View Poll Results: Cine credeti ca va castiga?

Voters
17. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

    1 5.88%
  • Fernando Alonso

    5 29.41%
  • Kimi Raikkonen

    9 52.94%
  • Felipe Massa

    2 11.76%
  • Altul

    0 0%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 70

Thread: Turcia GP: Istanbul 24-26 August 2007

  1. #43
    Black Star nubian's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Reflection Eternal
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Dupa ce Alonso a fost penibil de slab azi, o sa mai si castige puncte fata de Lewis... no comment

  2. #44
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Massa. Buna cursa din partea brazilianului

  3. #45
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    In legatura cu Alonso, si cu recuperarea catorva puncte...Ghinionul lui Hami, si norocul lui Alonso. S-ar parea ca a inceput sa-i surada norocul ibericului si ghinionul britanicului.

  4. #46
    [st][/st] mariomax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5,154
    Reputatie
    1
    daaaa.
    din nou la locul nostru.

    [size="6"][b][color="blue"]M E S S[/color][color="dimgray"] 1[/color] [color="red"]3 5 2[/color] [COLOR="Gray"]&[/COLOR] [color="lightblue"]31[/color][/b][/size]

  5. #47
    Black Star nubian's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Reflection Eternal
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Aratand multa modestie si maturitate, Alonso s-a bucurat ca o maimuta la trecerea liniei de sosire, de parca ar fi castigat ceva pe merit.. Dupa o cursa atat de proasta, eu m-as fi ascuns intr-o gaura..

    In rest, cea mai plictisitoare cursa a sezonului.

  6. #48
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    castigatorul cursei trebuia sa fie Raikkonen... au fost clar ordine de echipa... desi Massa e copilul de suflet al lui Jean Todt, acesta nu s-a lasat pe Raikkonen sa-l atace tocmai de teama de nu a avea loc un acrosaj care sa-i vada pe amandoi afara din cursa....ca doar stim de ce e in stare Massa...cat despre norocul lui Alonso... n-a avut numai el noroc, a avut si Hamilton..... locul 5 dupa explozia aia de pneu e totusi mare lucru.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  7. #49
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    nici acum nu stiu ce s-a intamplat acolo cu Hamilton!! ...de ce a explodat cauciucul ala !?

    in rest intr-adevar plictisitoare cursa.
    inca o prestatie buna din partea lui Heikki

    de acord cu tine Travis ...trebuia sa fie Raikkonen.

  8. #50
    Black Star nubian's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Reflection Eternal
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aphelyon View Post
    nici acum nu stiu ce s-a intamplat acolo cu Hamilton!! ...de ce a explodat cauciucul ala !?
    Cica alonso ar fi fost vazut azi noapte bantuind prin garajul lui Lewis cu o lama de ras in mana...

  9. #51
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ferrari a reusit dubla la Istanbul!
    Duminica, 26.08.2007



    Felipe Massa a castigat fara emotii la Istanbul, dupa ce a condus cursa de la cap la coada in fata coechipierului sau, Kimi Raikkonen.


    Cele doua monoposturi Ferrari au plecat foarte bine in cursa. Astfel, Felipe Massa s-a instalat pe primul loc, iar Kimi Raikkonen, profitand de faptul ca a plecat de pe partea curata a pistei, a reusit sa-l depaseasca pe Lewis Hamilton. Nici Fernando Alonso nu s-a descurcat mai bine decat coechipierul sau, acesta fiind depasit de ambii piloti de la BMW-Sauber, Robert Kubica si Nick Heidfeld, retrogradand astfel pe locul 6. Profitand de intrarea prematura la boxe a lui Kubica, Alonso a urcat pe locul 5 si a inceput sa-l preseze pe Heidfeld. In fata, Massa si Raikkonen au reusit sa puna cateva secunde in fata lui Hamilton.


    Prima intrare la boxe pentru realimentare nu a produs modificari majore in clasament, cu exceptia faptului ca Alonso si-a recapatat locul 4 obtinut in calificari reusind sa iasa pe pista in fata lui Heidfeld. Raikkonen s-a apropiat amenintator de Massa cu 20 de tururi inainte de final, insa dupa cateva tururi de tatonari a renuntat sa-l mai atace. Cei doi au intrat pentru a doua oara la boxe unul dupa altul, insa finlandezul nu a reusit sa-l depaseasca pe colegul sau brazilian.

    La scurt timp, pneul dreapta fata al monopostului pilotat de Lewis Hamilton a explodat. Acesta a pierdut cateva pozitii, insa a reusit sa ajunga la standuri si sa remedieze problema, efectuand totodata si realimentarea cu combustibil. Britanicul a iesit pe pista pe locul 5, pierzand astfel 2 pozitii, in fata coechipierului sau, Alonso, si a germanului Nick Heidfeld.


    Finalul cursei nu a adus nimic nou, pilotii Ferrari reusind astfel sa termine pe primele doua pozitii. Podiumul a fost completat de dublul campion mondial Fernando Alonso. Pilotul echipei BMW-Sauber, Nick Heidfeld, s-a clasat al 4-lea, fiind urmat de liderul campionatului, Lewis Hamilton si de finlandezul de la Renault, Heikki Kovalainen. Nico Rosberg a confirmat forma buna din calificari, terminand pe locul 7, in fata italianului Giancarlo Fisichella.


    Cel mai rapid tur pe circuit a fost realizat de Kimi Raikkonen, acesta fiind cronometrat cu 1:27.295 in turul 57.



    TURCIA - CLASAMENT PILOTI CURSA:

    Poz Pilot Timp Diferenta Puncte
    1. Felipe Massa BRAZILIA Ferrari 1:26:42.161 10
    2. Kimi Raikkonen FINLANDA Ferrari +2.220 8
    3. Fernando Alonso SPANIA McLaren +26.130 6
    4. Nick Heidfeld GERMANIA BMW Sauber +39.640 5
    5. Lewis Hamilton MAREA BRITANIE McLaren +45.050 4
    6. Heikki Kovalainen FINLANDA Renault +46.160 3
    7. Nico Rosberg GERMANIA Williams +55.770 2
    8. Robert Kubica POLONIA BMW Sauber +56.780 1
    9. Giancarlo Fisichella ITALIA Renault +59.490 -
    10. David Coulthard MAREA BRITANIE Red Bull +1:11.010 -
    11. Alexander Wurz AUSTRIA Williams +1:19.610 -
    12. Ralf Schumacher GERMANIA Toyota +1 tur -
    13. Jenson Button MAREA BRITANIE Honda +1 tur -
    14. Anthony Davidson MAREA BRITANIE Super Aguri +1 tur -
    15. Vitantonio Liuzzi ITALIA Toro Rosso +1 tur -
    16. Jarno Trulli ITALIA Toyota +1 tur -
    17. Rubens Barrichello BRAZILIA Honda +1 tur -
    18. Takuma Sato JAPONIA Super Aguri +1 tur -
    19. Sebastian Vettel GERMANIA Toro Rosso +1 tur -
    20. Sakon Yamamoto JAPONIA Spyker +2 tururi -
    21. Adrian Sutil GERMANIA Spyker ABANDON
    22. Mark Webber AUSTRALIA Red Bull ABANDON




    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...nbul-5712.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #52
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by nubian View Post
    Cica alonso ar fi fost vazut azi noapte bantuind prin garajul lui Lewis cu o lama de ras in mana...
    da bine zis.. si-asa ne-a informat miki ca s-a ras alonso ca i-au zis reporterii ca nu-i sta bine cu barba
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  11. #53
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dubla victorie a lui Ferrari nu era chiar previzibila, dar pentru formula unu ea vine exact la timp pentru a echilibra disputa si a o face mai interesanta.
    Avansul lui Hamilton a mai scazut, locurile 1-4: Hamilton 84, Alonso 79, Massa 69, Raikönnen 68, fiind angajate intr-o intrecere (re)echilibrata.
    La constructori, McLaren si Ferrari isi vor continua duelul fara a mai fi "deranjate" se pare de o alta echipa.

  12. #54
    Banned
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    0
    azi dupa a doua iesire de la boxe cei de la Ferrari le-au ordonat celor doi sa nu se razboiasca (mai ales cand Kimi s-a apropiat de Massa...) ca vorba aia sunt importante punctele la constructori...ce a facut finlandezul?...inainte de final le-a tras tuturor un FASTEST LAP genial...bravo Kimi. arata-le celor de la Ferrari ca nu-ti convine stilul lui Todt...rusine , rusine, rusine Ferrari...

    FASTEST LAP KIMI 1'27''295
    FASTEST LAP massa 1'27''922


    DIFERENTA imensa 0,627! asta e diferenta de valoare intre cei 2! pe masini egale 0.6 e ABISAL.....RUSINE jean ! kimi ai gresit ca ai plecat de la MC LAREN, ferrari sunt niste COTETARI.....mi-e scarba de aceasta echipa ferrari.....


    PS: sper ca unul dintre RAIKKONEN sau HAMILTON sa iasa campion,ceilalti 2 NU MERITA...ce cursa a facut si azi ametitul ala de alonso, hamilton e mai rapid decat el cursa de cursa si totusi sunt numai 5 pct intre ei...incredibil norocul spaniolului....
    Last edited by KIMI FOREVER; 26th August 2007 at 17:49.

  13. #55
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Clasament cursa:
    Attached Images Attached Images
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #56
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Bravo ferrari, o cursa linistita pt Massa si Raikonnen. Sa o tineti tot asa. Alonso, iar a avut noroc, si a urcat pe podium datorita ghinionului lui Hamilton.
    www.fangymnastics.com

  15. #57
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Clasament piloti:
    Attached Images Attached Images
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  16. #58
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Clasament echipe:
    Attached Images Attached Images
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #59
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    [QUOTE=aphelyon;1525558]nici acum nu stiu ce s-a intamplat acolo cu Hamilton!! ...de ce a explodat cauciucul ala !?QUOTE]

    Pai nu e greu sa-ti dai seama: cauciucurile, pe punctul de a fi schimbate, deci destul de deteriorate, la iesirea in decor a lui Hamilton au cedat. Eu zic ca a avut noroc ca a scapat doar cu pierderea a doua pozitii.
    prostiei

  18. #60
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by paul30 View Post

    Pai nu e greu sa-ti dai seama: cauciucurile, pe punctul de a fi schimbate, deci destul de deteriorate, la iesirea in decor a lui Hamilton au cedat. Eu zic ca a avut noroc ca a scapat doar cu pierderea a doua pozitii.
    Din cate am vazut el a iesit in decor din cauza acelui cauciuc.
    Nici acum Bridgestone nu au aflat cauza, inca investigheaza.
    Last edited by aphelyon; 27th August 2007 at 10:04.

  19. #61
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Massa: “Este extraordinar!”

    Felipe Massa a castigat pentru a doua oara consecutiv la Istanbul dupa ce a condus cursa de la inceput pana la sfarsit. Massa, care anul trecut a obtinut la Istanbul primul pole position si prima victorie de cariera, a condus inca din start in fata coechipierului sau Kimi Raikkonen.

    “Este extraordinar! Cu adevarat fantastic! Iubesc acest circuit, iubesc acest loc. Aici s-a schimbat cariera mea, aici am inceput sa castig curse si sa lupt pentru primele locuri. Sa castig pentru a doua oara aici este special si imi este greu sa gasesc cuvintele potrivite”, a declarat brazilianul.

    Singura problema a lui Massa in timpul cursei a aparut in momentul in care a fost nevoit sa renunte la o parte a castii sale in momentul in care aceasta s-a rupt. “Am avut o problema cu sistemul de racire al castii. Am simtit turbulente mari, mi-am pierdut concentrarea si am fost nevoit sa-l indepartez. A fost mai bine ca l-am dat jos”, a explicat incidentul Massa, care se gandeste deja la cursa de la Monzaa de peste doua saptamani.

    “Este o cursa speciala pentru noi si sper sa putem repeta rezultatul de aici pentru echipa si pentru suporteri. Ma gandesc deja la cursa de la Monza”.

    Sursa: automarket.ro

  20. #62
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Raikkonen: “Calificarile au decis rezultatul”

    Dupa ce a terminat pe locul 2 in cursa, Kimi Raikkonen a declarat ca rezultatul Marelui Premiu al Turciei a fost decis de rezultatele de sambata din calificari. Pilotul echipei Ferrari a terminat in spatele coechipierul sau, Massa, desi l-a pus pe acesta sub presiune pentru cateva tururi.

    “Am avut o masina foarte buna, dar in acest stadiu este foarte dificil sa depasesti. Cursa a fost decisa cu adevarat sambata. Am incercat sa fac ceva la intrarile la boxe, dar cand doi coechipieri se lupta cel care este primul isi pastreaza de obicei locul. Masina a fost buna dar nu am putut face nimic”, a declarat finlandezul.

    Cu 5 curse inainte de final, Raikkonen se afla la 16 puncte in spatele liderului Lewis Hamilton. Pilotul Scuderiei Ferrari admite ca in ultimul timp cursele de Formula 1 au devenit plictisitoare. “Este plictisitor sa conduci in spatele altor masini. In zilele noastre, cursele de F1 sunt decise in mare parte de calificari”.


    Sursa:automarket.ro

  21. #63
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Kovalainen lauda progresul inregistrat de Renault

    Heikki Kovalainen a laudat progresul inregistrat de Renault dupa cursa buna facuta la Istanbul. Pilotul echipei franceze a terminat pe locul 6, in spatele liderului clasamentului general, Lewis Hamilton.

    “A fost o cursa cu adevarat buna pentru mine. Startul a fost foarte palpitant, pentru ca Heidfeld m-a impins pe marginea pistei in primul viraj si a trebuit sa ma retrag destul de mult. Dar mi-am aparat pozitia cu agresivitatea si, dupa ce cauciucurile au ajuns la temperatura optima dupa cateva tururi, masina a fost stabila”, a precizat pilotul finlandez.

    Heikki sustine ca noile imbunatatiri ale masinii au fost benefice, fapt demonstrat si de rezultatele de la Istanbul. “Inca de la cursa de la Nurburgring cand am introdus noi dezvoltari am incercat sa demonstram ca am facut un pas inainte si cred ca aceasta cursa a demonstrat asta. Acum, trebuie sa facem un nou pas inainte la Monza”, a incheiat pilotul Renault.

    Sursa: automarket.ro

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •