Page 3 of 23 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 477

Thread: Nažionala de handbal masculin

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SBU
    3. sabou este o extrema buna intr-adevar dar unde se apara....
    Cum adica unde se apara? Sabou, pe langa faptul ca inscrie multe goluri, avand viteza si tehnica, e foarte bun si in aparare, recuperand o gramada de mingi!

    Dar ... asa e... unde joaca Sabou... la Minaur... echipa aia amarata, cum sa chemam jucatori de acolo...
    Last edited by andreiush; 12th April 2006 at 04:40.

  2. #44
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    SBU:
    1. Incerc sa mi-l amintesc pe Buricea cel din meciul cu Dinamo, cand a scapat mingea din mana de cateva ori pe contraatac. Incerc sa-l revad cu ochii memoriei pe acelasi Buricea care a aruncat in bara la scor egal, pe contraatac, in meciul tur cu Vardar si mai gasesc destule daca vrei. Incerc sa-mi aduc aminte anul trecut cand din nefericire Timofte s-a accidentat grav la Cluj si nu a mai jucat in CL si nici in campionat. Echipa a jucat cu improvizatii pe extrema stanga, una dintre ele fiind Buricea, iar rezultatele s-au vazut. Cate goluri a inscris Buricea de pe extrema stanga, adica postul pentru care a fost selectionat? Intamplator, la Constanta, "responsabil" cu apararea avansata la coordonatorul danezilor a fost Iacob si nu Buricea. In plus, daca Buricea se apara avansat, iar pe atac este ca si inexistent, inseamna ca pe extrema stanga vom avea in teren 60 de minute un singur jucator: Timofte. Vrem sa facem din Buricea un jucator similar lui Cl. Niculescu: STA in teren un meci intreg si poate face o faza mai acatarii? N-avem decat, dar echipele mari au doi jucatori pe fiecare post, capabili sa faca fata 60 de minute. Iar Buricea nu este unul dintre ei. Scuza-ma ca iti dezamagesc sentimentele de suporter constantean, tot constantean sunt, insa vedeam la "nationala" oameni precum Baiceanu sau Iacob, nicidecum Buricea. Este treaba selectionerului sa faca echipa, iar a noastra sa comentam. Oricum nu imparte banii cu noi.
    2. Ai dreptate, incercam sa-i ridic cota. Timofte a inscris de opt ori cu Luxemburg intr-un meci, ceea ce i-a ridicat media. In realitate, la meciurile importante nu a avut un randament extraordinar. Macar de ar inscrie toti jucatorii de camp de pe foaie cate patru goluri pe meci. Ar fi un total de 48 de goluri si am fi campionii galaxiei. Ce da valoarea jucatorului, daca esti amabil sa-mi explici? numarul de sprituri, numarul de inmatriculare si marca masinii? De ce s-a mai instituit titlul de golgeter, atunci? Numarul de goluri inscrise contribuie la stabilirea valorii unui jucator. Alt criteriu este eficienta lui in aprare. Iar cand nu ai decat o singura solutie pe postul de extrema stanga, ajungi la dilema fundamentala a omenirii: "Adame, alege-ti nevasta!"
    3. Daca exista un jucator de exceptie in Divizia Onoare, rolul selectionerului este sa-l descopere si sa-l aduca la "nationala". Oare nu este tot Rasnita selectionerul de la juniori care i-a promovat de la echipe "necunoscute" la Constanta, in prima echipa, pe Sania, Saulescu, Soldanescu si a incercat acelasi lucru cu Ciubotariu? Aici a intrat in conflict cu Fibrex.

  3. #45
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by andreiush
    Cum adica unde se apara? Sabou, pe langa faptul ca inscrie multe goluri, avand viteza si tehnica, e foarte bun si in aparare, recuperand o gramada de mingi!

    Dar ... asa e... unde joaca Sabou... la Minaur... echipa aia amarata, cum sa chemam jucatori de acolo...
    Nu generaliza faza de aparare.A recupera mingii din pozitia de aparator din extrema in campionatul romaniei nu este ceva iesit din comun,ca fapt divers e cel mai usor sa te aperi in extrema,intreaba pe cineva care stie ce inseamna sa te aperi +1 ce inseamna asta si ce efort trebuie depus.
    Inca odata nu contest valoare lui Sabou in atac sincer si mie imi place mai mult si cred ca ar avea loc in nationala.

  4. #46
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by leo
    SBU:
    1. Incerc sa mi-l amintesc pe Buricea cel din meciul cu Dinamo, cand a scapat mingea din mana de cateva ori pe contraatac. Incerc sa-l revad cu ochii memoriei pe acelasi Buricea care a aruncat in bara la scor egal, pe contraatac, in meciul tur cu Vardar si mai gasesc destule daca vrei. Incerc sa-mi aduc aminte anul trecut cand din nefericire Timofte s-a accidentat grav la Cluj si nu a mai jucat in CL si nici in campionat. Echipa a jucat cu improvizatii pe extrema stanga, una dintre ele fiind Buricea, iar rezultatele s-au vazut. Cate goluri a inscris Buricea de pe extrema stanga, adica postul pentru care a fost selectionat? Intamplator, la Constanta, "responsabil" cu apararea avansata la coordonatorul danezilor a fost Iacob si nu Buricea. In plus, daca Buricea se apara avansat, iar pe atac este ca si inexistent, inseamna ca pe extrema stanga vom avea in teren 60 de minute un singur jucator: Timofte. Vrem sa facem din Buricea un jucator similar lui Cl. Niculescu: STA in teren un meci intreg si poate face o faza mai acatarii? N-avem decat, dar echipele mari au doi jucatori pe fiecare post, capabili sa faca fata 60 de minute. Iar Buricea nu este unul dintre ei. Scuza-ma ca iti dezamagesc sentimentele de suporter constantean, tot constantean sunt, insa vedeam la "nationala" oameni precum Baiceanu sau Iacob, nicidecum Buricea. Este treaba selectionerului sa faca echipa, iar a noastra sa comentam. Oricum nu imparte banii cu noi.
    2. Ai dreptate, incercam sa-i ridic cota. Timofte a inscris de opt ori cu Luxemburg intr-un meci, ceea ce i-a ridicat media. In realitate, la meciurile importante nu a avut un randament extraordinar. Macar de ar inscrie toti jucatorii de camp de pe foaie cate patru goluri pe meci. Ar fi un total de 48 de goluri si am fi campionii galaxiei. Ce da valoarea jucatorului, daca esti amabil sa-mi explici? numarul de sprituri, numarul de inmatriculare si marca masinii? De ce s-a mai instituit titlul de golgeter, atunci? Numarul de goluri inscrise contribuie la stabilirea valorii unui jucator. Alt criteriu este eficienta lui in aprare. Iar cand nu ai decat o singura solutie pe postul de extrema stanga, ajungi la dilema fundamentala a omenirii: "Adame, alege-ti nevasta!"
    3. Daca exista un jucator de exceptie in Divizia Onoare, rolul selectionerului este sa-l descopere si sa-l aduca la "nationala". Oare nu este tot Rasnita selectionerul de la juniori care i-a promovat de la echipe "necunoscute" la Constanta, in prima echipa, pe Sania, Saulescu, Soldanescu si a incercat acelasi lucru cu Ciubotariu? Aici a intrat in conflict cu Fibrex.


    1. Arati numai partea urata a lucrurilor.De ce nu amintesti si de ultima interceptie din meciul cu Dinamo de la Antilopa.Iti dau dreptate d.p.d.v. al atacului, e riscanta convocarea lui Buricea dar singurul criteriu pentru care a fost convocat este cu siguranta cel al apararii si in speta cel al aparari avansate,lucru pe il spun cu mana pe inima ca este cel mai bun la acest lucru din Romania.
    2.Despre fazele cu mingiile scapate pe contraatac iti spun un lucru pe care nu stiu daca il stii pare ciudat dar mingea se poate uda si in momentul in care faci dribling al doilea sau chiar ultimul inainte de a ajunge la poarta sa iti prinda in contact cu parchetul chiar acea parte uda iar atunci dezastru iti sare in fata de nu mai ai nici o sansa sa o mai ajungi.Iti spun acest lucru pentru ca sunt sigur ca 99% din cei ce vad o astfel de faza cred ca este o greseala de tehnica dar nu este asa;s-au intamplat destule faze la Constanta in sala mai ales din cauza condensului sa stii.
    3.Valoarea jucatorului este data in mare masura de tot ceea ce face el pe teren.Ini nici un caz numarul strict de sprinturi,dar un aparator bun are mari sanse sa fie mai cautat decat un atacant.La ora actuala in handbalul modern si de inalta performanta putini sunt jucatorii care se pot lauda ca sunt doar atacanti.In schimb iti dau exemplu de un aparator care castiga foarte mult Dinart de la Ciudad Real.Foarte greu o sa pleci la o echipa buna fiind doar atacant trebuie sa fii senzational.Si ca sa iti raspund la intrebarea cu valoarea jucatorului iti dau un exemplu Adzici este un jucator senzational din punctul meu de vedere are stiinta jocului,pur si simplu stie HANDBAL si asta o spun din felul cum paseaza mingea,din viziunea lui in teren,din felul cum se misca chiar daca area destule kg.
    4.Repet Era loc si pentru altcineva pe extrema stanga dar din pacate se pot trece 14 jucatori pe foaie si asa incearca sa faca un compromis,avand in vedere ca extrema are cel mai mic aport la un meci de handbal (asta teoretic spus),

  5. #47
    senior
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Mai lasa-ma cu Buricea asta,ca nu are el ce cauta la lotul national,de juca la o echipa de mijlocul plutonului nimeni nu-l baga in seama,ca aparator avansat stii SBU cine o face cel mai bine in tara?iti spun eu Dan Ilies de la TG jiu,e de 10 ori mai aparator ca Buricea,daca e vorba ca l-a luat pt aparare,l-a luat ca e Constantean de a lui.

  6. #48
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Nu cunosti multe lucururi in relatia Buricea Rajnita dar sa spui ca l-a luat ca e constantean ma faci sa rad (din pacate nu iti pot spune ce s-a intamplat intre cei doi acum 3 veri la lotul national,daca [uteam nu mai argumentai astfel convocarea lui)
    Despre Ilies de la Targu Jiu ma faci sa rad....
    Din pacate nu am cum sa iti demonstrez ca este luat pentru apararea avansata dar timpul iti va arata asta...adica meciurile cu Norvegia.
    Daca vrei facem un pariu daca se vor apara avansat cum nu s-au aparat deloc pana acum la natioanla.
    Last edited by Darkslowstar; 12th April 2006 at 15:56.

  7. #49
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SBU
    Inca odata nu contest valoare lui Sabou in atac sincer si mie imi place mai mult si cred ca ar avea loc in nationala.
    Aici suntem toti de acord, ca are valoare de nationala Sabou, dar atunci de ce nu este convocat? Cumva ca sa fie presat sa se transfera in Bucuresti? Deja exista multe similitudini cu cazul Ghionea si cu multe altele. Cum pleaca un jucator bun in capitala, cum hop, are valoare de nationala!
    Nu stiu cine esti tu, dar stiu ca cei cu care vorbesti i-au vazut pe Buricea (Leo) si Sabau (krysty si andreiush de foarte multe ori la Constanta, Baia Mare sau in deplasare de multe ori, asa ca stiu foarte bine ce vorbesc.

  8. #50
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Este clar: e doar o actiune a lotului national, in care trebuie testati si alti jucatori decat cei care intra de regula in anturajul echipei. Vazand, insa alura lotului (cel putin cu Buricea si Saulescu aparatori prin excelenta), intelegi cam care este optica antrenorului. Sa fim seriosi cu alunecatul mingii, pentru ca Buricea este artist la asta. In ce-l priveste pe Adzic, a facut un meci senzational, cu Dinamo, stricat si ala cu un cartonas rosu, dar mai merita rosu cel putin in cateva jocuri. Este impulsiv, se pune arareori in slujba echipei, gafeaza atat in atac, cat si in aparare. Nu conteaza ce faci bun in teren, cat esti de spectaculos, de placut ochiului, daca gafezi cand ti-e lumea mai draga. Nu stiu daca nationala Romaniei are mai multa nevoie de aerienele si fitele lui Buricea sau de spiritul de luptator "made" Iacob, Buricea, Saulescu sau altii (i-am citat numai pe cei de la Constanta fara nicio intentie, chiar va rog sa continuati lista).

  9. #51
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    eu i-am vazut pe cei din Constanta la mai toate meciurile!spune-mi si mie daca Leo lucreaza in domeniul sportiv si anume la un ziar in Constanta?
    Last edited by SBU; 13th April 2006 at 01:45.

  10. #52
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Sa nu deviem discutia. Daca ai nedumeriri cu privire la Leo da-i un PM sau intreaba-l direct
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  11. #53
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Polonia-Romania 24-23
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  12. #54
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Săptămīnă decisivă pentru lotul masculin de handbal tineret

    La sfīrşitul acestei săptămīni, echipa naţională masculină de handbal tineret a Romāniei va susţine barajul de accedere la turneul final al Campionatului European. Echipa este condusă tehnicianul lui CSM Medgidia, Ion Crăciun, care a convocat şi patru jucători de la echipa sa de club, Marius Mocanu, Laurenţiu Dinescu, Răzvan Răpciugă şi George Şelaru. Romānia tineret a plecat ieri la Tbilisi (Georgia), unde vineri va īntīlni echipa similară a Ciprului, sīmbătă Polonia şi duminică Georgia. Cīştigătoarea grupei din Georgia va obţine calificarea la Campionatul European ce va fi găzduit īn acest an de Austria. Este posibil ca Ion Crăciun să nu poată miza pe pivotul Marius Mocanu, care nu este refăcut după o accidentare suferită īn urmă cu două săptămīni, īntr-un turneu de verificare din Bulgaria. Crăciun l-a menajat pe Mocanu, neutilizīndu-l īn meciul de campionat de la Tg.Jiu, īnsă se pare că accidentarea pivotului este mai gravă decīt se părea.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  13. #55
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Dar tu SBU esti cumva Silviu Baiceanu? E totusi prea mare coincidenta sa stii ce a fost intre Buricea si Rasnita....

  14. #56
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Acum am constatat ca am comis o mare eroare in ultimul meu post. Era vorba de Baiceanu si nu de Buricea la ultima fraza. Am corectat pentru cei care nu au citit, imi cer scuze de la cei care au facut-o deja. Corect este: Nu stiu daca nationala Romaniei are mai multa nevoie de aerienele si fitele lui Buricea sau de spiritul de luptator "made" Iacob, Baiceanu, Saulescu sau altii (i-am citat numai pe cei de la Constanta fara nicio intentie, chiar va rog sa continuati lista).

  15. #57
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by forza-hcm
    Dar tu SBU esti cumva Silviu Baiceanu? E totusi prea mare coincidenta sa stii ce a fost intre Buricea si Rasnita....
    sunt un prieten bun fost handbalist !

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Si care te numesti cum?

    Haideti mai, ce va tot ascundeti atata...

  17. #59
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SBU
    sunt un prieten bun fost handbalist !
    Stii de ce te-am intrebat daca esti Baiceanu? Pt k el are nr la masina SBU si din cate stiu eu e prieten cu Buricea.
    Sper k nu te-ai suparat k te-am intrebat. Oricum raman la parerea mea ca tu esti.

  18. #60
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Lasati baiatul in pace.. ati sarit toti pe el http://www.clicksmilies.com/s0105/la...smiley-014.gif
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #61
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Il cunosti cumva ?

  20. #62
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Nope... http://www.babesandstuff.com/forum/i...smiley-029.gif
    Si pentru ca nu vreau sa las mesajul asa golas, dar nici pe subiect nu vreau sa comentez, o sa spun ca m-am gandit eu bine si mi-ar placea sa ii avem pe forum si pe Toma, Iacob sau Stanescu, nu neaparat in ordinea asta
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Ceva, ceva legatura cu titlul threadului au si ultimele mesaje...
    Dar totusi, Desde, de ce i-ai numit tocmai pe acestia 3 de la HCM? De Silviu Baiceanu nu-ti place? (daca el o fi SBU)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •