Results 1 to 12 of 12

Thread: Clasice

  1. #1
    Balkman for ROY rady's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1

    Clasice

    tocmai ma uit la niste secvente clasice pe nba.com... super
    cele mai tari mi se par filmuletele cu maurice cheecks si dominique willkins iar cel mai emotionant, recuperarea lui John Havlicek

  2. #2
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Clasice...sunt pasele magice date de "Magic" . Slamurile lui Julius Erwing alias Doctor J . Combinatziile intre Stockton si Malone.
    In prezent nu prea mai intalnim jucatori clasici. Poate fi considerat Jason Kidd un clasic ? Poate ca da...poate ca el este ultimul clasic.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  3. #3
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Faze clasice? Hmm... fiecare simte altceva ca fiind clasic. Conteaza si varsta, ca element de referinta. Probabil peste vreo 7 ani clasice vor fi campionatele castigate de LA Lakers in ultimii 3 ani! Parerea mea!!!
    Fiecare are dreptul la o opinie. Uite mie mi se par clasice ultimele 3 campionate castigate de Chicago, desi nu a trecut chiar asa de mult timp!

  4. #4
    Balkman for ROY rady's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    eu vorbeam de clasice adevarate de pe
    http://www.nba.com/history/Historic_Video.html
    eu zic ca merite sa le vedeti in caz ca nu le-ati vazut deja

  5. #5
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Psssss.....ce pasa superba pe la spate a dat Nate "Tinny" Archibal.
    Pacat ca sunt asa mici filmuletzele...si se vad asa de prost. Ce marfa era sa se vada si ele in 800 x 600. Mi le-ash fi luat pe toate.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  6. #6
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Am văzut acum câteva zile, cap coadă, un meci cu adevărat clasic. Finala NCAA 1982, Georgetown-North Carolina. Cu niște puști numiți Worthy, Jordan sau Ewing. Să nu-l uit și pe Sam Perkins, deși nu însemnat așa mult ca ceilalți.
    Parcă erau pe altă lume... Ewing a reușit 30 de puncte pentru Hoyas dar vreo 14 dintre ele le-a întos înapoi, prin goaltendinguri. Avea o plăcere nebună să sară la capac.
    Jordan era incredibil de rusinos... ii era frica sa arunce la cos... dadea pase tot timpul... a avut niste aruncari ciudate... in schimb a fost liderul echipei la recuperari in conditiile in care sub panou era worthy... se plasa incredibil de bine...
    Iar Worthy a fost tatal lor...cel mai bun de pe teren... si niste slamuri... bine nu ca jumperii de azi da... supertari oricum
    Si totusi... cine a inscris aruncarea decisivă? MJ... acel killer instinct e nativ nu e experiență. E o fază pe care am vazut-o în clipuri de multe ori... dar vazută la capătul unui meci care a avut vreo 25-30 de lead changes și biggest lead 6-8 puncte... e altfel... era o tensiune incredibilă... de altfel, fază pe care n-o știam... după coșul lui jordan (14s to go), georgetown au avut posesia, iar conducatorul lor de joc a pasat greșit, exact în brațele lui worthy...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  7. #7
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Dar unde vezi tu asemenea meciuri ?

    Daca nu ma insel..Worthy a fost primul in draftul acelui an , 1982. Ce echipa clasica si de mare exceptie avea LA Lakers atunci. Worthy , Magic , Kareem .

    Oare peste 15 de ani..Kobe & Shaq ni se vor parea clasici ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  8. #8
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Faze clasice? Hmm... fiecare simte altceva ca fiind clasic. Conteaza si varsta, ca element de referinta. Probabil peste vreo 7 ani clasice vor fi campionatele castigate de LA Lakers in ultimii 3 ani! Parerea mea!!!
    Fiecare are dreptul la o opinie. Uite mie mi se par clasice ultimele 3 campionate castigate de Chicago, desi nu a trecut chiar asa de mult timp!
    uite ce scriam mai sus...

    Probabil peste vreo 15 ani, cand sper sa mai pot juca baschet, le voi povesti copiilor cum era pe vremea mea...

  9. #9
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    mi-a adus un prieten din germania două casete... una cu finala ncaa din 82, înregistrata de pe espn (care au sau aveau o emisiune, espn classic games - poate azur sau baccardi știu mai multe), și cealaltă cu shawn kemp, un nba staff... dar pt comercializare în germania, deci n-am înțeles prea multe... oricum imaginile spun aproape totul... avea omu ăla o explozie incredibila... poate nici kobe și nici carter nu o au... am văzut slam-dunk, în meci, peste adversar, făra dribiling și făra avânt, direct de pe două picioare... cei care joacă baschet știu ce înseamnă asta...

    așa mai văd și eu ceva nba... aștept acu să vină tovarășu asta în România, mi-a zis că mai are niște meciuri de anu asta din sezon...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  10. #10
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Aici se difuzeaza non stop pe ESPN clasic, am vazut ceva din aceea finala, a fost insa urmatoarea cea care a ramas mult mai clasica, cu aceeasi Georgetown si Ewing in finala, plecati superfavoriti, conduceau la pauza cu vreo 25 de puncte, ptr. ca in repriza a doua sa permita marcarea unui procentaj de 89% din aruncari!!! Ceva cred fara precedent.. Si asta in timp ce Ewing in co, fara sa se stinga de tot, dar n-au reusit tine pasul...

    Si bineinteles, la buzzer, tot tacimul.... Mi se pare ca a fost totusi Georgetown cu ultima aruncare la buzzer ptr. o eventuala victorie, dar n-a fost sa fie...
    Smile, its good for you!

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Kidd poate fi pus la clasici. A avut ceva deosebit. La fel si Payton.

  12. #12
    Assistant MadSkillz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    1,773
    Reputatie
    1
    Kidd ARE ceva deosebit.La fel si Payton.
    Numai Baschet, numai bine !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •