Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Problema la paralele poate fi explicata prin lipsa antrenorilor barbati de la cluburi. baniesc ca anumite elemente ar trebui invatate de gimnaste de timpuriu, inainte de a veni la lot (cazul Catalinei Ponor este destul de evident: la clubul din Constanta nu a lucrat mai de loc la acest aparat; cand a venit la Deva era, deja, prea tarziu pt a invata elemente noi chiar daca, la lot, ar fi beneficiat de cei mai buni antrenori de la paralele din lume).
    Asadar parte din vina este a antrenorilor de la cluburi, antrenori care sunt din ce in ce mai putini, salariile de mizerie facandu-i sa plece in afara pe buna dreptate; la paralele, pt. a invata un element nou este nevoie de ajutorul unui barbat antronor; stiti cu totii ca multiantrenori romani sunt plecati in toata lumea (Brazilia, Elvetia, SUA, etc etc etc).
    E clar , nu sunt de acord cu aducerea unui antrenor din afara, care oricum nu va accepta sa munceasca decit pe bani foarte, foarte multi, bani cu care ar trebui sa platim antrenorii de la cluburi ca sa nu mai plece si sa poata lucra cu micile gimnaste fara sa-si faca griji pt ziua de maine.
    de asemenea , nu uitati de exemplul dat de rusi care nu aduc antrenori straini ci ii readuc in tara pe ai lor.

  2. #44
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Va salut pe toti iubitorii de gimnastica.Eu sunt un mare admirator al acestui sport. totul a inceput in 2000, cand Andreea Raducan, la Sydnei, a obtinut titlul la individual compus (de fapt acel extraordinar podium pe care ni-l amintim toti cei care suntem alaturi de gimnastica artistica). De atunci urmaresc cu foarte mare placere toate competitiile din gimnastica artistica, incepind cu campionatele nationale si internationalele Romaniei pina la etapele de Cupa Mondiala, respectiv europene, mondiale si bineinteles OLIMPIADA (abia astept sa vad BEIJING 2008!!! Voi nu?). ma bucur extem de mult ca am descoperit si alti iubitori de gimnastica artistica. Sper sa invat cit mai multe legate de noul cod de punctaj (sincer, nu mi se pare extraordinar; eliminarea notei maxime-10-, la fel ca si la patinajul artistic-6-, nu inlatura subiectivismul arbitrilor, in schimb pe noi ne-a bagat de tot in ceata, poate lucrurile nu vor ramine asa) In alta ordine de idei, voiam sa subliniez situatia gimnasticii romanesti inainte cu doar 3 sapt. de mondiale, competitie extrem de importanta pt calificarea la olimpiada. Nu spun ca exista riscul sa nu ne calificam, dar evolutiile gimnastilor si gimnastelor vor ramine pe retina arbitrilor, asadar cine va avea exercitii bune la mondiale are sanse sa obtina medalii la JO. Va fi foarte greu sa vina cineva pe podium vara sa fi avut o prestatie , macar decenta, la mondiale.
    Sperantele noastre sunt legate de Nistor si Ponor (individual compus respectiv birna). De asemenea am mare incredere in baieti. Poate anul acesta Popescu Daniel va sparge gheata si va obtine prima sa medalie importanta (chiar daca are o medalie de bronz, obtinuta la Atena, cu echipa). Eu cred ca sanse are la individual si sarituri, ca sa nu mai amintesc de cal unde este eternul favorit la o medalie.
    Fetele au o mare problema la sarituri; in afara de Ponor care are o saritura nu tocmai valoroasa dar pe care o executa corect, celelalte nu se descurca de loc bine. Druncea nu cred caeste cea mai buna solutie- rateaza destul de des.
    Nistor ma exaspereaza cu greselile de la sol, in rest e bine.
    IZBASA e nerefacuta dupa accidentaea de la glezna dar poate se mobilizeaza si ne face o surpriza, macar la sol - e campioana europeana ,nu?
    N-am nimic cu V. Ferrari, dar sper ca anul acesta sa ia mai putine medalii, de fapt sa leia pe merit , nu ca in anii trecuti. E clar ca a fost sprijinita un pic de arbitre care nu i-au scazut toate erorile din nota finala. E din Italia , nu?
    Bine ai venit, cata10
    Nu impartasesc speranta pentru Ferrari, eu sper sa cada la toate aparatele si sa nu castige nimic
    Glumesc.
    In mare si eu sunt de acord cu tine, dar am o intrebare: Unde ai vazut-o pe Druncea ratand la sarituri si pe cine ai lua in echipa in locul ei?
    Saritura facuta de Nistor ti se pare ok?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  3. #45
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Problema la paralele poate fi explicata prin lipsa antrenorilor barbati de la cluburi. baniesc ca anumite elemente ar trebui invatate de gimnaste de timpuriu, inainte de a veni la lot (cazul Catalinei Ponor este destul de evident: la clubul din Constanta nu a lucrat mai de loc la acest aparat; cand a venit la Deva era, deja, prea tarziu pt a invata elemente noi chiar daca, la lot, ar fi beneficiat de cei mai buni antrenori de la paralele din lume).
    Asadar parte din vina este a antrenorilor de la cluburi, antrenori care sunt din ce in ce mai putini, salariile de mizerie facandu-i sa plece in afara pe buna dreptate; la paralele, pt. a invata un element nou este nevoie de ajutorul unui barbat antronor; stiti cu totii ca multiantrenori romani sunt plecati in toata lumea (Brazilia, Elvetia, SUA, etc etc etc).
    E clar , nu sunt de acord cu aducerea unui antrenor din afara, care oricum nu va accepta sa munceasca decit pe bani foarte, foarte multi, bani cu care ar trebui sa platim antrenorii de la cluburi ca sa nu mai plece si sa poata lucra cu micile gimnaste fara sa-si faca griji pt ziua de maine.
    de asemenea , nu uitati de exemplul dat de rusi care nu aduc antrenori straini ci ii readuc in tara pe ai lor.
    Mi se pare interesant ca desi si barbatii si femeile au acelasi salarii, barbatii aleg sa plece pe cand femeile aleg sa ramana (probabil mai mult langa familie, nu ma gandesc neaparat la patriotism).
    Dar daca forta musculara e cea care lipseste, s-ar putea rezolva cumva: Gasit un asistent pentru fircare femeie antrenor la paralele. Ea explica elementele si sta langa fete sa le corecteze iar asistentul sa le prinda cand cad. Asistentul nu va pleca in strainatate pentru ca nu are cunsotintele de antrenor.
    Si nici in tara nu va cere salarii imense.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    In 2000 titlul la individual compus l-a obtinut Simona Amanar. In rest ai mare dreptate in tot ce spui
    Pt mine Andreea Raducan este campioana olimpica la individual, la JO 2000; sper ca si pentru voi si poate, de ce nu, si pentru fig/cio, care ar trebui sa anuleze decizia aberanta pe care au luat-o atunci.
    E clar pt toata lumea ca Raducan nu se dopase, chiar si pentru cio, caci nu i-au luat si celelalte medalii cum ar fi fost normal intr-un caz adevarat de dopaj.

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Bine ai venit, cata10
    Nu impartasesc speranta pentru Ferrari, eu sper sa cada la toate aparatele si sa nu castige nimic
    Glumesc.
    In mare si eu sunt de acord cu tine, dar am o intrebare: Unde ai vazut-o pe Druncea ratand la sarituri si pe cine ai lua in echipa in locul ei?
    Saritura facuta de Nistor ti se pare ok?
    pt o saritura din 5,8 sa iei 14,450 ti se pare OK
    Nistor face o saritura din 5.50, (sper sa nu gresesc) si ia , de obicei, 14,800
    Cele trei fete in finala pe echipe, la sarituri:Nistor, Izbasa, Ponor! Ce zici?

  6. #48
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    pt o saritura din 5,8 sa iei 14,450 ti se pare OK
    Nistor face o saritura din 5.50, (sper sa nu gresesc) si ia , de obicei, 14,800
    Cele trei fete in finala pe echipe, la sarituri:Nistor, Izbasa, Ponor! Ce zici?
    Deci vrei sa spui ca are erori la executie. De ratat nu rateaza.
    Nistor ia 14.800 cand arbitrii sunt de-ai nostri si atunci ia si Druncea 14.900
    La concursurile internationale Nistor ia mai putin ca Druncea.
    Ca sa nu mai vorbesc ca Nistor mai si rateaza, cum a facut la concursul din Elvetia.
    Mi se pare Ok ca Druncea sa ia 14.450 atata timp cat alte gimnaste care sa ia mai mult nu avem. (desi cred ca ai vrut sa spui 14.550, atat a luat in Elvetia)
    Druncea a mai luat si 14.700 comparativ cu 14.500 Nistor in competitie internationala (in Italia).
    Si chiar daca scorul la executie al lui Nistor a fost cu o zecime mai mare, la totalul echipei sa aduna scorul final.
    Asa ca nu sunt de acord cu Nistor in finala.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    La paralele rateaza?
    Pe cine vezi, in finala pe echipe, la paralele?

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Pt mine Andreea Raducan este campioana olimpica la individual, la JO 2000; sper ca si pentru voi si poate, de ce nu, si pentru fig/cio, care ar trebui sa anuleze decizia aberanta pe care au luat-o atunci.
    E clar pt toata lumea ca Raducan nu se dopase, chiar si pentru cio, caci nu i-au luat si celelalte medalii cum ar fi fost normal intr-un caz adevarat de dopaj.
    Fara indoiala nu s-a dopat in sensul propriu al cuvantului, insa greseala se plateste. Oricum CIO a fost destul de bland dupa parerea mea. Acea substanta era pe lista interzisa si putea sa fie suspendata 2 ani.

    Sa vedem ce fac americancele la CN, in special la individual compus. Chiar sunt curios fiindca dupa pararea mea singurele sanse la aur sau macar la medalii anul asta le au Nistor la individual compus (cu sarituri si sol fara greseli) si Ponor si Nistor la barna. In rest slabe sanse la medalii

  9. #51
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    La paralele *vedeam* pe Nistor, Patrascu si Tamarjan.
    Toate 3 rateaza din cand in cand, (Nistor mai rar din fericire), dar altele n-avem.
    Cum Patrascu e in ghips, poate Gutu ar fi fost o solutie, dar a patit-o si ea. Acum sper ca Grigore sa fie a 3-a si sa mai salveze ce se poate. Daca nu, Izbasa.
    Last edited by vlad001; 13th August 2007 at 21:17.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Pe cine vedeti alaturi de Koczi si Popescu in finala pe echipe la cal?
    Eu nu gasesc nicio solutie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Pe cine vedeti alaturi de Koczi si Popescu in finala pe echipe la cal?
    Eu nu gasesc nicio solutie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Probabil Bucur. Oricum e o problema fiindca Koczi rateaza destul de des la cal

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    La paralele *vedeam* pe Nistor, Patrascu si Tamarjan.
    Toate 3 rateaza din cand in cand, (Nistor mai rar din fericire), dar altele n-avem.
    Cum Patrascu e in ghips, poate Gutu ar fi fost o solutie, dar a patit-o si ea. Acum sper ca Grigore sa fie a 3-a si sa mai salveze ce se poate. Daca nu, Izbasa.
    Stii ceva despre exercitiul Andeei Grigore la paralele si daca se reface pina la mondiale? La nationale nu a concurat !!!!!!!!!
    Aluisa Lacustenu mai face parte din lot?
    Druncea sau Izbasa? la paralele bineinteles!!!

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Probabil Bucur. Oricum e o problema fiindca Koczi rateaza destul de des la cal
    Bucur nu face parte din echipa pt mondiale!!!!!!CAT a luat la nationale????

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Bucur nu face parte din echipa pt mondiale!!!!!!CAT a luat la nationale????
    A luat 14.850 in Elvetia si 14.050 la CN
    Probabil Selariu va fi al treilea atunci. Are nota de plecare cea mai mare dintre ceilalti

  15. #57
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Stii ceva despre exercitiul Andeei Grigore la paralele si daca se reface pina la mondiale? La nationale nu a concurat !!!!!!!!!
    Aluisa Lacustenu mai face parte din lot?
    Druncea sau Izbasa? la paralele bineinteles!!!
    Andreea Grigore a facut un exercitiu din 5.8 si a luat 14.500 acum vreo luna la concursul din Italia. La concursul ala s-a si accidentat.
    Nu stiu daca a re-inceput sa se antreneze, dar s-a zis atunci ca accidentarea e usoara. Oricum minuni pana la mondiale nu i sa pot cere.
    Aluissa e si ea accidentata de la Europene. Pana acum nu am reusit sa aflu nici macar ce are, ultimele noutati in ziare erau ca se asteapta sa i se dezumfle genunchiul ca sa i se faca analize. Dar e destul de mult timp de atunci.
    Duncea are si ea ceva dificultate la paralele, 5.8, dar rateaza destul de des si cand nu rateaza are erori la executie. La nationale a scos un 14.500, dar au fost arbitrii nostri. O sa concureze totusi in calificari, pentru ca e obligatoriu sa fie 5 fete.
    Izbasa are si ea 5.8 si a luat un 14.400 acum in Elvetia. Ar mai fi loc sa creasca dar ma gandeam ca in cazul ei are si celelate aparate de lucrat si la sol, barna si sarituri i-ar fi mai usor sa recupereze, adica ar folosi timpul scurt ramas mai eficient. Are totusi avantajul ca nu rateaza, asa ca s-ar putea sa o vedem in finala si daca nu evolueza prea tare pana la mondiale.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    A luat 14.850 in Elvetia si 14.050 la CN
    Probabil Selariu va fi al treilea atunci. Are nota de plecare cea mai mare dintre ceilalti
    Nici nu vreau sa ma gindesc la asa ceva! Calul este cel mai slab aparat al lui Selariu; o ratare ne-ar termina! De ce nu se ia in calcul Malita Cosmin; aluat, cu aproximatie, 15,350 la nationale.Macar sa fie luat ca rezerva!

    Sper ca Koczi sa nu rateze!!! Are un exercitiu greu si valoros!!!

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Andreea Grigore a facut un exercitiu din 5.8 si a luat 14.500 acum vreo luna la concursul din Italia. La concursul ala s-a si accidentat.
    Nu stiu daca a re-inceput sa se antreneze, dar s-a zis atunci ca accidentarea e usoara. Oricum minuni pana la mondiale nu i sa pot cere.
    Aluissa e si ea accidentata de la Europene. Pana acum nu am reusit sa aflu nici macar ce are, ultimele noutati in ziare erau ca se asteapta sa i se dezumfle genunchiul ca sa i se faca analize. Dar e destul de mult timp de atunci.
    Duncea are si ea ceva dificultate la paralele, 5.8, dar rateaza destul de des si cand nu rateaza are erori la executie. La nationale a scos un 14.500, dar au fost arbitrii nostri. O sa concureze totusi in calificari, pentru ca e obligatoriu sa fie 5 fete.
    Izbasa are si ea 5.8 si a luat un 14.400 acum in Elvetia. Ar mai fi loc sa creasca dar ma gandeam ca in cazul ei are si celelate aparate de lucrat si la sol, barna si sarituri i-ar fi mai usor sa recupereze, adica ar folosi timpul scurt ramas mai eficient. Are totusi avantajul ca nu rateaza, asa ca s-ar putea sa o vedem in finala si daca nu evolueza prea tare pana la mondiale.
    La birna lucrurile par a fi destul de clare: Izbasa, Nistor, Ponor, NU?
    DAr la sol ce facem?
    In afara de Izbasa, care se descurca, pe cine mai contam? Nistor, Ponor, Tamarjan? Ponor ar putea veni cu un sol de peste 15? Ce se intimpla cu Nistor? Ar fi o solutie Tamarjan?
    Se mai poate conta pe Floarea Leonida? Ce s-a intimplat cu gimnasta asta? "S-a nascut talent si a murit speranta?" In 2002 toti o vedeau ca urmasa Andreei Raducan..............

  18. #60
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    La birna lucrurile par a fi destul de clare: Izbasa, Nistor, Ponor, NU?
    DAr la sol ce facem?
    In afara de Izbasa, care se descurca, pe cine mai contam? Nistor, Ponor, Tamarjan? Ponor ar putea veni cu un sol de peste 15? Ce se intimpla cu Nistor? Ar fi o solutie Tamarjan?
    Se mai poate conta pe Floarea Leonida? Ce s-a intimplat cu gimnasta asta? "S-a nascut talent si a murit speranta?" In 2002 toti o vedeau ca urmasa Andreei Raducan..............
    La barna e clar intr-adevar.
    La sol e Izbasa neaparat. Trebuie sa ia peste 15.
    Apoi eu zic ca si Nistor. Mai rateaza ea acum la sol dar e din cauza ca si-a marit dificultatea, dureaza pana isi stabilizeaza exercitiul. Eu zic ca pana la mondiale o sa fie ok. Cu nota de plecare 6.3 poate sa ia si ea peste 15.
    A 3-a nu stiu. Oscilez intre Tamarjan si Druncea.
    Druncea are nota de plecare un pic mai mare ca Tamarjan 6.1 la 6.0 si vad ca a luat si nota de executie mai mare in Elvetia (total 14.800 relativ la 14.650).
    Pe de alta parte Tamarjan e mai "artistica" (Stiu, e un argument subiectiv).

    Ponor vad ca nici n-a mai concurat la sol in Elvetia. Cu solul din 5.6-5.7 de acum oricum n-are sanse la finale, zic eu.
    Se zice ca s-ar antrena pentru a a patra diagonala, un dublu intins. Dar nu stiu ce sa zic. Pana nu vad nu cred.
    Floarea a avut un concurs fara mari greseli la nationale, din pacate si notele de plecare au fost mici. Pentru mondiale acum nu cred ca ar fi o solutie.
    Dar eu zic ca Floarea n-a murit. Sta pe baricade si se antreneaza. A luat si bronz la barna la Universiada, e un exemplu pentru fete ca sa poate continua gimnastica si la 20 de ani. Ca sa nu mai vorbesc de ajutorul dat echipei anul trecut. Eu o admir pe fata asta. Si inca mai sper sa revina la paralele, fostul ei aparat preferat.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Nici nu vreau sa ma gindesc la asa ceva! Calul este cel mai slab aparat al lui Selariu; o ratare ne-ar termina! De ce nu se ia in calcul Malita Cosmin; aluat, cu aproximatie, 15,350 la nationale.Macar sa fie luat ca rezerva!

    Sper ca Koczi sa nu rateze!!! Are un exercitiu greu si valoros!!!
    Malita nu are decat un singur aparat, e prea riscant sa il iei la CM. E clar ca se va decide intre Stanescu si Selariu. Selariu are o zecime in plus la nota de plecare, in plus vad ca Stanescu a ratat in Elvetia. Macar sa nu rateze Koczi.


    Problema la baieti e Dragulescu, este singura sansa la medlaii dupa parerea mea si din pacate nu e in cea mai buna forma. Nici macar prima saritura nu-i mai iese ca inainte. Ce sa mai spunem de-a doua. Si nota de plecare la sol e mai mica sa vedem daca va face exercitiul complet la CM

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    La birna lucrurile par a fi destul de clare: Izbasa, Nistor, Ponor, NU?
    DAr la sol ce facem?
    In afara de Izbasa, care se descurca, pe cine mai contam? Nistor, Ponor, Tamarjan? Ponor ar putea veni cu un sol de peste 15? Ce se intimpla cu Nistor? Ar fi o solutie Tamarjan?
    Se mai poate conta pe Floarea Leonida? Ce s-a intimplat cu gimnasta asta? "S-a nascut talent si a murit speranta?" In 2002 toti o vedeau ca urmasa Andreei Raducan..............
    Nici nu s-a nascut talent nici nu a murit speranta. Nu stiu cine o vedea urmasa Andreei Raducan (in nici un caz eu) dar Floarea n-a fost niciodata un mare talent. A fost (este) o gimnasta valoroasa care si-a ajutat echipa cand a putut. Ar fi murit speranta daca nu lua nici o medalie. Nu e cazul.

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nici nu s-a nascut talent nici nu a murit speranta. Nu stiu cine o vedea urmasa Andreei Raducan (in nici un caz eu) dar Floarea n-a fost niciodata un mare talent. A fost (este) o gimnasta valoroasa care si-a ajutat echipa cand a putut. Ar fi murit speranta daca nu lua nici o medalie. Nu e cazul.
    A luat foarte multe medalii la junioare (campioana europeana la individual compus, barna etc.) dar, din pacate, nu a reusit sa confirme la senioare!
    Se intimpla din ce in ce mai des ca gimnastele bune la junioare sa nu mai poata face mare performante cand trec la lotul de senioare (Cojocar S., Stroescu S., F. Leonida, Chindea, etc etc etc).
    Am observat ca lucrul acesta se intimpla si la alte sporturi (atletism, tenis); sunt sportivi care nu pot face acest pas1 De ce?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •