Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 62 of 62

Thread: Exista dopaj in tenis?

  1. #43
    Ultras adevarat Mahomed's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    la tenis nu ma bag...desi nadal ori are sufletu mare si o pregatire foarte buna...ori testosteron la greu
    [FONT="Arial Black"]Numai "U"[/FONT]

  2. 28th July 2007, 22:27
    Reason
    nu este cazul...

  3. #44
    Ultras adevarat Mahomed's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    dopaju nu se caracterizeaza prin musculatura exagerata...deci daca era aschie si acu e mai implnit e cu totu alceva... deci Soulstone ia incearca sa te mai documentezi
    [FONT="Arial Black"]Numai "U"[/FONT]

  4. #45
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Pentru unii este cazul. Dar este ok Luma. Chiar mersi. Eu n-am avut taria sa-l sterg.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #46
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by coiscif View Post
    well said!

    inca ceva...ce parare aveti de nalbandian daca spuneti ca nadal este muschiulos???
    Nalbandi e balonat,bea prea multa bere dupa ce iese de la sala.El sta bine la trenul superior...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  6. #47
    sport legend coiscif's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    755
    Reputatie
    1
    la asta ma si refeream, la trenul superior!
    Roger Federer, the sixth man to complete a Career Grand Slam

  7. #48
    junior Soulstone's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Nadal e cel mai profesionist, stie si ce sa ia. Si nu e doar mai implinit...
    This connection has limited or no connectivity

  8. #49
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Apropo de Nadal,am citit acum 2 luni intr-un articol din revista "Tennis" cum ca Nadal se considera haituit de atatea controale antidoping comparativ cu alti jucatori.E un adevar la mijloc...
    @Soulstone care este pretul platit de un jucator daca se drogheaza chiar daca nu este prins vreodata ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  9. #50
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Cine crede ca dopajul nu are o asa de mare influenta precum in alte sporturi se insala. Degeaba ai tehnica de nota 10 daca dupa 2 ore nu-ti mai simti picioarele.
    Daca cineva m-ar intreba care e sportivul pt care as baga mana in foc ca se dopeaza primul pe lista ar fi Nadal. Chiar si inaintea ciclistilor

  10. #51
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    Nu cred ca Nadal se dopeaza, pur si simplu are o rezistenta foarte buna la efort, o mana stanga puternica, plus extrem de mult antrenament... alergari, bicicleta...TENIS...


    referitor la ce a zis Sorin_blaj:
    e foarte usor sa-ti faci o mana frumoasa, cu muschi, doar trebuie sa faci flotari ( triceps ) + tractiuni (biceps ) , pana nu mai poti, si dupa 15-20 min iei o masa bogata in calorii...
    Dar e mult mai greu sa faci o mana cu muschi, dar si puternica... trebuie lucrat din greu pentru asta nu intotdeauna muschii mari au si forta mare.
    de ex culturistii nu au o forta prea mare, deoarece pentru forta trebuie sa faci exercitii putine cu greutati cat mai mari ( cat poti duce, ca sa zic asa ) , iar pentru muschi mari si frumosi, exercitii multe cu greutati medii iar ei doresc doar muschi MARI , ca sa zic asa FREAKS

    ca si o concluzie... cred ca Nadal are muschi puternici, nu doar mari, asta la mana stanga...pentru ca se vede clar diferentza ( el ridica cu stanga mai mult cu 20 KG decat cu dreapta ). a da, si nu se dopeaza

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Din pacate in tenis (si in alte sporturi) se lupta impotriva dopajului mai mult de ochii lumii.
    Cel mai clar caz dupa parerea mea e Rafael Nadal, care la 17-18 ani avea niste muschi pe care i-ar invidia si culturistii. In plus era un client fidel al doctorului Puerto, cel care furniza produse dopante in cantitati industriale ciclistilor
    rob_din, aici exagerezi... aveam in a 8-a coleg cu muschi ca ai lui Nadal... si nici macar nu mergea la sala, doar acasa ridica+alea alea...
    daca chiar vrei, intr`un an-2 ai muschi ca ai lui nadal, doar ca nu la fel de puternici...
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Daca voua nu vi se pare macar un pic suspect maratonistul Nadal cu 567.182 de victorii consecutive pe zgura sau cate sunt atunci nici mie nu mi se pare suspect...
    esti putin subiectiv, fan federer... te inteleg federer are 567.182 victorii pe iarba, dar nu cred ca e dopat.
    Last edited by Lover; 29th July 2007 at 01:04.

  11. #52
    sport legend coiscif's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    755
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lover View Post
    nu intotdeauna muschii mari au si forta mare.
    de ex culturistii nu au o forta prea mare, deoarece pentru forta trebuie sa faci exercitii putine cu greutati cat mai mari ( cat poti duce, ca sa zic asa ) , iar pentru muschi mari si frumosi, exercitii multe cu greutati medii.
    muschi mari inseamna intotdeauna greutati mari! chiar daca folosesc steroizi culturistii sunt obligati sa mareasca greutatile pentru a avea un castig in masa musculara mai bun!

    daca vrei iti trimit eu niste antrenamente ale lui cuttler sau coleman...o sa-ti schimbi parerea!
    Roger Federer, the sixth man to complete a Career Grand Slam

  12. #53
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1
    da Nadal cand merge la sala ridica numai cu mana stanga sau cum, din cate stiu eu pt lovituri la tenis iti folosesti mai mult tricepsul, antebratul si umarul, deci bicepsul ala e lucrat prin altceva

  13. #54
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    73
    Reputatie
    0
    Nadal are și fixul de a fi macho! O să-l coste mult, pt. că-și obosește inutil mușchii! Tenisul nu are totuși, nici o legătură cu halterele!

  14. #55
    sport legend Mynsc's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    658
    Reputatie
    1
    Sa va uitati atenti la US Open ... s-ar putea sa vedeti ceva diferente intre prestatiile unor jucatori in turneul american si in restul turneelor Nu de alta dar se stie ca americanii sunt in mare parte PRO dopaj .
    Everything I say is a lie. Except that. And that. And that. And that. And that.

  15. #56
    junior StefaniaM's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    114
    Reputatie
    1
    Ce de pareri...da si eu cred ca exista dopaj in tenis (ca in orice sport de altfel). Din statistici, Argentina "conduce" detasat la acest capitol. Nu vad insa care este legatura dintre cum arata un jucator si dopaj (ex: Rafa Nadal are muschi => clar e dopat)
    Oricum multe afirmatii sunt bazate pe speculatii
    [B]Stand up for what you believe in even if it means standing alone![/B]

  16. #57
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lover View Post
    Nu cred ca Nadal se dopeaza, pur si simplu are o rezistenta foarte buna la efort, o mana stanga puternica, plus extrem de mult antrenament... alergari, bicicleta...TENIS...


    referitor la ce a zis Sorin_blaj:
    e foarte usor sa-ti faci o mana frumoasa, cu muschi, doar trebuie sa faci flotari ( triceps ) + tractiuni (biceps ) , pana nu mai poti, si dupa 15-20 min iei o masa bogata in calorii...
    Dar e mult mai greu sa faci o mana cu muschi, dar si puternica... trebuie lucrat din greu pentru asta nu intotdeauna muschii mari au si forta mare.
    de ex culturistii nu au o forta prea mare, deoarece pentru forta trebuie sa faci exercitii putine cu greutati cat mai mari ( cat poti duce, ca sa zic asa ) , iar pentru muschi mari si frumosi, exercitii multe cu greutati medii iar ei doresc doar muschi MARI , ca sa zic asa FREAKS

    ca si o concluzie... cred ca Nadal are muschi puternici, nu doar mari, asta la mana stanga...pentru ca se vede clar diferentza ( el ridica cu stanga mai mult cu 20 KG decat cu dreapta ). a da, si nu se dopeaza
    Daca vrei sa-ti maresti masa musculara, trebuie neaparat sa ridici greutati mari si foarte mari, altfel nu progresezi.

    Eu, de exemplu, impingeam la un moment dat de la piept, 110 kg. Nu e mult, dar nu e nici putin. Cunoscatorii stiu ce vorbesc. Fara niciun supliment. Ca sa ajung la greutatea asta, a trebuit sa progresez in etape, de la 50 kg.

    Daca vrei in schimb definire, atunci intra seriile multe cu greutati mai reduse.

    In ceea ce-l priveste pe Nadal, clar mana stanga este mult peste mana dreapta. Se vede cu ochiul liber.

    La mine, ca sa ma refer la propria experienta, intotdeauna aveam o forta mai mare in mana dreapta, fiind dreptaci. Si chiar se vedea, dar nu atat de flagrant, in conditiile in care nu ma antrenam doar cu mana dreapta.

    E usor sa-ti dai cu parerea fara o experienta proprie cat de cat.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #58
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    si eu am forta mai mare in mana dreapta, si se vede doar daca incord muschii la ambele. daca tin bratele relaxate nu se observa diferenta...

    Sorin, cam acelasi lucru l`am zis si eu...ca si tine, poate nu ai citit cu atentie ( adica, pentru forta - greutati mari, serii cu repetari putine. pentru definire, volum - greutati mai mici, serii cu repetari multe )

  18. #59
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nu te-am contrazis, ci doar am facut cateva precizari din experienta proprie.

    Spuneam doar ca diferenta se vede mai bine la cineva care face antrenamente.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  19. #60
    Member Black Mamba's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    458
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Eu, de exemplu, impingeam la un moment dat de la piept, 110 kg. Nu e mult, dar nu e nici putin. Cunoscatorii stiu ce vorbesc. Fara niciun supliment. Ca sa ajung la greutatea asta, a trebuit sa progresez in etape, de la 50 kg.
    Cat timp ti-a luat?
    [FONT="Courier New"]Never argue with an idiot, they drag you down to their level and beat you with experience.[/FONT]

  20. #61
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1
    si acum ce atata vorba despre culturism... definire,volum, oricum nu avem cum sa ne dam seama daca Nadal e sau nu dopat din ce vorbiti aici, nu cred ca e usor sa iti faci bratul sa arate ca al lui, dar Nadal numai mainile si le lucreaza ca in rest nu e cine stie ce, si face asta ca sa arate el macho ca oricum sunt altii mai puternici in circuit care nu au fost la sala

  21. #62
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Black Mamba View Post
    Cat timp ti-a luat?
    Vreo doi ani.

    Nu mai stiu exact. Se intampla in tinerete.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •