Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 29 of 29

Thread: Comentatorul Roman De Tv !

  1. #22
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Vadim, cred ca ai dreptate, trist dar adevarat, majoritatea comentatorilor de fotbal sunt niste ciobani, fug doar dupa audienta si arunca perle dupa perle. Am vazut un documentar , cu ceva timp in urma despre Topescu(nu a fost el fara cusur dar macar incerca) in care omul explica ca isi urmarea si asculta comentariile pentru a se perfectiona, strangea date etc.... si daca stai sa te gandesti ca ciobanii nostri au in momentul de fata internet de unde pot lua o sumedenie de informatii, dar mai trebuie sa-si dea un pic silinta. Prefera in schimb sa-si dea premii unii la altii.....

    Chiar Ady e interesant de aflat.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  2. #23
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Cu siguranta ca se joaca la amiaza...dar nu vara
    Iarna e anotimpul potrivit de jucat fortbal dupa amiaza
    Eu unul am jucat in mai-iunie fotbal la scoala, dar bine nu prea mi-a fost :p
    Acum tocmai se disputa Cupa Golfului, am deschis un topic la extern despre el, dar nu l-am actualiza, sunt ceva informatii acolo
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  3. #24
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Ce sa spun despre comentatori. De cunrnd eram pe forumul lui Chelsea si ii aud pe ai mei englezi cum se vaita ca nu stiu ce comentator tine cu ManU si arsenal. Sunt peste tot. Din fericire meciul Roma-Milan l-am vazut pe Armenia Tv, alt program nu am gasit pentru ca pe multe nu le pot sparge si comentatorul a fost de vis. Din ce am intels, adica 0 barat, mi-am dat seama ca prin 10 asta spunea echipele, dupa care 15min iau trebuit sa spuna rezultatele zilei cu tot cu marcatori. Mie imi plac comentatorii de la Tv Sport mai mult decat ceilalti pentru ca oricat de subiectivi ar fii cu Chelsea daca te uiti la alte meciuri sunt totusi documentati putand sa imi dau seama chiar ce site folosesc. Aia de la Pro Tv sunt oribil, stelisti pana la Dumnezeu, cand a dat gol Farul ei spuneau 1-0 pentru Steaua.

  4. #25
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    JEPPY, pe mine ma...streseaza cind ii aud pe comentatorii nostri cum se leaga de blaturi, de greselile de arbitraj.
    Una e sa spui la o faza reluata ca arbitrul a gresit si alta e sa insisti TOT meciul pe greselile vazute la reluarea fazei.

    Am impresia ca multi comentatori se duc total nepregatiti la meci si-si aduna stirile de undeva de pe v'un...FORUM.

    Zau asa !

    Cel mai prost comentariu, dupa parerea mea, la facut Gradinescu la meciul DAN-ROM !
    Urla la fiecare faza "arbitrul ne fura !" Dupa reluare, OMUL de linga el spunea cu voce sugrumata " a fost (n-a fost) fault..."

    Cred ca pentru a comenta un meci la TV, in fata NATIUNII, trebuie sa ai si ceva in... "bibilica" !

    In ziua de azi nu se mai poate sa aduci la rampa un comentator gen Ilie Dobre !
    Dar, banuiesc ca TV INCA n-au sesizat ca le fug "cititorii" !
    concurenta inca este, cred, foarte scazuta !

    Curind insa, cind TV nu vor mai avea bani sa arate toate meciurile din...lume, se va face si o selectie a comentatorilor !
    Deocamdata insa, telespectatorul roman e bucuros ca...vede !

    P.S. Am intrat pe FCSTEAUA sa ascult meciul cu LIVERPOOL !
    Dom'le, ala nu comenta ci...URLA FAZELE !
    Si eu, timpitul, stau 2 ore cu urlatorul la ureche...

  5. #26
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    asta-i cultura ilie dobre din pacate. n-am pretentia ca un comentator sa fie neutru. cind ascult la radio hockey, comentatorul tine cu Pittsburgh. daca vreau comentariul lu' unu care tine cu cealalta echipa ma duc pe alt feed. dar am pretentia sa nu scoata aberatii la banda rulanta. daca echipa joaca prost, sa si spuna asta. dar in loc de-a comenta realitatea de pe teren comentatorii isi traiesc complexele cautind conspiratii mondiale. daca nu vrei sa realizezi ca ai o problema nici n-ai cum s-o rezolvi.
    dupa ce-am batut italia cu 1-0 la calificarea pt. euro '84 headline-ul era "mai bun decit cei mai buni din lume". oh well, a urmat un 1-1 cu spania, 1-2 cu germania, 0-1 cu portugalia si un ultim loc in grupa.

    sau la acel 0-3 cu Bulgaria in '90(?) cind ni s-a anulat un gol la un offside de vreo 2m: "ce hotie, doamnelor si domnilor!" (emil gradinescu cred).

    sau la meciul CL Dortmund-Steaua ('94?) cind era obiceiul ca Knut Reihnard de la dortmund sa bata cornerele iar spectatorii strigau (Knuuuuuuuuuuuuu-uut) in timpul fiecarui corner. comentariul :"nu stiu de ce, jucatorul Knut Reinhard este fluierat copios la fiecare atingere a balonului". e,uite asa-i cind cultura fotbalistica se termina la Minerul Certej sau Ceramica Jimbolia. dar macar n-ar avea voie sa comenteze in CL un meci la care se uita toata tara.
    deh, astia sunt, cu astia defilam.

  6. #27
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    GoPens, ai lovit la fix !

    Dar...
    Imagineaza-ti ca intr-o tara precum BRAZILIA comentatorul ar...comenta altfel decit...NATIONALIST !

    Se practica in destule alte tari !
    De multe ori, spectatorii nu mai vad decit ceea ce comenteaza...comentatorul !
    Cindva, am spus pe...undeva, ca la vizionarea unui joc al echipei tale (indiferent de unde o fi !), co o bericica in fata, ajungi la un moment dat sa contesti si un amarit de aut !
    Normal, s-a gasit cineva sa-mi scoata ochii cum ca i-asi fi facut pe suporterii unei echipe...betivi !

    Managerul ULI HÖNESS s-a suparat foarte tare pe cel mai apreciat comentator german deoarece, la meciurile din CL, acesta a vorbit (prea mult) de rau pe BAYERN.
    MARCEL REIF i-a replicat : "nu pot sa vorbesc frumos jocul echipei cind aceasta joaca slab !"

    De aceea a si ajuns REIF la un salariu de peste un milion pe an !

    La noi insa, cum am mai spus, lumea e multumita ca vede meciurile...
    Inca ! :O

  7. #28
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    ma tem ca Reif are peste un milion pe an ca nu-s altii mai buni nu ca ar fi el bun. cind comenteaza Reif pe premiere eu trec pe comentariul englezesc daca exista, daca nu pe ambientul stadionului sa nu-l mai aud.
    daca n-ar spune asa multe prostii Werner Hansch ar fi o alternativa, ca si charisma. Reif are valoarea de entertainment al uni perete alb, proaspat zugravit.
    mai bun ca Waldermar Hartmann sau Gerd Rubenbauer in orice caz...
    i miss Mike Lange

  8. #29
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    ayrton, sa inteleg ca iti place comentariul de la ciclism?
    eu una abia astept sa inceapa ciclismul, cred ca e paris-nisa in martie
    comentatorii romani au unele lipsuri, dar trebuie sa recunosc ca in general cei de la eurosport sunt buni.
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •