View Poll Results: Cine credeti ca va castiga?

Voters
17. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

    1 5.88%
  • Fernando Alonso

    5 29.41%
  • Kimi Raikkonen

    9 52.94%
  • Felipe Massa

    2 11.76%
  • Altul

    0 0%
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 70 of 70

Thread: Turcia GP: Istanbul 24-26 August 2007

  1. #64
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Heidfeld, bucuros pentru un nou loc 4



    Nick Heidfeld crede ca el si echipa sa, BMW-Sauber, au scos tot ce era mai bun din masina pentru a obtine un nou loc 4 in cursa de la Istanbul.

    “Sunt foarte bucuros dupa acest rezultat, iar echipa a facut o treaba fantastica. Strategia de cursa, alegerea pneurilor si opririle la boxe – totul a functionat perfect. In special startul a fost foarte bun. Am fost pe partea murdara a pistei, dar am fost capabil sa-i depasesc pe altii. Am franat foarte tarziu in primul viraj si, inca o data, am ajuns foarte aproape de Alonso. Bineinteles, speram sa-l tin in spate, dar stiam ca va realimenta mai tarziu decat mine. Dupa oprire era in fata mea si, de asemenea, era mai rapid. Am fortat pe parcursul intregii curse si numai pe final am simtit mai putina presiune”, a declarat pilotul german.

    In urma acestui rezultat, Heidfeld si-a consolidat pozitia a cincea in clasamentul general, avand acum 47 de puncte.


    Sursa:automarket.ro

  2. #65
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Alonso, lamentat de debutul slab de cursa

    Fernando Alonso s-a declarat lamentat de startul cursei de la Istanbul, dupa ce a pierdut doua pozitii in primul viraj, cazand de pe locul 4 pe 6. Pilotul McLaren a fost depasit de ambele masini BMW-Sauber, pilotate de Robert Kubica si Nick Heidfeld.

    “Cu siguranta startul nu a fost asa cum am planuit si nu a fost deloc bine sa fiu depasit de doua masini si sa cad pe locul 6. Am stat in spatele lui Heidfeld 17 tururi si, asa cum a spus si Raikkonen, este foarte dificil sa depasesti in zilele noastre. Trebuie sa astepti o gresala din partea celui din fata. Nick a fost consistent si a condus foarte bine. Am fost norocos sa il depasesc si abia atunci a inceput cursa mea”, a declarat dublul campion mondial.

    Spaniolul admite ca Ferrari a avut parte de o masina mai buna in Turcia, Felipe Massa terminand cu un avans de 26 de secunde in fata lui Alonso.
    “Cred ca este vorba de masina”, a precizat Alonso referindu-se la diferenta de timp dintre el si Massa. “Diferenta a fost facuta doar de masina. Pe un circuit ca cel de la Istanbul Ferrari a fost din nou in top. Stim ca trebuie sa aducem imbunatatiri, dar cursa urmatoare va fi mai buna”.

    Sursa: automarket.ro

  3. #66
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Hamilton ramane increzator in sansele la titlu



    Lewis Hamilton a terminat pe locul 5 cursa de la Istanbul, dupa ce explozia unui cauciuc l-a facut sa piarda doua pozitii.

    “Am avut putin ghinion, dar totusi am facut o treaba buna, iar echipa a facut o treaba fantastica pe tot parcursul weekendului. Cand am fost in spatele celor de la Ferrari am pierdut putin din apasarea aerodinamica. Dar am fost intr-adevar ghinionist. Am vazut cum cateva bucati din pneu au zburat si apoi cauciucul a explodat. Din fericire am reusit sa castig cateva puncte”, a declarat Hamilton.

    Desi este dezamagit de acest deznodamant, britanicul sustine ca sansele sale la titlu au ramas intacte. “A fost doar o mica problema. Intotdeauna ai parte si de momente mai putin bune. Am castigat in Unagaria si mai avem 5 curse pana la final. Dar sunt inca pe primul loc cu 5 puncte avans, asa ca nu s-a terminat, nu va faceti griji”, a precizat pilotul echipei McLaren.


    Sursa:automarket.ro

  4. #67
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Rosberg nu se astepta la locul 7



    Nico Rosberg spune ca este multumit de locul 7 ocupat la Marele premiu al Turciei si marturiste ca nu se astepta la o asemenea clasare.

    “Inainte de acest weekend nu ma asteptam sa pot termina cursa pe locul 7, asa ca sunt foarte bucuros, a fost o cursa minunata”, a declarat pilotul echipei Williams, care a terminat in fata lui Robert Kubica dupa o lupta apriga cu polonezul.

    “De asemenea, sunt foarte bucuros ca l-am batut pe Kubica. Nu ma asteptam sa opreasca la boxe inaintea noastra. Finalul cursei a fost mai dificil, dar am manevrat masina bine si am fost capabil sa continui in acelasi timp. A fost minunat sa castigam doua puncte in ambele campionate si ma gandesc deja la cursa de la Monza”, a precizat germanul.

    Sursa: automarket.ro

  5. #68
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Bridgestone investigheaza problema pneului lui Hamilton

    Bridgstone inca analizeaza cauzele pentru care cauciucul dreapta-fata al monopostului lui Hamilton a explodat.

    “Din pacate, pneul dreapta-fata al monopostului lui Hamilton a explodat in timpul cursei si inca investigam cauzele acestui incident”, a declarat Kees van de Grint, seful operatiunilor de cursa din cadrul companiei japoneze. “Dupa primele investigatii cauza nu este evidenta. Din fericire, Hamilton a putut ajunge la boxe si a terminat cursa in puncte”, a adaugat van de Grint.

    Cauciucul cu pricina a fost trimis inapoi la fabrica Bridgestone pentru analize suplimentare.


    Sursa:automarket.ro

  6. #69
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Kubica: “Masina a fost dificil de condus”

    Pilotul echipei BMW-Sauber, Robert Kubica, sustine ca nu a reusit sa obtina un loc mai bun in cursa de la Istanbul pentru ca masina sa nu a fost rapida.

    “A fost o cursa foarte grea si nu am avut suficienta viteza. De asemenea, cand am avut pista libera nu am putut efectua tururir rapide. De fiecare data cand am oprit la boxe cineva ma depasea. Nu am avut suficienta viteza pe parcursul intregii curse, iar asta inseamna ca nu am fost capabil sa depasesc. Cred ca problemele mele au avut cauze diverse, dar pur si simplu masina a fost dificil de condus”, a declarat Kubica la finalul cursei.

    Polonezul a terminat cursa pe locul 8 si a castigat un singur punct.

    Sursa:automarket.ro

  7. #70
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Bridgestone explica defectiunea pneului lui Hamilton
    Marti, 28.08.2007

    Bridgestone crede ca defectiunea pneului dreapta-fata al monopostului lui Lewis Hamilton are drept cauza un fenomen cunoscut sub numele de “chunking”.

    Acest fenomen se produce atunci cand parti mici din “guma” se lipesc de pneu si formeaza bucati mai mari. Ulterior, acestea se intaresc pe suprafata cauciucului si pot provoca distrugeri partii inferioare a pneului.
    Directorul de dezvoltare a cauciucurilor din cadrul companiei Bridgestone, Hirohide Hamashima, spune ca aceasta ar putea fi cauza deteriorarii pneului lui Hamilton, insa a explicat ca Bridgestone nu cunoaste cu exactitate care au fost cauzele.

    “Monopostul lui Lewis a avut un caracter subvirator in virajul 8 si pentru a corecta acest lucru a intors volanul un pic prea mult. Asta a produs fenomenul de “chunking”. Se pare insa ca a existat o inexplicabila forta suplimentara care a distrus cauciucul”, a declarat Hamashima.

    In ciuda acestui incident, Hamilton a reusit sa ajunga la boxe, a schimbat pneurile si a realimentat, insa a pierdut doua pozitii, terminand cursa pe locul 5.


    formula1.automarket.ro

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •