View Poll Results: Cine credeti ca va castiga?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Lewis Hamilton

    6 20.00%
  • Fernando Alonso

    8 26.67%
  • Felipe Massa

    2 6.67%
  • Kimi Raikkonen

    13 43.33%
  • Altul

    1 3.33%
Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 169 to 189 of 201

Thread: Ungaria GP: Hungaroring 03-05 August 2007

  1. #169
    manager Clioblue's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    montreal/toronto
    Posts
    282
    Reputatie
    1
    ferrari slabut, nu-si mai revin si sezonu' e pe duca. mi-ar fi placut sa-l vad si eu pe kimi campion. massa mort in papusoi pe 13!!!!! iar raikkonen (cu care hamilton juca elasticul) la conferinta de presa a zis ca se plictisise ruland in spatele lui hamilton si asteptand o eventuala greseala. e adevarat ca nici nu poti depasi usor la hungaroring dar iti mai trebuie si masina. cel mai catastrofal sezon de departe il are honda. mai slab ca spyker . bietii barrichelo si button, va vine sa credeti???

  2. #170
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Dupa incidentele de la calificari si iesirea de nervi a lui Ron Denis cand a vazut cum copilul minune a pierdut Pole Posicion, cred ca nu mai incape indoiala de faptul ca F.Alonso pe are ca rivali atat pe Ferrari cu cei doi Raikkonen si Massa cat si pe L.Hamilton si McLaren Mercedes.
    prostiei

  3. #171
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Hamilton rasufla usurat dupa "cea mai grea" cursa

    Pilotul echipei McLaren, Lewis Hamilton, a spus ca Marele Premiu al Ungariei a fost una dintre cele mai grele curse din cariera sa, in ciuda faptului ca a condus de la start pana la final. Britanicul se afla la a treia sa in victorie in acest sezon si la a 10-a clasare pe podium din 11 curse.

    "A fost un weekend bogat in evenimente si foarte emotionant pentru toti cei din echipa. Avand in vedere drama din acest weekend, ar fi fost usor sa ne pierdem concentrarea. A fost ca un sedativ pentru echipa", a declarat Hamilton la sfarsitul cursei.

    Debutantul spune ca, desi nu a reusit sa se distante de Raikkonen, a reusit sa ramana calm pe tot parcursul cursei. "Am avut o problema cu directia si mi-a fost destul de greu sa tin pasul. Eram foarte nervos ca ceva s-ar putea rupe, dar din fericire nu a fost cazul. A fost una dintre cele mai grele curse de pana acum si satisfactia a fost si mai mare pentru ca a trebuit sa fortez pentru a-l tine in spate pe Raikkonen", a precizat britanicul.

    Hamilton ramane astfel lider si dupa cursa de la Budapesta, cu 80 de puncte, marindu-si avansal fata de Fernando Alonso la 7 puncte.

  4. #172
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Raikkonen: "A fost o cursa plictisitoare"

    Kimi Raikkonen a catalogat Marele Premiu al Ungariei drept o cursa plictisitoare, dupa ce a reusit sa obtina locul 2, in spatele lui Lewis Hamilton. Pe un circuit unde depasirile sunt un cosmar, finalndezul a reusit sa obtina locul 2 la start si si-a mentinut pozitia pana la final.

    "A fost o cursa destul de plictisitoare, pilotand in spatele lui Lewis si asteptand ca ceva sa se intample. Nu s-a intamplat nimic, asa ca am terminat asa cum am inceput. Probabil ca masina noastra nu se potriveste foarte bine acestui circuit", a declarat Raikkonen, care a castigat la Budapesta in 2005, cand evolua la McLaren Mercedes.

    Raikkonen a reusit sa urce pe locul 3 in clasamentul general, depasindu-l pe Felipe Massa, inse se afla la 20 de puncte de liderul Lewis Hamilton.

  5. #173
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Heidfeld, incantat ca a terminat pe podium
    Luni, 06.08.2007



    Nick Heidfeld a fost incantat dupa "superba" cursa de la Hungaroring, unde pilotul BMW-Sauber a terminat pentru a doua oara pe podium in acest sezon.

    "A fost o cursa superba pentru mine. Am fost pentru a doua oara pe podium in acest sezon, iar podiumurile sunt obiectivul nostru. Am avut un start prost pe partea murdara a pistei si am pierdut locul in favoarea lui Raikkonen, dar oricum atat Kimi cat si Hamilton au fost mult mai buni, asa ca un start mai bun nu ar fi schimbat lucrurile", a declarat Heidfeld.

    Germanul spune ca a fost constient ca adversarul sau principal in cursa va fi Fernando Alonso.
    "Am avut ceva probleme la ultimele doua schimburi de pneuri. Stiam ca concurez impotriva lui Alonso, dar, datorita strategiilor diferite, nu l-am vazut. Am decis inca de la inceput sa optam pentru o strategie cu 3 schimbari pentru ca pneurile soft ne-au creat probleme", a mai precizat Heidfeld care, prin rezultatul obtinut, si-a consolidat pozitia a 5-a in clasament, cu 42 de puncte.

    BMW-Sauber a completat cursa de la Hungaroring cu un loc 5 obtinut de Robert Kubica.
    "Sunt foarte fericit. Masina a mers bine si am avut o cursa destul de buna. Am fost nevoit sa incep cu pneuri uzate si de aceea primele tururi au fost dificile pentru mine. Totusi, dupa prima oprire lucrurile au mers bine si m-am apropiat la 3 secunde de Nick. Fara problemele de sambata am fi terminat mult mai bine. Nick a avut un rezultat bun si asta este bine pentru echipa", a declarat polonezul.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...dium-5241.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #174
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Rosberg, multumit dupa o cursa dificila la Hungaroring
    Luni, 06.08.2007



    Nico Rosberg a marturisit la finalul cursei de la Hungaroring ca spera la un loc mai bun decat 7, insa considera ca si aceasta clasare este buna.

    "In final, a trebuit sa fiu multumit cu acest rezultat, chiar daca am sperat la un loc mai bun decat 7. Asa a fost sa fie si nu am putut face mai mult. Nu a fost o cursa usoara", a precizat germanul.

    Rosberg admite ca Ungaria gazduieste unul dintre cele mai dificile circuite din calendar, insa este multumit de strategia pe care a avut-o.
    "Hungaroring este una dintre cele mai dificile curse din calendar din punct de vedere fizic, dar tocmai de aceea m-am antrenat mult si nu am avut probleme. Strategia noastra a fost buna si asta mi-a permis sa mentin pasul, dar din pacate nu am reusit mai mult", a declarat pilotul echipei Williams.
    Cu 6 curse inainte de final, Rosberg ocupa locul 13 in clasament cu 7 puncte.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ring-5246.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #175
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Alonso: "Fara penalizarea din calificari as fi putut castiga"
    Luni, 06.08.2007



    Fernando Alonso sustine ca cel mai bun rezultat la Hungaroring ar fi fost o clasare pe podium, mai ales ca circuitul ungar se aseamana foarte mult cu cel de la Monaco.

    "A fost o cursa dificila, dar sunt multumit de rezultat. Cel mai bun rezultat plecand de pe locul 6 ar fi fost o clasare pe podium, mai ales ca acest circuit este asemanator cu cel de la Monaco in ceea ce priveste depasirile", a precizat dublul campion mondial.

    Spaniolul admite ca ar fi avut sanse bune la victorie daca nu ar fi fost penalizat pe grila de start.
    "Locul 4 este mai bun decat locul 5 si la final nu am fortat pentru a pastra motorul si pentru Marele Premiu al Turciei. Fara penalizarea de sambata din calificari victoria ar fi fost posibila, pentru ca am obtinut timpi buni cand am avut pista libera. Acum sunt la 7 puncte in spatele lui Lewis, dar lupta pentru campionat este deschisa si voi incerca sa micsorez diferenta", a mai spus Alonso.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...tiga-5244.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #176
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ralf Schumacher, fericit dupa cel mai bun rezultat al sezonului
    Luni, 06.08.2007



    Ralf Schumacher considera cursa de la Hungaroring drept "minunata", dupa ce a reusit cel mai bun rezultat din sezonul 2007. Pilotul echipei Toyota a profitat de strategia cu doua opriri la boxe si a terminat pe locul 6, chiar daca a fost in fata dublului campion mondial Fernando Alonso mai multe tururi.

    "Cursa a fost minunata. Am avut un start foarte bun si m-am luptat pentru locul 4 in primele viraje. Masina a fost foarte buna. Desi la inceput a fost destul de instabila, am facut cateva ajustari si totul a fost ok. Am optat pentru doua opriri la boxe si cred ca am luat decizia cea buna. A fost pacat ca am pierdut destul de mult timp sosind in spatele lui Heidfeld mai tarziu in cursa, dar cele trei puncte sunt foarte bune pentru echipa. Aveam nevoie de ele, iar acum suntem optimisti pentru finalul sezonului. Este cel mai bun rezultat al meu din acest sezon si sunt foarte fericit", a declarat germanul.



    Sursa: http://formula1.automarket.ro/artico...ului-5248.html
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  9. #177
    Banned
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by aphelyon View Post
    e un haos total la McLaren
    Alonso si Hamilton nu isi mai vorbesc, Ron Dennis recunoaste pentru prima data situatia grea dintre pilotii sai si dintre el si piloti iar Alonso fiind intrebat daca mai continua cu McLaren si in '08 si '09 el raspunde "Nu stiu, nu stiu, Vom vedea"
    Ai dreptate,e haos...si poate cel mai ghinionist pilot...KIMI (numai anul asta are 2 abandonuri fata de 0 a perechii McLaren) poate profita de asta! Toti compara lupta McLaren cu cea dintre PROST si SENNA(intre noi fie vorba ALONSO si HAMILTON is mult inferior celor 2),dar uita ca acum mai e si un al treilea pilot la fel de motivat ca si ei si parerea mea ,mai RAPID(dar masina mai slaba,cel putin d.p.v. fiabilitatii) care poate profita de acest razboi McLaren VS McLaren! ce-ai zice de un acrosaj intre cei 2??? ....iar la cum stau treburile intre cei 2 nu e o fantasmagorie... FORZZA KIMI - trebuie macar acum in al 12 -lea ceas sa ai si tu un gram de NOROC.....

  10. #178
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Ai dreptate, Kimi ar putea profita din plin de acest ...scandal intern de la McLaren. Dar si cei doi (Alonso si Hamilton) vor neaparat acest titlu.
    Last edited by aphelyon; 6th August 2007 at 14:40.

  11. #179
    sport legend BlueEnergy's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    2,439
    Reputatie
    1
    Da... Kimi mai are o sansa. Nu stiu cat de slaba e Ferrari fata de McLaren in acest moment insa daca e asa slaba de ce cele mai rapide tururi in ultimele curse au fost realizate de masinile Ferrari?

  12. #180
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Hamilton: ''Alonso nu imi mai vorbeste''

    Castigator in Marele Premiu al Ungariei, Lewis Hamilton a declarat luni presei britanice, pentru BBC, ca relatia sa cu colegul de la McLaren Fernando Alonso a esuat definitiv imediat dupa cursa de duminica.
    "Alonso nu imi mai vorbeste, nici nu stiu de ce este suparat sau ce s-a intamplat", a declarat Hamilton.

    "Daca ne vom intalni intamplator voi incerca sa vorbesc cu el, insa nu am de gand sa ma duc special sa il caut pentru ca nu vreau sa il fac sa se simta mai bine. Sper sa vorbeasca in cele din urma cu mine, eu nu tin pica pentru nimic. Insa, el trebuie sa hotarasca, eu sunt deschis", a mai spus acesta.

    Victoria lui Hamilton in Ungaria a venit dupa ce Alonso a fost retrogradat cinci pozitii pe grila de start, dupa o manevra lipsita de fair-play la boxe, in calificarile de sambata. Atunci, pilotul spaniol a stat prea mult pe linia standurilor in ultimele momente ale calificarilor pentru a-l impiedica pe Hamilton sa iasa in repede si sa incerce un ultim tur rapid. Gestul a venit in urma refuzului lui Hamilton din debutul calificarilor, cand acesta refuzat sa il lase pe Alonso in fata, desi se stabilise clar in acest sens o strategie comuna.

    Alonso sustine, insa, ca relatia sa cu Hamilton nu s-a schimbat cu nimic: "Este la fel ca si inainte de cursa din Ungaria", a spus spaniolul.

    "Fiecare incearca sa isi vada propriul interes si sa reuseasca cele mai buna curse posibile, cu cele mai bune strategii. Si el si eu incercam sa facem tot ce putem cu echipele noastre de ingineri si mecanici. Cred ca Hamilton va trebui sa isi schimbe si atitudinea fata de echipa pentru viitoarea cursa pentru ca lumea nu este deloc multumita", a mai declarat campionul mondial.

    Hamilton a declarat ca a ameliorat relatiile cu Ron Dennis. Boss-ul de la McLaren a afirmat ca relatiile tensionate dintre piloti au dus la "vremuri dificile" in cadrul echipei McLaren.

    "Am stat la masa si am discutat. Am ajuns la o intelegere comuna si am plecat de la zero mai departe", a spus Hamilton (22 de ani), care il cunoaste pe Ron Dennis de cand era copil, de la varsta de 10 ani.

    Sursa:OLS

  13. #181
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Kovalainen: "Nu puteam reusi mai mult"

    Heikki Kovalainen considera ca punctul obtinut duminica la Hungaroring este cel mai bun rezultat posibil, in conditiile in care in calificari nu a reusit sa intre in Q1.

    "A fost o cursa dificila plecand de pe locul 11 al grilei. Dar niciodata nu m-am dat batut, am fortat cat de mult am putut si am reusit sa termin in puncte. Am avut un start bun, am incercat sa fiu cat mai constant si sa nu fac greseli", a spus finlandezul, care admite ca a fost dezamagit dupa rezultatul obtinut sambata in calificari.

    "Ar fi fost dificil sa obtin un rezultat mai bun. Inca sunt dezamagit dupa calificarile de sambata insa asa cum am mai spus am facut maximul posibil. Acum trebuie sa ne concentram pe Marele Premiu al Turciei de peste 3 saptamani".
    Prin punctul castigat in Ungaria, Kovalainen ocupa locul 8 in clasament cu 16 puncte.


    Sursa:Automarket.ro

  14. #182
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BlueEnergy View Post
    Oricum Renault il vor inapoi pe Alonso insa la ce masina au acum mie greu sa cred ca accepta.
    e posibil sa nu aiba alta varianta.... asta decat daca vrea sa piloteze pentru Spyker... cine stie
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  15. #183
    sport legend BMW Power's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    903
    Reputatie
    1
    Webber: "Penalizarea echipei McLaren este o nebunie"

    Pilotul echipei Red Bull, Mark Webber, nu intelege de ce oficialii FIA au hotarat ca McLaren sa nu primeasca puncte in clasamentul constructorilor pentru cursa de la Hungaroring.

    "Nu inteleg de ce au fost penalizati. Oamenii au incercat sa-mi explice dar pur si simplu nu inteleg. Ai pierdut pe mana ta si esti si penalizat pentru asta. Este o nebunie! O echipa pierde mingea, rateaza sansa de a ajunge cu ambii piloti in ultimul tur rapid si tot ei sunt pedepsiti. Cum vine asta?", se intreaba australianul.

    Webber spune ca decizia FIA nu va schimba soarta campionatului, McLaren fiind in opinia sa viitoarea campioana mondiala.
    "Penalizarea nu va face nicio diferenta in rezultatul de finalul campionatului. McLaren a fost cea mai buna echipa in acest an cu cea mai buna masina si cei mai buni piloti. Poti relua acest campionat de o suta de ori si tot McLaren va castiga de fiecare data", a mai spus Webber.


    Sursa:automarket.ro

  16. #184
    Banned
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    0
    Desi sunt mici sanse, dar ar fi super ca alonso sa vina la ferrari in locul lui massa(apropo massa e pilot???)! CU CAPACITATEA LUI ALONSO DE DEZVOLTARE A MASINII + VITEZA PURA MARCA KIMI AR FI IMBATABILI cu procentaj 100% de victorii(ca in vremea lui PROST si SENNA) si cu o lupta teribila intre cei 2 si in sfarsit un raspuns(CORECT- cu material egal) la intrebarea CARE E MAI BUN DINTRE CEI 2(desi nici asa nu se poate spune 100%,eu unul nici acum nu pot spune care a fost mai bun dintre PROST si SENNA)! ce echipa ar fi ferrari....

  17. #185
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Problema e ca rivalitatea dintre Alonso si kimi va face imposibila aceasta posibilitate. Tu crezi ca placa de la McLaren pentru problema de cine e pilotul nº 1 si se duce la Ferrari ca sa dea de aceeasi problema? Pentru ca nu cred ca va accepta Kimi sa fie pilotul nº 2.
    prostiei

  18. #186
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    McLaren a facut apel impotriva penalizarii de la Budapesta
    Miercuri, 08.08.2007

    McLaren a decis sa faca apel la decizia oficialilor FIA de a priva echipa de punctele castigate la Hungaroring. Echipa britanica a fost penalizata dupa incidentele din calificarile pentru Marele Premiu al Australiei, deoarece oficialii FIA au considerat ca actiunile echipei au adus prejudicii interesului competitiei.

    McLaren a decis sa faca apel si va fi reprezentata in acest caz de catre UK National Sporting Authority, care a trimis de altfel si o notificare catre Curtea Internationala de Apel.

    Un purtator de cuvant al Federatiei Internationale de Automobilism (FIA) a confirmat ca McLaren a facut apel: "Secretariatul Curtii Internationale de Apel a primit o confirmare din partea UK National Sporting Authority ca McLaren a facut apel".

    formula1.automarket.ro

  19. #187
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by paul30 View Post
    Problema e ca rivalitatea dintre Alonso si kimi va face imposibila aceasta posibilitate. Tu crezi ca placa de la McLaren pentru problema de cine e pilotul nº 1 si se duce la Ferrari ca sa dea de aceeasi problema? Pentru ca nu cred ca va accepta Kimi sa fie pilotul nº 2.
    da, dar Raikkonen nu e favorizat la Ferrari, in timp ce Hamilton la McLaren e
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  20. #188
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Alonso nu va ajunge la Ferrari, nici el si nici Todt nu vor. Acum cinci ani s-au dus toate sansele ca Alonso sa fie la Ferrari, atunci cand el a semnat cu Renault.

  21. #189
    sport legend paul30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Spania, Alicante
    Posts
    1,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aphelyon View Post
    Alonso nu va ajunge la Ferrari, nici el si nici Todt nu vor. Acum cinci ani s-au dus toate sansele ca Alonso sa fie la Ferrari, atunci cand el a semnat cu Renault.
    Vorbim de profesionisti, tu crezi ca pentru ca nu a vrut acu´5 ani sa vina ca pilot secund la ferrari, e motiv? In plus in ciuda rivalitatii din anii trecuti intre Alonso si Schumi, Michael il apreciaza foarte mult pe Fernando. Mie personal mi-ar place sa-l vad pe Alonso la ferrari ca sa le-o traga un pic lu´Ron cu toti englezoii lui.
    prostiei

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •