Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 24

Thread: concurs cu premii

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    concurs cu premii

    In curand o sa inceapa pe forum un concurs cu premii. As vrea de la voi niste idei, cum sa fie, cum sa se defasoare etc, avand in vedere ca toate raspunsurile vor fi publice. Nu vreau sa fie nisi foarte stufos. Ceva simplu si interesant, care sa se consume pe forum. Se vor da premii frumoase, saptamanal si/sau lunar de la o firma de echipament sportiv.

    Daca aveti idei, bagati aici.

  2. #2
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Ar fi interesant si util un concurs de comentarii sportive la care membrii forumului au asistat. In acest mod, se va asigura si informatia pentru site. In cazul relatarii aceluiasi eveniment de mai multe ori administratorul va decide care va intra pe site. Acordarea premiilor sa fie saptamanala sau lunara. Stabilirea clasamentului se va face prin poll. Dar de detalii ne ocupam mai tarziu daca ideea este agreata.

  3. #3
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Ar fi interesant si util un concurs de comentarii sportive la care membrii forumului au asistat. In acest mod, se va asigura si informatia pentru site. In cazul relatarii aceluiasi eveniment de mai multe ori administratorul va decide care va intra pe site. Acordarea premiilor sa fie saptamanala sau lunara. Stabilirea clasamentului se va face prin poll. Dar de detalii ne ocupam mai tarziu daca ideea este agreata.
    subscriu. se pot lua in considerare si analize
    prin poll nu e chiar sanatos
    vox populi nu garanteaza calitatea neaparat ci doar po<beep><beep><beep><beep>ritatea, depinde ce se urmareste
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  4. #4
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Atunci prin votul moderatorilor. Cum spuneam, regulamentul se poate discuta mai tarziu.

  5. #5
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Atunci prin votul moderatorilor. Cum spuneam, regulamentul se poate discuta mai tarziu.
    se poate numi un juriu de trei persoane de exemplu din redactia onlinesport ca ei vor fi beneficiarii
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ma gandisem si eu la un concurs de genul asta, insa este cam limitativ, in sensul ca nu multa lume se va baga sa faca niste comentarii, pentru ca nu stie. Interesul este sa fie ceva simplu si care sa atraga lumea. Poate, daca va fi un concurs lunar, sa facem o astfel de intrecere, cum a propus ultras. Insa, pentru concursul saptamanal, ca se pare ca sigur va fi, trebuie ceva simplu.

    Ar avea ceva daca, de exemplu, pun trei intrebari, iar raspunsurile celor care intra in concurs vor fi publice pe forum?

  7. #7
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Ma gandisem si eu la un concurs de genul asta, insa este cam limitativ, in sensul ca nu multa lume se va baga sa faca niste comentarii, pentru ca nu stie. Interesul este sa fie ceva simplu si care sa atraga lumea. Poate, daca va fi un concurs lunar, sa facem o astfel de intrecere, cum a propus ultras. Insa, pentru concursul saptamanal, ca se pare ca sigur va fi, trebuie ceva simplu.

    Ar avea ceva daca, de exemplu, pun trei intrebari, iar raspunsurile celor care intra in concurs vor fi publice pe forum?
    daca tii mortis sa dai premiile (barter de imagine sau altfel) e ok sa faci un astfel de concurs cu tragere la sorti. este folosito doar pentru trafic. asta ti-o spun din experienta proprie.

    si mie mi se pare ca un concurs mai serios trebuie sa aiba o durata mai lunga unde sa se bage intr-adevar cei care au ceva de spus.

    se poate face si unul anual un soi de supra premiu. totul depinde de scopul concursului.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Scopul este ca lume noua sa intre pe forum pentru concurs, sa vada ce este un forum si poate sa scrie si in alte parti. Durata nu o stiu, nu depinde de mine, ci de cei care dau premiile.
    Nu stiu in ce masura va creste traficul pe site, eu vreau numai sa castig vizitatori mai multi pe forum.

  9. #9
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Scopul este ca lume noua sa intre pe forum pentru concurs, sa vada ce este un forum si poate sa scrie si in alte parti. Durata nu o stiu, nu depinde de mine, ci de cei care dau premiile.
    Nu stiu in ce masura va creste traficul pe site, eu vreau numai sa castig vizitatori mai multi pe forum.
    atunci e clar. intrebari simple, trei la numar cu contorizare automata si cu exstragere saptaminala. inainte de a demara fa o provizie de premii ca sa ai un timp de doua luni macar.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  10. #10
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asa ma gandeam si eu. Este o singura problema: eu vreau ca raspunsurile sa fie postate pe forum. Nu ar fi o problema ca raspunsurile sa poata fi vazute de altii?

  11. #11
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Asa ma gandeam si eu. Este o singura problema: eu vreau ca raspunsurile sa fie postate pe forum. Nu ar fi o problema ca raspunsurile sa poata fi vazute de altii?
    aici nu e bine. raspunsurile corecte le afisezi dupa terminarea concursului. ii lasi pe fiecare sa-si dea cu parerea si dupa aia.

    eu am procedat asa:

    1. cum il cheama pe primul ministru al romaniei

    a. adrian nastase
    b. adrian copilul minune
    c. ion iliesc

    e un exemplu.

    primeam mesajele cu sirul aba de exemplu si vedeam daca e sirul corect.
    eliminam pe cei care au dat raspunsuri incorecte si trageam dupa aia la sorti.

    la terminarea termenului afisam raspunsurile corect esi cistigatorul

    poti pune intrebarile din www.onlinesport.ro din articole. mici amanunte. in asa fel incit oamenii sa caute raspunsul corect si sa si citeasca revista. faci trafic si la articole ceea ce conteaza.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  12. #12
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asta am mai facut si in trecut, cand am avut concurs cu Penthouse, primeam zeci de e-mailuri pe zi. Atunci, ca si acum, oricum intrebarile vor fi puse din continutul siteului.

    Insa, vreau ca lumea sa se inscrie pe forum si sa raspunda aici la concurs, nu sa mai dea e-mail. Cum psuneam, ideea este ca lumea sa descopere forumul. Ar fi o propunere buna cea cu mai multe variante de raspuns, sa zicem 5. Sa fie cinci intrebari cu 5 variante, iar raspunsurile sa fie puse pe forum sub forma in care spui tu:
    1a
    2e
    3d
    4a
    5b
    Daca vor fi mai multi cu acelai numar de puncte, se va trage la sorti.

  13. #13
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Asta am mai facut si in trecut, cand am avut concurs cu Penthouse, primeam zeci de e-mailuri pe zi.

    Insa, acum vreau ca lumea sa se inscrie pe forum si sa raspunda aici la concurs. Ar fi o idee cea cu mai multe variante de raspuns, sa zicem 5. Sa fie cinci intrebari cu 5 variante, iar raspunsurile sa fie puse pe forum sub forma in care spui tu:
    1a
    2e
    3d
    4a
    5b
    corect
    nu stiu cum e programul si ce posibilitati are ca sa faci contotizarea automata
    eu aveam script pe pagina html, cgi.
    oricum nu poate participa la concurs decit cineva care este inscris pe forum

    pe de alta parte nu pune multe variante. trei ajung. una corecta, una clar la misto ca sa se distreze lumea si una destul de apropiata ca sa si greseasca.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  14. #14
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Aici contorizarea raspunsurilor se va face de mana.

  15. #15
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Aici contorizarea raspunsurilor se va face de mana.
    ok. oricum se va trage la sorti. nu e bai.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  16. #16
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Buna ideea, insa eu as merge chiar pe amindoua variante de jocuri, cea simpla in care pot participa atit cei care deja sint pe forum cit si cei noi inscrisi, dar si cea propusa de Ultras in care cei care sint de mai mult timp pe aici si care nu se afla doar sa scrie monosilabic sa arate de ce sint in stare. Premiile sa fie pe masura dificulatatii jocului.
    Nu stiu care sint premiile puse in joc, insa eu pesonal daca as participa, mi-as dori sa cistig un tricou original al echipei favorite: Poli Timisoara. (am vazut ca tot sint articole sportive)
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  17. #17
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Eu sper ca acest concurs sa se intinda pana la EURO 2004, cand sa fie date ca premii mingi oficiale. Dar, intai sa inceapa

  18. #18
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Concurs ?
    Cu intrebari ?
    Nu stiu daca exista o intrebare, in ziua de astazi, a carui raspuns sa nu poata fi "pescuit" (SI) de pe INTERNET !
    Cred ca tot mai bine e cu pronosticuri !
    Nu trebuie sa fie neaparat DOAR fotbal.
    Se pot pune intrebari de genul "ce loc va ocupa NADIA COMANECI la sol, la concursul din x.y.z " :O

    Am zis si eu... :p

  19. #19
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    ricky , ceva de genul pronosport dat cu cate 3 meciuri selectate din campionatele italian, englez, german, spaniol si francez
    la scor exact nimerit sa se acorde 3 puncte iar la pronostic exact 1 punct
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  20. #20
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    ricky , ceva de genul pronosport dat cu cate 3 meciuri selectate din campionatele italian, englez, german, spaniol si francez
    la scor exact nimerit sa se acorde 3 puncte iar la pronostic exact 1 punct
    problema e ca-i mai complicat. ar trebui sa se faca adunari, exista posibilitatea de eraore, si nu e tocmai comod. concursul e dedicat acumularii de utilizaotri ai forumului. la egalitate tot la sorti se ajunge.

    e mai bine ca sa se continue cu pronosticurile dedicate si se poate face ceva cu premii bianuale. e mai corect ca sa fie mai indelungat concursul.

    un concurs cu intrebari din articolele de pe online ar fi benefic pentru traficul de pe site si un argument in plus pentru sponsori.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  21. #21
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Ar fi interesant ca intrebarile sa vizeze [si] informatii din articolele de pe Onlinesport. Eventual, din post-urile de pe Forum. In acest fel, consider ca site-ul ar avea de castigat, deoarece concurentii vor trebui sa navige cu atentie pe site si pe forum, aspect care va fi in interesul nostru.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •