Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 80

Thread: SA NE CUNOASTEM MAI BINE

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1

    Sa Ne Cunoastem Mai Bine !

    Sunt impresionat de iubirea care exista in continuare pentru Stiinta , desi au trecut ani buni de cand Craiova Maxima a scris istorie in fotbalul romanesc!
    Au trecut ani , dar am ramas " Campioana unei mari iubiri ". Pentru a ne cunoste cat de cat , cei care posteaza aici si au sufletul alb-albastru sunt rugati sa scrie aici cate ceva despre ei ... minimul necesar fiind numele sub care posteaza , orasul si tara de unde o fac!

    Am sa incep eu !

    EDMOND_ . CRAIOVA . lucrez in turism sunt dintr-o generatie ceva mai veche de suporteri , am fost pe stadion cand am invins pe Fiorentina si apoi la aproape toate meciurile care au urmat... Am trecut un an pe la juniorii Craiovei , am avut antrenor pe "batranul" Opris care la un moment a hotarat ca am aptitudini de portar si m-a trecut in poarta ! Mi s-a parut de neconceput si am renuntat...
    Last edited by EDMOND_; 14th December 2003 at 12:20.

  2. 14th December 2003, 01:10

  3. #2
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    ady_azzuro Kuweit, am venit aici de 2 ani, studiez la scoala engleza mai am 2 ani si o termin, dupa accea sper sa studiez mai departe in Canada sau America , fac parte din generatia noua de suporteri, am fost pt prima oare pe stadion in `93 cand Craiova a invins Gloria Bistrita cu 5-1, Craioveanu facand spectacol Am jucat la "piticii" Craiovei, grupa `88, l-am avut antrenor pe Mitachescu, fostul portar al nostru, nu prea m-am inteles bine cu el, imi facusera cei de la Madrid o oferta si nu am putut rezista
    Sunt speranta Craiovei si imi doresc sa fac parte din echipa noastra ...vreodata
    Numai bine
    Last edited by ady_azzuro; 14th December 2003 at 14:53.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  4. #3
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Al pentru Alb-Albastri! Desi sunt plecat de ceva ani peste Atlantic, port cu mine amintirile multimii de pe Central si de pe strazile Craiovei. Adesea retraiesc cu prietenii de aici si ei sustinatori ai Universitatii, momentele de tensiune maxima picurate cu atata patima in suflet de neuitatul Sebastian Domozina! Si cate meciuri nu am trait eu, alaturi de cutia radioului... Imi sunt intiparite in memorie versurile spontane ale poetului (ce pacat ca acum nu-l mai putem numi asa...) Adrian Paunescu: "Oltenasii mei iubiti / Ii baturati si pe Leeds!", rostite cu glas tremurat si gatuit... Savoarea informatiilor si imaginilor din presa vestica, ce ajungeau atat de greu la noi: "Craiova, teroarea Europei!", insotita de imaginile stadionului arhiplin, in tribunele caruia patimasii alb-albastri veneau in zori, urmareau meciuri in genunchi si urinau in borcane... Jucatorii Craiovei care invingeau chiar daca jucau intr-un picior, bandajati, cu sangele siroind, cu oameni lipsa, echipele "favorite" si mai ales favorizate, cu arbitrii cu tot! Cum as putea sa-l uit pe Lucescu injurandu-l pe Cirtu si imbrincind ofiterii de militie sa aduca mingea, pentru ca bineinteles copiii de mingi erau in greva (Craiova conducea pe Dinamo, prin golul lui Ciurea....). Dupa o viata traita in Orasul Alb-Albastru, nu poti inlocui Universitatea cu nimic...
    Last edited by Albastreata; 15th December 2003 at 06:06.
    (A)

  5. #4
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    daca tot e sa ne cunoastem, il rog pe frozen sa-mi trimita prin pm , yahoo id-ul lui , am incercat sa-i dau o invitatie si nu reusesc cu id-ul pe care l-a pus si nici pm nu primeste.
    Trimite-mi id-ul prin pm
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  6. #5
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Eu, nascut in Craiovita Noua, langa calea ferata, mutat in bucuresti odata cu parintii.
    Cu sportul am cochetat, de pe la 10 ani cand avand-o profa pe fata lui Traian Tomescu si fiind dracos de fel, s-a chinuit sa faca din mine ceva:
    fost la canotaj, nu s-a prins de mine ca trebuia sa ma trezesc devreme
    fost la schi, dupa ce era sa mor cu ele in picioare( si ea odata cu mine) m-a dat afara.
    Fotbal pe la electromagnetica si dupa aia la steaua la grupa lui satmareanu, dar la steaua nu era loc pentru unul cu ta'su dintr-un minister rival.
    Culmea, performante am avut la tir, performante nationale de juniori, asta este.
    Ca suporter, din fericire munca imi permite sa merg la Craiova de cate ori am chef, si majoritatea meciurilor tari le vad pe Oblemenco, in bucuresti este mult mai simplu.
    De obicei nu merg in galerie, pentru ca trupa mea din Craiova nu vrea acolo.
    Lucrez in vanzari, si am colegi de toate culorile.
    Curiozitate, in fabrica sectia de ambalare, si carausi este formata din moldoveni si bucuresteni.
    Sectia de productie este 100% Olteneasca.
    Sunt recunoscut ca un recalcitrant si de multe ori colegii evita sa aiba dispute cu mine, pentru ca risca sa fie convinsi ca am dreptate chiar cand nu este cazul.
    Cand Craiova pierde, au mai ramas doar cativa care isi mai permit sa ma atace, restul au pierdut duelurile.
    Cam asta sunt eu, si mi-as dori sa ajung vreodata sa pot sa ajut clubul nostru in orice fel.
    P.S. Cred ca suntem singurii Romani, mandri de originile noastre.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  7. #6
    GRUPPO MAXIMA Vietnam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    909
    Reputatie
    1
    Nascut in Bucuresti prin 1971 , crescut la Craiova ( pina la 7 ani jumatate din an ii petreceam la bunici impreuna cu fratele meu). mai incapatinat din fire am tinut cu Steaua pina pe la 6 ani dar dupa ce le-a tras-o Universitatea cu 2-1 in finala Cupei Romaniei am intrat in "familia alb albastra" si de atunci nu am mai plecat. Ultimul meci vazut pe stadionul Ion Oblemenco a fost cu Sportul Studentesc (3-1 pentru noi) cand am iesit campioni ultima data. Era in 1991 si eram in Craiova pentru inmormintarea bunicului meu din partea mamei ( Dumnezeu sa-l odihneasca). Imediat dupa inmormintare am plecat cu 2 unchi pe "Central" dupa care ne-am intors la pomana. Bunicul a fost un om vesel si de aceea in spiritul dacic a fost multa "veselie" si nostalgie la aceea pomana. Am o gramada de fanioane ale Universitatii dinainte de 1989 si chiar citeva poze mai neoficale ( imbracati civil) ale echipei de aur. Am chiulit de la scoala pentru meciul cu Kaiserslautern si culmea culmilor la meciul cu Benfica ni s-a dat drumul de la scoala..... ca sa ma duc si sa pling ca prostul impreuna cu mama in fata televizorului.... A fost frumos. Eroii mei sunt Balaci, Crisan ( dumnezeu sa-l odihneasca),Stefanescu, Lung, Boldici, Camataru, Negrila, Donose, Beldeanu, Purima,Tilihoi, Irimescu, Geolgau, Ticleanu, Cirtu, Ungureanu, Marcu, Badea, Ciurea, Adi Popescu, Gica Popescu. Ei au dat pentru Craiova tot ce au avut mai bun si unii continua si azi sa ofere Craiovei totul. Sunt un mare admirator al lui Gica Popescu ( si nu-l condamn ca altii ca a plecat si jucat pentru Dinamo - era jucator profesionist ). Eu nu am ura "oltenilor" din Craiova impotriva lui Dinamo ( am fost legitimat la Dinamo la sectia handbal) si nici impotriva lui Steaua ( am fost stelist totusi) sau Rapid ( tata fiind rapidist ) in schimb Netoiu are sanse mari sa intre in lumea dreptilor in doua secunde daca macar unul din gindurile mele "bune" s-ar putea indeplinii. Eu ma bucur sincer pentru orice echipa romaneasca care merge in Cupe ( indiferent cine ar fi ea) si astept cu rabdare ca Universitatea sa revina la jocul spectaculos "dinainte" si evident sa luam si noi Cupa Campionilor de citeva ori. Si-mi pare tare rau ca nu poate sa mai comenteze Sebastian Domozina o finala europeana cu Universitatea protagonista.... A fost frumos si poate sa mai fie. Hai Stiinta
    " Tinem cu echipa noastra / Si la bine si la rau
    O iubire alb-albastra / La [COLOR=DarkSlateBlue][B]Craiova[/B][/COLOR] e mereu !"

  8. #7
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    cred ca mai interesanta ar fi o prezentare mai generala, am sa incerc s-o fac eu .
    Este o comunitate de suporteri foarte interesanta, pe unii ii cunosc , cu altii doar am vorbit pe messenger sau pe mirc, pe unii i-am recunoscut de pe alte forumuri. Sint in jur de 60 de membrii care au scris si au citit mare parte din mesaje,clonele nu se pun. Unii au scris putin si au citit mai mult apoi au trecut la actiune, altii au scris mai putin decat pe alte forumuri, au atacat mai putin anumite echipe, dinamo cu precadere si aici au participat mai mult la discutii tehnice despre Craiova sau discutii de cultura generala si mai putin au intrat in certuri. Unii joaca un rol activ in anumite grupari , altii au fost activi si s-au risipit prin lume.Este chiar un fel de teren neutru aici, am recunoscut persoane cu situri proprii despre craiova sau altii intre care au existat unele mici frictiuni privind care forum sa devina cel mai cel al craiovei.Este vorba despre alte doua forumuri unde intra de regula doar oltenii. Avem doi veterani dar si doi adolescenti, dar aproape toti au prefixul 2 la varsta. Avem si 4 membrii cu o medie a mesajelor mai mare de 5 pe zi: Ady_azzuro 15 , Edmond_ 9.63, Inter 6.25 dar si Ion_1 7.66 el insa este nou venit doar de putine zile si deobicei noi veniti sint mai prolifici la inceput, apoi se mai plictisesc.

    Dar Ady_azzuro , Edmond si Inter merita mentionati in mod deosebit pentru prezenta lor foarte activa la acest forum

    Pe cei trei ,trebuie sa-i mentionez si sa-i felicit in mod deosebit,sint foarte activi.In rest, am preferat sa nu dau nume, unii au vorbit cu mine deja dar pe alte forumuri am folosit alte nickuri, nu vreau sa-i desconspir si sa ma desconspir neprimind acceptul lor de a spune mai multe. Dar tin sa remarc ca este una dintre cele mai serioase comunitati de forumisti ai unei echipe pe acest forum.
    Este o comunitate foarte importanta si interesanta:
    Am sa dau mai jos lista cu cei 60 , pe multi ii cunoasteti de pe alte forumuri.Asta inseamna ca dragostea pentru Universitatea Craiova este una foarte puternica.

    Ady_azzuro
    Edmond
    Inter
    Blue
    Pacala
    Sorin
    Oaspetele
    Frozen
    Albastreata
    The lion king
    Matrix
    Gerson
    Klm
    vialli
    Ion1
    nick
    nemuritor
    qristi
    ravelli
    bluescorpion
    Lion
    netscape
    meseriasul71
    rulez
    einstein
    hoffa
    Adrian
    gsm
    iahannfus
    glamdriger
    fanatic_sud_vest
    Frankie
    Sabin17
    Lutu
    Craioveanu
    U1
    DoRyN
    Pharaoh
    MariusT
    racitu
    Vietnam
    Novac
    Artur
    George
    Tony Montana
    ganticick
    texas
    MihaiCraiova
    eugenman
    Copacul
    craioveanul03
    robi100%oltean
    Oble
    Sava
    Deciball
    olteansuparat
    Internazionale
    alb albastru
    Bailesteanu

    Altii au in galerie pe stadion , mai putin de 60 de persoane. Asta nu inseamna ca n-au intrat multi suporteri ai Universitatii pe aici, dar acestia au fost si activi scriind macar doua trei mesaje si citind multe dintre mesajele care s-au scris.

    HAi Craiova! Forza Stiinta!

    P.S.: inca o data , Ady_azzuro, Edmond si Inter , merita un premiu de fidelitate
    daca noi ceilati avem medii sub 5 mesaje pe zi, unii 4 altii 2, 3 sau mai putin de 1 chiar doar citeva mesaje, ei participa la majoritatea discutiilor. Cred ca Ady_azzuro chiar la toate
    Last edited by Gerson; 27th December 2003 at 22:59.

  9. #8
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Gerson , multumim! Ca de obicei vii cu surprize ....
    Eu am ajuns moderator aici oarecum accidental , intru des , dar nu stau prea mult.... nu am foarte mult timp la dispozitie... insa am acces la internet aproape permanent si de asta postez mai mult decat altii !Lista ta a fost o surpriza si pentru mine...despre cativa nici nu stiam ca sunt suporteri ai Universitatii... Toti merita zile mai bune si sa speram ca echipa noastra de suflet ni le va oferi...
    IMPORTANT : cele scrise aici pot fi folosite de catre anumiti "forumisti" in discutii deschise pentru a ne ataca ... puteti scrie numai nick-ul si orasul sau tara de unde postati...
    Last edited by EDMOND_; 27th December 2003 at 13:08.

  10. #9
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Multumim frumos Gerson!
    Eu de cand am venit pe forum am incercat cat am putut sa apar interesele Stiintei, de fiecare data cand am fost atacanti am fost prezent sa iau apararea Stiintei, EDMOND_ merita premiul intai cu coronita fiind cel care a postat cel mai multe mesaje pe topicul special rezervat Universitatii.
    Cu totii suntem sentimentali si iubim aceasta frumoasa echipa alb-albastra, indiferent daca are rezultate buna sau rele, noi mereu vom fi alaturi de ea si o vom sustine in continuare, indiferent de punctul de pe glob in care ne aflam!
    Asta ca sa le demonstram tutor, rapidistilor, stelistilor si dinamovistilor, dar in primul rand nou insine, ca suporteri ca in Banie nu exista si ca noi ne iubim echipa favorita mai mult decat o fac oricine, suntem intr-adevar cei mai adevatati suporteri din Romania si cei mai fideli, complimentele pot sa curga pana la nesfarsit in privinta fanilor Olteni, suntem speciali!

    HAI CRAIOVA!!!
    Last edited by ady_azzuro; 27th December 2003 at 19:41.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #10
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Gerson,felicitari si multumiri!!! Ma bucur ca prezenta mea firava pe forum a fost luata in considerare si ma regasesc si eu in lista suporterilor Universitatii.De fapt,sentimentele mele pentru aceasta echipa sint mult mai intense decit ar parea dupa numarul interventiilor pe forum.Oricum,sint de parere ca importanta e calitatea si nu cantitatea.
    In general nu imi place sa vorbesc depre mine, asa ca voi spune doar ca am in jur de 30 de ani,sint de undeva din Transilvania si nu am acces nelimitat la internet.Cu Universitatea tin din copilarie,de peste 20 de ani,desi dupa cum am mai spus cindva,nu am fost inca niciodata in Craiova.

    SARBATORI FERICITE TUTUROR SI UN AN NOU CIT SE POATE DE BUN!!!

  12. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    nick , o sa te invitam la primul meci dintr-o noua aventura europeana ...( cand va fi ... noi speram cat de curand...) . La multi ani!

  13. #12
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    Gerson

    Edmond cand ne intalnim la un meci?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #13
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Rezolvam , Inter! Ce ai zice de turneul de la Norcia?

  15. #14
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    nick , o sa te invitam la primul meci dintr-o noua aventura europeana ...( cand va fi ... noi speram cat de curand...) . La multi ani!
    Edmond,multumesc anticipat!Sper ca ocazia sa se iveasca in curind,iar eu sa pot onora invitatia.
    Tuturor va urez ca 2004 sa fie mai bun decit 2003 si mai slab decit 2005!
    Toate bune!

  16. #15
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    buna poanta Edmond, mai degraba poate ne vedem la Inter-Juve in primavara, eu iti aranjez cu biletul si tu alegi mijlocul de transport :p
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  17. #16
    junior
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    67
    Reputatie
    1
    Sunt din Corabia, lucrez in cercetare in Buc, am 26 ani, nu am pierdut nici-un meci al Craiovei la meciurile din Bucuresti in ultimii 7 ani pe stadion, la Craiova prezent cel putin la meciurile cu Steaua, Dinamo, Rapid.
    Intru pe urmatoarele forum-uri: http://forum.onecenter.com/bluelions
    http://www.craiova-maxima.as.ro/
    craiova-maxima - grup de discutii

    de putin timp am intrat si pe acest forum (de la frozen am aflat) unde vad ca suntem majoritari
    Din lista cunosc personal aproape jumatate, pe altii dupa msng, forum-uri, mIRC. Sunt multi care nu stiu de existenta acestui forum.
    Sper sa ne intalnim odata la un pahar de vorba cat mai multi dintre noi.

    FORZA STIINTA!
    De bucurie rar avuram parte...

  18. #17
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    LUTU , eu am sa ma intalnesc probabil intr-o saptamana cu Inter si Frozen in Bucuresti , te anuntam si pe tine....daca poti da-mi un pm cu un numar de telefon....

  19. #18
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    mda astept cu nerabdare , sa ne intalnim
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  20. #19
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Cat de curand , oricum trebuie sa aranjam cu meciul de la Milano!

  21. #20
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Care, cum, cand, unde?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  22. #21
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    tzin sa va anuntz ca asta este cea de-a 1000-a postare deci intru in categoria recordmenilor alaturi de Ady, Edmond si Inter :p :p :p

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •