Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 109

Thread: Care este cel mai puternic campionat din Europa?

  1. #1
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1

    Care este cel mai puternic campionat din Europa?


  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Italia e la putere anul acesta.Spania si Anglia o urmeaza Dorin

  3. #3
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Cel mai frumos era Anglia,dar l-au stricat noii antrenori si jucatori latini...
    Cel mai puternic era Italia,dar l-a stricat legea Bosman...
    Acuma niciunul din cele trei nu este detasat cel mai puternic,campionatul italian a scazut valoric in ultimii ani,dar cred ca are un mic avantaj.
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  4. #4
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    italia

  5. #5
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    Italia cu siguranta
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  6. #6
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Spania cu siguranta!Italia..?Hm...cred ca-l apreciati doar pentru ca e transmis si in Romania,iar in a alege un meci de diviza A si unul din serie A
    Cand Atena1 trasmitea meciuri din La Liga cu siguranta nu adormeam dupa primele 10 min cum fac la meciurile transmise din campionatul italian...In afara de Inter,Milan si Juve nu vad alte echipe sa joace fotbal cat de cat spectaculos...DAR asta e PAREREA MEA !
    AFC Red member

  7. #7
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Anul acesta, Italia, pentru ca a dus trei reprezentante in semifinalele Champions League, iar finala e 100% italiana.
    Anul trecut as fi spus Spania.
    Anglia se afla si ea aproape!

  8. #8
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Spania pe primul loc
    Italia are avantajul ca are aproape in fiecare etapa un derby fie el chiar unul local sau de traditie cum e juve cu torino. Se joaca altfel cu toate ca se stie ca va castiga torino.
    Anglia nu mi se pare la fel de bun.
    Spectaculos e campionatul frantei chiar daca nu la fel de puternic ca si cele mentionate anterior.
    Cel mai urat din cele cat de cat tari e cel al germaniei.

  9. #9
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    In 2002, clasamentul arata cam asha:

    1. Spania
    2. Anglia
    3. Italia
    4. Germania
    5. Argentina
    6. Frantza
    7. Grecia
    8. Mexic
    9. Brazilia
    10. Cehia

    Probabil, Italia va urca pe primul loc in urma parcursului de exceptzie al reprezentantelor sale in Liga Campionilor. Shi fin'ca tot veni vorba, FORZA JUVE!

  10. #10
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Mexic si Cehia inainte de Olanda, Portugalia sau Turcia??? /nope/ /nope/ /nope/

    Italia e campionatul nr 1 ACUM... Vremea Spaniei a trecut!

  11. #11
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Ayrton, clasamentul asta nu e facut de mine intre 2 cursuri, ci de IFFHS. Shi e pe 2002. Iar in clasamentul asta Olanda e pe 11, Turcia pe 14 shi Portugalia pe 18.

  12. #12
    sport legend Drakoness's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    390
    Reputatie
    1
    De departe cel mai puternic campionat este cel italian.
    Forza JUVE!

  13. #13
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Romania se afla pe locul 45 in 2002...

    Ati fi putut insa crede ca suntem dupa Irak (locul 32), Uzbekistan (36), Algeria (38 ) sau Iran (39)? Nu mai vorbesc de vecinii nostri bulgari, care sunt pe 23...
    Prin comparatie, in 1995 si 1997 am fost pe locul 21. Cred ca am ajuns destul de rau .
    As fi fost curios sa vad si situatia in perioada 1983-1989, cand am avut cele mai mari succese in cupele europene, dar clasamentul se face abia incepand din 1991.

  14. #14
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    O sa te uimeasca, dar stiam. toti care suntem mai vechi pe forum. A fost si ceva subiect in care ne aratam toti ultragiati

  15. #15
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Italienii si englezii joaca cel mai frumos dupa care spaniolii.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  16. #16
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    La un moment dat puneam pe site saptamanal articole cu locul Romaniei in IFFHS. Am incetat, nu isi mai are rostul aceasta informatie. Se stie ca ne intrec niste tari pe care noi le consideram mai mult decat mediocre. In ceea ce priveste campionatele straine. In ceea ce priveste nivelul campionatelor din lume, Italia este anul asta surpiza, dar cred ca Spania este mai valoroasa, ofera mai mult spectacol si are nume mai mari.

  17. #17
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Mda pai nu stiu daca trebuie sa ne luam dupa cat de mari sunt numele pentru a determina calitatea unei ligi. Asta demonstraza numai situatia financiara a unor echipe spaniole. Ai dreptate ca spaniolii au mai multe nume mari, mai ales din strainatate dar asta demonstreaza ca au nevoie de jucatori straini ca sa fie la inaltime. Eu am observat ca liga italiana are cei mai putini jucatori straini (poate ma insel), deci arata ca pot mentine un campionat de mare calibru cu majoritatea jucatorilor fiind italieni.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  18. #18
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    edgar are dreptate!seria A este apreciat pt ca este dat pe b1.dar pe prima am vazut meci din anglia mult mai bun.

    !
    1.anglia(chiar daca italieni au 2 echipe in finala)doar juve si milan joaca frumos!
    2.spania
    3.italia
    4.germania
    5.franta
    in anglia e cel mai echilibrat campionat!la fel si in spania
    nu parcursul din champions leagu arat valoarea campionatului.cel italian e prea tehnic
    in anlgia se joaca cu placere!




  19. #19
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Desi sunt de parere ca italienii nu joaca frumos, in sensul ca dupa ce dau un gol se baga cu funu-n poarta si nu joaca deloc la spectacol, consider ca au cel mai bun campionat din lume. Asta bineanteles dupa campioblatul din RSR.

  20. #20
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Baubau a spus ca Serie A este apreciata pentru ca e transmisa de B1. Oricum nu asta e important.
    De unde shi pana unde Anglia - campionat echilibrat? Hai sa vedem putzin.
    In ultimii 10 ani 3 echipe au cashtigat titlul (MU - 7, Arsenal - 2, Blackburn - 1).
    In Germania situatzia e aproape aceeashi (Bayern - 6, Dortmund - 3, Kaiserslautern - 1).
    Italia - Juventus - 5, Milan 3, Lazio shi Roma - 1
    Spania - Barcelona shi Real Madrid - 3, Atletico Madrid, Deportivo shi Valencia - 1. Asta in ultimii 9 ani - in Spania nu s-a decis titlul inca.
    Frantza - Nantes, Monaco, Lyon - 2, PSG, Auxerre, Lens, Bordeaux - 1.
    In concluzie cel mai echilibrat campionat este cel francez. Asta daca numaram titlurile. Probabil daca luam in consideratzie alte aspecte, nu va fi la fel.

  21. #21
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Eu apreciez un campionat dupa spectacolul care-l ofera,iar Serie A dupa cum am mai spus
    AFC Red member

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •