Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #64
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cum as vedea eu componenta pentru ziua finalelor pe echipe :
    Sarituri:
    Ponor, Druncea, Izbasa/Nistor
    Paralel:
    Nistor, Tamarjan,Izbasa
    Barna
    Nistor, Izabasa,Ponor
    Sol
    Izbasa,Tamarjan, Nistor
    Imi pare rau de Cerasela( ea este cea de care imi place din randul celor mici), iar gimnasta in care nu am incredere este Druncea...nu stiu de ce am sentimentul asta pt ea, dar e ceva ce ma nelinisteste. Sper din tot sufletul sa fie bine si sa fim pe podium. Daca toate ar fi bine, echipa ideala ar fi: Nistor, Izbasa, Ponor, Tamarjan, Patrascu si Lacusteanu, dar acum nu se poate....dar la Beijing ar fi bine .
    In FLoarea s-au pus ff multe sperante in anul 2002 cand a fost facuta tranzitia de la generatia Amanar-Olaru-Raducan spre noua generatie care a inceput prin Oana Ban, Silvia Stroiescu si Floarea ca in 2002 a fost campiona europeana la juniori la barna. Parerea mea este ca nu i s-a oferit prea multa credibilitate. Sa nu uitam ca Floarea ne-a reprezentat si la Melbourne 2005 cand a ocupat locul 6 la AA.
    www.fangymnastics.com

  2. #65
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    iar daca Catalina Ponor si-ar introduce cea de-a patra diagonala...as opta pt ea in finala pe echipe la sol, datorita faptului ca are mai multa experienta si nu ar rata
    www.fangymnastics.com

  3. #66
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Si as vrea sa revin si la problema ridicata referitoare la paralele. Inainte de Olimpiada de la Atena, Romania nu avea paralel competitiv ( nu ca ar avea acum), dar pe vremea aveam ceva in plus, aveam barna si solul cu mult peste celeletae tari si compensa...sa nu uitam ca am fost de 4-5 camp mondiala cu echipa cred ca si consecutiv ( sper sa nu gresesc). Dar in prezent majoritatea tarilor s-au ridicat foarte mult, tari gen Ucraina, China, care au exercitii competitive atat la paralele dar si la apraratele care ne salveaza pe noi.
    www.fangymnastics.com

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Cum as vedea eu componenta pentru ziua finalelor pe echipe :
    Sarituri:
    Ponor, Druncea, Izbasa/Nistor
    Paralel:
    Nistor, Tamarjan,Izbasa
    Barna
    Nistor, Izabasa,Ponor
    Sol
    Izbasa,Tamarjan, Nistor
    Imi pare rau de Cerasela( ea este cea de care imi place din randul celor mici), iar gimnasta in care nu am incredere este Druncea...nu stiu de ce am sentimentul asta pt ea, dar e ceva ce ma nelinisteste. Sper din tot sufletul sa fie bine si sa fim pe podium. Daca toate ar fi bine, echipa ideala ar fi: Nistor, Izbasa, Ponor, Tamarjan, Patrascu si Lacusteanu, dar acum nu se poate....dar la Beijing ar fi bine .
    In FLoarea s-au pus ff multe sperante in anul 2002 cand a fost facuta tranzitia de la generatia Amanar-Olaru-Raducan spre noua generatie care a inceput prin Oana Ban, Silvia Stroiescu si Floarea ca in 2002 a fost campiona europeana la juniori la barna. Parerea mea este ca nu i s-a oferit prea multa credibilitate. Sa nu uitam ca Floarea ne-a reprezentat si la Melbourne 2005 cand a ocupat locul 6 la AA.
    Sunt de acord cu cele spuse de tineMikeyy!!!
    Spune-mi, ce parere ai de baieti? Ce sanse (reale) la medalii au ei la aceste mondiale pt ca de multe ori ne concentram doar pe echipa de fete si baietii ne surprind cu cite un rezultat bun de nu-ti vine sa crezi!!!!
    La nationale, m-a impresionat Daniel Popesu! A progresat enorm, mai ales la sarituri si paralele. Nu-i asa?

  5. #68
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Eu am fost placut surprins si evolutia buna alui Cosmin Popescu la paralele (a obtinut bronzul la acest aparat la CMU cu 15,525 si locul doi la nationale cu un punctaj asemanator) mi se pare destul de constant la acest aparat. Pacat ca nu poate merge la mondiale, anul acesta. Daca ar lucra mai mult la cal, acolo unde avem mari dificultati in a alege trioul pt finala pe echpe, ar avea sanse sa mearga la olimpiada. Ce spuneti?

  6. #69
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Sunt de acord cu cele spuse de tineMikeyy!!!
    Spune-mi, ce parere ai de baieti? Ce sanse (reale) la medalii au ei la aceste mondiale pt ca de multe ori ne concentram doar pe echipa de fete si baietii ne surprind cu cite un rezultat bun de nu-ti vine sa crezi!!!!
    La nationale, m-a impresionat Daniel Popesu! A progresat enorm, mai ales la sarituri si paralele. Nu-i asa?
    Da asa este, de multe ori ne concentram pe fete caci ele sunt cele care au adus cele mai multe medalii...dar nu ii uitam nici pe baieti. Ce pot sa spun, ma bucura faptul ca fata de anii trecuti cand il aveam doar pe Selariu la individual, acum s-au mai adaugat 2 componenti cu exercitii competitive ceea ce e un lucru ff bun. Surpriza este Dani Popescu care pare ranascut si oricand ne poate furniza vreo surpriza. Sincer nu cred ca vom lua vreao medalie la individual compus caci este greu si prea mulri chinezi, japonezi, rusi....este ff greu dar nici imposibil, tine de noroc Am putea lua totusi o meadlie la cal..din 2 macar unul si aici ma refer la Koczi &Popescu. De asemenea am avea sanse la sol prin Dragulescu si la sarituri prin Dragulescu, Koczi sau Popescu. Sariturile la baieti repr aparatul salvator asemenea barnii la fete. Ma ingrijoreaza un singur lucru, Dragulescu de la incidentul de la Amsterdam 2007 nu mai e la fel, nu mai ofera ac siguranta, dar sper sa se mobilizeze la mondiale si ii doresc de asemenea medalia olimpica la Beijing. Despre Koczi cred ca inca nu este destul de matur si de aceea nu e constant..pt el a venit succesul prea repede. Dar cu timpul isi va reveni, sunt sigur de asta(experienta olimpiadei va fi punctul cheie)
    www.fangymnastics.com

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Eu am mare incredere in Dragulescu. Este un extraordinar sportiv. Amintiti-va ca anul trecut a devenit dublu campion mondial! Citi credeau in el atunci dupa ce cu un an inainte se retrasese din gimnastica.
    Sa-l respectam si sa avem incredere in el! OK?

  8. #71
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Eu am mare incredere in Dragulescu. Este un extraordinar sportiv. Amintiti-va ca anul trecut a devenit dublu campion mondial! Citi credeau in el atunci dupa ce cu un an inainte se retrasese din gimnastica.
    Sa-l respectam si sa avem incredere in el! OK?
    Eu ii doresc inca 2 medalii de aur mondiale si 2 olimpice.....atat si nimic mai mult, cred ca e suficient
    www.fangymnastics.com

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Eu am mare incredere in Dragulescu. Este un extraordinar sportiv. Amintiti-va ca anul trecut a devenit dublu campion mondial! Citi credeau in el atunci dupa ce cu un an inainte se retrasese din gimnastica.
    Sa-l respectam si sa avem incredere in el! OK?
    Fara indoiala Dragulescu nu mai e la nivelul de anul trecut. Iar ceea ce a patit la CE nu a facut decat sa inrautateasca situatia. Draguilescu e imprevizibil asa incat putem spera ca va trece peste blocajul psihologic de la sol. Acolo poate lua aur. La sarituri am mari mari dubii
    La medalii in afara de Dragulescu e greu de crezut ca mai avem alte sanse.

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Fara indoiala Dragulescu nu mai e la nivelul de anul trecut. Iar ceea ce a patit la CE nu a facut decat sa inrautateasca situatia. Draguilescu e imprevizibil asa incat putem spera ca va trece peste blocajul psihologic de la sol. Acolo poate lua aur. La sarituri am mari mari dubii
    La medalii in afara de Dragulescu e greu de crezut ca mai avem alte sanse.
    De ce atita "optimism"?

    Eu inteleg sa fim realisti dar nu PESIMISTI!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    De ce atita "optimism"?

    Eu inteleg sa fim realisti dar nu PESIMISTI!!!!!!!!!!!!!!!!
    Unde este pesimismul. Lui Dragulescu nu i-a mai iesit a doua saritura cam de anul trecut. Pe mine m-a surprinde un aur la sarituri pt Dragulescu

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    O idee mai clara asupra sanselor la medalii atat la fete cat si la baieti s-ar putea face dupa ce vedem rezultatele de la CN ale SUA. Anul trecut au fost slabuti si la fete si la baieti. Dar la fete au avut accidentari iar la masculin au venit cu echipa a doua

  13. #76
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Unde este pesimismul. Lui Dragulescu nu i-a mai iesit a doua saritura cam de anul trecut. Pe mine m-a surprinde un aur la sarituri pt Dragulescu
    Dar este posibil.......

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Dar este posibil.......
    E posibil, speranta moare ultima

    Revenind la Sua am citi o stire conform carora la un concurs de verficare Liukin ar fi luat 63.450 pct. Mi se pare aproape imposibil

  15. #78
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    E posibil, speranta moare ultima

    Revenind la Sua am citi o stire conform carora la un concurs de verficare Liukin ar fi luat 63.450 pct. Mi se pare aproape imposibil
    Nu e imposibil. Daca Ferrari ia 62.100 cu barna si paralele de 15.800, de ce sa nu ia si Liukin 63.450 cu barna si paralele de 16.500?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Nu e imposibil. Daca Ferrari ia 62.100 cu barna si paralele de 15.800, de ce sa nu ia si Liukin 63.450 cu barna si paralele de 16.500?
    Si atunci de ce mai participam?
    Serios vorbind ma indoiesc ca se poate asa ceva, vom vedea sambata

  17. #80
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Si atunci de ce mai participam?
    Serios vorbind ma indoiesc ca se poate asa ceva, vom vedea sambata
    Participam pentru ca e un sport. Si chiar daca stim ca nu sunt sanse sa facem mai bine, poate sunt sanse sa cada adversarii. N-am castigat la fel si la Sydney?
    (Nu ma luati in seama, fac haz de necaz )
    Ce concurs de verificare a fost?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  18. #81
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    63.450 mi se pare enorm...ar insemna in jur de 15862 media pe aparat...ceea ce e enorm.....nu cred sincer....ori e minciuna ori tine de marketing, pentru a o aduce in atentie...nastia este buna, e si preferata mea din gimnastele de afara dar un asemenea rezultat mi-e greu sa cred....oricum trebuie demonstrat acest rezultat...la mondiale sau Olimpiada. Daca va trece de 63.000 tot respectul meu
    www.fangymnastics.com

  19. #82
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    oricum sambata parca sunt nationalele SUA nu? De obicei nationale nu dau o imagine reala al capacitatii adevarate al unui sportiv...notele sunt umflate( cum a fost si la noi) sau invers, arbitrii sunt ff drastici ( parca Vlad spunea ca nationalele chinei le-au depunctat de nu s-au vazut )...
    www.fangymnastics.com

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Participam pentru ca e un sport. Si chiar daca stim ca nu sunt sanse sa facem mai bine, poate sunt sanse sa cada adversarii. N-am castigat la fel si la Sydney?
    (Nu ma luati in seama, fac haz de necaz )
    Ce concurs de verificare a fost?
    Un concurs intre state (California vs alt stat) ceva de genul asta, a fost acum o luna si ceva

  21. #84
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    oricum sambata parca sunt nationalele SUA nu? De obicei nationale nu dau o imagine reala al capacitatii adevarate al unui sportiv...notele sunt umflate( cum a fost si la noi) sau invers, arbitrii sunt ff drastici ( parca Vlad spunea ca nationalele chinei le-au depunctat de nu s-au vazut )...
    La americani sunt mult mai serioase. Mai ales ca au de unde alege cand fac echipa. Si da, sambata noapte e individual compusul

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •