View Poll Results: Cine credeti ca va castiga?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

    6 20.00%
  • Fernando Alonso

    8 26.67%
  • Felipe Massa

    2 6.67%
  • Kimi Raikkonen

    13 43.33%
  • Altul

    1 3.33%
Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 201

Thread: Ungaria GP: Hungaroring 03-05 August 2007

  1. #1
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1

    Ungaria GP: Hungaroring 03-05 August 2007

    Data crearii :1986
    Debutul in F1: 10 august 1986
    Mari Premii tinute: 21
    Capacitatea tribunelor: in jur de 120000
    Lungimea unui tur: 4.381 km
    Numarul de tururi :70 (306.663 Km)
    Numarul de viraje: 13 (stanga:5) (dreapta:8)
    Viteza maxima: 310 Km/h
    Setup aerodinamic: apasare ridicata
    Cel mai rapid tur: M. Schumacher - 1'19''071 (2004, Ferrari)
    Record Pole: M. Schumacher - 1'19''146 (2004, Ferrari)
    2006 Pole : K. Raikkonen - 1'19''599 (McLaren)
    2006 Podium: 1. J. Button, 2. P. De La Rosa, 3. N. Heidfeld

    Castigatorii anteriori:

    2006 : J. Button (Honda)
    2005 : K. Raikkonen (McLaren)
    2004 : M. Schumacher (Ferrari)
    2003 : F. Alonso (Renault)
    2002 : R. Barrichello (Ferrari)
    2001 : M. Schumacher (Ferrari)
    2000 : M. Hakkinen (McLaren)
    1999 : M. Hakkinen (McLaren)
    1998 : M. Schumacher (Ferrari)
    1997 : J. Villeneuve (Williams)
    1996 : J. Villeneuve (Williams)
    1995 : D. Hill (Williams)
    1994 : M. Schumacher (Benetton)
    1993 : D. Hill (Williams)
    1992 : A. Senna (McLaren)
    1991 : A. Senna (McLaren)
    1990 : T. Boutsen (Williams)
    1989 : N. Mansell (Ferrari)
    1988 : A. Senna (McLaren)

  2. #2
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    vreau sa precizez de la bun inceput ca nu sunt un fan neconditionat al celor de la mclaren, dar pana una alta s-a intamplat exact ce am scris de 100 de ori aici : mclaren nevinovata datorita neconcludentei probelor. si nu ca as fi eu mai "dastept" dar sunt realist. mclaren penalizata? la fel s-ar fi intamplat si in cazul invers daca ferrari ar fi fost acuzata. ati fi vazut ferrari depunctata sau exclusa? get real people !!!! in ziua de azi it's all about the money. si nu ca as avea incredere in justitie. e o mizerie peste tot, numai interese, deci in realitate ferrari poate chiar are dreptate. dar sa te astepti ca ii iei painea lu' mclaren e ca si cand te-ai fi asteptat ca basescu sa fie arestat cand i-a furat telefonul lu' matracuca aia.

    P.S. si mai e ceva, dupa cum am incercat sa explic aici nu e suficient sa ai probe ca cineva a furat documente, trebuie demonstrat ca acele informatii AU DUS LA IMBUNATATIREA PERFORMANTELOR MASINII, ceea ce e cvasiimposibil. chiar daca a fost real. chiar daca ne convine sau nu. stiu, e de rahat dar asa functioneaza justitia.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    25
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Clioblue View Post
    vreau sa precizez de la bun inceput ca nu sunt un fan neconditionat al celor de la mclaren, dar pana una alta s-a intamplat exact ce am scris de 100 de ori aici : mclaren nevinovata datorita neconcludentei probelor. si nu ca as fi eu mai "dastept" dar sunt realist. mclaren penalizata? la fel s-ar fi intamplat si in cazul invers daca ferrari ar fi fost acuzata. ati fi vazut ferrari depunctata sau exclusa? get real people !!!! in ziua de azi it's all about the money. si nu ca as avea incredere in justitie. e o mizerie peste tot, numai interese, deci in realitate ferrari poate chiar are dreptate. dar sa te astepti ca ii iei painea lu' mclaren e ca si cand te-ai fi asteptat ca basescu sa fie arestat cand i-a furat telefonul lu' matracuca aia.

    P.S. si mai e ceva, dupa cum am incercat sa explic aici nu e suficient sa ai probe ca cineva a furat documente, trebuie demonstrat ca acele informatii AU DUS LA IMBUNATATIREA PERFORMANTELOR MASINII, ceea ce e cvasiimposibil. chiar daca a fost real. chiar daca ne convine sau nu. stiu, e de rahat dar asa functioneaza justitia.
    Am o intrebare pt toti cei care sustin ca McLaren nu trebuia penalizata.Vad ca scrii "trebuie demonstrat ca acele informatii AU DUS LA IMBUNATATIREA"
    PERFORMANTELOR MASINII"

    acum intrebarea: Stai la casa(vila )! Intr-o zi masina ta dispare si tu o vezi la vecinul in curte!El nu a folosit-o,dar a luat-o si si-a parcat-o in curtea sa! Politia il lasa ? ,ca doar el nu a folosit-o (nu se plimba cu ea,doar a "SUSTRAS-O" asa de "DECOR" in curtea sa) ?!?intelegi analogia cu cele 780 de pagini...nici nu conteaza in definitiv daca le-a folosit la ceva( + ca poate chiar le-a folosit dar nu se poate demonstra nici ca da nici ca nu...)!

  4. #4
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    exact asta TREBUIE DEMONSTRAT daca se vrea penalizarea echipei si a pilotilor. chiar conteaza daca au folosit documentele sau nu. de fapt asta e SINGURUL lucru care conteaza. ca poate ala a sustras planurile cladirii sau altceva care nu i-a avantajat cu nimic in cursa si atunci trebuie pedepsit hotul, nu toata familia lui. oricum, m-am saturat de tot felul de exemple. nu mai terminam niciodata! fiecare cu ce (nu) pricepe. stiti ce? FIA a hotarat. NU SUNT DOVEZI. punct final. nu mai avem ce discuta de aici in colo.
    cine are nelamuriri sa puna mana pe carte sa vada cum functioneaza justitia. e cultura generala, nu filosofie.

    PS : eu credeam ca e lume care vb serios pe aici dar vad ca fiecare e cu ce i se nazare. pai daca unu' iti ia masina si si-o parcheaza la el in curte TU AI DOVEZI de proprietate. chemi politia si arati actele. alea sunt DOVEZI ca tu esti proprietar de drept. Ferrari NU ARE DOVEZI ca hamilton si alonso castiga curse pt ca ala a furat documente. ti se par similare cazurile? doamne fereste!
    Last edited by Clioblue; 27th July 2007 at 22:37.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    25
    Reputatie
    0
    N-ai dreptate si iti pot dovedi :

    1- 2001,2002,2004,2006 = McLaren 0 fiabilitate
    0 viteza(rapiditate sau cum vrei sa-i spui)
    2003,2005= McLaren SUPER viteza
    0 fiabilitate
    Deodata (2007) si SUPER viteza si SUPER fiabilitate(nici macar 1 abandon),nu e cam mare coincidenta - si nu-mi zi ca deoarece a venit alonso e posibil la capitolul viteza(adevarul ca e meserias la DEZVOLTAREA masinii) dar ce treaba are el cu componentele mecanice doar nu lucreaza in fabrica cu inginerii si mecanicii

    2- treaba cu moving floor cum ti se pare? tot coincidenta???

  6. #6
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Treaba cu compararea anilor nu merge pentru ca in formula 1 un an poate sa fie complet diferit fata de celalalt/ceilalti. Ca exemplu uita-te la Honda de anul asta si compar-o cu anul trecut (cand mergea mult mai bine), sau uita-te la Renault care pana in 2005 erau in pluton, din 2005 (doi ani la rand) au fost cea mai buna echipa (ei pe cine au spionat?), si acum s-a schimbat brusc situatia lor.
    Da, in 2007 McLaren nici un abandon, Ferrari 2 abandonuri tehnice... daca McLaren foloseau datele tehnice de la Ferrari crezi ca ei nu aveau probleme asemanatoare ?
    Eu unul sunt convins ca McLaren nu a folosit acele informatii de la Ferrari. Dar investigatiile vor continua, si vom afla in timp cine s-a inselat si cine nu.

    Cat despre mooving floor, din cate am citit eu, Stepney i-ar fi spus lui Caughlan despre ea ...deci aici McLaren cu ce sunt vinovati? ca angajatul Ferrari si-a tradat propria echipa?

  7. #7
    manager AllexChyu's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucharest
    Posts
    291
    Reputatie
    1
    daca nu se vede nici o asemanare intre cele 2 monoposturi nu se poate trage concluzia ca mclaren nu a folosit datele celor de la ferrari. e posibil ca unele solutii "invizibile ochiului uman" gen cutie de viteze, pompa de ulei, esapament sa fi fost copiate, iar elementele de aerodinamica pur si simplu studiate, comparate cu rezultatele proprii pentru a-si da seama de directia in care merg. stim cu totii ca un monopost se bazeaza pe munca din anii trecuti, prin dezvoltarea masinilor anterioare ... ar fii foarte greu si foarte bizar ca mclaren sa schimbe brusc aerodinamica masinii ... insa acest lucru nu este exclus in sezoanele viitoare daca si-au dat seama ca cei de la ferrari au o aerodinamica mult mai buna

  8. #8
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    La prezentarea de mai sus a Hungaroring inca doar doua-trei amanunte.
    Autodromul este socotit printre cele foarte dificile, datorita numeroaselor curbe si putinelor sanse de depasire.
    Situat intr-o zona deluroasa, cu multe terenuri nisipoase, asfaltul este adesea foarte alunecos datorita nisipului purtat de vant, pe ploaie fiind deosebit de incomod si periculos.
    De regula, la antrenamentul de vineri este cel mai greu, pana cand pilotii se acomodeaza cu situatia data si gasesc linia ideala.
    Cred ca nu va fi altfel nici de data aceasta, un obstacol suplimentar fiind caldura excesiva care domina capitala ungara in aceste zile.

  9. #9
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    acum 14 ore trecem pe langa Hungaroring...prevad un spectacol de zile mari !
    Schumi? the only one!

  10. #10
    ... life... flor's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,223
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele View Post
    acum 14 ore trecem pe langa Hungaroring....prevad un spectacol de zile mari !
    .si de ce nu te-ai oprit?!.//..'prevad un spectacol de zile mari '...ai vreun motiv in plus..?!
    Last edited by flor; 30th July 2007 at 23:50.

  11. #11
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    Following the World Motor Sport Council's controversial acquittal of Woking based McLaren last Thursday, a spokesman for Ferrari on Monday confirmed that FIA rules DO NOT ALLOW AN APPEAL to be sought.

    The spokesman told the BBC, however, that the Maranello based team - angry that its title rival was not penalised for possessing secret Ferrari information - was 'evaluating all possible options' in the wake of the Paris hearing.
    La Gazzetta dello Sport is now reporting that Ferrari plan to submit a request for prosecution with the legal authorities in Modena.
    The Italian sports daily said the six-page complaint would be lodged on Tuesday morning.
    Ferrari is already pursuing legal action in Italy against sacked employee Nigel Stepney, and in England against suspended McLaren chief designer Mike Coughlan for receiving the 780 pages of Ferrari secrets.
    Ferrari would not confirm the news.

    Source GMM
    CAPSIS International
    Last edited by Clioblue; 31st July 2007 at 07:09.

  12. #12
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by flor View Post
    .si de ce nu te-ai oprit?!.//..'prevad un spectacol de zile mari '...ai vreun motiv in plus..?!
    eram in drum spre casa. ce sa fac acolo duminca la ora 8 ?


    n-am decat un motiv emotional, ca am vazut circuitul. in plus, in aceeasi zi am mai trecut pe langa 2 circuite, din care unul e cel de la Hockenheim.
    Schumi? the only one!

  13. #13
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Max Mosley contesta decizia WMSC la Curtea de Apel a FIA

    Presedintele Federatiei Internationale de Automobilism, Max Moxley, va contesta decizia World Motor Sport Council cu privire la scandalul de spionaj la Curtea de Apel a FIA.

    Presedintele FIA a hotarat sa intervina dupa ce a primit o scrisoare din partea lui Luigi Macaluso, presedintele Automobile Club d'Italia (ACI). Acesta i-a solicitat lui Mosley sa conteste decizia WMSC pentru ca Ferrari si alte echipe sa-si poata sustine punctul de vedere in acest caz si sa-si apere drepturile.

    Mosley invoca articolul 23.1 din Statutul FIA, in care se precizeaza ca un membru al Federatiei Internationale poate contesta o decizie luata de un Consiliu FIA la Curtea de Apel.
    Luand in considerare opinia lui Macaluso, care sustine ca verdictul in acest caz ar fi fost diferit daca Ferrari ar fi putut sa-si sustina punctul de vedere, Mosley va trimite cazul la Curtea de Apel a FIA.

    "Voi trimite acest caz la Curtea de Apel a FIA, sub incidenta articolului 23.1 din Statutul FIA, cu cererea ca McLaren si Ferrari sa-si spuna parerea despre acest caz in fata Curtii, pentru a putea determina astfel daca decizia luata de WMSC a fost corecta sau nu; in cazul in care decizia nu a fost corecta, Curtea de Apel va stabili un nou verdict", a scris Max Mosley in scrisoarea adresata lui Macaluso.

    Nu s-a stabilit inca data la care Curtea de Apel a FIA se va reuni.

    www.automarket.ro
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  14. #14
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    parerea mea despre cazul asta.... ori aia de la WMSC isi baga mintile in cap si rad toate punctele echipei McLaren din campionat cum e corect, ori, daca vor sa fie magari si sa nu le dea nici o penalizare, Ferrari ar trebui sa se retraga din campionat in semn de protest... si sa vedeti voi atunci cum scad audientele la F1....
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  15. #15
    Forzza Roma Ray1's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Torino,Italy
    Posts
    1,148
    Reputatie
    1
    sper sa castige ferrari si daca se poate sa ocupe primele 2 locuri.insa e cam greu si se stie ca ferrari pe circuitul acesta a avut probleme in ultimii ani

  16. #16
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Alonso a castigat aici primul sau titlu acum 3 ani, iar circuitul de o vitaza mai redusa anuleaza avantajul celor de la Ferrari, asa ca eu il consider ca favorit. Si daca mai si ploua, nici nu mai vorbesc.

  17. #17
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @ Clioblue: esti dragut sa-mi traduci si mie ceea ce ai copiat in thread ? Din pacate nu cunosc limba engleza.

  18. #18
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by paul30 View Post
    Alonso a castigat aici primul sau titlu acum 3 ani, iar circuitul de o vitaza mai redusa anuleaza avantajul celor de la Ferrari, asa ca eu il consider ca favorit. Si daca mai si ploua, nici nu mai vorbesc.
    primul titlu acum 3 ani? poate vrei sa zici prima cursa castigata acum 4 ani... (2003)
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  19. #19
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    va zic de acum... e posibil sa va asteptati ca in timpul cursei de la Hungaroring sa vedeti un tip intrand pe circuit cu un steag Ferrari... e vorba de un prieten de-al meu mare fan Ferrari care se duce la cursa si vrea sa protesteze impotriva deciziei WMSC. Sa speram totusi ca nu reuseste.... ca nu vreau sa-l vad bucatzele
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  20. #20
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Travis Daye View Post
    primul titlu acum 3 ani? poate vrei sa zici prima cursa castigata acum 4 ani... (2003)
    Ai dreptate. Mea culpa.

  21. #21
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    @ Clioblue: esti dragut sa-mi traduci si mie ceea ce ai copiat in thread ? Din pacate nu cunosc limba engleza.
    nu stiu daca mi-ai cerut asta la misto sau pe bune, tinand cont ca textul e destul de clar. oricum l-am tradus si "adaptat" pt ca nu se poate traduce mot-a-mot din engleza in romana sau invers. l-am pus direct in engleza (cu sursa) pt credibilitatea stirii nu din alt motiv.

    Urmare a controversatei achitari joia trecuta de catre WMSP a echipei din Woking, un purtator de cuvant al Ferrari a confirmat luni ca, regulamentul FIA nu permite introducerea unui apel (adica contestarea deciziei)
    Purtatorul de cuvant a spus BBC ca oricum, echipa de la Maranello, suparata fiind ca rivalul la titlu nu a fost sanctionat pentru posesia informatiilor secrete apartinand Ferrari, evalueaza toate optiunile posibile in urma audierii de la Paris. Gazetta…scrie ca Ferrari se pregateste sa depuna o cerere de urmarire (penala) catre autoritatile din Modena (Italia). Plangerea care contine 6 pagini va fi (probabil deja a fost) submisa marti dimineata .
    In Italia, Ferrari deja urmareste in justitie pe fostul lor angajat N.S., iar in Anglia are un proces pe rol impotriva designerului sef suspendat de la Mclaren, MC pentru obtinerea celor 780 pagini secrete ale scuderiei. Ferrari nu confirma official stirea. (cele spuse de acest purtator de cuvant)


    nota: "spokesman" tradus mot-a-mot e purtator de cuvant. din cate am inteles eu, declaratiile de mai sus nu apartin purtatorului de cuvant al Ferrari ci unui oficial din cadrul echipei dar care a vorbit, cum s-ar zice in nume personal.
    Last edited by Clioblue; 2nd August 2007 at 08:34.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •