Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #22
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Daca tot le-am cam criticat pe fete, e de remarcat punctajul baietilor, aproape egal cu cel al Rusiei din calificarile la CM (locul 3)
    Dar nu le critica nimeni pe fete...Doamne fereste, analizam doar situatia. Despre baieti toata admiratia. Felicitari lui Selariu si Popescu. Chiar de Koczi ce stiti?
    Voi unde ati vazut rezultatele..vreau si eu limk-ul pls
    www.fangymnastics.com

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Putin. A ratat ceva?
    A mers slabut la toate aparatele , din pacate si asa tot o bate pe Nistor

    Sarituri-13,750 (executie-7,950)
    Paralele-15.750 (executie-8.750)
    Barna-15.50(executie-8.900)
    Sol-15.400(executie-9.000)

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Dar nu le critica nimeni pe fete...Doamne fereste, analizam doar situatia. Despre baieti toata admiratia. Felicitari lui Selariu si Popescu. Chiar de Koczi ce stiti?
    Voi unde ati vazut rezultatele..vreau si eu limk-ul pls
    http://www.stv-fsg.ch/, in dreapta la sectiunea news a doua stire

  4. #25
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    http://www.stv-fsg.ch/, in dreapta la sectiunea news a doua stire
    Merci mult
    www.fangymnastics.com

  5. #26
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    A mers slabut la toate aparatele , din pacate si asa tot o bate pe Nistor

    Sarituri-13,750 (executie-7,950)
    Paralele-15.750 (executie-8.750)
    Barna-15.50(executie-8.900)
    Sol-15.400(executie-9.000)
    A mers bine..in afara de sarituri, la restul aparatelor notele sunt bune. Vanessa o ia pe Stela la sol cu peste jumatate de punct, in rest sunt aprovimativ egale. Parerea mea e ca nu va castiga ferrari individualul anul ac la mondiale....
    www.fangymnastics.com

  6. #27
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Dar nu le critica nimeni pe fete...Doamne fereste, analizam doar situatia. Despre baieti toata admiratia. Felicitari lui Selariu si Popescu. Chiar de Koczi ce stiti?
    Voi unde ati vazut rezultatele..vreau si eu limk-ul pls
    La baieti aici am vazut o parte din rezultate:
    http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4437&sp=1&rt=AG
    Koczi pe 4 la individual cu 89.750.
    La fete de pe alte forumuri am vazut rezultate mai detaliate. Un rezumat aici:
    http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4435&sp=1&rt=AG
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  7. #28
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    La baieti aici am vazut o parte din rezultate:
    http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4437&sp=1&rt=AG
    Koczi pe 4 la individual cu 89.750.
    La fete de pe alte forumuri am vazut rezultate mai detaliate. Un rezumat aici:
    http://gymmedia.com/prioNOlang.asp?id=4435&sp=1&rt=AG
    Merci!!!!
    www.fangymnastics.com

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    A mers bine..in afara de sarituri, la restul aparatelor notele sunt bune. Vanessa o ia pe Stela la sol cu peste jumatate de punct, in rest sunt aprovimativ egale. Parerea mea e ca nu va castiga ferrari individualul anul ac la mondiale....
    La barna si paralele mai poate lua 1 punct in plus la executie

  9. #30
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Veste proasta.((((
    Cerasela Patrascu are cotul in ghips
    Chiar nu ma asteptam......
    www.fangymnastics.com

  10. #31
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Veste proasta.((((
    Cerasela Patrascu are cotul in ghips
    Chiar nu ma asteptam......

    Exact ce ma temeam...
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  11. #32
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Oare are sanse pt Mondiale Cerasela....pt paralel cotul este solicitat foarte mult....
    www.fangymnastics.com

  12. #33
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Mai sunt 3 saptamani doar pana la mondiale. Daca cotul e in ghips nu cred ca are vreo sansa sa se vindece in 3 saptamani.
    Sper ca macar Andreea Grigore sa-si revina si sa insiste pe paralele in timpul care a mai ramas
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://www.gymmedia.com/ag/events07/...-ROU-men07.pdf

    Rezultate complete masculin

    http://www.gymmedia.com/ag/events07/...-ROU-wom07.pdf


    Rezultate complete feminin


    De remarcat ca Popescu l-a depasit pe Dragulescu chiar si la prima saritura, in schimba este tras rau de tot in jos de sol (a pierdut 1,5 pct fata de CN)
    La fete partea buna e ca Nistor a luat "doar" 60.100 ratand srituriele. Deci se poate apropia fara probleme de 62 pct. Parte proasta e ca Germania ne-a luat aproape 4 puncte (!!!!!!!) la paralele. Cu asemenea rezulate la paralele n-avem nici o sansa la mondiale. Chiar nu inteleg de ce FRG-ul se incapataneaza sa nu aduca un antrenor strain pt paralele, macar pentru junioare.

  14. #35
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Mi se pare un pic nedrept sa presupui ca rezultatele la paralele din concursul asta sunt din cauza antrenorilor (sau a lipsei antrenorului strain).
    Sa nu uitam in ce stadiu vin fetele la lot la aparatul asta. De ce crezi ca un antrenor strain ar fi facut mai multe?
    Steliana uite unde a ajuns dupa 2 ani de antrenament. Cerasela a lucrat mult la paralele si e capabila sa ia peste 15 (a luat si 15.350 international). De ce e vina antrenorilor de la lot ca nu mai poate concura?
    De Stela ai fost de parere ca se poate apropia de 62 pentru ca a cazut la sarituri.
    Pot sa-ti spun aproape sigur ca si Tamarjan si Druncea au cazut la paralele, deci si ele pot recupera 2 puncte. (Tamarjan vad ca are nota de plecare 5.5, deci a pierdut si elementul, nu doar cele 8 zecimi).

    Oare in ce conditii ar fi venit antrenor strain la lot? Cu ce salariu? De cate ori mai mare decat al antrenorilor romani ar fi trebuit sa fie ca sa accepte sa se deplaseze? Cum crezi ca s-ar fi simtit si ar fi reactionat ceilalti antrenori daca asa ceva s-ar fi intamplat? Poate incepeam sa avem probleme la mai multe aparate?
    Problema trebuie rezolvata de la cluburi. Antrenorii existenti trebuie motivati sa nu mai plece si sa lucreze cu gimnastele de cand sunt mici. La lot fetele ar trebui sa se perfectioneze, nu sa inceapa sa invete aparatul.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Mi se pare un pic nedrept sa presupui ca rezultatele la paralele din concursul asta sunt din cauza antrenorilor (sau a lipsei antrenorului strain).
    Sa nu uitam in ce stadiu vin fetele la lot la aparatul asta. De ce crezi ca un antrenor strain ar fi facut mai multe?
    Steliana uite unde a ajuns dupa 2 ani de antrenament. Cerasela a lucrat mult la paralele si e capabila sa ia peste 15 (a luat si 15.350 international). De ce e vina antrenorilor de la lot ca nu mai poate concura?
    De Stela ai fost de parere ca se poate apropia de 62 pentru ca a cazut la sarituri.
    Pot sa-ti spun aproape sigur ca si Tamarjan si Druncea au cazut la paralele, deci si ele pot recupera 2 puncte. (Tamarjan vad ca are nota de plecare 5.5, deci a pierdut si elementul, nu doar cele 8 zecimi).

    Oare in ce conditii ar fi venit antrenor strain la lot? Cu ce salariu? De cate ori mai mare decat al antrenorilor romani ar fi trebuit sa fie ca sa accepte sa se deplaseze? Cum crezi ca s-ar fi simtit si ar fi reactionat ceilalti antrenori daca asa ceva s-ar fi intamplat? Poate incepeam sa avem probleme la mai multe aparate?
    Problema trebuie rezolvata de la cluburi. Antrenorii existenti trebuie motivati sa nu mai plece si sa lucreze cu gimnastele de cand sunt mici. La lot fetele ar trebui sa se perfectioneze, nu sa inceapa sa invete aparatul.
    Daca problema la paralele ar fi aparut ieri as fi fost de acord, insa cand rezultatele la paralele sunt foarte slabe de ani buni (faptul ca mai apare cate o gimnasta foarte buna la aparat, gen Petrovschi sau Nistor nu rezolva problema) denota faptul ca este o problema mult mai profunda. Nu inteleg teama de antrenori straini, tarile care acum sa bat cu noi au ajuns la acest nivel tocmai prin aducerea acestora. Bani se gasesc nu asta e problema. Dupa CM se poate aduce pana la JO un antrenor care sa se ocupe special de acest aparat. Mai rau de atat nu se poate, asa ca macar merita incercat. Chiar daca nu poti invata de la zero un aparat in cateva luni, maca r un pic iti poti imbunatati calitatea exercitiului. 2-3 zecimi in plus la nota de plecare nu e un lucru imposibil de realizat
    Si daca se intampla sa nu rateze nimeni la paralele tot nu te poti bate cu asemena note de plecare de la egal la egal cu SUA sau China. Sper din tot sufletul sa ma insel dar nu o vad pe Tamarjan facand exercitiul complet la CM. Sa nu uitam cate ratatri a avut Nistor pana a inceput sa fie din ce in ce mai sigura pe aparat. Iarta-ma dar sa te bata Germania cu 4 puncte la un aparat chiar mi se pare rusinos, indiferent de natura turneului.
    Joi incep CN in Sua. Sunt tare curios ce note vor lua primele 4 clasate la paralele. Tare ma tem ca ne iau 5 puncte fara problema
    Last edited by rob_din; 13th August 2007 at 18:35.

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Va salut pe toti iubitorii de gimnastica.Eu sunt un mare admirator al acestui sport. totul a inceput in 2000, cand Andreea Raducan, la Sydnei, a obtinut titlul la individual compus (de fapt acel extraordinar podium pe care ni-l amintim toti cei care suntem alaturi de gimnastica artistica). De atunci urmaresc cu foarte mare placere toate competitiile din gimnastica artistica, incepind cu campionatele nationale si internationalele Romaniei pina la etapele de Cupa Mondiala, respectiv europene, mondiale si bineinteles OLIMPIADA (abia astept sa vad BEIJING 2008!!! Voi nu?). ma bucur extem de mult ca am descoperit si alti iubitori de gimnastica artistica. Sper sa invat cit mai multe legate de noul cod de punctaj (sincer, nu mi se pare extraordinar; eliminarea notei maxime-10-, la fel ca si la patinajul artistic-6-, nu inlatura subiectivismul arbitrilor, in schimb pe noi ne-a bagat de tot in ceata, poate lucrurile nu vor ramine asa) In alta ordine de idei, voiam sa subliniez situatia gimnasticii romanesti inainte cu doar 3 sapt. de mondiale, competitie extrem de importanta pt calificarea la olimpiada. Nu spun ca exista riscul sa nu ne calificam, dar evolutiile gimnastilor si gimnastelor vor ramine pe retina arbitrilor, asadar cine va avea exercitii bune la mondiale are sanse sa obtina medalii la JO. Va fi foarte greu sa vina cineva pe podium vara sa fi avut o prestatie , macar decenta, la mondiale.
    Sperantele noastre sunt legate de Nistor si Ponor (individual compus respectiv birna). De asemenea am mare incredere in baieti. Poate anul acesta Popescu Daniel va sparge gheata si va obtine prima sa medalie importanta (chiar daca are o medalie de bronz, obtinuta la Atena, cu echipa). Eu cred ca sanse are la individual si sarituri, ca sa nu mai amintesc de cal unde este eternul favorit la o medalie.
    Fetele au o mare problema la sarituri; in afara de Ponor care are o saritura nu tocmai valoroasa dar pe care o executa corect, celelalte nu se descurca de loc bine. Druncea nu cred caeste cea mai buna solutie- rateaza destul de des.
    Nistor ma exaspereaza cu greselile de la sol, in rest e bine.
    IZBASA e nerefacuta dupa accidentaea de la glezna dar poate se mobilizeaza si ne face o surpriza, macar la sol - e campioana europeana ,nu?
    N-am nimic cu V. Ferrari, dar sper ca anul acesta sa ia mai putine medalii, de fapt sa leia pe merit , nu ca in anii trecuti. E clar ca a fost sprijinita un pic de arbitre care nu i-au scazut toate erorile din nota finala. E din Italia , nu?

  17. #38
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Daca problema la paralele ar fi aparut ieri as fi fost de acord, insa cand rezultatele la paralele sunt foarte slabe de ani buni (faptul ca mai apare cate o gimnasta foarte buna la aparat, gen Petrovschi sau Nistor nu rezolva problema) denota faptul ca este o problema mult mai profunda. Nu inteleg teama de antrenori straini, tarile care acum sa bat cu noi au ajuns la acest nivel tocmai prin aducerea acestora. Bani se gasesc nu asta e problema. Dupa CM se poate aduce pana la JO un antrenor care sa se ocupe special de acest aparat. Mai rau de atat nu se poate, asa ca macar merita incercat.
    Si daca se intampla sa nu rateze nimeni la paralele tot nu te poti bate cu asemena note de plecare de la egal la egal cu SUA sau China. Iarta-ma dar sa te bata Germania cu 4 puncte la un aparat chiar mi se pare rusinos, indiferent de natura turneului.
    Pai cam aia zic si eu. Problema e de ani buni si e mult prea profunda ca sa poata fi rezolvata cu "aduceti antrenor strain la lot".
    Poate Petrovski a fost accident, dar eu nu cred ca Nistor si Patrascu sunt accidente, cred ca sunt rodul muncii lor in primul rand si al muncii antrenorilor de la lot.
    Daca crezi ca bani se gasesc de ce au antrenorii romani salarille pe care le au? Bani trebuie sa se gaseasca pentru toti antrenorii performanti, nu doar pentru antrenorul strain.
    Iar "mai rau de atat nu se poate" e o exagerare. Uita-te la Romania in ultimii 10 ani si o sa vezi mult mai rau de atat. Singura exceptie e Petrovschi.
    Daca nu ne putem bate cu China si SUA la paralele nu mi se pare ca e un motiv sa spunem ca "mai rau de atat nu se poate".
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Pai cam aia zic si eu. Problema e de ani buni si e mult prea profunda ca sa poata fi rezolvata cu "aduceti antrenor strain la lot".
    Poate Petrovski a fost accident, dar eu nu cred ca Nistor si Patrascu sunt accidente, cred ca sunt rodul muncii lor in primul rand si al muncii antrenorilor de la lot.
    Daca crezi ca bani se gasesc de ce au antrenorii romani salarille pe care le au? Bani trebuie sa se gaseasca pentru toti antrenorii performanti, nu doar pentru antrenorul strain.
    Iar "mai rau de atat nu se poate" e o exagerare. Uita-te la Romania in ultimii 10 ani si o sa vezi mult mai rau de atat. Singura exceptie e Petrovschi.
    Daca nu ne putem bate cu China si SUA la paralele nu mi se pare ca e un motiv sa spunem ca "mai rau de atat nu se poate".


    Desi urmaresc gimnastica de multi ani la paralele mai rau ca in ultimii 2-3 ani nu-mi amintesc sa fi stat . Cat despre SUA si CHN cand am spus ca nu ne putem bate la parelele am vrut sa spun ca nu putem spera la mai mult decat bronz. Dar cu ratari la paralele nu putem spera nici macar la primele 6
    Am si eu o intrebaare: care e cea mai mare nota luata de Patrascu la paralele intr-un concurs oficial?

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Va salut pe toti iubitorii de gimnastica.Eu sunt un mare admirator al acestui sport. totul a inceput in 2000, cand Andreea Raducan, la Sydnei, a obtinut titlul la individual compus (de fapt acel extraordinar podium pe care ni-l amintim toti cei care suntem alaturi de gimnastica artistica). De atunci urmaresc cu foarte mare placere toate competitiile din gimnastica artistica, incepind cu campionatele nationale si internationalele Romaniei pina la etapele de Cupa Mondiala, respectiv europene, mondiale si bineinteles OLIMPIADA (abia astept sa vad BEIJING 2008!!! Voi nu?). ma bucur extem de mult ca am descoperit si alti iubitori de gimnastica artistica. Sper sa invat cit mai multe legate de noul cod de punctaj (sincer, nu mi se pare extraordinar; eliminarea notei maxime-10-, la fel ca si la patinajul artistic-6-, nu inlatura subiectivismul arbitrilor, in schimb pe noi ne-a bagat de tot in ceata, poate lucrurile nu vor ramine asa) In alta ordine de idei, voiam sa subliniez situatia gimnasticii romanesti inainte cu doar 3 sapt. de mondiale, competitie extrem de importanta pt calificarea la olimpiada. Nu spun ca exista riscul sa nu ne calificam, dar evolutiile gimnastilor si gimnastelor vor ramine pe retina arbitrilor, asadar cine va avea exercitii bune la mondiale are sanse sa obtina medalii la JO. Va fi foarte greu sa vina cineva pe podium vara sa fi avut o prestatie , macar decenta, la mondiale.
    Sperantele noastre sunt legate de Nistor si Ponor (individual compus respectiv birna). De asemenea am mare incredere in baieti. Poate anul acesta Popescu Daniel va sparge gheata si va obtine prima sa medalie importanta (chiar daca are o medalie de bronz, obtinuta la Atena, cu echipa). Eu cred ca sanse are la individual si sarituri, ca sa nu mai amintesc de cal unde este eternul favorit la o medalie.
    Fetele au o mare problema la sarituri; in afara de Ponor care are o saritura nu tocmai valoroasa dar pe care o executa corect, celelalte nu se descurca de loc bine. Druncea nu cred caeste cea mai buna solutie- rateaza destul de des.
    Nistor ma exaspereaza cu greselile de la sol, in rest e bine.
    IZBASA e nerefacuta dupa accidentaea de la glezna dar poate se mobilizeaza si ne face o surpriza, macar la sol - e campioana europeana ,nu?
    N-am nimic cu V. Ferrari, dar sper ca anul acesta sa ia mai putine medalii, de fapt sa leia pe merit , nu ca in anii trecuti. E clar ca a fost sprijinita un pic de arbitre care nu i-au scazut toate erorile din nota finala. E din Italia , nu?
    In 2000 titlul la individual compus l-a obtinut Simona Amanar. In rest ai mare dreptate in tot ce spui

  20. #41
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Mai bine fac o comparatie a scorurilor pe aparate, primele 3 gimnaste (cum va fi regula in finala)
    Paralele:
    Romania:
    Nistor 15.750
    Izbasa 14.40
    Tamarjan 14.05
    Total 44.20

    Germania:
    Brinker 15.70
    Hindermann 15.55
    Bui 14.70
    Total 45.95
    Am gresit la paralele pentru Germania, a 3-a nota n-a fost Bui cu 14.70, ci Brunner cu 15.45
    Total Germania: 46.70
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  21. #42
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Desi urmaresc gimnastica de multi ani la paralele mai rau ca in ultimii 2-3 ani nu-mi amintesc sa fi stat . Cat despre SUA si CHN cand am spus ca nu ne putem bate la parelele am vrut sa spun ca nu putem spera la mai mult decat bronz. Dar cu ratari la paralele nu putem spera nici macar la primele 6
    Am si eu o intrebaare: care e cea mai mare nota luata de Patrascu la paralele intr-un concurs oficial?
    Am mai zis nota lui Patrascu la paralele intr-un post din discutia asta: 15.350.

    In legatura cu cat de rau a fost in ultimii 2-3 ani la paralele: In ultimii 2-3 ani s-a schimbat codul, iar in noul cod greselile la paralele sunt penalizate mai mult ca la celelalte aparate, pe cand in cel vechi erau penalizate in mod egal, de aia ti se par mai bune.
    Roaga un arbitru sa calculeze nota de plecare a cui vrei tu din ultimii 10 ani si penalizarile la executie si compara-le cu ce e acum. S-ar putea sa ai surprize.
    (Sau poate eu o sa am surprize daca alegi pe Dana Sofronie sau Floarea Leonida in vremea ei buna, dar oricum ma risc )
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •