunt...da nu mai stiu cum le zice...era si ala cu 2 veveritze... nu mai stiu cum il cheama
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

  2. #44
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Erau inainte de revolutie, niste desene animate cu un iepuras si un lup - "Nu Pogodi", alea mi se pareau super tari, bine, ca erau si singurele desene animate de la noi! La ora actuala sunt tari alea cu Ed, Edd & Eddy!

  3. #45
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Filme de desene animate, ce vii le recomand cu placere
    "A Shark Tale", apare in decembrie 2004 la cinematograf in Romania
    "Team America: World Police", apare in martie 2005 la cinematograf in Romania

  4. #46
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pustoai-k
    ba da si ala.....si mai sunt...da nu mai stiu cum le zice...era si ala cu 2 veveritze... nu mai stiu cum il cheama
    Chip & Dale?

  5. #47
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    Chip & Dale?


    daaaa alea....ce marfa erau
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

  6. #48
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Marfa sunt vrei sa spui? Sau acum nu le mai gusti?

  7. #49
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    Marfa sunt vrei sa spui? Sau acum nu le mai gusti?

    pai de unde?le ai tu?ca eu nu le am si nici nu stiu de unde sa fac rost...
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

  8. #50
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Hai ca am gasit pe Dc++ da pana se ia un film.............
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

  9. #51
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Anime-urile lui Hayao Miyazaki le-a vazut cineva? Daca nu, incercati sa faceti rost de ele, pentru ca sunt printre cele mai bune animatii facute vreodata, daca nu cumva cele mai bune. Ce am vazut pana acum:

    Spirited Away ( http://www.imdb.com/title/tt0245429 ) - O combinatie intre Alice in Tara Minunilor si mitologia japoneza cu multe elemente originale. A castigat Oscarul pentru cel mai bun film de animatie.

    Princess Mononoke ( http://www.imdb.com/title/tt0119698 ) - In esenta un film despre modul in care industria si tehnologia moderna modifica vietile oamenilor si mediul inconjurator.

    Kiki's Delivery Service ( http://www.imdb.com/title/tt0097814 ) - Unul dintre filmele mai simple a lui Miyazaki avand ca tema maturizarea, adresat mai ales copiilor si adolescentilor.

    My neighbour Totoro ( http://www.imdb.com/title/tt0096283 ) - O poveste foarte simpla si foarte simpatica. Doua surori se muta la tara impreuna cu tatal lor unde-l intalnesc pe Totoro, un fel de spirit al padurii, care le ajuta sa treaca peste problemele cauzate de boala mamei lor.

    Laputa: Castle in the Sky ( http://www.imdb.com/title/tt0092067 ) - In principal un film de actiune cu mult umor si scene aeriene impresionante. Universul filmului arata ca in schitele lui Jules Verne, iar povestea are destul de multa profunzime.

    E extraordinar cat de original e fiecare din aceste filme in parte. Desi toate sunt scrise, regizate si in buna parte desenate de mana de Miyazaki, fiecare are o atmosfera complet diferita. Ceea ce e ramane constant si imi place in mod deosebit la ele e caldura sufleteasca pe care o emana si modul subtil in care abordeaza teme complexe. De exemplu Totoro care e perfect pentru copii prescolari si in care la prima vedere nu se intampla mai nimic, dar gesturile simple, mama pieptanand parul uneia dintre fiice, sora cea mica agatandu-se de cea mare pot spune mai mult decat o mie de cuvinte sau efecte speciale. Pe de alta parte Spirited Away are scene aproape horror si destule metafore care il fac greu de inteles chiar si pentru adulti.

  10. #52
    inima selista tudi's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Phoenix Arizona
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    shrek
    shrek 2
    shark tale
    simpson
    king of the hill
    si acuma tre sa apara un desen care cred ca o sa fie total Madagascar
    [COLOR=Red]Magica[/COLOR][COLOR=Blue]-Steaua[/COLOR]

  11. #53
    trendy Corrado*'s Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bukresh
    Posts
    980
    Reputatie
    1
    ed edd'n eddy rules!

  12. #54
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1

    Mai erau niste desene mai demult... Cu un ratzoi sinistru si sadic... Ceva cu Duck... Cine mai stie?
    My inner child beats up your inner child

  13. #55
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Desene animate inainte de '89:
    Miaunel si Balanel (romanesti)
    Lolek si Bolek (cehesti)
    Hekel si Gekel (astea erau chiar mishto, cu doua ciori haioase)

    le mai stie cineva?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #56
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Sa nu uitam si de Pif & Hercule!
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  15. #57
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu uitam Mihai, se poate Erau extra si la mare pretz si revistele Pif si Rahan.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #58
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    tom and jerry rulz....si acu ma mai uit de cate ori am ocazia.... desi le stiu pe toate pe de rost
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  17. #59
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Tot la amintiri sa se noteze si desenele pe care le vedeam pe bulgari cu iepurasul si cu lupul - Nu Pogodi parca! Si parca mai erau unele cu un profesor... da alea nu mai stiu cum se numesc!
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  18. #60
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Utilizator, ai uitat cumva de Mihaela?
    ...always look on the bright side of life...

  19. #61
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    N-am uitat Gicule, credeam ca s-a spus deja, e la Classics Mi-aduc aminte si melodia, daca nu ma crezi suna-ma sa ti-o fredonez la telefon

    Mihai, ala cu iepurasul si lupul era un desen animat rusesc care a fost si la TVR nu numai la bulgari. Se chema (transcriu fonetic) 'No zaietz, no pagadi', adica ceva de genul, 'Iepurasule, o sa vezi tu'...un desen animat super mishto si cu mult haz in care, bineinteles, iepurasul ii tragea mereu clapa lupului.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #62
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    @Utilizator: Eu asa l-am gasit pe net: "Nu pogodi" am revazut cu placere vreo 8 episoade!
    Pantera roz mai era un super desen animat!
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  21. #63
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    pantera roz excelenta in versiunea initiala. Acum vad ca au mai scos o serie noua, dar n-are nici un haz.

    O alta tampenie a alora de la Warner Bros: scot serie Bugs Bunny/Looney Toones in varianta manga!!!! Desenle sunt facute schematic, Bugs si gashca rata mult mai rai si mai rau dar cica au facut toate astea cand au vazut ca 'tineretu' din ziua de azi' prefera astfel de filme. Model japonez.
    Deja fanii bugs Bunny protesteaza, se pare ca fara succes din ce zicea la presa.
    oricum pozele pe care le-am vazut pareau oribile, n-au nici o legatura cu ceea ce stim.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •