Results 1 to 8 of 8

Thread: Federatia Romana De Oina

  1. #1
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1

    Federatia Romana De Oina

    Va saluit cu drag, dragi romani

    mai intai , pentru a clarifica de ce am deschis acest capitol aici:

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Oin%C4%83

    si site-ul Federatiei:

    http://www.sportbiz.ro/froina/index.html

  2. #2
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    aici se discuta Baseball nu oina
    [url]www.warriors.ro[/url]

  3. #3
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Dap, ai gresit forumul Degeaba sint sporturi asemanatoare, baseball is baseball

  4. #4
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Universal,ai gresit locatia threadului.Cum spunea cristane baseball is baseball.Asa puteam incadra si threadul despre cricket aici.

  5. #5
    Crazy Diamond Metaforik's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    94
    Reputatie
    1
    Sariti imediat! Credeti ca omul nu stie ca este thread cu baseball? A optat pentru a deschide un fir de discutie despre oina aici pentru ca poate avea mai multa vizibilitate. Apoi, nu cred ca a facut publicitate gratuita pentru ca a citat doar niste referinte encliclopedice. Mie mi se pare un loc bun sa discutam si despre oina, acest sport traditional romanesc uitat in epoca moderna. Baseballul NU se trage din oina (cum aveau impresia unii) cu toate acestea nu se poate spune ca nu au nici o legatura, pentru ca aproape orice popor are sportul lui cu bata si cu mingea.

    Mi se pare binevenit acest thread si as vrea sa gasim lucruri de spus si despre oina si nu sa sarim peste cei care incep o noua discutie.

    Sau poate nu vi se pare oina "cool" enough si vreti doar ceea ce vine de la americani?

    Singurele lucruri pe care le stiu despre oina sunt ca Federatia are sediul la Patinoar si ca am vazut pe la Kogalniceanu o sigla cu "Asociatia Prietenii Oinei". In plus, site-ul federatiei se opreste la sezonul 2003, ceea ce ma face sa ma intreb daca se mai desfasoara inca vreun campionat de profil. Ce era interesant e ca se mentionau asociatii comunale si satesti, deci o oarecare amploare in zona rurala, ca joc po****r, ancestral.
    Hai [B][COLOR="Blue"]Progresul [/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]Bucurešti[/COLOR][/B] !!

  6. #6
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    am vazut nishte clipuri cu Oina si pot sa spun ca nu imi place deloc
    [url]www.warriors.ro[/url]

  7. #7
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Asa cum despre fotbal american si rugby nu se discuta in acelasi forum, mi se pare normal ca cu baseball-ul si oina sa fie la fel. Sint sporturi cu totul diferite. Subiectul trebuia pus la Alte Sporturi.

  8. #8
    incepator julema's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    24
    Reputatie
    1
    Chiar daca eu raspund la un thread vechi de 2 ani...eu tot raspund

    Prin cate stiu eu de la bunici pot spune cateva lucruri... Cam cand se juca la noi OINA...Prin anii 1800 sau chiar mai devreme(nu stiu exact) Ciobanii au inventat acest joc, si il jucau de fiecare data cand se intalneau...Dar prin perioada 1800 si ceva multi ciobani romani au plecat in State o data cu fluxul European... Acolo jucand intre ei sau cu altii au inceput sa ii atraga, astfel in cat Americanii au inceput sa isi puna singuri reguli si au schimbat mai totul... si asa s'a format Baseballul...

    Cateva reguli asemanatoare:
    -daca ai lovit mingea la oina trebuie sa fugi pana in capatul terenului si inapoi ceea ce e echivalent cu casele la baseball
    -la oina poti face HomeRun la fel ca la baseball, tot depasind linia terenului
    -la oina ca sa te scoata din joc trebuie sa arunce cu mingea in tine ceea ce e cat de cat echivalent cu atingerea jucatorului la baseball
    -ar mai fii cateva asemanari marunte, dar baza jocului e cam acelasi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •