Page 6 of 61 FirstFirst ... 456781656 ... LastLast
Results 106 to 126 of 1274

Thread: Roger Federer

  1. #106
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Ce treaba are Mirka in treaba asta... numai voi stiti.
    Tipul asta, Federer, trebuie sa realizeze ca nu poate face performanta fara antrenor. Si ii trebuie unu bun. Mirka face o treaba excelenta ca managera pt ca ea ii face calendarul competitional si se ocupa de detalii in cadrul unui turneu. Tipa a fost in circuit si stie detaliile. N-are nici cea mai mica vina ca Fedex pierde. Dimpotriva... datorita ei Fedex nu a fost niciodata accidentat, datorita programului facut cu cap.
    raspunsul e simplu... ii trebuie antrenor si el trebuie sa realizeze ca nu e buricul pamantului.

  2. #107
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Klaus ,nu stiu daca sti ca Mirka nu prea suporta antrenorii ,in spetza cei cu personalitate ...
    Cat despre management se ocupa iMG .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #108
    manager baicea's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    264
    Reputatie
    1
    hmm...are si mirka asta si parti bune..insa mie tot nu imi place

  4. #109
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Spune-mi si mie partile ei bune ca sa le caut ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #110
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    In spatele oricarui mare barbat din istorie,si Federer este un astfel de barbat,a stat o femeie..Fara sa fac mari dizertatii freudiene,sint convins ca fara Mirka linga el,Federer nu ar fi reusit sa isi schimbe in asa fel personalitatea incit sa devina ceea ce este azi:cel mai mare sportiv din lume!!Ca ce are bun,ca ce are frumos,ca ce face sau nu face aceasta Mirka,toate astea sint numai discutii irelevante,atita timp cit insusi Federer spune ca Mirka a fost si este esentiala in viata sa sportiva..
    In ceea ce priveste antrenorul lipsa ,am mai spus,nu cred ca Federer a jucat anul asta mai bine sau mai prost fara antrenor linga el:a cistigat 3 majors,a cistigat Turneul campionilor,a ramas Nr.1,si daca toate astea nu inseamna performante,atunci imi pun intrebarea ce este aceea performanta in tenis..Ca nu toata lumea isi poate permite asta,sa evolueze fara antrenor,este perfect adevarat,dar tipul asta este alt aluat,este un om parca venit din Cosmos ,ca sa ne arate noua muritorilor cit e de frumos acest tenis,cind e jucat cu pasiune,talent ..
    Last edited by printulmiskin; 24th November 2007 at 14:38.

  6. #111
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Cum ti s-ar parea ca fiul tau la 20 de ani sa intalneasca o fata si sa-ti spuna ca ea l-a facut numarul 1 ( nu "te supara" ca am dat exemplu de nr .1 dar am vrut sa fiu cat mai apropiat de exemplul lui Federer) ?
    Cand omul e "orb" spune orice ...
    Federer 2007 vs. Federer 2006 sau 2005 cum ti se pare ?
    De fapt el nu ar trebui sa aibe adversari dar iata ca anul asta au fost cativa "nimeni" care l-au batut pe maestru' - Canas si Volandri . Poate ca nici tu nu te superi daca pustiul tau mananca bataie de la unii pe care in anii trecuti ii batea la orice ora ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  7. #112
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Federer nu este perfect. Si nu este un robot, in cuda multor pareri exprimate aici. Federer are si momente proaste. Este firesc, este uman si in fond, asta inseamna competitia. Ce rost ar avea un meci de tenis daca ai stii dinainte rezultatul?
    Mirka are rolul ei in viata lui Federer. Dar nu ea este pe teren...
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  8. #113
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Tocmai asta e problema ! Un om batran mi-a spus odata : "orice f. bun meserias are un defect major " ( in cazul de atunci era vorba de bautura ).Se pare ca nici Federer n-a reusit sa scape de asta ...
    Sampras o fi avut si el ceva ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  9. #114
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Tot batranii spun: nimeni nu-i perfect.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  10. #115
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Luma , atunci care este hiba ta ? Pe-a lui Federer i-am aflat-o, ne-o va spune Printul .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  11. #116
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Eu am o duzina.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  12. #117
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Eu ma supar daca nu joaca la nivelul lui,si va veni sigur si timpul cind va fi invins de adversari cu care acum se joaca,doar si alti copii progreseaza,nu?..Ca asa-i in tenis,vorba lui Caragiu..Revenind la Federer,in ciuda parerilor tale,mie mi se pare ca este din ce in ce mai bun,de la an la an..Tu dai cred prea mare importanta sincopelor (citeva) sale,facind abstractie de ceea ce arata el pe teren in imensa majoritate a meciurilor sale...Hai sa lasam la o parte cifrele reci ale statisticilor (procentaj la serva,winers,nefortate,etc)si sa incercam sa privim la impresia generala pe care ne-o lasa jocul acestui ,totusi om,Federer.Mie unul,am mai spus-o ,imi lasa impresia unui sportiv care pe alocuri atinge limita perfectiunii ,a unui campion al gratiei dar si al eficientei,a unui gentelmen in afara terenului dar si a posesorului unei forte imense interioare care intimideaza si cucereste.Defectul sau este ...sincer nu ii gasesc nici un defect acum..poate ca este atit de serios,ca nu incearca sa faca si putin spectacol mai ludic,sa fie mai atractiv maselor largi,putin cunoscatoare ale tenisului,asa cum facea Nastase,McEnroe,etc..
    Last edited by printulmiskin; 26th November 2007 at 08:10.

  13. #118
    Member Black Mamba's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    458
    Reputatie
    1
    OFF COURT - 200 WEEKS #1

    Roger celebrates 200 consecutive weeks as No. 1 in the ATP Rankings today.

    Our star reached the summit of the men’s game on February 2, 2004, following his second Grand Slam success at the Australian Open. And Roger shows no signs of relinquishing his position. Earlier this month he won his fourth Tennis Masters Cup crown in Shanghai.

    During his tenure as ATP World No. 1, Roger has captured 41 titles from 65 tournaments, including 10 major championships. He has compiled a match record of 308-24 (92.8 %) with only Rafael Nadal, David Nalbandian and Guillermo Canas beating him more than once.

    At 26 years of age, Roger is considered to be starting his peak years as a tennis player. He has already broken a number of records, but now has his sights on three players: Jimmy Connors (268 weeks), Ivan Lendl (270) and Pete Sampras (286), who have each spent more weeks at the top of the ATP ladder.

    Earlier this year, on February 26, Roger broke Connors’ long-standing mark of 160 consecutive weeks at No. 1.

    With a substantial lead in the ATP Rankings and 12 Grand Slam titles already to his name, our superstar has an opportunity to create more history in 2008.
    [FONT="Courier New"]Never argue with an idiot, they drag you down to their level and beat you with experience.[/FONT]

  14. #119
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Eu ma supar daca nu joaca la nivelul lui,si va veni sigur si timpul cind va fi invins de adversari cu care acum se joaca,doar si alti copii progreseaza,nu?..Ca asa-i in tenis,vorba lui Caragiu..Revenind la Federer,in ciuda parerilor tale,mie mi se pare ca este din ce in ce mai bun,de la an la an..Tu dai cred prea mare importanta sincopelor (citeva) sale,facind abstractie de ceea ce arata el pe teren in imensa majoritate a meciurilor sale...Hai sa lasam la o parte cifrele reci ale statisticilor (procentaj la serva,winers,nefortate,etc)si sa incercam sa privim la impresia generala pe care ne-o lasa jocul acestui ,totusi om,Federer.Mie unul,am mai spus-o ,imi lasa impresia unui sportiv care pe alocuri atinge limita perfectiunii ,a unui campion al gratiei dar si al eficientei,a unui gentelmen in afara terenului dar si a posesorului unei forte imense interioare care intimideaza si cucereste.Defectul sau este ...sincer nu ii gasesc nici un defect acum..poate ca este atit de serios,ca nu incearca sa faca si putin spectacol mai ludic,sa fie mai atractiv maselor largi,putin cunoscatoare ale tenisului,asa cum facea Nastase,McEnroe,etc..
    Daca copilul meu pierde acum la cineva la care castiga cu ceva timp in urma ,ori are probleme cu sanatatea ori n-a progresat corespunzator . Slava Domnului pana acum nu s-a intamplat niciodata !
    Nu stiu ce reprezinta pt. tine Federer , dar pt. mine este geniul tenisului si nu pot sa accept ca geniul meu sa piarda oricum si de la oricine ... Admir si practic acest sport de la varsta de 10 ani si n-am vazut in viata mea un jucator in care sa fie inglobate atatea abilitati . Din fericire nu sunt singurul care vede asta ,altfel as fi fost nebun ...
    Poate ca "defectul meu " este ca cer prea multe de la el si mie tare frica ca n-am sa mai vad in viata mea un acest jucator ca el ,motiv pt. care as vrea sa joace asa cum o facea in 2004,2005 si 2006 .
    Federer nu are unitati de masura pt. ca geniile nu pot fi masurate si comparate, dar cand vad ca pierde la un descult vad - asa cum zice si Luma - ca este si el om , adica si el poate fi masurat - asta ma enerveaza cel mai mult .
    Sper ca acum ma intelegi si tu si @Tenisfan si ceilalti care ma tot critica ca sunt exagerat cu aprecierile mele la adresa elvetianului .
    Indiferent ce spuneti voi despre el ,eu sunt dezamagit pt. anul 2007 chiar daca el a castigat 3 MS.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  15. #120
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    "Daca copilul meu pierde acum la cineva la care castiga cu ceva timp in urma ,ori are probleme cu sanatatea ori n-a progresat corespunzator . Slava Domnului pana acum nu s-a intamplat niciodata ! ....probabil ai vrut sa spui...ca te vei supara daca..s-ar intimpla cele de mai sus.sau cum??Oricum.iti doresc sa nu ai deloc asemenea prilejuri ...

  16. #121
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Bineinteles ca m-as supara ,dar nu pe copil ca nu l-ar ajuta cu nimic in viitoarele confruntari ,ci pe mine si antrenor . Si n-o fac din orgoliu ci pt. ca ceva nu e in ordine si deviem de la calea cea buna .
    Niciodata n-am cerut copilului meu sa castige o partida si daca l-am mustrat am facut-o pt. ca nu a jucat la nivelul lui .
    Tenisul adevarat incepe dupa 13-14 ani ,pana atunci vreau sa-i faca placere sa vina la antrenamente si sa participe la concursuri . Daca placere numai e nimic nu e !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  17. #122
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    e adevarat ce spui..Chestia asta cu tenisul adevarat la nu stiu ce virsta mi se un truism...Adica vrei sa spui ca fiica ta joaca acum un tenis fals???Baiatul meu joaca cu adevarat tenis,insa un tenis specific virstei lui..AAAA,daca vrei sa spui ca dupa 13,14 ani un copil trebuie sa se hotarasca daca vrea sa faca tenis in continuare,ceea ce presupun multe chestii in plus in afara de placere,atunci ai dreptate...Insa hai sa acceptam ca noi si copiii nostri nu mimam tenisul,ci il slujim cu pasiune,placere ,fiecare dupa puterile si stiinta sa...

  18. #123
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ca sa nu defaimam threadul celui mai bun jucator din lume propun sa ne mutam pe "parinti din toate colturile unitiva ".
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  19. #124
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Am gasit si sosia lui Roger Federer, in persoana actorului german Fabian Hinrichs

    Am pus 2 poze jos, ia sa vedem..ii puteti deosebi...?
    Last edited by Universal; 31st January 2008 at 16:13.

  20. #125
    Member Black Mamba's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    458
    Reputatie
    1
    Nu prea seamana.
    [FONT="Courier New"]Never argue with an idiot, they drag you down to their level and beat you with experience.[/FONT]

  21. #126
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Black Mamba View Post
    Nu prea seamana.
    eu zic , ca cv , cv seamana ... :|

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •