Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 35 of 35

Thread: JIUL PETROSANI sezon 2007-2008

  1. #22
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    nu stiu de ce dar se pare ca JIUL netezeste drumul spre liga I echipei unirea alba iulia si rezultatele de cele mai multe ori contradictorii ma fac sa sa scriu asta,insa sunt niste rezultate ciudate si nu cred ca sunt intamplatoare

  2. #23
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Jiul a spulberat pe teren propriu pe CSM Resita cu scorul de 6-0! In prezent ocupa locul 5 cu 38 de puncte.

  3. #24
    ARISTOCRAT Vincitor's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ARAD
    Posts
    4,030
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Jiul a spulberat pe teren propriu pe CSM Resita cu scorul de 6-0! In prezent ocupa locul 5 cu 38 de puncte.
    e ca si o frectie la picior de lemn ! Eu vreau pe JIUL in liga I , nu pe locul 5 in liga a II a si nici pepiniera pt ...nu mai pomenesc ..!
    Ca iepurii au fugit , care incotro ...:ras-plans:

    ex-Baxi

  4. #25
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Miercuri seară, Antrenorul Gheorghe Poenaru și-a reziliat pe cale amiabilă, contractul cu gruparea Jiul Petroșani, invocând probleme personale.

    "Am reziliat contractul pe cale amiabilă, cu toate că avea drept de prelungire pe încă un sezon. Mi-a spus că are ceva probleme personale și că vrea să plece. I-am respectat dorința mai ales că și-a îndeplinit obiectivul de a ne clasa pe un loc onorabil", a declarat președintele executiv al clubului Jiul, Marian Spiru.

    Poenaru a spus că îi pare rău că pleacă de la Jiul, dar consideră că și-a făcut datoria. "Am probleme personale și am dorit să închei conturile cu Jiul. Îmi pare rău că plec, dar aceasta este situația. Consider că mi-am făcut datoria față de echipă și mă bucur că am găsit înțelegere la conducere", a afirmat Poenaru.

    Interimatul va fi asigurat, până la finalul sezonului, de secundul lui Poenaru, Haralambie Antohi.

  5. #26
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    ** 26 iulie : Atromitos Yeroskipou (Cipru, L1, loc 6/14) - Jiul Petrosani 2-0. Jiul: Zdranca - Cruceru, Popa, Pintilii, Boboc - Istinie, Apostol, Apetrei (Dragulici), Maier (Vadrariu) - Chitu, Antohi (Afrem).

    ** 25 iulie : FC Jaszbereny (Ungaria, L2, loc 9/16) - Jiul Petrosani 0-4. Au marcat: Afrem (x2), Vadrariu, Floricel. Jiul: A.Ilie (Zavoi) - Vlad, Filip, Onet, Stancu - Maier (Vadrariu), Draghici, Dragulici, Cojocaru (Boboc) - Floricel (Panainte), Afrem.

  6. #27
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    hai odata in prima liga ce palaria mea de nu vreti sa promovati
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  7. #28
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    hai odata in prima liga ce palaria mea de nu vreti sa promovati
    nu sunt bani!
    aveam echipa sa intram si anu trecut,dar nu sunt resurse,doar sti ca si la voi e situatie de kk
    se pare ca simota prefera sa stea aici si sa arbitreze promovarile si din pacate nici nu il putem condamna,face ce vrea cu banii lui,daca pleaca si asta ajungem in situatia voastra,nu cred ca exista acum in petrosani cineva potent care sa tina echipa

  8. #29
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rhadoo View Post
    nu sunt bani!
    aveam echipa sa intram si anu trecut,dar nu sunt resurse,doar sti ca si la voi e situatie de kk
    se pare ca simota prefera sa stea aici si sa arbitreze promovarile si din pacate nici nu il putem condamna,face ce vrea cu banii lui,daca pleaca si asta ajungem in situatia voastra,nu cred ca exista acum in petrosani cineva potent care sa tina echipa
    da, daca se gandeste la profit atunci in liga a II-a chiar il face.

    pacat ca echipe cu traditii in spate nu sunt in prima liga iar alte echipe stau bine mersi acolo

    succes oricum
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  9. #30
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Conducerea Clubului Sportiv Jiul Petrosani va anunta ca, in urma unei analize amanuntite la nivelul angajatilor sai, precum si a suporterilor, a constatat ca angajata dumneavoastra LOREDANA JUGLEA, denatureaza permanent declaratiile facute de oficiali, antrenori, jucatori, suporteri, da interpretari personale si de cele mai multe ori, rauvoitoare si jignitoare la adresa acestora, trunchiaza declaratiile, denatureaza realitatea si in general incearca sa faca analiza unui fenomen pe care nu-l intelege. In aceste conditii, este cosiderata, de catre jucatori, conducatori si suporteri, "persona non grata" si i se ridica acreditarea la jocurile de pe teren propriu ale echipei JIUL PETROSANI.
    Din respect si consideratie pentru cotidianul dumneavoastra, va rugam sa nominalizati oricare alta persoana pentru a fi acreditata la jocurile noastre. [continuare]

  10. #31
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Antrenorul Marin Tudorache împreună cu unul dintre jucătorii de suflet al lui Miron Cozma, Viorel Stancu, vor pune bazele primei școli de fotbal din județul Hunedoara. „În calitate de antrenor m-am confruntat în dese rânduri cu lipsa de pregătire a juniorilor care făceau pasul spre echipa mare. Echipele de seniori preferă să importe jucători din străinătate în loc să investească în Centrele de Copii și Juniori, care sunt aproape inexistente în România”, a afirmat Marin Tudorache.


    Baza financiară a proiectul este reprezentată de economiile celor doi asociați, urmând ca aceștia să încerce să convingă autoritățile locale pentru eventuale finanțări. „Vrem să-i atragem alături de noi în acest proiect și pe oficialii din cadrul Primăriei Petroșani. Această școală presupune parcurgerea mai multor etape, în prima etapă se vor face înscrieri pentru copiii cu vârste cuprinse între 8 și 12 ani, urmând ca după o anumită perioadă de pregătire aceștia să fie evaluați. După evaluarea finală vor împărți în grupe valorice”, a spus Viorel Stancu.


    Antrenamentele pentru copiii din Uricani, Lupeni și Vulcan vor avea loc pe terenul sintetic situat la ieșirea din orașul Vulcan, iar pentru copiii din Petroșani și Petrila se vor desfășura în Petroșani. “În acest fel vrem să urmăm exemplul unor echipe de top din Europa, care au curajul de a promova încă de la o vârstă fragedă jucători de Liga Campionilor. Vom pune la dispoziția copiilor echipament de antrenament și joc, mingi și materiale ajutătoare. De asemenea copiii vor avea contracte de pregătire sportivă pe minim șase luni cu posibilitate de prelungire”, a declarat Marin Tudorache.

  11. #32
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Mijlocașul de 22 de ani al echipei Jiul, Cornel Gheți, are o poveste cel puțin interesantă. Surse apropiate jucătorului susțin că mijlocașul a fost transferat definitiv de la Industria Sârmei, pe o sumă de bani frumușică. Gurile rele spun că patronul Jiului, Alin Simota, nu s-a zgârcit și a acceptat să dea pe jucător 40.000 de euro. Nu este un secret pentru nimeni că patronul are o slăbiciune aparte față de Gheți, acesta fiind cel mai bine plătit din echipă.



    La început Simota i-ar fi oferit mijlocașului un contract în jurul sumei de 22.000 de euro, dar jucătorul a amenințat cu plecarea, astfel că „minerii” au mai plusat ajungând la 8000 de euro la semnătură și restul până la 30.000 de euro urmând să îi primească în funcție de partidele jucate. Patronul nu s-a înșelat în alegerea pe care a făcut-o, Gheți dovedind prin prestația avută la Jiul că își merită fiecare cent din contract, fiind un jucător care excelează la viteză, cu o tehnică remarcabilă și care nu se sfiește să facă faza defensivă.


    Cornel Gheți a mai evoluat la doar două echipe până acum, trei ani la Minerul Luduș (2003-2006) în Liga a III-a, unde a jucat 31 de meciuri în care a reușit să marcheze trei goluri și 2 ani la ISCT (2006-2008), unde a bifat 61 de meciuri în care a înscris de opt ori. În altă ordine de idei, președintele de la Industria Sârmei a recunoscut că în cazul în care Simota îl va vinde pe jucător, clubul din Turda va avea cotă parte din transferul acestuia.
    Vestea proastă pentru clubul din Valea Jiului este că „perla” finanțatorului s-a accidentat partida de campionat cu Arieșul Turda și va fi indisponibil o bună bucată de vreme.

  12. #33
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    "Este normal să jucăm cu banderole negre. Printre minerii răniți se află și un fost jucător de la Minerul Lupeni, Minerul Uricani și care a cochetat și cu Jiul, este vorba de Nicolae Iordache, a fost un jucător în stilul lui Cămătaru. Acestea sunt adevăratele tragedii, nu că a făcut Jiul 0-0 cu U Cluj", a afirmat și vicepreședintele clubului Jiul, Marian Spiru.

    Două explozii au avut loc, sâmbătă, în mina Petrila. În urma deflagrațiilor, 12 mineri și salvatori au murit, iar alți 14 au fost răniți.

  13. #34
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Sfarsitul turului prinde Jiul Petrosani pe locul 12, cu 21 de puncte, la doar 10 puncte de locul 2 care le-ar asigura promovarea.
    Cu ce jucatori credeti ca va intari echipa in iarna Daniel Timofte?

  14. #35
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Jiul continuă disponibilizările
    Zdrâncă a fost pus pe lista de transferuri

    Atacantul Adrian Câmpeanu și Dragoș Boboc nu sunt singurii jucători de care Jiul se va despărți în această iarnă. Vicepreședintele clubului din Vale, Marian Spiru, a declarat că și portarul Daniel Zdrâncă este pe lista cu jucătorii care vor pleca.



    „Va pleca și Zdrâncă, dar despărțirea de el e cu acordul ambelor părți și el și-a manifestat dorința de a pleca iar noi i-am spus că este liber să-și caute echipă”, a spus oficialul din Vale.




    „Vrem să aducem doi-trei fotbaliști care să aducă un plus de valoare și de experiență. Deocamdată nu putem da nume, dar avem de unde alege, pentru că la ora actuală există mulți jucători liberi”, au spus oficialii jiuliști, care la anul vor sărbători 90 de ani de existență a clubului fanion al Văii.
    http://www.liga2.ro/seria-2/zdranca-...feruri-3669182

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •