Results 1 to 3 of 3

Thread: De ce ne plangem de gimnastica?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2006
    Posts
    47
    Reputatie
    1

    De ce ne plangem de gimnastica?

    Deocamdata, vad ca nu s-a postat nimic despre rezultatele exceptionale obtinute atat de baieti, cat si de fete la Europenele de la Volos. Sincera sa fiu, eu m-am cam saturat de scandalurile create artificial si de atata tanguire fara sense. A se vedea de pilda scandalul "Mama Catalinei Ponor mai are un copil." Sincer, cu ce era biata fata de vina la treaba respectiva nu inteleg. Ar trebui si antrenorii sa stie cum sa se comporte mai bine in public, fara comentarii penibile de genul "e prea grasa" si "n-a vrut sa intre in concurs desi noi stiam ca n-avea nimic," dar si presa sa nu mai sara tot timpul dupa scandaluri. Si sa nu mai invinuim atata sportivii... sa nu uitam ca fetele au de obicei maxim 18 ani, se comporta si ele cum vad in presa si cum vad la antrenori.
    E interesant de vazut ca acuma toate ziarele nu mai pot dupa Catalina, rugand-o sa ramana in gimnastica, cand inainte au tarat-o in noroi vis-a-vis de toata chestia cu fratele ei.

    Alta treaba interesanta - am vazut in unele ziare "Baietii au evoluat mult mai bine ca fetele." De unde pana unde, greu de vazut. La urma urmei, mai e si subiectivitate, si intre argint si bronz nu e mare diferenta de multe ori.

    In final - lumea e mereu nemultumita, indiferent de rezultate. Daca mai tineti minte, la ultima olimpiada nu s-a obtinut nici o medalie la individual compus. Ce s-a spus atunci a fost: "De nu stiu cati ani nu s-a mai intamplat sa nu obtinem medalie la individual compus," desi s-a castigat pe echipe si la 3 aparate din 4. La baieti s-a spus "Vai tragedie, nici un aur!" fara sa se tina cont de faptul ca prima si singura medalie de aur de pana acum fusese obtinuta la olimpiada precendenta de Marius Urzica si ca obtinusem cel mai mare numar de medalii din istorie la masculin, inclusiv prima medalie la echipe. De asemenea, sa nu uitam ca si Belu si Bitang au avut o perioada cand echipa nu mergea prea bine si cand nici nu au prezentat echipa la Europene. Sa nu uitam ca la Atlanta, cu Lavinia Milosovici, Simona Amanar, si Gina Gogean in echipa, s-a obtinut numai un bronz pe echipe. Sa nu mai plangem dupa ei! Sa ne bucuram de ce avem acum! Avem echipa, avem valoare, suntem o forta mondiala! Ratarea Floarei Leonida a fost o intamplare si a aratat cu atat mai clar cat de buna a fost echipa noastra. Daca nu ar fi fost ratarea ei, castigam detasat. E greu sa recunoastem perfectiunea - ea de obicei se observa doar retroactiv. Cum spune si Nichita Stanescu:
    "Ce cub perfect ar fi fost acesta
    de n-ar fi avut un colţ sfărîmat!"

    Scuzati lungimea, de mult imi doresc sa scriu de toate astea, si de-abia acum m-am inregistrat.

  2. #2
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    sunt total de acord!

  3. 2nd March 2008, 01:03
    Reason
    mai exista acelasi mesaj si pe alte thread-uri

  4. #3
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Stiu ca raspund foarte tarziu, dar anul 2006 m-a pus sa intreb niste intrebari si sa-mi spun opiniile mele! Sa incep....la Volos cred ca fetele au evoluat exceptional de bine! Din cante am vazut eu, Floarea a avut probleme...dar probleme foarte mici! Are cumva cineva niste sites sau filmulete sa vad si eu campionatul acesta? Eu am plecat din tara inainte de aces campionat! Pana in 2007 nu am auzit de Stela sau Sandra sau de Catalina ca mai face gimnastica, si apropo de Catalina, nu stiu ce idee i-a venit in cap sa se retraga inainte de mondiale! Romania ar fi avut bronzul daca ea era in echipa! Si ca de obicei, media vrea sa faca pe toata lumea de rusine, mai ales pe Ponor in timpul acela. Si acuma se mira toata lumea cum ca Catalina e in America!

    Baietii au evoluat mai bine? Cum?? In afara de 2 medalii de aur mondiale la Aarhus, pana in 2009 gimnastica masculina nu a fost prea stralucitoare la nici o competitie internationala!

    Eu cred ca lumea e nemultumita din cauza ca Belu si Bitang au plecat, si lumea era obijnuita ca Romania sa obtina cele mai multe medalii la fiecare campionat international din lume, si faptul ca ultimii ani au fost cum au fost, lumea nu a mai bagat gimnastica in seama pentru ca unu la mana, codul nimeni nu-l intelegea si doi, nimeni nu lua medalii de aur la mondiale sau asa multe la europene (punctul meu de vedere). La fel, cea mai mare dezamagire a fost in Aarhus, unde fetele nu au fost pe podium in finalele pe echipe...aceasta a fost o palma mare peste obraz pentru Romania! Chestia cu Atlanta mai si era ca conditiile in America nu erau asa bune...dar aia e alta poveste...Totusi nu stie cineva cine a evoluat la ce aparat la mondiale in 2006 si ce note s-au acordat??

    Bine spui ca trebuie sa ne mandrim cu ce avem, si sa folosim toate gimnastele talentate pe care le avem la nivel maxim...nu va fi usor, mai ales acuma...dar TREBUIE ca Romania sa incerce si sa supoarte.

    Scuza-ti ca am scris o carte aici...dar in 2006 nu am urmarit gimnastica deloc, si chiar nu aveam nici o idee ce s-a intamplat si eram curios...
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •