Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Exclamation Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

    In weekend atat echipa feminina cat si cea masculina, vor participa la ultima competitie inaintea mondialelor. La aceasta competitie vor participa Elvetia Romania si Germania
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Atata in intrecerea feminina cat si in cea masculina echipele Romaniei domina.

    La fete, echipa noastra a obtinut 238,15 puncte devansand Germania care a obtinut 236,70 puncte.
    Cel mai bun punctaj individual l-a obtinut Catalina Ponor la barna cu 16,30 p.

    La baieti, Romania a invins cu 365,00 puncte, Germania obtinand 360,30 puncte. Intrecerea individuala a revenit campionului german, Fabian Hambüchen cu 91,850 puncte.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    La feminin individual compus Nistor a castigat cu 60.100, Izbasa locul cu 59.400
    La masculin individual compus Selariu locul 2 cu 90.850, locul 3 Daniel Popescu
    cu 90.600 (ambii cu punctaje mult mai mari decat punctajul care a luat aurul la CE)

    Cam mica diferenta la echipe intre Romania si Germania

  4. #4
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Chiar mica e diferenta..tinand cont ca Germania nu e chiar la inaltime....ooops
    www.fangymnastics.com

  5. #5
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Cam mica diferenta la echipe intre Romania si Germania
    As vrea sa fac o mica comparatie dintre scorurile de acum si cele de la mondialele de anul trecut:
    In 2006, in calificari:
    1. USA 243.325
    2. China 239.525
    3. Ucraina 235.025
    ...
    5. Romania 232.600
    ...
    16. Germania 222.225.

    Presupunand ca scorurile primelor 3 clasate ar ramane la fel, si Romania si Germania ar avea motive sa spere la un loc 3.
    Progresul Romaniei e vizibil, al Germaniei e enorm.
    Dar sa nu ne bucuram prea repede, sigur ca si Ucraina, si Rusia, chiar si Brazilia si Australia au progresat in ultimul an, asa ca nu e nici un motiv sa ne bazam pe scorurile de anul trecut.
    Voiam doar sa remarc ritmul in care creste gimnastica in tarile pana acum considerate fara sanse la medalii.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  6. #6
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Stiti cumva care fete au mai fost alaturi de Stela Sandra si Catalina.?? Referitor la Germania, eu in afara de Chuschovitina nu mai stiu alta gimnasta buna....chiar ma surprinde evolutia lor
    www.fangymnastics.com

  7. #7
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Cateva motive in plus de ingrijorare:
    Madalina Gutu s-a accidentat in timpul concursului. Nu era in echipa pentru mondiale, dar incepuse sa-si intre in forma dupa ultima accidentare.
    Patrascu n-a fost in echipa. Va rog frumos cine stie sa-mi spuna si mie de ce.
    Tamarjan a luat doar 14.65 la sol, 14.05 la paralele, dar in schimb a luat 15.45 la barna (cat Izbasa).
    La sol a recuperat Druncea cu 14.800, dar chiar nu inteleg de ce Tamarjan se perfectioneaza la barna unde deja avem 3 fete foarte bune si lasa paralele in urma, unde e cu adevarat nevoie de ajutor.
    Izbasa pare sa fie inca departe de forma ei maxima si nu stiu cat de realist e sa sper ca o va atinge pana la mondiale.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  8. #8
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Stiti cumva care fete au mai fost alaturi de Stela Sandra si Catalina.?? Referitor la Germania, eu in afara de Chuschovitina nu mai stiu alta gimnasta buna....chiar ma surprinde evolutia lor
    Da, celelalte fete ale noastre: Ana Tamarjan, Dana Druncea, Andreea Acatrinei si Madalina Gutu.

    Germania intr-adevar nu prea are alte vedete, dar unele fete sunt in stare sa ia note bune la 1-2 aparate, si ca echipa se aduna scoruri mari.
    De exemplu: Ania Brinker 15.70 la paralele, 14.70 la sol; Hindermann 15.55 la paralele, 14.60 la sol
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Germania a mai primite cate ceva in plus ca era gazda, ma indoiesc ca va lua 230 la mOndiale.
    Oricum, raman la parerea ca punctajul Romaniei e ingrijorator daca vrem sa luam medalie. Izbasa singura ne pierde macar 1 punct, 1 punct si ceva (nu o acuz, a avut ghinionul accidentarii)

  10. #10
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Mai bine fac o comparatie a scorurilor pe aparate, primele 3 gimnaste (cum va fi regula in finala)
    Sarituri:
    Romania:
    Ponor 14.95
    Druncea 14.55
    Izbasa 14,45
    Total 43.95

    Germania:
    Chusovitina 15.45
    Abel 14.70
    Hindermann 14.30
    Total 44.45

    Paralele:
    Romania:
    Nistor 15.750
    Izbasa 14.40
    Tamarjan 14.05
    Total 44.20

    Germania:
    Brinker 15.70
    Hindermann 15.55
    Bui 14.70
    Total 45.95

    Barna:
    Ponor 16.30
    Nistor 15.90
    Izbasa 15.45
    Total 47.65

    Germania:
    Chusovitina 14.90
    Abel 14.70
    Hindermann 14.50
    Total 44.10

    Sol:
    Romania:
    Izbasa 15.10
    Nistor 14.95
    Druncea 14.80
    Total 44.85

    Germania:
    Moebius 14.80
    Brinker 14.70
    Hindermann 14.60
    Total 44.10
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  11. #11
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Germania a mai primite cate ceva in plus ca era gazda, ma indoiesc ca va lua 230 la mOndiale.
    Oricum, raman la parerea ca punctajul Romaniei e ingrijorator daca vrem sa luam medalie. Izbasa singura ne pierde macar 1 punct, 1 punct si ceva (nu o acuz, a avut ghinionul accidentarii)
    Concursul a avut loc in Elvetia.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Concursul a avut loc in Elvetia.
    Atunci chiar e ingrijorator, daca germania a luat corect peste 238 de puncte s-ar putea ca la CM sa apara si alte tari cu punctaje foarte mari, Australia, Brazilia cel putin teoretic sunt peste Germania.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Poate sunt eu super-pesimist dar daca apar ratari la calificari s-ar putea sa avem o mare surpriza. Neplacuta.

    China si SUA sunt sigur peste noi, UKR si RUS sunt cam la nivelul nostru, AUS, BRA, GER, FRA vin tare din urma

  14. #14
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Eu cred ca esti realist. Nici macar calificarea in finala (si cu ea calficarea la Olimpiada) nu sunt sigure. Fetele noastre trebuie sa concureze cat se poate de bine si fara ratari.
    Odata ajunsi in finala, putem sa ne batem pentru bronz ca echipa, dar din nou nu e nimic de considerat ca fiind al nostru.
    Dar sanse sunt.

    Ucraina si Rusia nu prea au concurat international ca echipa anul asta, deci nu stiu sa dau un termen de comparatie. Ucraina a avut echipa la universiada, dar nu stiu cat de mult va coincide echipa de acolo cu cea de la mondiale.
    Brazila a luat un 236.725 la jocurile Panamericane, unde au concurat cu Dos Santos accidentata; Franta 232.950 la un concurs amical, Italia 235.200 la meciul amical unde a fost si Romania (Civitavecchia). Australia iar nu stiu cat au adunat anul asta.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Eu cred ca esti realist. Nici macar calificarea in finala (si cu ea calficarea la Olimpiada) nu sunt sigure. Fetele noastre trebuie sa concureze cat se poate de bine si fara ratari.
    Odata ajunsi in finala, putem sa ne batem pentru bronz ca echipa, dar din nou nu e nimic de considerat ca fiind al nostru.
    Dar sanse sunt.

    Ucraina si Rusia nu prea au concurat international ca echipa anul asta, deci nu stiu sa dau un termen de comparatie. Ucraina a avut echipa la universiada, dar nu stiu cat de mult va coincide echipa de acolo cu cea de la mondiale.
    Brazila a luat un 236.725 la jocurile Panamericane, unde au concurat cu Dos Santos accidentata; Franta 232.950 la un concurs amical, Italia 235.200 la meciul amical unde a fost si Romania (Civitavecchia). Australia iar nu stiu cat au adunat anul asta.
    Realist vorbind cred ca in acest moment Romania e de locuril 4-5 in finala. Ca sa ratam primele 8 locuri trebuie ca fetele sa concureze foarte slab, dar ratarea primelor 12 chiar si mie mi se pare imposibila

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ferrari a castigat CN la individual compus cu 60.400

  17. #17
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Am uitat ca se califica primele 12 la Olimpiada. Am avut in cap ca primele 8.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  18. #18
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ferrari a castigat CN la individual compus cu 60.400
    Putin. A ratat ceva?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu zic ca daca ne ies exercitiile la paralele la mondiale aici incluzand-o pe Stela, Cerasela si Sandra nu avem de ce sa ne facem griji. Doar paralelul ne trage in jos ( ca intotdeauna ) si la sarituri ma avem ceva probleme. Apropo am facut calculul la Stela si mi-a dat ca nota ei de la sarituri a fost sub 14?? Are Stela asa mari probleme la sarituri.....
    www.fangymnastics.com

  20. #20
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Stela a cazut la saritura, a luat doar 13.50.

    De Cerasela imi fac griji pentru ca nu a fost in echipa si mi-e teama sa nu fie accidentata.
    Iar Sandra are toate aparatele la care trebuie sa recupereze, ma tem ca paralelele vor fi pe ultimul loc in lista ei.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Daca tot le-am cam criticat pe fete, e de remarcat punctajul baietilor, aproape egal cu cel al Rusiei din calificarile la CM (locul 3)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •